Útek

Útek https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320996/bmid_utek-X2j-320996.jpg 4 19 6

Najnovšia kniha spisovateľa Mareka Vadasa je správou o fantastickej ceste malého chlapca a jeho psa Alana naprieč mestami, krajinami a kontinentmi, na ktorých sa hrdinovia príbehu stretávajú s priateľstvom i odmietaním. Obyvatelia miest sú zosobnením vlastností, ktoré vedú k predsudkom, k odmietaniu čohokoľvek cudzieho a k pohodlnému ospravedlneniu svojho nezáujmu o osudy iného človeka. Dobrodružný príbeh je však aj príležitosťou nazrieť do sveta ľudí, pre ktorých je putovanie cez rozsiahle územia životnou nevyhnutnosťou, a to zvlášť v čase, kedy sa civilizačné pohyby stali témou číslo jeden aj u nás. Vďaka spojeniu imaginatívneho textu Mareka Vadasa a ilustrácií Daniely Olejníkovej sa tak pred nami odkrývajú zdanlivo ďaleké, exotické krajiny a ich ľudia, ktorí sú však v skutočnosti omnoho bližšie, ako sme si mysleli.... celý text

SimonV
SimonV
26.05.2023

Dokonalá kniha pro rodiče a děti. Objevují se názory, že takovou knihu nemůže dítě samo dost dobře pochopit. Samozřejmě, na řadu zde přichází rodič, který může s dítětem téma knihy rozebrat a problematiku uprchlictví na jejím základě představit.
Autor dokázal dobře zjemnit tvrdé pasáže a zároveň zachovat reálnost, kterou dětský čtenář/posluchač vnímá. Vadasovi se tak podařilo něco, co například František Tichý v druhé půli díla Transport za věčnost nezvládl (v této knize se z Terezína stává místo, kam se může malý chlapec propašovat a zase z něj odejít/utéct - zjemnění zde tedy nesouhlasí s historickou realitou).
Doplňme, že kniha Na útěku si udržuje strohost textu a grafický doprovod je na vysoké úrovni. Hodnocení: 5/5

Marek.Sc
Marek.Sc
19.02.2022 5 z 5

Ako som sa naučil utekať.

To je názov prvého príbehu detskej knižky od Mareka Vadasa a Daniely Olejníkovej. Titul som zadovážil omnoho skôr a myslel som pri tom na budúcnosť. V čase kúpy, keby som ju prečítal môjmu malému synovi, nepochopil by ju. Teraz je však školák a objavuje okolitý svet tak, ako sme ho v detstve našimi zvedavými očami a ušami objavovali aj my. Kniha sa vypredala a musela byť urobená dotlač. A aj tá dotlač zmizla z pultov kníhkupectiev. Teraz som však po rokoch tento malý klenot vytiahol z mojej knižnice a podujal som sa knižný príbeh po večeroch prečítať môjmu dieťaťu. Útek však nie je len útekom. Je to aj beh, zmiznutie, zdupkanie, vyhnutie sa zlým situáciám, ukrytie sa pred nebezpečenstvom. Je to ja o postavení sa strachu, o hľadaní milovaného človeka, putovaní, súdržnosti, priateľstve, otcovskej láske a nádeji. A nádej je to čo poháňa hlavného hrdinu dopredu. Od začiatku až do konca mu držíme palce, či to dobre dopadne. Na knihe sa mi veľmi páči to, že osloví aj dospelého čitateľa a aj dieťa. A to hneď dvoma smermi. Už po prvých troch príbehoch je zrejmé, že dej osloví dospelého svojou osobitou atmosférou. Takou, že nechce hneď povedať dieťaťu prečo je to vo svete tak, ako to naozaj je. Dospelý čitateľ je konfrontovaný denne so skutočnými udalosťami vo svete, ktorý nie je úplne ružový. Dieťa má však svoju líniu príbehu a nenadarmo z neho vyplývajú otázky, na ktoré musí dospelák reagovať a odpovedať. A v tom vidím veľký klad tejto knihy. A aj u mňa vyvolala emóciu. Aj radosť, či smútok a zovretie na hrudi, čo podtrhla aj posledná ilustrácia pri strome. Je úžasné ako sa dá len niekoľkými farbami a kresbou vyvolať silný dojem z príbehu. Symbióza príbehu a ilustrácie je môj dôvod pomyselnej poklony Daniele Olejníkovej, za jej originálne kresby ku knihe. Myslím si, že kniha má u mňa miesto a nebudem sa otáľať po nej siahnuť aj v budúcnosti.

Anetka24
Anetka24
08.02.2019 3 z 5

Tuhle knihu jsem četla ve škole moc mě to nenadchlo ale dalo se to přečíst.

Makrela Liška
Makrela Liška
18.10.2017 5 z 5

Výtvarně zajímavá a dějově hrozně poutavá kniha, která je moc pěkně napsaná. Nečekala jsem, že bude tak smutná, ikdyž je to podáno tak poeticky.

bibi.r
bibi.r
14.08.2017 4 z 5

Ta výtvarná stránka je prostě boží

wiix
wiix
17.11.2016 5 z 5

Je úplne obdivuhodné ako ma táto knižôčka zakliala. Najmä po stránke ilustrácii, priznávam. Po V melónovom cukre je toto ďalší vizuálny orgazmus. A čo sa týka obsahu, zase ma obalamutili detskou knihou, ktorá v mozgu dospelých spraví podvedome šarapatu a ohúri, ochromí, zaujme. Ani neviem ako sa Alan, malý chlapec a jeho otec pohybovali z krajiny do krajiny, utekali, boli odmietaní a dospeli až do štádia kedy chlapec sám utekal pred všetkým, zostal sám v neznámom a nepriaznivom svete. "Nabudúce, keď stretnem obludy bez srdca, ľudí s pečiatkami namiesto hlavy alebo predavačov s množstvom rúk, už nebudem cítiť strach. Všetci moji blízki budú so mnou." Tak jemne a neokato je tam ukryté to posolstvo. Pre nás jasné, pre deti zamaskované. Ako metaforicky idú opísať stereotypy, nevraživosť, zvyk a nezmyselné pravidlá.