Zkouška

Zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293057/bmid_zkouska-JTl-293057.jpg 4 791 180

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Testing , 2013

jan7113
05.03.2024 5 z 5

Těch shodných bodů s Hunger Games je tolik, že to skoro vypadá jako kopie. Ale nutno uznat, že velmi dobrá kopie. Uvidíme, co další díly, tenhle každopádně stojí za to.

Jájina8
16.01.2024 3 z 5

Taková příjemná oddechovka :)

ValiPages
11.01.2024 5 z 5

Tahle knížka byla fakt super! Poslední dobou mám problém se do knížky začíst a nebo jí vůbec dočíst, ale tahle knížka se četla doslova sama! Děj mi přišel dost originální a přitom i tak podobný jako Hunger Games, ale to mi vůbec nevadilo. Milovala jsem všechny postavy, hlavně Tomase, ale stejně mi přišel úplně nejlepší Michael a doufám, že bude v dalších dílech. Knížka mi přišla super akční a byla fakt skvělá. Byla jsem napnutá na každé stránce. Cia mi přišla hodně chytrá, i když se ze začátku moc nezdála :) Chvílemi mi to přišlo dost drsné, ale no prostě jako Hunger Games Přemýšlím, že si přečtu asi i Divergence. Určitě si přečtu i ostatní dva díly, na které se moc těším a doufám, že budou stejně (možná i víc) dobré a akční. A asi i "Časovanou bombu" a "Prokletý trůn," ale to zatím nevím:) Ale fakt hodně mě naštval ten konec. Nemyslela jsem si, že by tak fakt mohl dopadnout. No nic méně budu doufat, že v dvojce si Cia i Tomas zase na vše vzpomenou. Knížku určitě doporučuji, hlavně fanouškům Hunger Games :) Ráda bych vás poprosila, pokud jste si přečetli mojí recenzi, klikněte prosím na like, ne z důvodu, že se vám to líbilo, ale abych věděla, že si někdo přečetl mojí recenzi. Moc mě to potěší a moc děkuji :)

Carol1122
25.12.2023 2 z 5

Čekala jsem směs oblíbených sérií Hunger games, Divergence i Labyrint, ale bohužel mě to zklamalo. Příběh utekl letem světem a nebyl tak zajímavý, jaké jsem měla očekávání.

Nathally
08.11.2023 5 z 5

Chvílemi mi to docela hodně připomínalo Hunger games, Labyrint a Divergenci, ale jelikož tyto knihy mám opravdu ráda, během chvíle jsem si oblíbila i Univerzitu výjimečných. Cia mi přišla sympatická, stejně tak i Tomas, ale nevím, zda mu pořádně věřit a to co bylo před koncem s Willem mě zmátlo natolik, že nevím, zda se mu dá ještě věřit, či ne. A to byl ze začátku takový vtipný a milý... Celá knizka byla akční a velmi čtivá.

Taufa
07.08.2023 5 z 5

Jazyk má kniha krásný, čte se sama a detailní ženský popis ať už barev, pocitů a vůní příběh ještě zlepšuje. Poselství a reálnou scénu z budoucnosti s propracovanými detaily hodnotím velice kladně. Podobnost s Hunger Games knize dost ubírá a je zde opravdu hodně společného. Hlavní myšlenka je velice silná a přijde mi promyšlená od začátku do konce. DOPORUČUJI a těším se na další díly! 5/5.

Kaila146
29.05.2023 3 z 5

Upřímně, přišlo mi to jako mix Hunger games a Divergence s hlavní postavou, která nedělá chyby, které Katniss i Tris dělaly :/

knihomolka27
06.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Ve výsledku to, že je to podobné Hunger games je přece vlastně dobře...jelikož v tomto žánru těch knih není moc natož těch kvalitních. A mě se líbí jak Hunger games tak i Univerzita.

Čtu už podruhé a i přesto mě to opravdu hodně bavilo. Je to opravdu neskutečně čtivé a napínavé, nutí vás to pořád číst dál a dál. Postavy jsou napsány velmi dobře, hlavní hrdinka je velmi sympatická, a ikdyž mi vadí, že je možná až příliš chytrá a nedělá chyby, tak tu přeci jen vystupují na povrch její nedostatky, který vygradují určitě v dalších dílech. A dokonce musím říct, že mi tu už ani tolik nevadil Thomas...jako jo pořád je to ten lehce otravný kluk odvedle, co je strašně hot a pořád se jenom gebí. Dá se říct, že oproti jiným mužským knižním charakterům působí nudně a obyčejně, ale nakonec proč ne.

Zakončím to teda tím, že Univerzita určitě není Hunger games, i když jsou ta díla podobná. Ale určitě stojí za přečtení. Doufám, že v dalších dílech se dozvíme více o motivaci záporáků a zkoušce celkově. U těchto sérií mi většinou vadí, že se toho moc nedozvíme o historie nebo začátcích zkoušek nebo her a musíme čekat na prequely jestli vůbec. Vlastně nevím co víc říct...kniha je skvělá a zaslouží si vaši pozornost.

Didi15
27.07.2022 4 z 5

Ano, jak je několikrát zmíněno v komentářích je to hodně podobné stylu Hunger games či Labyrintu, ale i tak je to zajímavý příběh, který stojí za to si přečíst . Určitě si přečtu i další díly.

Sixtinka144
12.07.2022 5 z 5

REREADING
Konečně jsem se dostala k znovu přečtení této série, a jsem stejně nadšená, jako poprvé. Kniha se sama přirovnává k HG, což není moc přesné, takže pokud chcete druhé hladové hry, tady je nedostanete. I když se může zdát, že je příběh inspirovaný právě světem HG, je sám o sobě dost originální a nápaditý. Já jsem knihu četla když vyšla, což je už před šesti lety, a za tu dobu jsem toho načetla opravdu hodně. Nicméně, stejně mohu s klidným vědomím říct, že je tahle série Výjimečná. Originální zkoušky, které jsou dost těžké, takže si v průběhu můžete říkat. jestli by dostali i vás. Hlavní hrdinku Ciu mám ráda, hlavní mužská postava mi naopak tolik sympatická nebyla, ale je napsaná dobře. Celkově sérii mohu jen doporučit, a konkrétně tento díl je nejlepší ze všech.

Noshelfcontrol
13.02.2022 4 z 5

Byť trochu podobná jiným knihám (např. Hunger Games nebo Labyrint), Univerzita výjimečných má spoustu jiného, co nabídnout. Jak už tu již někdo zmínil, srovnávat a možná i "hejtit" podobnost s HG není úplně na místě. V dnešní době je hodně těžké přijít s něčím novým. Tolik různých příběhů bylo napsáno i v různě pozměněných verzích, proto obdivuji, že ještě stále vznikají nové knihy.

Příběh byl poutavý, možná se kápanek pomaleji rozjížděl, ale jakmile naši hrdinové s Pětijezeří dorazili do Tosu, příběh nabral celkem zajímavý spád. Celá část s Testováním (alespoň 80% knihy) se četla hrozně dobře. Samé zvraty a napínavé momenty. Občas se možná příběh lehce vlekl, ale to málokdy. Já tedy hltala každou stránku. Zpozorovala jsem u sebe stejnou reakci či pocit jako například u Dlouhého pochodu od Stephena Kinga, kdy jde o nějakou zkoušku a vy si říkáte: "Hmm, to bych chtěla taky zkusit, zajímalo by mě, jak daleko bych se dostala. Vždyť přeci maximálně vypadnu a půjdu domů ne? Že?" ... Ehm ne. :D

Musím říct, že když jsem četla část se Ciinou samooperací, dost jsem u toho křivila obličej bolestí i za ní ... Tohle bych v životě nezvládla.
A když jsem u knihy dostala hlad, cítila jsem se provinile, když jsem viděla z čeho musí přežívat oni :( I když se tam občas měli líp jak já :DD

Každopádně hlavní hrdinka velice chytrá, někdy až moc :D Zdálo se, že snad ví a umí úplně všechno, teda až vybíraní lidí, kterým lze věřit, ale psst!
Kdo to taky dnes umí, že?
Jediné, co jsem v knize postrádala, byla chemie mezi Tomasem a Ciou. Možná je to jen můj pocit, ale vzhledem k tomu, že už jsem nějakou tu knihu s hlavní dvojicí četla. Musím říct, že už jsem zažila větší chemii a uvěřitelnější city, než mezi těmito dvěma. Čímž neříkám, že by Tomas nějak vadil, to ne. Jen tam něco chybělo, něco, co by z něj dělalo takového toho nezapomenutelného idola žen jako například Peeta z HG nebo Čtyřka z Divergence (ne opravdu se nesnažím srovnávat, jen jsem dala příklad dvojic, mezi kterými to fakt jiskří :D)
Celé mi to připadalo takové náhodné? Nucené? Strojené? Já nevím. Jako "známe se už odmala, velcí kamarádi jsme sice nebyli, ale asi tě miluju" :D
Omlouvám se všem fanynkám Tomase a Cii (Tocii? Uh ne, to zní skoro jako Tosu xD Ne, neumím vymýšlet tyhle "ship names"), ale třeba mě pokračování o jejich lásce přesvědčí více ...

Mimochodem mnohem větší chemii jsem cítila mezi Ciou a Michalem. Tam bych tomu "jiskření" uvěřila snáze.

Proč jsem odebrala jednu hvězdičku? Ani ne tak za pomalejší rozjezd knihy a ani ne tak za knihu samotnou, jako spíše za český překlad. Občas tam bylo neskutečně moc chyb a některé věty moc nedávaly smysl. Ale jak se říká: I mistr tesař se někdy utne. Nejsem kdovíjaký pedant na gramatiku (koneckonců to vidíte v mých komentářích sami :D), ale některé věty občas daly zabrat na pochopení.

P.S. Každopádně jsem se asi zbláznila, nebo spíše lidi v mém okolí, protože jsem k Vánocům dostala skoro všechny ostatní knihy Joelle Charbonneau, nebo jak se můj přítel jednou přeřekl a zeptal se mě, jestli pořád čtu to Chardonnay :DD

tessalovesbooks
11.08.2021 5 z 5

Nebudu vám lhát, do téhle knížky jsem šla jenom kvůli tomu, že je přirovnávána k mým milovaným Hunger games. A nakonec jsem byla hrozně mile překvapena. Co se týče té podobnosti s HG, tak ano, hodně podobný to je, některé scény mi občas přišly jako přes kopírku, ale i tak si to zároveň uchovávalo něco originálního a nového. Opět se jedná o klasickou postapo dystopii, kdy byla před lety země zničená válkou a teď zde platí nová pravidla pro dobro "všech", ale jak se však postupně ukazuje, tak tahle pravidla zas až tak dobrá nejspíš nejsou. A i když jsem další díly ještě nečetla, tak už teď je mi jasné, že naše hlavní hrdinka bude tou, kdo ten svět bude muset zachránit. Celý ten svět je velice dobře vymyšlen a moc mě bavilo postupně objevovat celý ten proces Testování a odhalovat, co se tam vlastně děje. Co se týče postav, tak autorka opět zachovala takový ten klasický typ YA hrdinky - Cia je chytrá, odvážná, ale zároveň klade důraz na morální hodnoty a dobro v lidech, což se jí však často vymstí. Romantická linka mezi dvěma hlavními hrdiny byla přesně toho typu Katniss - Peeta, ale musím říct, že mi to tam nijak zvlášť nevadilo, i když jsem jim teda tu velkou lásku občas celkem měla problém uvěřit. Co bych taky vytkla a úplně popravdě nevím, jestli je to chyba autorky nebo překladatelky, jsou některé ty zvláštně uzpůsobené věty a slovní spojení, která pak narušovala celkový dojem z příběhu. Ten konec však samozřejmě skončil, jak nejvíc neukončeně asi mohl, takže už jsem zvědavá na další díl ????.

5⭐/5⭐ Já jsem opravdu nadšená. Doporučuji všem fanouškům Divergence a Hunger games.

denniys
14.04.2021 3 z 5

50/50.. Nebyla by to úplně špatná kniha, kdyby Cia nebyla tak nepřirozeně dokonalá. Ona ani ta zápletka s Tomasem nezní úplně uvěřitelně. Začne testování a on ji potká zrovna ve chvíli, kdy potřebuje zachránit život a od toho okamžiku jsem to autorce prostě přestala baštit. Nevadila by mi podobnost s Hladovými hrami ani s Divergencí či dalšími, ono se v tomto žánru nic moc nového vymyslet asi nedá a vlastně kostra příběhu není zlá.. Ale... Nevyspělá kniha s nevyužitým potenciálem, uvidíme, co přinese pokračování.

Acourtofbook
02.04.2021 5 z 5

Luigi1
19.03.2021 4 z 5

Dobrá četba,která neurazí,ale ten překlad no nevím.Cia je ctižádostivá a věřím,že si otcovy rady vezme k srdci a podaří se jí uspět.

freezi
18.03.2021 4 z 5

Súhlasím - pri čítaní som si spomenula na Divergenciu (dokonca ja ten koniec 3dielu ostal tak zvláštne otvorený ale pozitívnejší).
Čítalo sa to dobre, bolo to napínavé (za 4dni celú sériu). Z pohľadu terajšieho diania (protipandemické opatrenia - a vyhlasenia premiéra v SR) - to dostalo hlbší význam.

eliszal
03.03.2021 2 z 5

Připadalo mi to hrozně...plytký stylem psaní a vykreslením postav (spíš nevykreslením). Zachraňuje to pouze zajímavý děj a vytvořený svět. Hodně mi to tak připomíná Divergenci a Hunger Games.
Možná už jenom nejsem správná věková skupina? Ale další díly si asi přečtu.

zandu
13.01.2021 3 z 5

Fajn to bylo. Žádná extra hitparáda, ale děj bavil. Asi bych dala i čtyři hvězdy, ale vadilo mi, že některé věty neměly pořádně hlavu a patu - občas vypadlo slovo. Takže asi škoda, že nebyl lepší překlad. Nebo spíše korektura. Ale jinak opravdu fajn čtení :-)

ThrisaManx
11.01.2021 3 z 5

Sérii Univerzita výjimečných jsem měla doma už nějakou dobu, ale vůbec mě nelákala. Teď jsem ale měla pocit, že přišel čas si ji konečně přečíst. A nelituju toho. Tento první díl byl moc fajn. Jasně, od začátku tušíte, kam to bude směřovat a jak to dopadne, řídí se to podle té klasické šablony všech ya dystopií. Ale je to hodně čtivé. Postavy byly některé super, ale hlavní hrdinka je taková...ta typická hrdinka dystopií. Strašně odvážná, chytrá, zároveň se vždy rozhoduje správně, každému pomůže. Zastává tady ten morální vzor, což je na jednu stranu sice fajn, na druhou je to otravné.

Popis testování mě hodně bavil, zvlášť pak to, že nikdy nevíte, komu věřit a kdo vás zradí. Občas to bolelo. Vadilo mi, že Cia vždy dostávala úplnou náhodou přesně ty úkoly, které uměla vyřešit levou zadní, protože přesně tohle se naučila doma. Nesetkala se tam s žádným úkolem, který by jen tak nevyřešila.

Poslední kolo testování v sobě mělo obrovský potenciál. Šlo to napsat tak dobře! A kvůli tomu srážím hvězdy, protože ten potenciál nebyl vůbec dobře využitý.

Jinak mě čtení ale bavilo, jsem ráda, že jsem si knihu nakonec přečetla a určitě toho nelituju. Co mě na knize překvapilo, byla drsnost a určitá brutalita, kterou jsem upřímně neočekávala.

asanita
30.12.2020 4 z 5

Čtení této knihy jsem si užila, protože její děj je velmi napínavý a je těžké se od Zkoušky odtrhnout, jelikož napjatě čekáte, co se stane dál. Ano, je pravda, že kniha připomíná Hunger Games, konkrétně například v poslední části Testování. Přesto si však nemyslím, že by Zkouška nepřinášela nic nového, poněvadž zbylé části knihy se s Hunger Games rozhodně neshodují. Hlavní hrdinka Cia mi připadala příliš dokonalá, ale doufám, že se tato skutečnost v dalších dílech změní.