Temnější tvář magie

Temnější tvář magie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291368/bmid_temnejsi-tvar-magie-MnR-291368.png 4 419 88

Temnější tvář magie nese všechny znaky klasické fantasy s pohlcující zápletkou a výraznými, nezapomenutelnými hrdiny. Odehrává se v paralelních Londýnech – šedém, červeném a bílém, zatímco ten černý zdánlivě zanikl, které jsou, ač každý ve svém „jiném" světě, zcela pravděpodobné. „Toto rychle běžící dobrodružství se složitě propracovanou magií, přemýšlivým hrdinou a odvážnou hrdinkou si milovníci fantasy zamilují." - Kirkus Reviews"... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

A Darker Shade of Magic , 2015

MisakCZE
08.01.2024 3 z 5

Zajímavá fantasy s mnoha kouzly a netradičním využíváním magie.

Ústředními postavami jsou mág a zlodějka, kteří putují skrz alternativní verze Londýna a napravují svou dřívější chybu. Nutno dodat, že se skvěle popichují.

Být tam více intrik a celkově více dark fantasy, budu nadmíru spokojen.
Další díl si přečtu.

Ahmose
21.11.2023 2 z 5

Tak túto knihu som ťažko neodhadol. Minulý rok som od autorky čítal Gallant a ten sa mi neskutočne ľúbil, čakal som, že aj tu autorka použila podobne krásny štýl a atmosféru, žiaľ, toto bolo niečo celkom iné.
Na začiatok musím priznať, že keby som túto knihu čítal niekedy v pätnástich, asi by sa mi páčila. Autorka vymyslela zaujímavý svet. Štyri paralelne existujúce Londýny, ktoré sú si tak podobné a zároveň zásadne odlišné. Koncept nepochybne zaujímavý a príťažlivý. V podaní v akom je spracovaný však významne stráca na hodnote. Čitateľ nemá možnosť zistiť ako funguje celý svet. Sú to len štyri Londýny ? Týka sa to aj iných miest ? Sú to štyri svety, štyri vesmíry ? Alebo je celý svet obmedzený na Londýn, ktorý lieta v prázdnote ? Otázky, na ktoré som žiaľ nedostal odpoveď. S vysvetlením magického systému tiež nie som celkom spokojný. Anatariovia sú kúzelníci, jediní schopní voľne cestovať medzi Londýnmi. Mágia je integrovaná súčasť ich tela. Vyznačujú sa rôznofarebným sfarbením očí, pričom to, ktoré je previazané s mágiou je vždy čierne. Samozrejme, opisy toho ako sa v jednotlivých svetoch nakladá s mágiou patria k tým dobrým častiam knihy, Problém je, že hoci autorka na začiatku načrtne určité pravidlá, tak neskôr som mal pocit, že tá mágia vlastne nemá hranice a dá sa s ňou čokoľvek. Nie je to síce nutne zle, len mi to príde značne jednoduché. Hlavná postava, Kell, je rozhodne svetlým bodom knihy. Tajomný, sympatický a celkom rozumný hrdina, kúzelník. Bavil ma. Horšie to bolo s Lilou. Neuveriteľne lacne pôsobiaca hrdinka, zlodejka. V podstate opak Kella, nezaujímavá, nesympatická a ich vzťah nemal absolútne žiadnu iskru. Ostatné postavy sú šablónovité, ploché a plnia skôr rolu kulís.
No a na koniec samotný príbeh. Prvú tretinu knihy som absolútne nechápal, čo sa deje. Žiadna zápletka, ani len náznak. Potom sa dej nejak rozbehol. Odstavce sú krátke, tempo je svižné, nabité akciou, takže našťastie kniha nie je nudná. Linka je však jasná, jednoduchá, šablónovitá, skúsenejšieho čitateľa nemá ani záver šancu ničím prekvapiť.
Zhrnul by som to asi nasledovne. Tmavší odtieň mágie je jednoduchá, ale akciou nabitá fantasy, ktorú za seba odporučiť nemôžem. Viem si však predstaviť, že publikum hľadajúce práve britké dialógy a rýchle tempo príbehu bude spokojné. Ja osobne si pokračovanie nechám mile rád ujsť.

M.C.SMITH
20.11.2023 3 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila, autorku mám ráda, píše přesně podle mého gusta. Bohužel, tato kniha mi nesedla.
Ze začátku jsem si říkala, že to bude bomba, různé Londýny a cestování mezi nimi. Kniha mi ale opravdu nepřirostla k srdci, do čtení jsem se musela nutit.
Tato kniha pro mne byla trochu zklamáním.

jfialova
04.09.2023 3 z 5

Nejsem dospívající mládež, takže asi ani cílovka této knihy. Nejsem ani bůhvíjaký fanda a znalec fantasy, takže v tomto ohledu nemůžu moc srovnávat. Nicméně své čtenáře si to jistě najde, do dalších dílů přechází řada nedořešených záhad. U některých se dá trochu tušit, jak se to vyvine, ale žánr dovoluje prakticky cokoli. Není to žádný literární klenot, postava Lily je taková hodně laciná (cílovku to ale možná oslovuje), ale má to spád a jako oddechovka mi to rozhodně nevadilo.

Šárka_D
17.08.2023 2 z 5

Pohlcující zápletka? Ale kdepak. Autorka nám představí náčtrtek světa, který by mohl být zajímavý, jen kdyby se do něho víc ponořila. To ona ale neudělá, nevytěží potenciál různých Londýnů a jejich specifik, vykašle se na malebnost a práci s atmosférou, a tak bohužel zůstane jen u toho náčrtku, který se mi ani nechtělo dočítat, protože to byla zkrátka trochu nuda. Příběh taky nevybočuje ze zajetých fantasy kolejí. Klidně si další díly nechám ujít.

Bored-Author
10.08.2023 4 z 5

U této knížky jsem občas zapomínala, že vlastně čtu. Knížka byla poutavá a pravděpodobně zvážím přikoupení i ostatních dílů. Přesto že to není to nejúžasnější fantasy, které jsem kdy četla.
Dávám solidní čtyři hvězdy za svou originalitu a čtivost.

Veju007
30.05.2023 4 z 5

Temnější tvář magie je pořádná a poctivá, i když na dnešní poměry lehce jiná, fantasy.

Nejprve se seznamujeme s Kellem, cestovatelem mezi čtyřmi Londýny - Šedým, Červeným, Bílým a Černým. Hned na to poznáváme Lilu, která žádnou magií sice nevládne, ale náhodou se k něčemu připlete a dobrodružství je na světě.

Velmi zajímavá fantasy. Nebudu lhát, v první kapitole jsem se vcelku bála, že nebudu paralelní Londýny chápat, ale Schwabová to pojala skvěle. Na každou otázku dříve či později dostanete odpověď a dynamika mezi Kellem a Lilou je skvělá. Lila je pěkně oprsklá a rozhodně si nenechá nic líbit.

Jsem zvědavá, kam se příběh rozvine v dalších dvou dílech, protože příběh je zakončený šikovně tak, že se dá číst i jako standalone.

Hels-is-unicorn
13.01.2023 3 z 5

Knihu hodnotím až poté, co mám za sebou druhý díl, což nakonec ovlivnilo počet hvězd. Původně jsem chtěla dát 4, ale ty nakonec zamýšlím pro druhý díl, který byl přece jen o level lepší. Kdybych si knihy nepořídila, asi by mě tenhle díl ani moc nenalákal ke čtení dalších, ale přece jen už jsem četla i mnohem horší série a vydržela je až do konce.
Vadilo mi několik věcí - fungování magie se měnilo podle toho, jak se to zrovna hodilo autorce, postavy byly černobílé, chemie mezi hlavními hrdiny absolutně nulová. Navíc nemám ráda vstávání z mrtvých, se kterým se ve fantasy poslední dobou roztrhl pytel.
Nicméně mě celkem zaujala myšlenka čtyř propojených Londýnů i cestování mezi nimi. A taky jsem byla zvědavá, jak autorka bude navazovat na relativně uzavřenou dějovou linku prvního dílu. Myslím, že si tenhle díl tak vysoké hodnocení, jaké má, nezaslouží. Ale pokud po jeho přečtení váháte, jestli pokračovat, určitě to doporučuji.

SBH
10.12.2022 2 z 5

(SPOILER) U této knihy jsem se zásadně minula s mainstreamovým vkusem (aneb obecnou oblibou násilí a brutality).
Navzdory okouzlujícím popisům, které mě dokonale vtáhly do prostředí tří/čtyř magických Londýnů, a poměrně zajímavému zpracování námětu z Pána prstenů, zbaveného patosu a sentimentu, se kniha četla těžce. Na stránkách se vraždilo do té míry, až jsem se začala obávat, aby autorce nedošly figury dřív, než příběh dokodrcá ke smysluplnému vyústění.
Kell i Rhy byli fajn. Dráždivý náznak tajemství v úvodu taky. Jenže kapitola s Lilou všechno zazdila. Sama hrdinka – lupička představovala nejtrapnější klišé postavu všech dob, do toho naprosto nesmyslná příhoda s pokusem o znásilnění a následném požáru – proboha proč? Po dočtení došlo k velkému zklamání – ani jedna z naznačených záhad (písmena K. L., Kellův původ, Lilino oko a podobně) nebyla vyřešena, a co horšího, autorka ani nenasypala drobečky na cestu, po níž by měl čtenářův zájem pokračovat.
Další průšvih představovala skutečnost, že ještě ve čtvrtině knihy se stále odehrávala expozice a nedošlo k, ehm, ehm, úvodní zápletce. Na pětadvaceti procentech ale už o úvodu nemůže být řeč. Děj se nakonec jakž takž rozjel, ovšem sledoval jednoduchou a přímočarou linii. Nebýt setrvalého proudu prolévané krve a páchané krutosti, smrsklo by se vyprávění na kratinkou povídku.
Závěr? Banálnější porážku všemocných padouchů si už neumím představit. A co třeba vojáci, jejichž vůle byla spoutaná kouzlem? Neosvobodilo je to? I když podobných otázek se po dočtení vyrojilo přehršel.
Zajímavá obálka, zajímavá anotace, uvnitř klišé a schéma, příběh bez zvratů, hrdinové bez propracované psychologie, absence humoru (ale i dalších emocí), ne, za mě rozhodně ne-e. Dvě vraždy na každé stránce kvalitní knihu neudělají, tečka.

Katri
19.11.2022 4 z 5

Hned na úvod - knihu Temnější tvář magie hodnotím kladně, jen mám po jejím přečtení lehce rozpolcené pocity. Na jednu stranu to bylo geniální - čtyři Londýny, Antariové - zde musím autorce vyseknout poklonu za originalitu a nápaditost, ale na druhou stranu, když se zaměřím třeba na postavy, přiznávám, že Lila na mě většinu času působila jako učebnicový příklad hrdinky, která se v takovéto sekci literatury pravidelně objevuje. Přestože mi byla převážně sympatická, byla velice snadno předvídatelná a já doufala, že i ona v ději nastolí nějaký pořádný zvrat. Musím ale uznat, že když už se to nestalo v jejím případě, pokryl tuto mezeru alespoň Holland.
Co se týče autorčina stylu, kniha se čte plynule, příjemně, možná mi tam jen chyběla větší dynamika a důraz na emoce. Dodalo by to ději na naléhavosti.
Co mě naopak nadchlo, byla hra s živly, Kellovo pašování napříč Londýny a smyslové asociace, pojící se s jednotlivými světy. A samozřejmě Kell a Rhy - každý svým způsobem.
Co mě doposud nutí přemýšlet, je Kellova nejasná minulost a proto se co nevidět pustím do dalšího dílu. :)

puczmeloun
22.09.2022 3 z 5

Rozpolcená tvář hodnocení... Na jednu stranu kniha nabízí zajímavý mix nápadů, na tu druhou je po většinu své délky až příliš rozvláčná, nejdůležitější akce jsou uspěchané a děj sice částečně ukončený, nabízí ale ještě spousty otázek k zodpovězení...

Ano, svět "Tváře magie" mě bavil. Je to trochu jiné fantasy, než ke kterému se klasicky dostanu, ony odlišnosti přinášející kombinaci urban fantasy dohromady s young adult mají něco do sebe. Od vyvážené volby hlavních postav (včetně záporáků) přes popis, který mě směřoval spíše na pocitové vnímání, než detaily, po různorodé fungování magie. Paralelní světy jsou zajímavým konceptem, zde ještě rozšířeným o jejich odlišnou magickou podstatu a z toho vyplývajících společenských i vizuálních odlišností. A ještě s třešničkou ve formě geografického středu všech čtyř světů v Londýně, který je ale jménem jediným sjednocujícím prvkem. Kniha nabízí spousty náznaků i částečných vysvětlení pro některé ze zdejších fenoménů, já chci ale vědět víc. Proč jen čtyři? Co je dál za nimi, ale i mimo Londýny v nich? Jak ony různorodé magie fungují? Co další generace mágů s jedním černým okem?

A podobné je to i s dějem. Úvod je stylový, hned se člověk nechá zlákat vůněmi, barvami, zajímavostmi (proměnlivým kabátem...), společenskými rozdíly zmíněných světů, po většinu následujících stránek se to ale podivuhodně táhne. Závěr je naopak tak rychlý (well, that escalated quickly...), že si po předchozích desítkách stran čtenář skoro ani nevšimne onoho zásadního zvratu připravené léčky. Jasně, trochu přeháním, ale výrazná změna tempa mě až překvapila. Oceňuji, že má kniha své zakončení (což bývá nešvar mnoha young adult sérií), mnoho nadhozených náznaků a připravených dějů ale významně nepokrytě pomrkává po pokračování, do kterého se mi úplně nechce. Neměl jsem prostě při čtení onen nutkavý pocit, který čtenáře drží i pozdě v noci bdělého u knihy, aby zjistil, jak to celé dopadne...

pujec
19.07.2022 3 z 5

Líbil se mi začátek (docela) a líbil se mi konec. Prostřední část byla strašlivě nudná a o ničem, do čtení jsem se musela vyloženě dokopat.
Nápad s magicky propojenými světy je super, doufám, že v dalším díle se to nepokazí.

TomTomis
26.06.2022 3 z 5

První díl se mi docela líbil. Magie. Systém několika Londýnů. Zajímavé. Postavy se dařilo autorce docela vykreslit, i když sympatie k nim se ve mně nezrodila. Váhal jsem, zda pokračovat dál. Vztahy možná v rámci young adult poněkud zjednodušené, neprokreslené, ale trocha zvědavosti do další četby zůstala.

spencer
03.02.2022 4 z 5

V. E. Schwab mám ráda, protože píše velmi čtivě a každá její kniha přináší něco nového. Hned v prvních několika kapitolách vás příběh vtáhne do děje a do poslední stránky vás nepustí. Já knihu četla podruhé, ale napnutá jsem byla úplně stejně jako před časem.
Hrdinové jsou velmi dobře charakterizovaní. Budete jim fandit a budete se o nich chtít dozvědět víc. Kell byl sympaťák a Lila si mě znovu získala svým smyslem pro humor, který vám vykreslí úsměv na tváři i v situacích, kdy byste to nejméně čekali. To samé platí o světě, ve kterém se děj odehrává. Postupně budete zjišťovat, že není vše takové, jak se na první pohled zdá a motiv paralelních Londýnů je velmi dobře propracovaný. Titul doporučuju a těším se na další díl!

Atekram
27.12.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem si opravdu užila. Nabízí zajímavý neokoukaný námět s paralelními světy, charismatické postavy, které se chovají přirozeně a docela propracovaný a přesto přehledně fungující magický systém. Navíc je i dobře napsaná a nejsou v ní chyby a překlepy. Zápletka je jednoduchá, klasická, ale to vůbec není špatně. V některých věcech sice kniha nejde úplně do hloubky, na druhou stranu je to první část trilogie a určitě se některá tajemství ještě odkryjí. Moc se mi líbila a ráda se pustím do dalšího dílu.

hanaseidl
12.12.2021 1 z 5

Nedočteno. Snažila jsem se tomu dát šanci. Přecházení z jednoho Londýna do druhého bylo matoucí, ale to bych ještě přežila. Přikládala bych to své hlouposti a nesoustředění. Ale k tomu se tam prostě nic nedělo. Žádný cíl, žádný důvod jednání hlavního hrdiny. Vzdala jsem to.

s1ombrehimawari
12.10.2021 2 z 5

Bylo to nudný. Postavy mě celou dobu moc nezajímaly. Příběh nebyl nějak velkolepý. Pokračovat ve čtení budu, protože je mi jasné, že není Antariům konec.

Komaeda
26.09.2021 5 z 5

Prostě úžasná kniha

elliot_pisces
31.08.2021 5 z 5

Já myslím, že asi ani nedokážu popsat slovy, jak moc se mi to líbilo. Knihy s dobře propracovaným světem jsou něco, co se docela těžko hledá, ale právě tahle knížka jej měla přímo dokonalý. K tomu můžeme přidat skvěle vymyšlený chod magie, který je napsán srozumitelně, takže se dá velmi jednoduše pochopit. Děj odsýpal rychle, nikdy jsem se nenudil, neustále se něco dělo. Po každé dočtené kapitole jsem měl důvod se začíst do té další, protože jsem prostě potřeboval hned vědět, jak to s postavami bude dál. Když už jsem u postav, všechny byly svým způsobem sympatické, Kell i Lila byli skvělí hlavní hrdinové a mě těší, že jsem je mohl doprovázet na jejich dobrodružství.

katallinka
30.08.2021 4 z 5

Originální svět!

magie pro dospívající mládež (young adult)

Victoria Schwab
americká, 1987
2021  86%Neviditelný život Addie LaRue
2016  83%Temnější tvář magie
2014  81%Archiv
2017  84%Divoká píseň
2017  85%Neobyčejní

Kniha Temnější tvář magie je v