Tulák Rover

Tulák Rover https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425/bmid_tulak-rover-3Hd-425.jpeg 4 375 29

Během prázdninového pobytu u moře v létě roku 1925 postihla Tolkienova syna Michaela nemilá příhoda: během procházky po pláži nešťastnou náhodou přišel o svou oblíbenou hračku, černobílého psíka. Když hračka nebyla ani po usilovném hledání nalezena, Tolkien začal svému synovi pro útěchu vymýšlet pohádkový příběh, jehož hrdina, pes Rover, je nejprve nerudným čarodějem Artaxerxem proměněn v hračku a pak vinou nepozornosti svého majitele rovněž ztracen na pláži. Teprve v tomto okamžiku se však začíná odvíjet sled fantastických příhod, které psího hrdinu zavedou vstříc neuvěřitelným dobrodružstvím na měsíci a v mořských hlubinách a pak šťastně zpátky domů.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

Roverandom , 1998

Elmo
Elmo
17.03.2023 3 z 5

Asi takhle: kdybych nemiloval jiné Tolkienovy knihy, do téhle bych se nepustil. Jednou jsem to zkusil, ale odložil ji. Až když přišly děti a trochu povyrostly, zkusil jsem dát Tuláku Roverovi druhou šanci spolu s nimi. A tentokrát měl rozhodně větší úspěch. Nejenom že zaujal děti, ale občas měl i nějaký ten vtípek (třeba v podobě problémů mořského kouzelníka, proti kterému obyvatelé moří demonstrují) pro dospělé.

Kate3003
Kate3003
22.12.2022 4 z 5

Milá pohádka o zakletém psíkovi. Příběh je skvěle propracovaný jak je u Tolkienových děl zvykem. Líbila se mi předmluva, kde bylo zmíněno proč vlastně tato pohádka vznikla a další informace k samotnému životu Tolkiena a vzniku knihy.

dr.horrible
dr.horrible
04.12.2022

Rozkošné nápady, chcelo by to filmovú adaptáciu.

Pert
Pert
29.01.2022 4 z 5

Docela dobré, nicméně Pán prstenů lepší:-).

Hotovson
Hotovson
25.06.2020 5 z 5

Škoda, že nejsem dítě, asi by se mi knížka líbila o to víc, ale i tak to bylo super :) Vlastně jsem vůbec netušil, že se jedná o pohádku, když jsem si jí v knihovně půjčoval :D Ovšem nic to nezměnilo na tom, že byla moc pěkná. Tolkien byl fakt génius :)

eva-lupen
eva-lupen
14.10.2019 2 z 5

Pohádka o zakletém pejskovi. Nic jiného bych v tom nehledala a nijak zvlášť (až na pár pasáží) mne to nezaujalo. Půjčila jsem si ji jen proto, že je to útlá knížečka, kterou jsem zrovna hledala. Jako vyprávěná pohádka dobré, ale nějak se v tom ňoumat, to mi přijde přehnané.

josefina_silena
josefina_silena
03.03.2019 4 z 5

Tulák Rover je velmi neotřelá pohádka pro děti, která ovšem neurazí ani dospělé. Řekla bych, že je vhodná, narozdíl třeba od Hobita, i pro menší děti.

SugarDolly
SugarDolly
15.02.2019 3 z 5

Roztomilé pohádkové čtení. Pro mě osobně stravitelnější, než "hobití" sága.

Lessana
Lessana
26.11.2018 5 z 5

Hoci som pôvodne v knižnici hľadala (a nenašla) Dopisy Děda Mráze, neľutujem, že som zobrala Tuláka Rovera. Tolkien ma ešte nikdy nesklamal. Keďže som, hoc dospelá, no stále dieťaťom, príbeh Tuláka Rovera ma pohladil na duši. Je prekrásnou rozprávkou, v ktorej Maestro nezaprel svoju lingvistickú vášeň a fantáziu pustil naplno :). Číta sa to ľahko, príbeh je hravý a láskavý, s múdrym rozprávačom a postavami, ktoré si nemožno neobľúbiť, a (ako to v rozprávke má byť) so šťastným koncom :).

Vesela_Veverka
Vesela_Veverka
30.04.2018 3 z 5

Pěkná kniha, lehké čtení. Vždyť je to pohádka. Takže nebrat vše doslova a užívat si psích dobrodružství.

RimmerCZ
RimmerCZ
10.01.2018 4 z 5

Pěkná kniha, čtenář určitě zejména ocení prvky typické pro tolkienovy příběhy. Skutečně nenechá nikoho na pochybách, kdo je autorem. Je také pěkně vidět, jak jeho vypravěčství a spisovatelství zrálo - od Tuláka Rovera (coby jedna z dřívějších prací, silně provázaná s pozdějšími Dopisy Dědy Mráze), přes Hobita, který má podobné prvky, ale je dotažen dále až po mnohem vážnější a mistrovsky vypracované dílu Pána prstenů (kde i přesto jsou stejné prvky, jen jinak zapojené).
Osobně beru knihu spíše jako sběratelský kousek do knihovny a povinnou tolkienovskou četbu. Vzhledem k tomu, že je skutečně pro malé děti a vznikla jako povídačka pro sotva 5letého syna, zase takové počtení to není. Ovšem předčítat/vyprávět dítěti - na to přesně je kniha určena.

Romžiry
Romžiry
10.07.2017 4 z 5

Tak toto je klasika. Ke knize není co dadat. Perfektní.

fojtikjirik
fojtikjirik
24.06.2017 4 z 5

Asi budu jenom opakovat to, co napsali další uživatelé níže, ale přesto musím konstantovat, že i na tak krátkém příběhu autor dokázal dokonale demonstrovat svoji neuvěřitelně velkou fantazii.

3nitka
3nitka
08.01.2017

Krásna rozprávka o psíkovi Roverovi. Tá autorova fantázia je neuveriteľná aj v takom krátkom príbehu.

Totoro
Totoro
23.07.2016 5 z 5

Líbilo se mi to strašně moc. Nejvíc, jak byl na měsíci. Moc krásná knížka. Chci ji číst ještě jednou.

Temný snílek
Temný snílek
29.08.2015 4 z 5

Příběh to byl opravdu fantasijní a klaním se před Tolkienovou představivostí, protože dát vousatého chlapa na Měsíc, kam za ním létá racek a tvoří se tam sny, tak to mi přijde jako pořádná fantasmagorie. K tomu se v knize objevili hned tři psi jménem Rover, což je trochu podivné a hlavně pro menší děti i matoucí.
Důležité ovšem je to, že se to četlo vcelku lehce, tedy až na popisování téměř každého stébla trávy či kamene.

Kniha Tulák Rover je fantasy pohádka pro děti s velmi jednoduchým dějem, který se dá předvídat, a vy už dopředu tušíte, jak to dopadne. Pro dospělejší čtenáře je to skvělá oddychovka.

sissv
sissv
06.06.2015 5 z 5

Jedna z knížek, z kterých předčítám dětem. :)

Evus
Evus
22.01.2014 4 z 5

Jako pohádka pro děti dobré, mně osobně vadilo nadužívání zdrobnělin. Asi jsem už na takové čtení stará. Ale jak se příběh rozjede, čte si knížka už sama

Alexxandra
Alexxandra
13.11.2013 5 z 5

Nádherná netradiční pohádka, ke které se ráda kdykoliv vrátím...

enya-s
enya-s
07.06.2013 5 z 5

Moje oblíbená pohádka co mi ji maminka četla před spaním :-) Tolkien je prostě génius s velkým srdcem :-)