Trust D.E.

Trust D.E. https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305540/mid_trust-d-e-1JT-305540.png 4 14 6

Pepi888
11.11.2022 5 z 5

Vážený Peleusy, čtěte si třeba pohádky, ty pochopíte a až dospějete, pochopíte i smysl toho o čem píše skvělý autor, jakým je Ilja Erenburg.

kitja
23.05.2021 2 z 5

Historie zkázy Evropy je humorná utopie o tom, jak trust o pár hlavách s obrovskejma prostředkama zlikviduje celou Evropu (občanská válka, nemoce, drogy zastavující plodnost, …). Má to vlastně 3 roviny. Jedna je humorná, celý je to psaný jako vtipná a zábavná fikce. Pak je tu kus jakýsi utopický jasnozřivosti. Ilja Erenburg už v těch 20. letech docela dobře popsal vzorce chování, kterejma se lidstvo v ohrožení ubíralo a který byly patrný i teď v koronakrizi. No a pak je tu spisovatelova rezignace na vypilování detailů, kvůli čemu by kniha dnes nemohla obstát. Takže faraon má jméno, který v egyptštině neexistuje, epidemie je popisovaná s naivitou žáka základní školy atd. Prostě chybí práce na věcný a faktický odborný supervizi, aby tam spousta nepřesností netloukla do očí. I tak je to fajn, ale pro dnešního čtenáře by to musel někdo právě z těchto důvodů přepsat.

ber-tram
19.03.2020 5 z 5

Smazat Evropu z mapy světa! Pouhá utopie v románové grotesce z r. 1923 vstává z mrtvých a ožívá panikou současných vteřin. Pouhá utopie nebo pronikavá jasnozřivost? Tehdy také oběti netušili, že populační vyhlazení kdosi rafinovaně zplánoval...
Některé tituly se zhodnocují teprve konzumací v nemocné atmosféře. Nenechte se při čtení jakkoliv virusovat! Erenburg je koronovaný fabulátor! Či prognostik?! 14/20

Peleus
06.02.2019 1 z 5

Je mnoho věcí, které nechápu.

Třeba nechápu, jak je možné, že někdo kouří, ačkoli stále žehrá na nedostatek peněz.
Nechápu, proč někdo závistivě pokukuje po západoevropském zdravotnictví a zároveň přehlíží, co to řadového pacienta stojí.
Nejde mi do hlavy, proč někdo zběsile nakupuje oblečení ve slevě, přestože ho neunosí.

A stejně tak nechápu, jak se někomu může líbit tenhle soubor písmen, slov a vět.

mgeisselreiter
10.10.2016 4 z 5

Humorné, ale zároveň varovné, neskutečně nadčasové. Krásně se čte, má to spád, není to hloupé, ale ani přechytrané. 75%, 10.10.2016.

Drobecek
13.11.2013 5 z 5

Tato kniha je moje srdcová záležitost. Objevil jsem ji už na střední a v průběhu let jsem se k ní párkrát vrátil a pořád mě moc baví. Skvěle vymyšlený a napsaný příběh, humor (místy i dost černý) a díky malému rozsahu rychlý spád děje. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Ilja Erenburg
ruská, 1891 - 1967