Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach

Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121844/bmid_tradicne-liecitelstvo-a-ludova-magi-5UY-121844.jpg 5 11 3

Kysucký lekár, spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti v obsažnej publikácii približuje doposiaľ málo spracúvanú, pritom mimoriadne rozsáhlú oblasť tradičnej kultúry - etnomedicínu a ľudovú mágiu.

Ivan53
24.07.2022 5 z 5

Veľmi zaujímavá kniha. Ide o čriepok národopisu Slovenska, a je veľmi dobre, že sa MS podujala na jeho knižné vydanie. O omši v kostole, ktorej úlohou je niekoho zabiť, o výrobe mŕtvej vody, o liečivých rastlinách... No zároveň je knihou o našich dejinách a našich Predkoch.

Perlička :) Môj kamarát je synom hrobára a vravel, že na čiernom trhnu stojí lebka (už biela, bez tkanív), ak má aj dolnú čeľusť, 10 000 €. On si myslel, že to kupujú nejakí metalisti, aby si do nej dali sviečku a postavili na poličku, ale po prečítaní tejto knihy som zistil, na čo asi sa ešte používa a prečo je taká drahá ;-)

afinabul
14.06.2022 5 z 5

Júúj totó je knižká, sam som neveril, že taká ešte budéé.
Je to nádherná kniha o Kysuciach, ale zároveňie nie iba o Kysuciach. Ale aj o tom, ako naberať vodu po prúde a proti prúdu, ako zbierať rosu, ako popraviť brucho, či ako sa odnaučiť chlastať ...
Potom je tam Kysucký herbár a vysvetlenie jednej rastlinky, čo ziape.

whack
04.03.2017 5 z 5

Knihu som si pôvodne zháňal s cieľom prečítať si o ľudovom liečiteľstve. Obsahuje podrobný herbár zahŕňajúci najmenej 125 druhov byliniek a iných rastliniek, s popisom rôznych využití starými (a ešte staršími) kysuckými horalmi. Hoci sa môže zdať, že toľko popisov zaberie príliš veľkú časť knihy, opak je pravdou, herbár sa úhľadne vtesnal na 1/4 knihy a pritom obsahuje všetky zaujímavosti. Smutné je, že viacero kedysi hojne sa vyskytujúcich liečivých rastlín prakticky už neexistuje. Ostatné časti knihy približujú stovky najrôznejších zvyklostí, praktík, rituálov, mágií, čarov a liečiteľských metód vykonávaných kedysi v rozličných oblastiach Kysúc. Niektoré z nich boli fakt bizarné, videl som ich len v rozprávkach a nikdy mi nenapadlo, že rozprávky o „čarodejniciach“ môžu mať v sebe kúsok minulosti. Odporúčam bylinkárom, zelinkárom a tým, čo sa zaujímajú o miestne kultúry.

bylinky historie, dějiny magie bylinkářství léčitelství slovenské dějiny Kysuce

Jozef Marec
slovenská, 1958
2011  93%Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach
2012  96%Vrchárske povesti a balady
2015  0%Drevený život, kamenný chlieb
2016  80%Bimaček
2007  0%Vili víly vence

Kniha Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach je v