Tracyho tygr

Novelka, představující ztřeštěnou, téměř surrealistickou frašku, vypovídá v podtextu o lidské odvaze k životu, o potřebě lásky a o blahodárnosti práce.

http://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77038/tracyho-tygr-CLg-77038.jpg 4.31434

Tracy’s tiger (1965)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Argo

Hanina61

Naprosto kouzelná kniha... učarovala mi... určitě se k ní budu vracet. Ráda bych na ulicích potkávala lidi provázené svými tygry... :-)

janulka1310

Přečetla jsem už docela dost knih a to více mě mrzí, že k tak známému dílu nejsem snad poprvé schopna napsat nějaký komentář, protože prostě nevím, co si o tom myslet...respektive asi jsem to moc nepochopila..nevím,jestli je to tím, že jsme nežila v té době nebo že mám málo zkušeností...u jiných, mnohem složitějších knih takový problém vůbec nemám...takže za mě - fakt nevím :)

lilienn

Asi jsem jeste poradne nedospela, plne asi nedokazu ohodnotit toto dilo... nektere myslenky skvele, ale jako celek mi to nejak uniklo..?

DeniseMarini

Jednoduše bomba!

kuceju

Thomas Tracy měl tygra. Byl to ve skutečnosti černý panter, ale to nevadí, protože on na něj vždycky myslel jako na tygra... Jednoho dne šel s otcem do města a spatřil cosi ve výloze rybí restaurace. „Kup mi toho tygra,“ dožadoval se. „To je humr,“ řekl tatínek. „Tak toho nechci,“ řekl Tracy.

Dlouho jsem jsem se s touto malinkatou žlutou knížečkou míjela v regálech v knihovně. Ale nikdy jsem se neodvážila ji vytáhnout a přečíst si první slova. Až do nedávna. A jediné na co jsem pomyslela bylo - kde jsi byla celý můj život??! A přitom na mě celou tu dobu nenápadně volala a čekala, jen abych po ní sáhla.. Ta rozkošná absurdita byla tím nelepším pohlazením, které moje dušička unavená vším suchým reálnem potřebovala.

Emilie1906

Četla jsem knihu po druhé a opět nezklamala, jen jsem ji s odstupem času viděla jinýma očima.

Acamar

Po letech jsem zvědavě otevřela tuhle útlounkou alegorii a napjatě čekala, jestli její hravé, až dětsky prostě a naivně působící kouzlo na mne bude stále účinkovat...a naštěstí ano. Na to co symbolizuje Tracyho tygr, může být asi hodně výkladů, ale v každém, koho se knížka dokáže "dotknout", určitě vzbudí touhu toho svého aspoň zahlédnout:-)
A Blakeova báseň pocit z této knihy nádherně zkratkovitě vystihuje...

Atanone

Literární bonbonek..

Ema22

Moje srdeční záležitost. TT jsem četla už tolikrát a vždy mě osloví znovu. Poprvé jsem trochu tápala, a pointa potvrdila mé tušení.
Hlídejte si svá přání, mohla by se splnit, a nezanedbávejte své vztahy, sny ani city, potřebují živit jako naše tělo, jinak onemocní, zeslábnou a třeba zmizí navždy.

jamesek007

jsou oblasti, kde vím že je světlo, jen jsou za oponou tmy přes kterou se mi nechce. nevyléčil mne z toho ani TT. jednou na to přijdu a dokážu přečíst i Malého Prince, jen bych potřeboval kousek Saroyanovi arménské duše.
nechtějme být ve dvaceti něčím nač třicet lidí před vámi třicet let čeká.

SaraL

Krásná novela, ale nejsem si úplně jistá, jestli jsem to správně pochopila :-)

Emilie1906

Kniha je prostě úžasná. Užívala jsem si její poetiku už po druhé na plno.

PeťkaW.

Knížka mi vzdáleně připomněla Malého prince, nevím proč...
Každopádně na tak krátký příběh, je v TT neskutečně moc. Člověk může knihu číst podesáté a znovu v ní objeví nějakou novou rovinu nebo myšlenku. Pohodové čtení, které v člověku zanechá svou nesmazatelnou a nezaměnitelnou stopu...

Kudrlinla

Dokonalá kniha na zamyšlení. Představivost a snění se na chvíli střetne s realitou. Z počátku jsem ke knize chovala nedůvěru, nelákala mě. Nakonec jsem se "přemohla" a jsem za to ráda. Oddech od milostných trojúhelníků, světů magie a bojů o trůn či další věci, které jsou obsaženy v současných knihách. Kniha osloví málokoho, mě si ovšem získala. Veškeré emoce jsou v ní nějak utlumené, o to více nad ní pak můžete přemýšlet a vstřebávat zážitek.

Oleg_Kabelac

Svěží jak meloun v horkém létě.

mautina7
20. únoraodpad!

Nutit se do dočtení tak krátké knihy je pro mě nezvyklé, ale s autorovou myšlenkou jsem se pravděpodobně úplně minula. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že čtu knihu od malého dítěte, což ještě umocňovaly ilustrace. Nejsem schopná vidět to kouzlo přes veškerou absurditu a hlavně, přestože je kniha inzerována pod štítkem "humor", nudu.

GraceC

Je těžké hodnotit tuto knihu po prvním přečtení. Myslím, že nad touto knihou je třeba se zamyslet. Sice je jednoduchá a krátká, avšak v její jednoduchosti je jakási složitost, která mi nejspíš několik následujících nocí nedá spát. Ale ničeho nelituji! Tato kniha je prostá, milá, odpočinková. Není v ní žádný strhující děj, jako ve spoustě dnešních tuctových knížek. Ne, tady provázíte Tracyho a prozkoumáváte svět jeho očima. Nechybí zde ani humor v podobě psychiatra Pingitzera, ale ani špetka tragédie, kterou ztělesňuje Laura Luthyová.
Tuto knihu by v žádném případě neměl číst někdo, kdo vyhledává akci či přehnané emoce, protože ty jsou v této knize jaksi utlumené.
Myslím, že to mohu shrnout tím, že je to příběh o malých radostech, strastech a o lásce především.

Dagnov157

V této knize nesmí čtenář hledat nějaké napětí, drama, dobrodružství. Vlastně ani příběh ne. Jde o určité snové vyprávění, o hledání přátelství, zvláštním způsobem vyjádřené city.

Petra21

Novela Tracyho tygr je opravdu zvláštní a... jiná. Tygr představuje něco nereálného a prolíná se se skutečností. Očekávala jsem ale asi něco jiného, něco... víc. Celkově bych ji ohodnotila jako pohodové čtení ke kafíčku, ale kdyby měla knížečka více stran, asi bych se musela nutit k dočtení.

MarcelStrnadel

Knižní jednohubka, která se mi jeví velice zvláštní. Zamiloval jsem si ji, ale ne zcela ji chápu.

Eremites

Nějak jsme se s autorem nepotkali....poprvé vůbec nebudu knihu hodnotit hvězdičkami, protože by to nebylo fér.
Jediná část, která mne v malinké knížečce pobavila byla scénka s rakouským psychiatrem, ta opravdu nemá chybu.

annstoll

Velmi zvláštní kniha. Bavila mě, akorát se člověk musí asi hodně povznést, což mi celkem dělalo problém. Nejsem si úplně jistá, zda jsem ji vůbec správně pochopila. Nejspíš jde ale o to, že si ji každý vyloží po svém. =)

xelzax

Nejsem romantik, nemám poetickou duši, bohužel. Tahle kniha mě o tom s finální jistotou přesvědčila - a nebo není tak úžasná, jak většina lidí tvrdí. Pokud rádi hledáte mezi řádky a dlouze přemýšlíte nad každou stránkou, tak je to knížečka přesně pro vás. Já se hledat snažila, ale bohužel nenašla. Přečetla jsem z důvodu všeobecného nadšení, nejlépe hodnotím fakt, že mi čtení trvalo jen hodinu.

Dáma s hrnstjm

Poetický tygří úlet... asi jsem ho plně nepochopila, protože na takovou poetiku nemám hlavu. Text se mi líbil, byl krásně hravý a děj správně nepředvídatelný. Klíčová kniha mého života to určitě nebude, nejsme s panem spisovatelem naladěni na stejnou frekvenci :)

hroznehustafakt

urcite k zamysleni, stoji za to si ji precist

Jessica007

Zajímavá kniha, určitě k zamyšlení.

FilMo
21.12.2016

Kiež by takýchto úprimných kníh bolo viac.

rybabezkosti
05.12.2016

Psychiatrii já nenávidím. Lidi miluju.

Ajrad1981
04.12.2016

No, že nechápu abstraktní malířství, s tím jsem se už smířila. Evidentně nerozumím ani abstraktní literatuře. Respektive, dokud se na scéně neobjevila policie, myslela jsem, že rozumím, pak jsem byla mimo. Absolutně nedokážu pobrat zhmotnění představy a její následné vysublimování (i když sublimace nebude to pravé slovo, nicméně jinak popsat proměnu hmoty zpět do představy neumím).
Nicméně budu vycházet z toho, co jsem pochopila - nebo co si myslím, že jsem pochopila - a to nebylo špatné. Hlavně to je kratičké (ne úplně pochopit např. pětisetstránkovou knihu by mi vadilo mnohem víc). A četlo se to dobře.

ibrahimgilbert
13.11.2016

Zvláštní kniha, ale dobrým způsobem. Určitě si ji ještě někdy přečtu. A jak tady už bylo zmíněno, je to takový další Malý princ. Má toho v sobě hodně, ale přece jen správně vidíme jen srdcem. :-)