Tracyho tygr

Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra. Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkud sark...celý text

Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra.

Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkud sarkastickým výsměchem americkému bulvárnímu tisku, reklamě, dravému byznysu a senzacechtivosti.

Přeložil Jakub Valenta, báseň W. Blaka přeložil Zdeněk Hron. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12634/tracyho-tygr-12634.jpg 4.31362
Originální název:

Tracy's Tiger (1952)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Argo
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (153)

Přidat komentář
Ema22
17. dubna

Moje srdeční záležitost. TT jsem četla už tolikrát a vždy mě osloví znovu. Poprvé jsem trochu tápala, a pointa potvrdila mé tušení.
Hlídejte si svá přání, mohla by se splnit, a nezanedbávejte své vztahy, sny ani city, potřebují živit jako naše tělo, jinak onemocní, zeslábnou a třeba zmizí navždy.

jamesek007
13. dubna

jsou oblasti, kde vím že je světlo, jen jsou za oponou tmy přes kterou se mi nechce. nevyléčil mne z toho ani TT. jednou na to přijdu a dokážu přečíst i Malého Prince, jen bych potřeboval kousek Saroyanovi arménské duše.
nechtějme být ve dvaceti něčím nač třicet lidí před vámi třicet let čeká.

SaraL
03. dubna

Krásná novela, ale nejsem si úplně jistá, jestli jsem to správně pochopila :-)

Emilie1906
31. března

Kniha je prostě úžasná. Užívala jsem si její poetiku už po druhé na plno.

PeťkaW.
28. března

Knížka mi vzdáleně připomněla Malého prince, nevím proč...
Každopádně na tak krátký příběh, je v TT neskutečně moc. Člověk může knihu číst podesáté a znovu v ní objeví nějakou novou rovinu nebo myšlenku. Pohodové čtení, které v člověku zanechá svou nesmazatelnou a nezaměnitelnou stopu...

Kudrlinla
24. února

Dokonalá kniha na zamyšlení. Představivost a snění se na chvíli střetne s realitou. Z počátku jsem ke knize chovala nedůvěru, nelákala mě. Nakonec jsem se "přemohla" a jsem za to ráda. Oddech od milostných trojúhelníků, světů magie a bojů o trůn či další věci, které jsou obsaženy v současných knihách. Kniha osloví málokoho, mě si ovšem získala. Veškeré emoce jsou v ní nějak utlumené, o to více nad ní pak můžete přemýšlet a vstřebávat zážitek.

Oleg_Kabelac
21. února

Svěží jak meloun v horkém létě.

mautina7
20. únoraodpad!

Nutit se do dočtení tak krátké knihy je pro mě nezvyklé, ale s autorovou myšlenkou jsem se pravděpodobně úplně minula. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že čtu knihu od malého dítěte, což ještě umocňovaly ilustrace. Nejsem schopná vidět to kouzlo přes veškerou absurditu a hlavně, přestože je kniha inzerována pod štítkem "humor", nudu.

GraceC
15. února

Je těžké hodnotit tuto knihu po prvním přečtení. Myslím, že nad touto knihou je třeba se zamyslet. Sice je jednoduchá a krátká, avšak v její jednoduchosti je jakási složitost, která mi nejspíš několik následujících nocí nedá spát. Ale ničeho nelituji! Tato kniha je prostá, milá, odpočinková. Není v ní žádný strhující děj, jako ve spoustě dnešních tuctových knížek. Ne, tady provázíte Tracyho a prozkoumáváte svět jeho očima. Nechybí zde ani humor v podobě psychiatra Pingitzera, ale ani špetka tragédie, kterou ztělesňuje Laura Luthyová.
Tuto knihu by v žádném případě neměl číst někdo, kdo vyhledává akci či přehnané emoce, protože ty jsou v této knize jaksi utlumené.
Myslím, že to mohu shrnout tím, že je to příběh o malých radostech, strastech a o lásce především.

Dagnov157
09. února

V této knize nesmí čtenář hledat nějaké napětí, drama, dobrodružství. Vlastně ani příběh ne. Jde o určité snové vyprávění, o hledání přátelství, zvláštním způsobem vyjádřené city.

Petra21
03. února

Novela Tracyho tygr je opravdu zvláštní a... jiná. Tygr představuje něco nereálného a prolíná se se skutečností. Očekávala jsem ale asi něco jiného, něco... víc. Celkově bych ji ohodnotila jako pohodové čtení ke kafíčku, ale kdyby měla knížečka více stran, asi bych se musela nutit k dočtení.

MarcelStrnadel
31. ledna

Knižní jednohubka, která se mi jeví velice zvláštní. Zamiloval jsem si ji, ale ne zcela ji chápu.

Eremites
28. ledna

Nějak jsme se s autorem nepotkali....poprvé vůbec nebudu knihu hodnotit hvězdičkami, protože by to nebylo fér.
Jediná část, která mne v malinké knížečce pobavila byla scénka s rakouským psychiatrem, ta opravdu nemá chybu.

annstoll
24. ledna

Velmi zvláštní kniha. Bavila mě, akorát se člověk musí asi hodně povznést, což mi celkem dělalo problém. Nejsem si úplně jistá, zda jsem ji vůbec správně pochopila. Nejspíš jde ale o to, že si ji každý vyloží po svém. =)

xelzax
22. ledna

Nejsem romantik, nemám poetickou duši, bohužel. Tahle kniha mě o tom s finální jistotou přesvědčila - a nebo není tak úžasná, jak většina lidí tvrdí. Pokud rádi hledáte mezi řádky a dlouze přemýšlíte nad každou stránkou, tak je to knížečka přesně pro vás. Já se hledat snažila, ale bohužel nenašla. Přečetla jsem z důvodu všeobecného nadšení, nejlépe hodnotím fakt, že mi čtení trvalo jen hodinu.

Dáma s hrnstjm
16. ledna

Poetický tygří úlet... asi jsem ho plně nepochopila, protože na takovou poetiku nemám hlavu. Text se mi líbil, byl krásně hravý a děj správně nepředvídatelný. Klíčová kniha mého života to určitě nebude, nejsme s panem spisovatelem naladěni na stejnou frekvenci :)

hroznehustafakt
04. ledna

urcite k zamysleni, stoji za to si ji precist

Jessica007
04. ledna

Zajímavá kniha, určitě k zamyšlení.

FilMo
21.12.2016

Kiež by takýchto úprimných kníh bolo viac.

rybabezkosti
05.12.2016

Psychiatrii já nenávidím. Lidi miluju.

Ajrad1981
04.12.2016

No, že nechápu abstraktní malířství, s tím jsem se už smířila. Evidentně nerozumím ani abstraktní literatuře. Respektive, dokud se na scéně neobjevila policie, myslela jsem, že rozumím, pak jsem byla mimo. Absolutně nedokážu pobrat zhmotnění představy a její následné vysublimování (i když sublimace nebude to pravé slovo, nicméně jinak popsat proměnu hmoty zpět do představy neumím).
Nicméně budu vycházet z toho, co jsem pochopila - nebo co si myslím, že jsem pochopila - a to nebylo špatné. Hlavně to je kratičké (ne úplně pochopit např. pětisetstránkovou knihu by mi vadilo mnohem víc). A četlo se to dobře.

ibrahimgilbert
13.11.2016

Zvláštní kniha, ale dobrým způsobem. Určitě si ji ještě někdy přečtu. A jak tady už bylo zmíněno, je to takový další Malý princ. Má toho v sobě hodně, ale přece jen správně vidíme jen srdcem. :-)

Lifa
06.11.2016

srozumitelné v Aj, krásný font a vazba, ilustrace...

tweed
18.10.2016

Můj sentiment je na bodu mrazu a asi už nemám tygra, že mě tak krátká knížka stihla začít nudit. Přestože tímto klesám na intelektuálním žebříčku, dávám s lehkým srdcem jednu hvězdičku.

terysek47
23.09.2016

Skvělá kniha! :) Velmi krátký příběh, který ale přinutí člověka přemýšlet :)

GabrielleT.
19.09.2016

Úžasná kniha! Přečetla jsem jí jedním dechem :) Všem milovníkům alegorických textů moc doporučuji!

zdrkam
15.09.2016

Moc pěkné:-). Znám i jako čtené slovo.

Anumati
15.09.2016

Moja milovaná kniha. Rada sa k nej vraciam.

1mikeF
14.09.2016

Určitě to není špatné, ale nedokázal jsem tak moc číst mezi řádky nebo mi chyběl správný sentiment. Zkrátka se to nesetkalo s tou správnou náladou a osobou.
Asi zkusím přečíst ještě někdy znovu a třeba to bude lepší.

akrash
12.09.2016

Doporučuji!!!!!!!!! Čte se jedním dechem :)