Toulky českou minulostí 3

Toulky českou minulostí 3 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2469/bmid_toulky-ceskou-minulosti-3-aSf-2469.jpg 5 107 6

Toulky českou minulostí série

Od nástupu Habsburků (1526) k pobělohorskému stmívání (1627). Jsme u významného milníku českých dějin. U památného letopočtu 1526. Tehdy, 29. srpna, byla nečekaně přetržena pětapadesátiletá éra panování Jagellonců v českém státě. Mladičký, dvacetiletý král Ludvík Jagellonský podstoupil se svou nekvalitní, nepříliš odhodlanou armádou nerovnou řež s přesilou tureckých nájezdníků u Moháče (na samém jihu dnešního Maďarska). Byl bleskově poražen a na útěku z bojiště se utopil v tamních močálech. Český svatováclavský trůn náhle osiřel právě tak jako uherský svatoštěpánský. Aktuálního obsahu nyní nabyly dřívější úmluvy Habsburků s Jagellonci o vzájemném dědění v podobném případě. A tak brzy po nešťastné moháčské bitvě získal českou královskou korunu třiadvacetiletý Ferdinand I. Habsburský. Nikdo v tom okamžiku nemohl tušit, že se Habsburci po následující čtyři věky, až do roku 1918, vladařského žezla v českém státě už nepustí...... celý text

Filomena1961
Filomena1961
23.10.2022 5 z 5

Pokračuji ve svých toulkách u Moháče, kde Ludvík Jagellonský se utopil v tamních močálech. Na trůn u nás nastupují Habsburkové. Nastaly počátky absolutismu, které vyvolaly stavovskou revoltu, která byla potlačena. Dál se procházím českou renesancí, časy Maxmiliána II, Rudolfa II až po Bílou horu. V závěru perfektní příloha s chronologickým přehledem a také rodokmeny jednotlivých linií Habsburků. Úžasná kniha, maximální počet hvězdiček a poděkování.

Elea
Elea
02.08.2021 5 z 5

Krásná ukázka toho, že dějiny je možné podávat zajímavě.

Janadvorackova
Janadvorackova
06.02.2021 5 z 5

Počteme si o událostech v letech 1526 až cca 1630, i když zmiňován je i konec třicetileté války roku 1648.
Skončila vláda Jagelonců a přivtírli se nám sem Habsburkové. A už nás neopustili.
V minulosti se však stalo několik událostí, které mohly dějiny trochu okořenit a tento zmiňovaný rod i ze země vypakovat.
Například kdyby bitvu na Bílé hoře neovládl chaos a vůdci vedli, jak měli/mohli...
Je zajímavé číst o dějinách trochu i způsobem "co by bylo, kdyby." Líbí se mi obsáhlost téhle série. Knihy obsahují, krom událostí domácích, i výčty událostí ve světě. Autor nezapomíná na známé osobnosti té doby a přináší i zpravodajství stylem: "zatímco se u nás dělo to a tohle, narodil se tento malíř, onomu hvězdáři bylo náct a v Americe se zakládaly první osady..." Je pak velmi snadné historii vnímat trochu současněji.

Mně dějepis bavil vždycky. Mívali jsme učitelku, která nám barevnými křídami na tabuli kreslila průběhy bitev :). Vyžívala se ve ztvárňování vozových hradeb, bitevních plánů a různých, jak to říct, mocenských posloupností. Pyramida a v ní: král - měl pod sebou tyhle lidi a těchto pět byli pěkní zmetci :). Samozřejmě ji necituji, ale její snaha o podrobnost mi vytanula na mysli při poslechu.

Například jsem si dlouho myslela, že Zimní král byl pěkný chudák, když vládl jeden rok a litovala jsem ho. A on to byl přitom týpek, který zdrhl z bitvy, tedy moment, bitva začala, když on obědval. Poté se "tam jel podívat," a když viděl, že se situace vyvíjí jaksi podivně, nechal si zbalit kufry a dvůr a odjel ze země. Nejspíš měl jen jedny kalhoty a v nich naděláno...
Raději ale nesoudit, nebo mě to čeká také, že.
Co lidem té doby běželo hlavou, se stejně nedozvíme, ale tahle série nám to může alespoň přiblížit.

Afilada
Afilada
02.10.2020 5 z 5

Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".

hankam
hankam
23.05.2013 5 z 5

Krásně a srozumitelně napsané, žádná nudná učebnice dějepisu. Nejvíc mě zaujaly kapitoly věnované životu císaře Rudofa II.

paloma
paloma
22.04.2012 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha, moc dobře se čte. Já jí četla jedním dechem, což u naučné literatury se většinou říct nedá.
Bílá hora - velmi zajímavé období, často si kladu otázku "coby kdyby".