Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176917/bmid_total-recall-muj-neuveritelny-zivot-qrp-176917.jpg 4 446 115

Biografie jedno z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu i politiky.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , XYZ (ČR)

Total Recall: My Unbelievably True Life Story , 2012

chovanec
27.03.2024 3 z 5

Do mého života tahle kniha přišla přesně ve chvíli, kdy jsem asi potřeboval trochu egoismu a péče sám o sebe, čehož je Arnold perfektní vzor. Zvlášť popis jeho začátku byl strhující. Cením si jeho upřímného přiznání, že používal steroidy. Zato druhá polovina knihy, kde píše o politice, je naprostý brak a žvást.

Davidoff21
11.08.2023 3 z 5

Je to zajímavý život. V principu je motivujici jak si nastavuje cíle a jde si za tím. Když to nevyjde, nevadí, alespoň to zkusil. Jestli tohoto člověka máte rádi tak se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Někdy se ale příběhy docela vlečou. ;-)

Morfyk
22.07.2023 3 z 5

První polovina byla parádní a bavila mě, jedná se o části, kde Arnold popisuje svoji životní etapu v rámci kulturistiky a soutěží a potom svoji filmovou karieru. Poslední kapitoly knihy, kde mluví o politice a politické kariéře, mě opravdu nudila a nutil jsem se knihu přečíst do konce. Mé hodnocení 60%.

krakonos.kraken
04.07.2023 4 z 5

Bylo to zajímavější než jsem čekal. Kupodivu je to napsané jako kdyby byl trochu blb - což je zvláštní, protože vzhledem k tomu co všechno dokázal to tak určitě není. Je tam plno historek kde jak komu poradil (trochu to připomínalo Cimrmana) a jeho chvástání bylo cca od stránky 16000 a dál trochu ohrané.

Nicméně příběh je to neuvěřitelný a mnohokrát jsem si říkal, co ho nutilo jít pořád dál? I přes jeho sebedůvěru dal často na rady ostatních a v knize se objevuje mnoho příkladů zpětné sebereflexe a někdy i lítosti. Ale bylo to tak jak to bylo a díky tomu je tu i tahle kniha o jednom z nejznámějších lidí dnešního světa.

P.S. jako fanouška kulturistiky mě mrzelo, že neuvedl na pravou míru jeho souboj s Ferrignem, který měl v soutěži z pumping iron zřetelně vyhrát.

Matty
04.06.2023 3 z 5

Schwarzenegger je dnes především skvělý obchodník, který exceluje v prodávání sebe sama, ve vytváření vlastní značky. Jeho conanovsky strohým stylem napsané memoáry jsou vynikajícím marketingovým počinem, na němž není nic moc upřímného, jak ostatně naznačuje i dlouhý soupis lidí, kteří se - vedle ghostwritera - zasloužili o jejich vznik (připomíná to titulky na konci filmu). Schwarzenegger sám sebe popisuje jako ztělesnění amerického snu, jako pravého hrdinu, který si šel vždy tvrdě a bez váhání, s rozhodností Terminátora za svým, a byl nejlepší skoro ve všem, do čeho se pustil. Kulturistika, herectví, byznys, politika... Připouští jen ta osobní selhání, která už byla shora zdola propraná v médiích, a pro jistotu je hned překryje hromadou pracovních úspěchů (nemanželské dítě). V závěru navrch plebsu předkládá svůj zaručený recept na úspěch, čímž betonuje arogantní víru ve vlastní vyvolenost (přitom ale za příklad jiných úspěšných lidí dává sociopaty jako Trump, kteří prorazili hlavně díky velkému dědictví). Po přečtení dobré autobiografie máte pocit, že jste dostali možnost nahlédnout za mediální masku dotyčné osobnosti. Když ale pisatel celou dobu sveřepě zůstává v roli a jen buduje svůj mýtus, výsledkem je akorát hezký pomník. Velké ego, malá pokora.

Sandor
25.04.2023 3 z 5

Arnold si fakt všechno vydřel. Nebyl ve správný čas na správném místě, on se na to místo proste vypracoval sám.

Začátek knihy a zároveň jeho kariéry byl fantastickej. Pak to byla jen a jen vetsi nuda, historky z nataceni, s kym slavnym se jak seznamil, to uz nebylo pro mě.

Nicméně Arnoldovi respekt. Anebo, jak by rekl Ali-G, RESTEKP.

Vladísek
26.02.2023 4 z 5

Suma sumárum nám Arnold touto biografií dokázal, že když se chce, všechno jde!

Corso
27.01.2023 3 z 5

Nech je dane do zapisu ze som sa snazil. :)
Najprv som cital pozorne, potom ako vyrastal a dostal sa k cviceniu, kulturistike, Amerike, trosku som preskakoval. Potom uz preskakoval viac, absolutne ma svet posilovania a kulturistickych sutazi nebere. Popozeral fotky ktore su fajn. Pozornejsie cital az ked sa dostal k filmu, kedze Arnie je pre mna symbol VHSiek, akcnakov, a nedam na neho dopustit ako aj ja Sly-a. A nakoniec pofilmovu, politicku a neviem aku cast jeho zivota som uz vypustil a necital. :) Holt, nemam taku cielavedomost aku ma Arnie.

Jenny055
22.01.2023 5 z 5

Kvôli audioknižnej výzve som siahla po tomto životopise Arnolda Schwarzeneggera napriek tomu, že nie som fanúšikom kulturistiky, jeho akčné filmy sa mi až tak veľmi nepáčia a jeho politickú kariéru som ledva zachytila. Kniha bola pre mňa naozaj výzvou, či ju vôbec dokážem dopočúvať. Ale aj napriek jej dĺžke (interpret Ľuboš Ondráček bol vynikajúci) som to dokázala. Arnold na mňa pôsobil počas celej knihy trochu namyslene, vystatovačne, často používa ja, ja ja... a má viac vízií ako baba Vanga. Ale na druhej strane som obdivovala jeho neskutočnú pevnú vôľu, tvrdú prácu, ktorou dosiahol všetky svoje úspechy a verím, že si to všetko zaslúžil. A priznám sa, že ma táto kniha motivovala k zvýšeniu moje životnej aktivity. Pri počúvaní jeho príbehu som sa totiž cítila ako lemra lemravá. :-)

Ninjer
21.07.2022 4 z 5

Arnold je pro několik generací legendou. V 80. a 90. letech frčeli ve filmu obří drsní svalovci v hlavních rolí, ale Arnold Schwarzenegger vždy něčím vynikal. Třeba tím, že se snažil nejen hláškovat, ale točit i regulérní komedie. Také je zajímavý (a někdy vtipný) svým rakouským přízvukem, který jsem bohužel docenil až později, až když jsem objevil kouzlo filmů bez českého dabingu.

V této obsáhlé autobiografii Arnold shrnuje svůj dosavadní život. Ve svých 60 letech toho dokázal mimořádně mnoho. Kniha má vlastně tři hlavní témata - kulturistiku, herectví a politiku. V tomto pořadí se Schwarzenegger na tyto oblasti zaměřoval a ve všech dosáhl vrcholu. Stal se několikrát vítězem důležitých kulturistických soutěží (např. Mr. Olympia), ve své době byl jedním z nejlépe placených herců a objevoval se v kvalitních filmových trhácích (Conan, Terminátor, Predátor...) a nakonec se stal guvernérem důležitého amerického státu Kalifornie.

Každá z těchto částí je něčím zajímavá. Vidíme rozmach kulturistiky během Arnoldova mládí a jeho velkou píli. Herecká část zase potěší filmové fanoušky, protože nám Arnold ukáže spoustu zajímavostí se zákulisí a poví nějaké ty "historky z natáčení". Politická část už může být trochu náročnější, ale také je to místy fascinující čtení. Mě jakožto filmového fanouška nejvíc bavila ta filmová část, ale velmi dobře jsem se bavil u celé knihy.

Všechna témata a celý Arnoldův život spojuje to, že byl velice cílevědomý a motivovaný. Zdá se, že to, co dnes lidi čtou v knihách a koukají na videa o motivaci, sebezdokonalování a efektivní práci měl už Arnold před desítkami let v malíku. Měl vizi, stanovoval si velké i menší cíle (které si i pečlivě zapisoval) a na všem soustavně pracoval - i když někdy na úkor osobního života. To, jak popisuje svůj klidný přístup k řešení překážek, je často inspirující. V jeho případě často využíval své charisma, efektivní komunikaci a nebál se přiznat chybu. Hodně ho taky fascinoval marketing. Trval na tom, že je velmi důležitý jak u kulturistiky tak u filmů a především propagace ho dost bavila. Údajně i díky tomu mnoha filmům pomohl v jejich úspěchu.

Ač původem z Rakouska, Arnold má opravdu velice americké sebevědomí, což se do knihy jasně promítá. Občas řekne o něčem, co udělal, že to bylo "dokonalé", že "celý sál byl nadšený" a že po těžké práci prostě dosáhl toho, co chtěl, na sto procent. Samozřejmě takhle nemluví o všem, ale ať už jde o profesní nebo osobní život, vždycky Arnold přijde s něčím, co udělal prostě perfektně a umí se za to náležitě pochválit. A třeba jo, třeba to bylo dokonalý, ale moje české sebevědomí by mi nikdy nedovolilo něco takového říct nebo napsat. Vždycky bych měl pochybnosti, jestli opravdu "všichni" byli spokojení, jestli opravdu v nějakým detailu nešlo něco udělat ještě líp. No nic, Schwarzenegger ze mě očividně nebude.

Arnold byl ale taky pěkný kulišák. V realitě to pravděpodobně není zachmuřený akční drsňák, ale spíš vysmátý přátelský chlapík. To ale neznamená, že neumí být... tak trochu svině. Sám to v knize přiznává (samozřejmě ne s pomocí tohoto výrazu). Asi záleží, jak má kdo nastavenou morální laťku, ale jsou tu věci jako: psychologické hrátky u kulturistické soutěže (pro vítězství klidně oponenta zesměšním), nevěra s hlavní hrdinkou béčkového filmu Red Sonja, kterou vypráví jako veselou historku, ač na něho doma čekala přítelkyně (z pozdější nevěry, z níž má i nemanželského syna, se už ale Arnold kaje) či lhaní svým klientům u své opravářské firmičky (předpřipravená scénka s kolegou, aby z klienta vytřískali víc peněz). To všechno nejsou zase takové zločiny proti lidskosti a nikdo není dokonalý, ale přeci jen budou na světě lidi, kteří jsou větší dobráci než Arnold.

Každopádně aby tahle recenze nebyla delší než tenhle 600stránkový kolos... Total Recall: Můj neuvěřitelný životní úspěch je velice čtivá kniha. Je dlouhá, ale přesto stručně shrnuje zajímavý život velice úspěšného chlápka z Rakouska, který dobyl Ameriku. Arnold Schwarzenegger není dokonalý, ale inspiruje svou pracovitostí, cílevědomostí a také třeba až překvapivým citem pro obchodní stránku věci. Je otázkou, jestli Arnold ze svého barvitého života něco důležitého nevynechal, ale to bychom se mohli ptát asi u všech autobiografií. Místy mi ale připadal spíš nečekaně otevřený.

Osm amerických svalovců/herců/politiků z deseti

alekis
24.06.2022 5 z 5

Děsně dlouhé, a to mám ráda rozsáhlé knihy... Psané dosti suchopárně, prostě, životopis... Nepočítala jsem, jen tipuju, že je tu jmenováno možná dva tisíce, či více lidí, z nichž většina je pro mě neznámá... Když se podívám na Arnolda v dnešní podobě, je to starý muž, který ani v mladosti nebyl velký krasavec a teď je z něj... no, prostě dědek... A tak můžu pokračovat... a hodnotit ho, a komentovat a konstatovat a mudrovat... a dělat se chytrou madam ze zaprděného koutku světa...
Takže skončím takto: přemýšlela jsem, zda mu mám věřit všechno, co o sobě říká, a usoudila jsem, že ano. Všechno je najisto pravda, i když z jeho pohledu. Kdyby si přidával, kdyby se vychvaloval, vynášel se do nebes, to by prostě nešlo, protože ho zná nesmírná spousta lidí a ti o něm vědí své.
Což pro mě znamená jediné: Arnold Schwarzenegger, od doby, co začal usilovat o splnění svých přání a cílů v malé rakouské dědince, až do nynější doby (byť kniha končí rokem 2011), není jenom skvělý herec, nejspíš i dobrý politik, syn, otec, (bývalý) manžel, kamarád... Je to prostě vynikající člověk!
Arnolde, Conane, Terminátore, guvernére! Chlape! Netušila jsem jaký jsi frajer, jaký jsi poklad!
:-)

Beabooks
21.02.2022 5 z 5

Kniha je fascinující nejen tím, že se dozvíte různé zákulisní informace o filmech, které natočil, nebo o americké politice. Největší přínos ale vidím v tom, jak jednoduše je schopen ukázat, jaké vlastnosti a schopnosti musel pilovat, aby těchto úspěchů dosáhl. Jeho životopis se tak stává unikátní příručkou osobního rozvoje pro každého čtenáře. Ať už vám je jako herec sympatický nebo ne, neměli byste si tuto knihu nechat ujít. Protože vám má rozhodně co nabídnout.

arcs
20.02.2022 5 z 5

Nejlepší životopis na světě. Poslouchal jako audioknihu a byl jsem překvapenej. Nejvíc asi tím, jak to bylo upřímný.

pepap
03.02.2022 3 z 5

Mám rád autobiografie. Rád poslouchám, když lidé mluví sami o sobě, obzvláště lidé, kteří za sebou mají nepopiratelné úspěchy.
Arnold Schwarzenegger je ikona, ikona kulturistiky, akčního herce a úspěchu. Kniha na mě působila jako upřímná výpověď o životě.
Samozřejmě je otázkou, nakolik je kniha vlastním dílem autora a nakolik mu pomohla korektura profesionálních editorů, kteří bezpochyby zasahovali.
Krom Arnoldových kostlivců ve skříni a pikantních historek z jeho soukromí je opravdu překvapující fakt, že k úspěchu a kariéře zahrnující mimo jiné křeslo guvernéra Kalifornie byla primární hnací silou cílevědomost, loajalita a známosti..
Arnold Schwarzenegger na sobě velmi tvrdě pracoval, přesto politická funkce v jeho případě přijde neuvěřitelná. Nicméně je to tak, dosáhl jí.
Bez ironie musím přiznat, že se mi biografie líbila. Vždy znovu jsem žasl i trnul, když Arnold dělal ve společnosti vtip :-)

radimch
03.01.2022 4 z 5

Sebevědomý, cílevědomý, inspirující ale i chybující a přesto v mnoha směrech obdivuhodný... jeden z příkladů plně prožitého života

p.mihoc
31.12.2021 5 z 5

Tito lidé jsou tvořeni, aby měnili svět. Arnold byl celý život sebestředný ambiciózní magor využívající všech a všeho kolem výhradně k realizaci svých velikášských plánů. Měl přesnou vizi, chorobnou disciplinovanost, obrovskou sebedůvěru a ochotu pro splnění svého předsevzetí riskovat úplně vše. To je jednoduše recept na úspěch v pracovní sféře. Ale kdo chce s takovým člověkem sdílet domácnost?

janka2000
19.12.2021 5 z 5

Životopisná kniha o Arnoldu Schwarzeneggerovi mi ukázala, jakou osobností mnoha kvalit on je. Cílevědomý Rakušan si celý život pokládal cíle a nebál si za nimi jít a zcela se jim odddát. Vyhrál několikrát mistra světa v kulturistice, stal se slavným hollywoodským hercem a pak byl úspěšný i v politice. Velmi mě překvapilo, jak všemu šel vstříc s pokorou a zároveň jak je lidský, humorný a uvědomuje si své chyby.
Jak toho dosáhl? V knize přišel se svými 10 pravidly:
1. Nikdy se nenechte brzdit svou hrdostí
2. Nerozmýšlejte se příliš dlouho
3. Zapomeňte na plán B
4. Kdykoli si s někým potřebujete srovnat účty, sáhněte po humoru
5. Den má 24 hodin (využij každou hodinu)
6. Opakování, opakování, opakování (návyky, opakování dělají úspěch)
7. Nic nevyčítejte rodičům
8. Změna vyžaduje velkou odvahu
9. Pečujte o své tělo a o svou mysl
10. Zůstaňte hladový, pořád po něčem prahněte (dávejte si pořád nové cíle)
Arnold je jistě velmi inspirativní osobnost a to v mnoha směrech.

haki34
13.12.2021 5 z 5

(SPOILER) posloucháno jako audiokniha (nejlepší je péct na Vánoce s mottem "zůstaň hladový" v uších :)))
Arnolda znám tak nějak povrchně. ..Ani nemůžu s čistým svědomím říct, jestli jsem vůbec viděla nějaký jeho film celý..Na životopis jsem narazila na DK a díky za doporučení, šla jsem do toho. Ten chlap je normálně neuvěřitelný !! odhodláním počínaje, sebevědomím konče. Nebojí se přiznat si vlastní chyby. Jede na 120%. Co si zaumíní, to dokáže. Boří mýty o svalovcích. Nasává informace a zkušenosti jako houba a vše dokáže využít ve svůj prospěch. Motivátor jako hrom :) Zážitky od dětství až do vrcholovou politiku - když už, tak opravdu chce být všude. Neváhá míchat maltu a stavět zídky. Pro Hollywood udělá cokoliv. A pro své svaly ještě dvakrát tolik. Líbila se mi jeho psychická odolnost a síla. Vyhrávala nejen svaly, ale i mozkem.
Politika - jak píšou již čtenáři přede mnou - věřím že tyto pasáže v psané podobě by mě také nudily, jako audio to celkem uběhlo.
Trochu mě mrzel rozpad rodiny - ale svatý nebyl ani náhodou, takže výsledek se možná dal očekávat (je srandovní, že ze všech jeho dětí mu je právě nejvíce podobný 3.syn).
Velmi mile překvapilo, doporučuji.

Vknihách
21.09.2021 5 z 5

Do tejto audiovky sa mi vôbec nechcelo ísť,no nakoniec som si ju pustila. Málokedy sa mi stáva, že počas činnosti, ktorú vykonávam popri počúvaní audioknihy, absolútne zastanem, prestanem sa venovať tomu, čo robím a len počúvam. Neskutočne veľakrát som mala zimomriavky na celom tele. Tento životný príbeh Arnolda vo mne v kuse vyvolával emócie už od začiatku. Nikdy mi tento herec (dá sa povedať, že inak som ho ani neregistrovala) nebol príliš sympatický. Po Recall som na neho absolútne zmenila názor. Myslela že,áno,povie nám svoj život od biednych začiatkov po výslnie. Ale prizná aj svoje prešľapy alebo bude chcieť ostať "nepoškvrnený" v očiach fanúšikov?Samozrejme, že u nás sa tiež prevalila jeho nevera a nemanželské dieťa, a tak som celý čas čakala, či nastane odhalenie aj tejto etapy života. A ono to prišlo!!! Zlomilo sa mi tým srdce! Skutočne, jeho manželstvo sa rozpadlo a jedno "pošmyknutie" mu zmenilo zničilo rodinu. Na jednu stranu, áno, ani ja neveru netolerujem,na druhú stranu-zaslúžil si to Arnold? Bolo to medzi ním a Mariou také zlé?To vedia len oni dvaja. Táto audio kniha ako životopis je zábavný, aj šokujúci. Arnold sa narodil počas hladomoru v maličkom Rakúskom meste. V puberte sa jeho mama obávala či je v poriadku. Posielala ho k miestnemu lekárovi, pretože jeho kamaráti mali na stenách plagáty dievčat,on mal na stenách plagáty svalnatých chlapov :D nakoniec sa vypracoval a musím povedať, že keď sa dostal do Hollywoodu, všetci mu hovorili, že je jeho meno otrasné,nevysloviteľné a tlačili na neho, aby si ho zmenil. No on sa nenechal a nakoniec sa jeho meno stalo fenoménom nie len vo svete kulturistiky,filmovej brandže,ale dokonca aj vo svete politiky. Všetky tieto časti aj jednotlivé etapy jeho života,aj to,ako sa v podstate musel rozlúčiť s filmovou kariérou, bolo veľmi smutné. Zistili mu vrodenú srdcovú vadu a nechceli ho už obsadzovať do rolí v akčných filmoch. Manželka mu bola veľkou oporou. Ešte aj ich zoznámenie s Mariou Shriver bolo úžasné a predtým, ako som sa dostala k tejto audiovke,vôbec som netušila že sa Arnold stal členom veľkej Kennedyovskej rodiny. Podľa mňa úplne fascinujúce! Na každého človeka, ktorý si prejde životnou cestu od nuly, z ničoho a dostane sa tam, kam sa dostal Arnold- klobúk dolu. Vrelo vám odporúčam túto knihu, najmä tínedžerom, aby sa nevzdávali, aby verili v samých seba,aby si dokázali uznať vlastnú hodnotu, aby sa nehanbili za to čím sú, aby si išli za svojimi snami a s kúskom šťastia dokážu oveľa viac ako si dokážu predstaviť.

HellFire121
21.08.2021

První dvě třetiny, kdy Arnold popisuje svou cestu z Austrálie do Ameriky jako kulturista a následný přerod v hollywoodskou filmovou hvězdu, byly skvělé. Když ale přišla řeč na politickou kariéru, knihu jsem nedokázal dočíst.