Tolkienův prsten

Tolkienův prsten https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33134/bmid_tolkienuv-prsten-p00-33134.jpg 4 30 5

Bohatě ilustrovaný výpravný svazek z pera Davida Daye, autora Průvodce světem J. R. R. Tolkiena, provází čtenáře po světových mýtech a legendách, přičemž sleduje zejména příběhy kouzelných prstenů a inspiraci, kterou Tolkien z těchto textů čerpal při psaní své světoznámé trilogie Pán prstenů i dalších děl. Autor na mnoha příkladech z historie dokládá, že motiv prstenu a jeho moci nad lidskými osudy byl ve světových mytologiích přítomen odnepaměti a přetrval až do současnosti, a na konkrétních motivech a dějových liniích upozorňuje na styčné body mezi tradičními vyprávěními a Tolkienovými díly. Čtivý text, rekapitulující mj. severské ságy, artušovské a karolínské legendy, řecké, keltské a anglosaské mýty či Píseň o Nibelunzích a její zpracování v podobě operního cyklu Richarda Wagnera, je doprovázen černobílými i barevnými ilustracemi Alana Leeho, jednoho z nejlepších ilustrátorů Tokienova díla.... celý text

Fantasy , Mytologie , Literatura naučná

Vydáno: , Mladá fronta

Tolkien's Ring , 1994

Ronnie68
25.03.2023 4 z 5

Skvělá kniha, která nám ukazuje, kde pan Tolkien mohl načerpat nápady na jeho skvělé knihy (takže hlavně příběhy z mytologií) ... Taková oddychovka

protokol
20.12.2022 odpad!

to je tak keď autor nemá talent na vlastnú knihu a tak krade od popularneho autora.

Alex.Barunka
07.08.2019 2 z 5

David Day už si pravděpodobně tu nerelevantnost některých informací prostě neodpáře. A i když se Tolkien nechal inspirovat různými mytologiemi, pořád toho spoustu vymyslel sám. Ale zde to vypadá, jako by se Day snažil na každý Tolkienův motiv něco vyšťárat. Nezastírám, že některé informace byly zajímavé a poutavé, rozhodně ale bylo zbytečné převyprávět do detailů různé eposy. U některých se totiž právě motiv Prstenu hodně vzdaloval.

Peter.Melon
05.05.2012 4 z 5

Plně souhlasím s čtenářkou Hipi,mám stejný názor.Kniha je to velmi dobrá a dokáže čtenáře zaujmout.

Hipi
23.04.2012 4 z 5

Krásné ilustrace od Alana Lee, text je bohužel trochu slabší a v pozadí. Ale celkově skvělý doplněk pro všechny fandy Tolkiena.