Tokijské květy

Tokijské květy https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79621/tokijske-kvety-79621.jpg 4 32 10

Ludvík Armbruster v rozhovoru s Alešem Palánem. Český jezuita Ludvík Armbruster prožil v Japonsku půl století, dokonale si osvojil jazyk, vyučoval na tamní univerzitě a navázal mnohá přátelství. Když mluví o Tokiu, říká „u nás“. Doma se ale cítí i v Česku. Díky této šíři perspektivy je rozhovor s ním něčím víc než jen ochutnávkou exotiky. Pochopitelně se umí dívat s nadhledem i na českou společnost; dovede klást otázky, které si obvykle neklademe. Jako filozof na ně neodpovídá dogmaticky, nýbrž dává podněty k hledání cesty, třeba i uprostřed protikladů. Jako katolický teolog se nebojí zamýšlet nad inspiracemi přicházejícími z východních myšlenkových proudů. Jako misionář si uvědomuje, že křesťanství stojí na konci jedné velké epochy. A jako moudrý člověk nabízí svou zkušenost a životní moudrost s noblesou, vtipem a pochopením pro jinakost druhého.... celý text

ror
ror
16.08.2022

V závěru rozebírá otázku - jak je možné, že je něco mimo Boha, když On je přece všechno? A pomíjí jednoduchou odpověď - není nic mimo Boha, ani stvořený svět - stejně jako sen v noci není mimo snícího... Stvořený svět je jen sen Boha....

huhuhu
huhuhu
24.09.2021 4 z 5

Rozhovor A. Palána s knězem, jezuitou a pedagogem prof. Armbrusterem je hutný a výživný, žádné čtení na dva večery. Leccos z filozofie a teologie, spousta zajímavostí ze života jezuitů i z japonské kultury. Prof. Armbruster je velice vzdělaný, pracovitý, schopný a moudrý člověk. Vždycky jsem ráda, když někoho takového "objevím".

gab72
gab72
20.08.2021 5 z 5

Krásná kniha, o mě dosud neznámém Ludvíku Armbusterovi. Jeho pohledy na víru, na život z hlediska filozofie, teologie...prohlubují vnímání, navozují další otázky. Úžasné. Kniha je pojata jako rozhovor, kde velká část otázek se zabývá Armbrusterovým pobytem v Japonsku. Celá kniha je prodchnuta milým přístupem, nadhledem ....Krásné

knihovna1
knihovna1
04.12.2020 4 z 5

Tato kniha je krásná tím, kdo je tázán a kdo se ptá. Je spíš pro lidi, kteří se zajímají o teologii, filozofii. Kniha je zajímavá historickými událostmi i zážitky. Dozvíte se zde i něco o Japonsku a hlavně o obdivuhodném, vzdělaném, pracovitém, trpělivém a citlivém člověku. Knihu jsem četla vždy před spaním. Vždy mě sklidnila a vtáhla do takové "sakrální" nálady.

Mánička178
Mánička178
30.08.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostala celkem jako slepá k houslím, ale nelituju toho ani v nejmenším. Ti jezuiti jsou vážně moc fajn... člověk až žasne, kolik se toho dá za život stihnout a jak moudrým se dokáže stát. Skvělé na tom je, že nemlčí v koutku, ale chtějí se i otevřít ostatním a třeba být inspirací :)

Chesterton
Chesterton
03.03.2018 5 z 5

Kniha voní exotikou, moudrostí, životní zkušeností a nenápadnou inteligencí.
Knihy Aleše Palána bývají zaručenou kvalitou. Už se těším na jeho novou do čtenářské výzvy :)) S Markétou Zahradníkovou z Postel, hospoda, kostel se nedá vůbec srovnávat :))

Elmo
Elmo
14.06.2017 5 z 5

Výborný rozhovor s inteligentním a schopným člověkem.
Zajímavé na něm také je, kolik věcí je v Japonsku jinak a jak se s tím vyrovnává křesťanství.

f.enjoy69
f.enjoy69
31.01.2016 4 z 5

Občas si říkám, kolik je kolem nás schopných a zajímavých lidí, kteří prožili během jediného života tolik věcí a mohou vyprávět nesčetně příběhů... Ale nemluví se moc o nich... A tento člověk je toho příkladem, opravdu klobou dolů.

Možná jen, že bych něco rozšířil, zkrátil, případně by se hodilo nějaké tématické členění. Občas mi úplně neseděly otázky, ale v zásadě jsem spokojený :-))

bleska
bleska
20.06.2014 5 z 5

Knihu jsem četla před dvěmi lety. Ale dodnes mám v paměti, jak silně zacloumala některými představami a iluzemi o tom, co je to křesťanská víra. Velmi ozdravně a očistně. A i když to bolelo, díky za to!

pil
pil
22.06.2011 4 z 5

Pozoruhodná záležitost. Tolik zajimavých příběhů, které prožil pan Armbruster by vydalo na několik životů. Nikdy bych nevěřila, že se kniha rozhovoru bude číst tak poutavě.
A jedním dechem.