Titus Andronicus / Titus Andronicus

Titus Andronicus / Titus Andronicus https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16160/titus-andronicus-16160.jpg 4 19 5

První a dnes asi nejaktuálnější Shakespearova tragédie pojednává o střetu civilizací. Je to hra o násilí, mstě i magické moci slova. Ve hře najdeme předobrazy pozdějších velkých dramatikových postav, jako je král Lear, Hamlet, Jago, Coriolanus, Kleopatra aj.

ZajDa37
14.11.2016 4 z 5

Shakespearova první hra o pomstě. Ještě před Hamletem nám Vilém Kopítřas ukázal, že každá msta na sebe navaluje další utrpení, to se vrství a nakonec je z toho ohromná spirála vražd, nenávisti, slz a šílenství.
Navíc ta příšerná brutalita, co se tady objevuje. Uřezání rukou, znásilnění, upečení pokrmů z masa vlastních synů, to se nikde jinde nenajde.
Musíme se zřejmě smířit s tím, že autor tak citlivých sonetů dokázal napsat i tak brutální a naturalistické dílo.

zipporah
21.02.2016 4 z 5

sranda, pred sebou mám Hamleta a vždy si pri ňom spomeniem na surovú knihu Tita Andronica, najodpornejšie surovstvá, ale odvtedy som už ich tiež dosť načítala.. najhoršie zatiaľ vedie kráľ, ktorý zmasakroval vlastných synov a spravil hostinu z ich mäsa, bolo to spomínané v Oltári, skrze božstiev a podobne, no som si istá, že takéto choré nápadičky sa netýkali bohov, ale ľudí.. hruza a des

Daniel.95
30.04.2015 4 z 5

Podle mě jedna z nejlepších jeho her, dokonalá tragédie.

lucie.8
19.06.2014 5 z 5

Dokonalá shakespearovská tragédie, skoro všichni nakonec zemřou.

Nejlepší část knihy je pro mě maurovo doznání:
Lucius: Necítíš lítost za ty strašné činy?
Aron: Lituji, že jich není stokrát víc. I teď proklínám dny - i když jich není mnoho, co mohu takto proklínat - , kdy jsem nic zlého neudělal, kdy jsem nikoho nezabil či nedal zabít ...

AnnL
10.06.2011 4 z 5

na mě až moc brutální, Tita jsem litovala a chápala, do té doby než zabil vlastní dceru.

dvojjazyčná vydání

William Shakespeare