Tereza filozof. Láska v době libertinů

Tereza filozof. Láska v době libertinů https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321741/mid_tereza-filozof-laska-v-dobe-liberti-Drn-321741.jpg 4 14 4

Román Tereza filozof z roku 1748, za jehož autora je nejčastěji považován Boyer d’Argens, patří k nejznámějším a zároveň nejvíce pronásledovaným textům 18. století. Byl šířen ilegálně, přičemž důvodem nebyly jen jeho silně erotické pasáže, ale zejména „libertinství“ v původním slova smyslu, to jest ideje, které šířil – problematičnost křesťanské morálky, náboženství jako lidský výtvor apod. Román má blízko k markýzovi de Sade, ale v zásadě v něm jde mnohem více o svobodu myšlení v duchu osvícenství. Vychází s dobovými ilustracemi a doslovem profesora Miroslava Petříčka.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Prostor

Thérèse philosophe ou Mémoires pour servir à l’histoire du Père Dirrag et de Mademoiselle Éradice , 1748

n.ezn.amy
05.11.2021 3 z 5

Příběh Terezy, která píše dopisy hraběti a svěřuje se v nich o svém životě, prostopášnostech v klášteře a na vyprávění kurtizány Bois-Laurielové jaké potkala různé klienty. 18. století nebylo tak puritánské jak by se mohlo zdát. Sice to není žádný knižní klenot, ale jako jednohubka na jednu cestu vlakem naprosto vyhovující.

MinaHawke
23.08.2021 3 z 5

Nebylo to špatné čtení.

Syssi
26.05.2021 3 z 5

Přestože je knížka pořád o tom samém, lze obdivovat, jak mistrně její autor schoval své, v té době celkem skandální, ale plně libertinské, názory týkající se boha, pod neméně skandální, ale pod v každé době zvědavost probouzející téma erotiky. V tomto směru je rozhodně zajímavější první polovina, která se věnuje příběhu samotné Terezy.

Mruskulka
15.02.2016 2 z 5

Nedonutila jsem se knížku dočíst