Hněv

Hnev je rozlúčkou s prokurátorom Szackým, jedným z naobľúbenejších hrdinov poľských kriminálnych románov, ktoré aj vďaka nemu čoraz častejšie vychádzajú aj v zahraničných prekladoch. Dvadsiateho piateho novembra zavolajú prokurátora Teodora Szackého do trosiek starého nemeckého bunkru neďaleko mestskej nemocnice. Pri prácach na cest... celý text

Dvadsiateho piateho novembra zavolajú prokurátora Teodora Szackého do trosiek starého nemeckého bunkru neďaleko mestskej nemocnice. Pri prácach na ceste robotníci objavili starú kostru. Szacki bezmyšlienkovite „odfajkne Nemca”, ako sa tu hovorí vojnovým pozostatkom a prikáže kosti poslať lekárskej fakulte, kde stále chýbajú exponáty na výučbu. Ani netuší, že to, čo sa mu zdalo ako ukončenie rutinnej procedúry, je vlastne začiatok najťažšieho a posledného prípadu jeho kariéry.
Hnev voľne nadväzuje na knihy Zapletení a Zrnko pravdy a uzatvára trilógiu o prokurátorovi Szackom. Za prvé dve knihy autor získal Cenu veľkého kalibru pre poľskú detektívku roka. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/253386/hnev-253386.jpg 4.349

Teodor Szacki (3.)

Gniew (2014)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Premedia

Dani25

Naozaj zaujímavy štýl písania, mňa teda držal od začiatku do konca. Moje sympatie má drzý cynik Teodor Szacki, ale aj jeho dcéra so svojim nadhľadom. Je mi naozaj ľuto, že séria s prokuratorom Szackym končí, ale ktovie, možno sa spisovateľ o par rokov rozhodne ho oživiť. :) Je to niečo iné ako severské krimi, príjemná zmena.

hanulka26

Četla jsem celou trilogii s prokurátorem Szackým a co se mi hodně líbilo je specifická atmosféra zcela odlišná např. od severských krimi., žádní přehnaní akční superhrdinové, ale uvěřitelné postavy v čele s ironickým Szackým. Pro mě skvělé počteníčko, rozhodně doporučuji.

Isserley

Mírné zklamání. Bohužel musím ohodnotit poslední díl série jako ze všech tří nejslabší. Na rozdíl od prvních dvou dílů série jsem tušila rozuzlení, přestože celá zápletka byla silné překombinovaná a nepravděpodobná. Zkrátka všeho moc škodí. Nakonec mě z celé knihy bavil nejvíc doktor Frankenstein se svou partou a jejich experimenty.

"Sacki."
"Dobrý den, tady doktor Frankenstein."
"Opravdu vtipné."
"Profesor habilitovaný doktor Ludvík Frankenstein z fakultní nemocnice na Varšavské..."

sagasir
02.11.2016

Severní vítr je krutý

Trilogie s hlavní postavou prokurátorem Scazskim je dopsána a vy si tak můžete užít její poslední třetí díl. Nicméně jak se povedl?

Kladně hodnotím, že až do konce knihy vlastně nevíte, kdo vlastně potrestá zlo a kdo bude tím potrestaným. Plusově hodnotím i pár opravdu mrazivých scén a celkově, že kniha je docela napínavá. Příběh jako takový mně však místy přešel až takový překombinovaný. Silnou stránkou jsou i postavy. Místy nerudný a zvláštní prokurátor Scazski je nesmírně zajímavá figurka a i jeho nový pomocník kolega Edmunk Falk. Ten působí jako takový protipól Scazského. Hotový gentleman a dobrák od kosti. Skvělá je celková atmosféra díla. Celé je to takové ponuré, temné. Místy vás možná překvapí vedlejší děje, které zpočátku nebudou dávat čtenáři logiku, ale nakonec se vždy ukáže, že přece jenom měli nějakou tu spojitost s hlavním dějem. Rozhodně pak na čtenáře působí i to, že se jedná o poslední díl z trilogie a tak je vlastně zvědav jak to skončí. Skončí to nakonec díkybohu uzavřeně. Rozhodně je škoda, že se už s prokurátorem Sczaskim nepotkáme. Ještě větší škoda by pak byla, kdyby se potvrdili zvěsti, že autor detektivní žánr po sepsání tohoto díla pověsil na hřebík. Zajímavě pak působí i ono téma domácího násilí. A až krutě pak vyznívá taková určitá apatie k němu. Autor pak k tomuto tématu přistupuje bez příkras. Stejně tak přistupuje i k samotnému Polsku. Což se mně na něm velice líbí. Prostě nedělá ze své země nějaký učiněný ráj, ale napíše, co si o ní myslí. Jediné co mně pak v příběhu chybělo, bylo trochu víc té historie. Zde jí bylo oproti předešlým dílům méně.

Severní vítr i nám sem přivál poslední díl z trilogie s prokurátorem Scazskim. Nutno dodat, že se jedná o příběh dosti místy krutý. Já ho pak hodnotím 75%. Možná mně nakonec i detektivky tohoto autora budou chybět. Občas je to vítaná změna oproti detektivkám ze severu.

jendoslav
23.08.2016

Smíšené pocity. Na jednu stranu Miloszewski vypiloval vypravěčský styl téměř k dokonalosti - je to čtivé až návykové, sarkastické komentáře na (vlastní) účet Poláků osvěžující a trefné, postava Szackého perfektně dotažená... Jenže zápletka a vyústění jsou těžko uvěřitelné a příliš nuceně šokující.

Baiba
20.06.2016

Škoda toho nepravděpodobného rozuzlení zápletky, ale to je ostatně problém i předchozích dvou dílů. Jako by se autor bál, že čtenáře jen tak něco neuspokojí... Prokurátor Szacki ale nezklamal, pořád stejně protivný intelektuál, který rozhodně nenudí a patří k nejzajímavějším postavám z detektivek za dlouhou dobu. Zajímavé postřehy o polské současnosti. Jen mě mrzí některé nedotažené příběhy, které by mě zajímaly. A ten konec... No, co se dá dělat :)

Clara del Valle
17.05.2016

Podle mého názoru je kniha z celé trilogie nejslabší, přes pomalejší rozjezd /začala jsem jí číst 3x, začátek mi neseděl a málem jsem ani nepokračovala/ nakonec velmi napínavé a dramatické vyšetřování obzvášť brutálních zločinů, které si v ničem nezadá se severskými detektivkami. Té brutality bylo na můj vkus moc, navíc celkem snadno odhadnutelný pachatel. Závěr překombinovaný.

Romi156
13.04.2016

Poslední díl trilogie znamená, že se musím rozloučit s hrdinou/ hrdiny, které jsem si oblíbila nebo je nesnášela, a hlavně, že se nedozvím věci, které mi v předchozích příbězích připadaly otevřené nebo nedovysvětlené - a v tomto případě tmi to vadí opravdu hodně. Knihu jsem přečetla během tří dnů, nicméně musím upřímně říct, že ve srovnání s předchozím Zrnkem pravdy musím jít s hodnocením o jednu hvězdičku dolů. Atmosféra "Hněvu" je ponurá a depresiivní, člověk by téměř čekal, že na obálce bude jméno autora podobající se názvu sedačky z IKEA, nicméně stále jsme u našich severních sousedů, tentokrát na Mazurech (pardon, ve Varmiji). Všechny ingredience jsou namíchány, kniha výborně šlape, jenom ten konec je natolik překombinovaný a nastavovaný, že je z toho člověku nakonec trochu smutno. Na druhé straně, pořád se jedná o knihu, která ROZHODNĚ stojí za přečtení.

kneslova
04.04.2016

Pro mne byl začátek tíže čitelný a trochu nezáživný, poté vynikající, opravdu dobrá gradace, ale úplný závěr je dost překombinovaný , nu své fanoušky autor má a jistě po právu

bosorka
22.02.2016

Knížka Hněv mi opět potvrdila vypravěčské kvality Zygmunta Miłoszewskiho. Píše nesmírně čtivě, příběh ubíhá před očima téměř plasticky a mám pocit, že i filmový kabát by mu hodně slušel. Je to napínavé a má to šmrnc, hlavní postavy jsou přitom lidé z masa a kostí, uvěřitelní a přitom zajímaví. Tentokrát se autorovi tématem stalo domácí násilí a sexismus, více řeší palčivé problémy současnosti, neohlíží se tolik do minulosti jako v předešlých dílech série. Líbí se mi, že si ve svých knížkách nebere servítky a do své vlastní země si umí pěkně rýpnout. Myslím, že i pro nás je zajímavé koukat, jak se po převratu se západem a s novými řády vyrovnávají naši sousedi.
Prokurátor Szacki se třetím dílem loučí a asi je i dobře, že to s ním Miłoszewski nechce táhnout do nekonečna, ale přiznávám, že mi bude ta jeho suchá odměřenost trochu chybět. Ale ještě víc mi budou chybět Miłoszewskiho detektivky, protože údajně chce začít psát jiný styl. Škoda, jde mu to moc dobře. A ten konec!

kadgam
29.01.2016

Mám rada atmosféru Miloszewského kníh, detektívka trochu neuveriteľne prekombinovaná. Dá sa prečítať, mám ale rada komornejšie príbehy.

čika
12.12.2015

tak szacki nam na rozlucku pekne ukazal prostrednik....nech sa paci, detektivka ako ma byt, mam to stastie, ze miloszewskeho knihy citam vzdy v rovnakom obdobi, v akom su pisane, neinak tomu bolo aj teraz, preto na mna atmosfera knihy pekne dychla.

Ladiva
02.11.2015

Veľmi dobrá detektívka, záverečný diel voľnej trilógie, v ktorom sa autor rozlúčil s hlavnou postavou. Spôsob, akým to urobil a tým aj záver knihy ma zaskočil. Napriek tomu si rada prečítam všetky ďalšie knihy tohto autora.

bondula
09.09.2015

Jesenná knižka. Okrem trefných a často vcelku vtipných popisov súčasného Poľska autorovi parádne vyšli aj opisy Varmskej jesene. Úžasne to urobilo atmostféru. Príbeh dobre naaranžovaný, nejde síce tak do histórie ako predchádzajúce dve knihy série, ale nič to, aj na problémy dneška treba poukázať. Pre mňa je táto Miloszewského séria jednoznačne objavom roka v kategórií detektívka.

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski