Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2983 544

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

Nuttelka
Nuttelka
17.03.2024 audiokniha 5 z 5

Díky audio výzvě jsem poprvé sáhla po poslechu, který není v CZ jazyce.. ale slovenština je krásná, taková libozvučná, i když mám občas problém nějaká slova pochopit :-)) Charlieho jsem si hned oblíbila, i když mi ho bylo opravdu líto.. jak se píše v anotaci, vystřídá se spousta emocí a ani jedna mě neminula.. Moc krásná kniha a jak vyjde CZ verze audioknihy, ráda si Charlieho dospívání pustím znovu..

tynaveverka
tynaveverka
29.02.2024 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film. Několikrát. Pak jsem našla náhodně knížku v originále a prostě jsem si ji musela koupit. Vím, že si ji přečtu znova. Mě Charlie chytil za srdce. U filmu jsem jenom slzela. U knížky jsem se suverénně rozplakala. Líbí se mi dopisní styl. Líbí se mi odkazy na další knihy a hudbu. Líbí se mi postavy. Nemůžu jinak než pět hvězd a těším se na další čtení!

VetDejvid
VetDejvid
01.02.2024 5 z 5

Zatiaľ moja najobľúbenejšia knižka, ktorú ešte nič neprekonalo. Už sa teším, ako ju budem zase za nejaký čas čítať a odstupom času v nej prídem zase na niečo iné.

tereza0319
tereza0319
22.01.2024 odpad!

Politicky korektní, didaktická kniha pro mládež o tom, co si má myslet, jak se chovat, co číst, a co poslouchat. Kýčovitá sloučenina Forresta Gumpa a Kdo chytá v žitě. Nenašla jsem nic, co by se mi na tom líbilo.

jsemknihomolka
jsemknihomolka
27.12.2023 5 z 5

Nikdy jsem nezažila styl psaní jako tento, postavy jako kdybych sama znala. Jako kdybych já byla Charlie a jen koukala v koutě na ostatní. Hrozně se mi líbil vývoj charakteru u Charlieho, člověk viděl jak se může život převrátit ze dne na den k lepšímu ale i výrazně horšímu. Konec byl vážně krásný, cítit se nekonečně je něco, co doufám že ucítí aspoň jednou, každý z nás.
Kdybych teďka ale měla něco na závěr říct , bylo by to :

Dočetla jsem knihu "Ten, kdo stojí v koutě". Mám dojem, že je to ta nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, ale takový pocit mívám vždycky, dokud si nepřečtu nějakou další.

Karolin77
Karolin77
23.12.2023 3 z 5

Mrzí mě to, ale bohužel půjdu proti proudu...
Knížka mě neujala a jen jsem koukala na počet stránek do konce. Nebavilo mě to, postavy mi nepřirostly k srdci, jediné co mi na tom přišlo super, bylo, že je to vyprávěno formou dopisů.
2.7*/5*

Liuyio
Liuyio
17.12.2023 4 z 5

Charlie je moc pěkně napsaná postava, myslím si že každý dospívající člověk by si měl přečíst tuhle knihu, třeba by se jeho/její pohled na okolí změní. Moc se mi líbili reference na knihy které tam byli zmíněny a také i písničky

MarkyKovr
MarkyKovr
06.12.2023 5 z 5

Mám ji doma ve 3 jazycích a pokaždé, když ji otevřu, cítím se nekonečně.

Momana
Momana
10.09.2023 5 z 5

Tahle kniha mi pomohla cítit se nekonečně.
Vnímat to, co se okolo mě děje, a brát to prostě tak, jak je.
Hlavní postava Charlie je neskutečně inspirativní, obdivuju to, jak jej autor vykreslil a ukazuje svět jeho očima.
Těším se, až si ji jednou přečtu znovu.

Tori.U
Tori.U
06.08.2023 5 z 5

Knihu jsem právě dočetla podruhé a nemůžu uvěřit, že jsem zapomněla, jak je skvělá.

Čte se velmi snadno, bez námahy jsem se ponořila do Charlieho hlavy a viděla svět jeho očima. Jazyk není vůbec náročný, což dle mého názoru ale neubírá na literární hodnotě - přecijen čteme v podstatě deník neurodivergentního teenagera, není na místě očekávat hluboké jazykové hrátky.

Na jednu stranu jednoduchý nenáročný coming-of-age román, který se čas od času dotkne vážných osobních témat. Na druhou stranu nás může už ubíjet, jak Charlie po celou dobu _jen stojí v koutě_ a je jen pozorovatelem svého života, namísto toho, aby v něm hrál vlastní roli. Líbí se mi metafora, kdy si postavy mixováním hudby v podstatě vyznávají lásku a náklonnost.

Líbí se mi malé poznámky o životě utrousené mezi odstavci, úderné a trefné. Neříkají nic nového, ale ta prostost a nevinnost, se kterou jsou předneseny, jsou úsměvné a pozoru hodné. (Každý přijímá jen takovou lásku, kterou si myslím, že si zaslouží.) (Na mámině kabelce je skvělé, že je jedno, co zrovna potřebuješ, protože ona to má.)

Necítím se po přečtení obohacena o nějaké zásadní poselství, ale můj svět je po přečtení krásnější. Příště, až jak se k ní za několik let zase vrátím, si ji chci přečíst v originále

Pampalini
Pampalini
30.07.2023 5 z 5

Dílko o období života, kdy končí dětství a začíná dospělost. Plné objevování, zranitelnosti, překvapení a nostalgie. Zajímavé podání ve formě dopisů příteli (je zřejmé o koho se jedná), hodně otevřené povídání. V každém slovíčku je upřímnost a mírná naivita která k tomuto období života patří. V polovině světa (včetně krajiny v EU) se jedná o zakázané čtení, co jen podtrhuje jeho význam a smysl.

Unicorn_10
Unicorn_10
29.06.2023 5 z 5

Krásná knížka, rozhodne jedna z mych nejoblibenejsich, měla jsem ji pujcenou, ale líbí se mi tak moc že si koupím svůj vlastní výtisk.

stelka_knihomol
stelka_knihomol
09.06.2023 5 z 5

Po shlédnutí filmu jsem si prostě musela i přečíst knihu. Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Nemá chybu. Pokud teda nejste úplně na vážná témata, asi to pro vás může být trochu náročnější. Ale myslím, že je to jedna z knih, co by si měl alespoň jednou přečíst každý.

Adellll
Adellll
08.05.2023 5 z 5

Výjimečná kniha, kterou jsem určitě nečetla naposledy.

Denni112
Denni112
06.03.2023 5 z 5

Čteno v originále:
Za mě jedna z těch knih, který si každý musí přečíst. Úžasná kniha plná zajímavých myšlenek a emocí. Celá kniha je psaná formou dopisů, na což jsem si sice chvíli zvykala, ale ve výsledku jsem to velmi ocenila, dodalo to knize na originalitě a pomohlo to hlouběji pochopit Charlieho pocity. Prostě naprosto skvělá knížka, které na mě určitě zanechala velmi silný zájem. Jo a pro zájemce, existuje i film a ten je také velmi moc dobře provedený ;)

HolkyKK
HolkyKK
28.01.2023 5 z 5

Knížku jsem dočetla se slzami v očích a s úsměvem na rtech.

Artemis886
Artemis886
25.01.2023 5 z 5

And in that moment, I swear we were infinite...
Impozantní kniha.

postrach
postrach
13.01.2023 3 z 5

Myslím,že je kniha určena spíš mladým čtenářům.Nezaujala mě.Zkusím i film.

Ivka14
Ivka14
03.01.2023 3 z 5

Nevím proč, ale od knihy jsem podle hodnocení čekala víc. Samotný příběh špatný rozhodně nebyl, ale chyběla mi tam nějaká větší zápletka a velké vyústění či vyvrcholení na závěr. Čekala jsem, že se dozvíme komu Charlie ty dopisy psal.

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Srdcovka! Kniha se četla naprosto sama, Charlie mi připomínal vyjadřováním autistického Sama ze seriálu Atypical. Bylo to osobní, samozřejmě jsem brečela. Kniha byla i zfilmována a taky stojí za to!