Temný oheň

Temný oheň https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3099/bmid_temny-ohen-B9H-3099.jpg 4 227 54

Matthew Shardlake série

Je parné léto roku 1540 a londýnský právník Matthew Shardlake se souhrou okolností ocitá ve žhavém středu mocenských sporů mezi nejvyšší anglickou šlechtou. Jeho úkolem je najít ztracený recept na řecký oheň, nebezpečnou hořlavinu, s jejíž pomocí by se Anglie snadno vypořádala s jakýmkoli nepřítelem. Není proto divu, že o jeho tajemství usilují i mnozí další.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , BB art

Dark Fire , 2004

Igor1311
29.02.2024 4 z 5

Rovnako podarené ako prvý diel, ale opäť len na štyri hviezdičky. Na piatu mi tam čosi chýba, čosi, čo má Červenákov Stein a Brabarič, suchý humor a väčšia dávka napätia. Ale aj bez toho ide o veľmi dobrú historickú detektívku.

markulina711
25.02.2024 5 z 5

Výborně vykonstruovaný detektivní příběh, zasazený do tudorovského Londýna. Opět se setkáváme s právníkem Matthew Shardlakem,opět je nucen pracovat pro Thomase Cromwella. Píše se rok 1540, Cromwell tahá za kratší konec, hraje o všechno. Sjednal stárnoucímu Jindřichovi sňatek z nevěstou, která se mu nelíbí a vliv vévody Norfolka roste. Chytá se naděje na znovuobjevený řecký oheň, zapomenutou zbraň hromadného ničení, pomocí níž doufá, že jeho hvězda v očích krále znovu zazáří. Jak víme z historie, nestalo se tak, Norfolk vytáhl silnou kartu, mladou Kateřinu Howard. Mám ráda beletrii, která mě přinutí hledat si v jiných zdrojích. Tak sem strávila večer studiem byzantské válečné taktiky a techniky.. kdy se k tomu jinak člověk dostane.

sweeney
28.01.2024 4 z 5

Po přečtení prvního příběhu/případu Matthewa Shardlaka jsem věděla, že mě i pokračování bude bavit stejně. Jako milovníka historie a detektivek se mi zkrátka "musí" líbit knížky, které tyto dva prvky kombinují.
Matthew řeší další zapeklité případy, tentokráte s pomocí Baraka a přítele, apatykáře, Guye, a to na pozadí vlády krále Jindřicha VIII a jeho ministra Cromwella. Na pozadí bouřlivých událostí, tak jak je známe z učebnic dějepisu. Překvapivé rozuzlení na závěr snad ani nemusím zmiňovat :)

PitoR
03.08.2023 4 z 5

Božia smrť a grécky oheň!
"Lupus est homo homini. - Človek človeku vlkom."

Mám za sebou druhú časť historických detektívnych príbehov od anglického spisovateľa C. J. Sansoma zo série Matthew Shardlake - najbystrejší hrbáč anglického súdnictva.

"Obávam sa, že často nám svet nedovolí ostať úplne čistými."

Píše sa rok 1540 a tudorovské Anglicko je rozdelené na zástancov katolíckej viery a tzv. protestantov, novozaloženej národnej cirkvi kráľom Henrichom VIII.. Thomas Cromwell, obávaná postava anglických dejín, ktorý je v nemilosti kráľa kvôli jeho manželstvu, sa snaží získať naspäť stratené pozície a k tomu by mu mal výraznou mierou pomôcť právnik Matthew Shardlake, ktorého poverí nájdením záhadnej zbrane hromadného ničenia, tzv. gréckeho ohňa.

"Vždy som obdivoval vašu myseľ, vašu schopnosť vytiahnuť na svetlo pravdu. Ste jeden z mála mužov, ktorí by v tejto záležitosti nehľadali nič pre vlastný prospech. Ste príliš čestný."

Mathew však má na krku aj osud jednej dievčiny, ktorá je obvinená z vraždy svojho bratranca, takže o prekvapenia nie je núdza. Dej je zaujímavý i napínavý zároveň; na základe skutočných historických postáv sa môžeme preniesť do Londýna tých čias, plného intríg, špiny, biedy, utrpenia, krutosti...

"Božia smrť je beznádej. Keď som bol mních, niektorí z bratov stratili vieru, no kým sa im to podarilo, mali pocit, akoby bol Boh mŕtvy."

Mám rád historické detektívky a Temný oheň som si užil. S knihou som spokojný, ale tak, ako som to urobil v prípade úvodnej časti, musím opäť dodať, že naši autori historických detektívnych príbehov (Barbora Gero, Tina Van der Holland, Juraj Červenák) sa nemajú za čo hanbiť, práve naopak.

"Ak by si chcel ukončiť chudobu a biedu, musel by si napríklad bohatstvo vziať bohatým."

Viem, že naši západní susedia sú v prípade tejto série už poriadne pred nami, ale ja si s kľudom anglického gentlemana počkám na tretiu časť v slovenskom jazyku. Prečo? Lebo nestíham čítať ani to, čo mám už roky zakúpené doma.

8182
07.07.2023 5 z 5

Napínavý Roman, s pečlivě vypracovaný historickým pozadím a malou milostnou zápletkou. Vřele doporucuji

TeaPeter
09.06.2023 4 z 5

Dobré pokračování prvního dílu. Plný počet hvězdiček ale dát nemohu - až příliš často utíká od toho, co je fyzicky možné. Třeba představa, že by se ropné produkty uchovaly po takovou dobu v soudku... Je chvályhodné, že se autor nebál pojmenování některých z hnacích motorů této reformace - chamtivosti, nenávisti, chtíče... Opravdu to nebyla lehká doba.

Elea
04.03.2023 4 z 5

Mám ráda knihy o historii a tato ukazuje i odvrácenou stranu vlády Tudorovců a jak žili "obyčejní" lidé. Líbil se mi pomocník hlavního hrdiny, který do děje vnášel bezprostřednost a živelnost.

alekis
24.01.2023 5 z 5

SPOILER
I tzv. zábavné knihy mohou poučit. Netušila jsem, že žili a chod ostrovního království ovlivňovali dva Cromwellové! Známější je Oliver, ale v době, kdy anglický hrbatý právník Matthew Shardlake vyšetřoval kriminální případy, byl prvním ministrem krále Jindřicha VIII. jiný Cromwell, Thomas.
A protože panská láska občas na popravčím špalku končí, nakonec završil onen vlivný a mocný muž svůj život neslavně popravou v Toweru... Dočítáme se v závěru této knihy...
Druhá část série byla pro mě ještě zajímavější, hodně napínavá, plná dramatu, bezskrupulózních padouchů, mrtvol a stálého ohrožení života dvou hrdinů - neboť k M. S. se přidal mladý šikovný pomocník.
Hlavní linie o hledání návodu k výrobě řeckého ohně je fiktivní, jak nám v závěru sděluje autor. Týká se vysoké politiky a zapleteny jsou tu osoby z horních vrstev společnosti.
Vedlejší, o úsilí zachránit před smrtí mladou dívku, obviněnou z vraždy příbuzného, byla hodně zajímavá a (viz výše upozornění na SPOILER!), naštěstí dobře skončila a padouchové byli potrestáni po zásluze.
Román je to rozsáhlý, místy až spletitý. Ale starý Londýn, intriky, dobrodružství, úsilí dobrat se věcí utajených a hlavně spravedlnosti... tak to mě moc baví :-).

georginaa
03.02.2022 2 z 5

Moc na historické romány nejsem, ale i tak to stálo za přečtení. Někdy jsem se ztrácela v ději, Matthew byl pro mě nezajímavý, ale člověk se nemůže zavděčit všem hrdinům. Takže závěrem jsem to dolouskala a jdu na jiný žánr.

klarence
15.08.2021 4 z 5

jsem moc ráda, že jsem si na dovolenou vzala tuto knížku, velmi dobře se četla, popis Londýna Vás vtáhne do příběhu tu správnou atmosféru.. těším se na další díl

Awča
11.08.2021 5 z 5

Druhý díl navazuje na první, ale lze jej číst i samostatně.
Opět skvělé vykreslení doby a každodenního života. Souhlasím, že Matthew Shardlake je trochu suchar, ale je mi tím vlastně sympatický. Vyšetřování bylo místy komplikovné až jsem ztrácela nit, ale jako celek mě to bavilo.
Revoluce začala požírat své děti, jsem dost zvědavá na další díl.

Jaruš7
16.03.2021 5 z 5

Super.
Excelentní seriál Tudorovci je magnet extra silný.
Takže z povzdálí od královských hrátek s církví a manželských proher, se nese příběh řešící živé soudní procesy a nespravedlnosti spolu s pátráním po tajemství temného ohně.
V tak složité době si zachovat tvář je výsada pro prvního kancléře království hraběte Thomase Cromwella přímo osudová.

Citace :" Je snadné udělat z někoho oběť. Lidstvo má k tomuto hříchu silné sklony. Reformátoři udělali oběti z papeženců, teď zase padají za oběť oni sami.." Zahleděl jsem se k severu, ..kde zanedlouho vzplanou hranice. "

Matthew Shardlak i po střetech v bojové formě na bojišti práva s pomocníkem všemi mastmi mazaným.

trudoš
13.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Historicky věrné, kulisy působí civilně, živelně a zároveň uvěřitelně. Stále ale mám problém s hlavním hrdinou – přestože mi vyhovuje ich forma vyprávění, působí na mě Matthew Shardlake jako příliš velký suchar (zkrátka právník). Autor se sice pokusil jeho charakter ozvláštnit tím, že mu doslova zkřivil páteř, pořád však se pro mě coby literární postava nestal ničím zajímavý. Ale jak říkám, to je čistě můj subjektivní problém.
Ohledně zápletky jsem se ovšem bavil výrazně víc, než u předchozího Rozpuštění. Přesto se to bez zádrhelů neobešlo. Jakmile totiž dojde ke smrti bratrů Gristwoodů, děj začne výrazně stagnovat. Sice se dočkáme spousty intrik na královském dvoře a zajímavostí ohledně řeckého ohně, ale pravdou je, že od poloviny se mi všechno to špekulování kdo s kým a proti komu peče, začalo maličko zajídat. Finále bylo totiž stále tak daleko… Když se však oprostím od slabé detektivní linie, jako historický román mě to bavilo náramně, C. J. Sansom rozhodně umí vtáhnout do minulosti.

marhoul
23.02.2021 5 z 5

Úvod malinko rozpačitý, však jakmile se kniha rozběhla, nedalo se ji odložit. Další parádní historická detektivka, mistrné popisy tehdejšího Londýna, životní úrovně, forem trestů, z knihy je cítit zápach žump, hnijících těl vystavených na náměstích či branách pro výstrahu obyvatel, děj briskně klouže po blátě tehdejších ulic, středověk ve své ryzí podobě. V drápech už třímám další volné pokračování, z mé strany chvála!

marlowe
21.12.2020 5 z 5

Trochu jiné než první díl – ale i tentokrát výborné! Nenašel jsem jediný chloupek, za mě čistých 100%. Vřele doporučuji.

modroocko
28.05.2020 5 z 5

Výborná detektivka, autor ví, jak čtenáře vtáhnout do děje a nepustit...

katka134
18.03.2020 4 z 5

Další skvělý příběh s Matthewem. Všem zapeklitým případům přišel na kloub. Tentokrát s novým pomocníkem Barakem.

tonysojka
14.03.2020 5 z 5

Příběhy hrbatého právníka si získaly mé literární srdce.Obdivuji jeho posedlost po spravedlnosti,chápu jeho únavu a plíživé zklamání z toho,že reformace ,v níž nadšeně věřil ,začíná požírat sama sebe a historie se neodvolatelně ubírá směrem,který si nepředstavoval.Historický popis Londýna,právnického prostředí a dvorních intrik mne velmi zajímal, a co se týče detektivní zápletky,trochu připomínající Alias Grace,kombinovanou s pátráním po tzv.řeckém ohni,proč ne?
Bylo to poučné,čtivé ,napínavé a hlavně to ničím nepřipomínalo Jméno růže.
Stáhnu si další díl.

evickakyticka
18.10.2019 4 z 5

Historická detektivka se vším, co jí náleží. Nenudila jsem se.

Alma-Nacida
19.08.2019 4 z 5

Druhý díl byl o něco lepší než první, vytkla bych mu jen trochu rozvláčný začátek. Jinak to byla čtivá i napínavá kniha a kouknu se i po dalších dílech.