Pistolník

Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho... celý text

Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho honbu za mužem v černém, neboť jenom on zná cestu k Temné věži, v níž se pronikají všechny světy. To on staví pistolníkovi do cesty napřed barmanku Allii z pouštní osady Tull a pak chlapce Jakea, jejichž životy jsou jedněmi z mnoha, jimiž musí pistolník zaplatit za setkání s mužem v černém... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/269/temna-vez-pistolnik-3Rf-269.jpg 41131
Série:

Temná Věž (1.)

Originální název:

The Gunslinger (1982)

Žánr:
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (151)

Přidat komentář
ZuKo
včera

Netušila jsem, že King napsal i fantasy. Ta to knížka mi byla doporučena a musím říci, že nic takového jsem ještě nečetla. Jsme zvědavá co další dily. Od Kinga jsem se snažila přečíst To, začala jsem asi 5x a došla k 60 stránce a odložila. Takle knížka mě ale zaujala.

Etule
předevčírem

Můj první King! Konečně jsem tenhle milník pokořila. :)
Musím se přiznat, že jsem se nemohla do žádné "kingovky" pořádně začíst. K Temné věži mě přilákal jeden kratičký spot k chystanému filmu. Byla to dobrá volba. Postava Pistolníka mě uchvátila, stejně tak jeho svět.
Ze začátku nebylo lehké se zorientovat, ale stálo za to vydržet. Chcete toho vědět víc a víc, takže další díl je v podstatě samozřejmostí.

nefernefer
21. června

Pistolník je neuvěřitelně zvláštní kniha o zvláštním světě. Světě, kterému vládne všudypřítomná krutost. Ne zlá a pomstychtivá, ale smutná, odevzdaná, nevyhnutelná a naprosto samozřejmá krutost, která nikomu nepřijde divná. Tak to prostě je. Do takového světa ses narodil, a jestli v něm chceš přežít, nemáš jinou volbu. Je to zvláštní směs středověku s moderní společností. Dějí se věci, o kterých netušíte, proč se dějí. Setkáváte se s lidmi, kterým nerozumíte. Odkud přišli? Proč jsou takoví, jací jsou? (A pikantní je, že z autorova doslovu vyplývá, že ani on to netuší a že spoléhá na to, že se mu to časem s ubíhajícím příběhem vyjeví.) Jen tušíte, že se muselo stát něco strašného, co všechno změnilo. Ale nevíte, co. Co se stalo, že se Pistolník vydal na cestu za Věží? Co se stalo, že je poslední? Co se stalo, že je všude poušť? CO SE STALO??!! Nedozvíte se to, ale je to všechno tak sugestivně napsané, že vám to nedá a pustíte se do příštího dílu, abyste tomu přišli na kloub. Jako já :o)

RobotOcel
20. června

takovy Tarantino v knize...

wildavk
19. června

Dávám 3,5 hvězdičky. Četl jsem si hodně recenzí celé serie Temné Věže, a vycházelo mi, že první díl je takový "rozjezd" a teprve od druhého dílu to začne pořádně gradovat. První díl jsem přečetl a vrhnu se na druhý díl.

Hary
17. června

Tak se nam krasne rozjizdi neuveritelna fantasy serie. Ctenar musi pochopit ze to king psal v mladem veku a netusil ze bude vubec pokracovat v pribehu tak skvelem ze vam vyrazi dech.

mysce
14. června

Magický, velmi syrový příběh Rolanda, posledního střelce, přicházejícího z dávno minulého světa a nadevše toužícího dojít k záhadné Temné věži, mě spolu s ním nutil jít dál a dál za mužem v černém do míst, kde se prolínají různé světy. Pevný bod jsem zachytila v těchto řádcích:
"Chlapec je tvou branou k muži v černém. Muž v černém je tvou branou ke třem. Tři jsou tvou cestou k temné věži..."

Ivan F
07. června

King sa o sérii Temnej veže vyjadril, že je to jeho Opus Magnum. Neberiem mu to, ale popravde, prvý diel ma ani trochu nezaujal, napriek tomu som ho prečítal, lebo je to od Kinga. King sa tu však vo svojej typickej polohe výborného rozprávača mihne ani nie na tretine rozsahu - zvyšok je nesúvislý a totálne nekingovský blábol. Príbeh má síce svoju štruktúru, avšak nie je logická - logickou sa možno stane po čítaní ďalších častí a až niekde na konci nám docvakne, čo vlastne chcel autor prostredníctvom Rolanda čitateľovi odkázať. Takto, neuraz sa Stephen, naozaj príbehu nerozumiem - a nie som v tom sám, súdiac podľa množstva iných komentárov.

Charmedka
02. června

Pokud s Kingem teprve začínáte, určitě nezačínejte s touto knihou. Upřímně říkám, že nebýt to King, tak dál asi ani nepokračuji. Tři hvězdičky hodně, dvě málo.

NavoSever
31. května

Velice zvláštní kniha, budu muset pokračovat :)

Cacolinka
28. května

Asi jsem tomu ještě nepřišla úplně na chuť....v sérii ale budu pokračovat. Třeba to ještě pochopím...časem.

Misan1993
19. května

Poslechnuto jako audiokniha. Občas děj zajížděl do zbytečných pasáží, ale celkově to byla super kniha. Druhý díl mám už předem připravený na poslech tak jdu na to :)

koolsavage
17. května

Úžasně vykreslená atmosféra takového, řekla bych svérázného fantasy, nicméně čím dále jsem se dostávala, tím více mi příběh přišel jako změť nápadů a myšlenek. Bylo toho všeho tak nějak moc.

evickakyticka
14. května

Na sérii Temná věž jsem se chystala docela dlouho. Nakonec jsem neodolala a chtěla se ponořit do nějaké knihy od Kinga, která bude jiná než ostatní. Po přečtení prvního dílu jsem spokojená. Tak nějak jsem si začátek představovala. Je tam spousta místa pro přemýšlení, zajímavé prostředí, Roland samotný mě bavil, uvidíme, co přinese další díl. Nechávám si v hodnocení rezervu, přece jen je to taková předmluva k většímu celku. Jen lituji, že jsem neměla dostatek času přečíst těch 200 stran na jeden zátah. Na Tři vyvolené si ho rozhodně udělám.

tony64
10. května

Já říkám:Pistolníku,chci tě vidět ve filmu!' Pro fanoušky: ''Joo! Je natočený!''

Vikina333
06. května

Knižka vyvolává tak trochu zmatek, ale mohu vás uklidnit, že se děj zklidní a ustálí hned na začátku druhé knihy (ovšem ne tak úplně, to si zase můžete být jistí :) ). Roland není typickej a ukázkovej sympaťák, ale to se mi na něm právě asi líbí. Pistolník se nečetl špatně, ale je tu prostě moc otázek. A vy? Buď to vzdáte anebo se vrhnete na další díl a nebudete litovat :)

Mr.JaroCZ
04. května

Je to divný, ale mně se líbila celá série Temná věž :-) A z toho Pistolník za 5 hvězd.
Perfektně to vystihla o něco níže v komentáři Alef. Dávám jí palec nahoru, protože nemám, co bych dalšího doplnil.

Ivan Kučera
29. března

Sorry, nikdy ma to nechytilo, nikdy ma to nebavilo. Je samozrejme cítiť, že King mal s týmto krátkym a jednoduchým - a pritom svojráznym a osobitým - príbehom veľké ciele, plány a ambície, ale ide to mimo mňa.

Butch-core
16. března

Pro znalce jiných dílů téhle série se zdá být první část utahaně nevyzrálým, lehce zmateným rozjezdem jinak docela zajímavého příběhu. Po několikerém přečtení může s přibývajícím věkem dojít k prohloubení jistého porozumění, to když nás trochu popadne symbolika nastiňovaného. S přispěním nějaké té intelektuální zkušenosti snad spatříme v pistolníkově putování za věží oproštěném od různorodých morálních hodnot pravou povahu ambiciózní životní snahy. Zjistíme, že je typická svou expandující vůlí k životu tolik ohraničenou vědomím neodvolatelnosti smrtelného konce.

Torgal
14. března

Táto kniha ma ťažkým spôsobom minula. Na oltár budovania atmosféry je obetovaný akýkoľvek zrozumiteľný dej. Máme tu síce putovanie pištoľníka za mužom v čiernom, ale o príčinách tohto prenasledovania sa nedozvieme takmer nič. Temná veža je tiež len enigmatický cieľ na horizonte, o ktorom ani Roland nevie povedať prečo sa za ním ženie. Metaforické opisy a flashbacky mi síce prišli spočiatku zaujímavé, no bez poriadneho príbehu som pomerne rýchlo skĺzol do nudy a čítanie mi išlo zťažka. Do ďalších dielov idem len kvôli tomu, že podľa ohlasov sa prvá časť série vymyká (aj kvalitatívne) zvyšku. 4/10

martina.culik
24. února

Sice se v této knize nestihne skoro nic stát, ale přesto je čtenář hned od začátku vtažen do temného světa, ve kterém se Pistolník pohybuje.

Darknessfriend
16. února

Vyborny temny uvod do tak rozlehle serie. Moc dobre se me to cetlo. Mnoho nezodpovědných otázek kniha zanecha ve čtenáři, a pro to hned jdu na druhy dil Temne věže tri vyvoleni. Kniha dokaze solidne navnadit a zanecha ve vas chut hned cist dalsi osudy pistolnika a jeho ceste k temne věži tesim se co me ceka v dalsich dílech

alef
13. února

Pistolník Vás zavede do světa, ve kterém neplatí fyzikální (ale ani lidské) zákony, tak, jak jsme na ně zvyklí. Ocitnete se rozhodně v hodně zvláštním, snovém, magickém, záhadném, ale také sakra nevyzpytatelném a dost drsném světě. Už od počátku se na Vás budou valit otázky, jedna přes druhou: Kdo je Roland? Co je Temná věž? Jak vznikl tenhle zvláštní svět? Připravte se na to, že odpovědi jen tak nenaleznete, budete si je muset hodně těžce zasloužit, ale teď ne, na to je do konce příběhu ještě dost času .-) ... zato otázky, s těmi si užijete, ty se budou množit přímo exponenciální řadou :-) (i když, asi se budou šířit jinak, už zase jsem zapomněla, že tady neplatí žádné zákony, ani ty matematické :-)).
Je tu vlastně jen jeden jediný pevný bod, kterého se můžete držet (který Vás trochu symbolicky bude spojovat s ostatními Kingovými příběhy, a tím Vás „držet“ v naší realitě, je jako „znamení“, na které se můžete spolehnout, jinak byste se nejspíš beznadějně ztratili v tomhle dost děsivém světě :-)), celou tu dlouhou cestu Vás bude provázet tísnivá atmosféra, která je Vám, kdo čtete Kingovy příběhy, určitě dobře známá. Příběh si Vás otestuje hned na začátku ... kdy budete přinuceni zjistit, kam až je člověk schopný zajít, když se jedná o vlastní přežití ...
... a pak? ... pak už se ani na okamžik nezadrhne, takže se na začátku ještě pořádně nadechněte, abyste mohli na konci na chvíli vydechnout ... protože nebude moct přestat ... dokud se nedostanete na úplný konec ...

tomaserd
04. února

DOKONALÉ !!!!

mi-380
01. února

Marnotratné chrlení nápadů a slov, kterým jsem se prokousal v naději, že pokračování bude skvělé a bez prvního dílu bych nic nepochopil. Zatím jsou Kingovy einsteinovské hrátky s časem a prostorem celkem jasné, jsem ale zvědav na dovyprávění nakousnutých příběhů, kterých je tolik, že snad ani není možné vše dotáhnout do konce: 55% (zatím 1010 hodnotících čtenářů je na průměru 80%).

jarynek
29. ledna

Nějak mne to nezaujalo. Byla místa, která mne bavila, kdy jsem si říkal, že se to konečně rozjíždí, ale pak to zase sklouzlo k něčemu, přes co jsem se těžce prokousával. Dám asi ještě druhému dílu a třeba pak ocením i tento první.

Miťuli
26. ledna

Smíšené pocity.... přečetla jsem, půjčila jsem si i druhý díl, který jsem nakonec nezačala číst.
Není to rozhodně špatná kniha, ale znovu bych po ní nesahla.

Boboking
24. ledna

Tak po letech a letech konečně splněný tento velký rest. King je moje životní slabost, ale tento jeho opus magnum jsem zkoušel tolikrát a nikdy jsem se nedostal přes prvních pár stránek. Teď konečně dočteno celé, atmosféra úžasná, temná, brutální... Ale logiku příběhu moc nechápu, bohužel. Nevím, co a kdo a proč. Asi se na další díly z cyklu budu zase dlouhé roky jen koukat v knihovničce...

dreamhex
11. ledna

„Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách."

Kinga mám rád, ne že ne, ale Temnou Věž asi nikdy nepochopím.

witchersbitch
19.12.2016

Nebýt závěrečného rozhovoru Pistolníka s mužem v černém, asi bych Kinga odložila. Takhle ale mám v plánu pokračovat v jeho knihách, ačkoli zatím ukládám na později..