Čaroděj a sklo

Čaroděj a sklo

Docela nezvyklý příběh Rolanda a jeho skupiny. Po tom co porazí Blaina, přichází skupina do Topeky v Kansasu. Tento Kansas je však jiný než ten, který každý ze skupiny znal, ale matka Abagail a Temný muž jsou stále zde. Roland vypráví skupině o své minulosti, o ztrátě té, kterou miloval a jejich nenarozeném dítěti. Pokračují dál z Kansasu, dokud nedojdou k jakémusi křišťálovému paláci. Ten nyní vypadá, jako kdyby se ocitli v zemi čaroděje Oz, a tváří v tvář se setkají s Randallem Flaggem a Blainem, jenže stejně jako všechno v této zemi, nic není takové, jak se na první pohled zdá... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/27_/272/temna-vez-carodej-a--272.jpg 4.6657

Temná Věž (4.)

Wizard and Glass (1997)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

Hary

Tak se nam pekne rozjizdi nauveritelna fantasy. Zde ctenar musi pochopit ze tento dil psal king v mladem veku a neuvazoval o tom ze bude mit jeste nejake pokracovani. Dalsi dily jsou skvele a otviraj mozek do fantastickych dimenzi.

Charmedka

Osobně mě tenhle díl bavil, sice se příběh nikam nehne, ale čtivé to je. Na druhou stranu, kdybych na něj čekala šest let, což je doba od vydání třetího a tohohle dílu, tak bych možná byla zklamaná. Šest let čtenář čeká na pokračování a když se konečně dočká, není o moc blíž k cíli. Přesto ale dobrý díl.

Romčuška

Tak jsme si pobrečeli u Kinga, což je vlastně takové zvláštní... Moc krásný příběh, konečně jsme zbloudili do světa Rolandova mládí (konečně jsem se mnohé o něm dozvěděla, nebot v mé světě je to muj největší hrdina) . Ač se příběh odehrává v kterémkoliv světě, tak první láska vždy bude ta nejkrásnější... Děkuji pane King, protože to byl opravdu drsný pistolnický, ale zároveň moc citlivý příběh.

Torgal

Doteraz najlepšia kniha v sérii. Hneď na úvod sa dočkáme strhujúcej hádankárskej súťaže, pred ktorou blednú aj legendárne hádanky v tme z Tolkienovho Hobita. Po tomto parádnom štarte ale na väčšinu knihy Rolandovu družinu opustíme a miesto toho sledujeme zásadné udalosti z jeho mladosti. Spočiatku mi dosť prekážalo, že je to úplne iný príbeh, hoci výrazné westernové ladenie aj romantická linka mi sadli. Rolandove pohnuté osudy sa rozbiehajú pomaly ako parný valec, ktorý ale keď naberie rýchlosť, tak ho nič nezastaví. Rozuzlenie je emocionálna nálož parádne zúročujúca tie stovky strán investované do rozvoja postáv Rolandových priateľov a životnej lásky. Zakončenie knihy, už s Rolandovým súčasným ka-tet, je potom fascinujúcou parafrázou Čarodejníka z krajiny Oz. Temná veža sa stále len črtá niekde v diaľke, no jednotlivé dieliky príbehu dávajú tušiť monumentálne rozuzlenie. 9/10

Darknessfriend

Právě docteno skvělé popsane postavy milostny a drsny pribeh z Rolandova mladi me totalne pohltil a vyplivnul s kapkou slzy na samotnem konci tehle knihy. Zatim nejlepsi s temné veze sem zvědavý na dalsi pokračování davam plny počet je to brilantní kniha srdcervoucí příběh a opět mistrovský King. Jdu pro další část temné věže jinak to ani nejde než pokracovat dál v cestě za temnou věží.

callahanh

Zatím rozhodně nejlepší kniha z celé série, která je v závěru maximálně strhující. Po úvodu, v němž King dořeší splašený vlak z dílu předchozího, už čtenáře v jednom velkém flashbacku zavede do Rolandova mládí a rozehraje romantický western z dávnověků, v nichž se něco stalo, zatím ale nevíme co. Charaktery jsou tu opět fantasticky propracované a každý má svou hloubku a je až fascinující, jak King dokáže na charakteru starosty, který se tu moc neobjevuje, přenést na čtenáře znechucení jeho postavou a chlípností. Jsou tu i výborní záporáci, mezi nimiž vynikají stará čarodějnice, teta Susan a Jonas a výborně funguje i romantický vztah Rolanda se Susan. Z celé knihy je vůbec cítit značná osudovost a epičnost, což se mi u Kinga ještě nestalo v takové míře a čtenář po celou dobu ví, že má co dělat s opravdu důležitým a zásadním příběhem. Hodnocení posouvá samotný závěr, v němž jsou většinou popisovány opravdu hodně brutální bitky a přestřelky a celé to má obrovský spád a čtenář se v tom ani na chvilku neztratí. Je pravda, že kniha je chvílemi zdlouhavá a šla by asi o takových sto stránek zkrátit, to ale není taková vada na kráse, protože to, jak King pracuje s rozvíjením celé ságy a velmi jemně přináší další tajemství, která snad odhalí, je naprosto fascinující. Věrný čtenář si navíc může užít přímý odkaz na román Svědectví a částečné propojení obou světů. Baže, vynikající dílo. 90%

alef

Už se známe dost dlouho, a tak je nám umožněno nahlédnout ... posbírat střípky Rolandovy minulosti ... zaslechnout ozvěny kroků, jeho přátel, rodiny, lásky ... jejichž stopy v Rolandově světě už dávno zavál vítr, ... a Vy najednou zjistíte ... poodhalíte pozadí událostí a poprvé od začátku máte tušení ... příběh ve Vás začne vyvolávat emoce, které až dosud spaly, ... spaly i v Rolandovi, který si city až dosud vědomě příliš nepřipouštěl ... a teď? ...pomalu se začínají znovu probouzet ... a s nimi se v Rolandově (ale pozor, i Vaší!) mysli bolestně objevuje poznání, že kolo ka se nemilosrdně otáčí ...

Christo

Musím souhlasit s Rollandem (tentokrát s čtenářem :-)), že to bylo zbytečně a zdlouhavě roztažené. Navíc pro mě více zmatečné a navíc bez posunu příběhu. Pro tentokrát si dám pauzu od "tohoto světa".

pidalka777

Super, super a ještě jednou super. Z celé série se mi zatím líbila nejvíce. Už se nemůžu dočkat až rozečtu další díl

Rolland
27.10.2016

Zatim nejslabsi dil na prilis mnoho stranach. Neskutecne rozvlekle, zdlouhave popisne a pritom pribehove velice chude. Bohate by stacilo 200 stran. Pro me prvni zklamani v jinak vytecne serii o Temne Vezi. Priznam se, ze jsem musel skoncit nejakych 100 stran pred koncem, uz to proste neslo :-)

Klacekzlesa
30.08.2016

Tímhle dílem si mě Roland konečně získal naplno na svou stranu. PECKA!!!

povi
02.07.2016

Kniha je genialne napsana.milostny pribeh hodne uveritelny,realita jakbysmet.asi v pulce knihy jsem na tyden prestala cist.nemohla jsem pokracovat,protoze sagu ctu uz podruhe,takze vim,jak to dopadne...a nemohla jsem to nejak zkousnout.Roland mi v tehle knize prirostl k srdci pevne.projevil city,jak v mladi-pro ktere jsem brecela,protoze ztratil sve sny a idealy prilis mlady-,tak pri dalsi ceste s novym ka-tet.snad jedina knizka od Kinga,ve ktere bych rada videla happyend-svatba,deti,stastne obliceje,zestarnuti,spolecna smrt.bohuzel nelze.zaver je genialni a ponury.to se pak clovek jednomu nedivi,ze se z neho stane poustevnik,zatvrzely zabijak bez citu,kdyz ho behem pul roku potka takovych veci....

Greene
10.04.2016

Očekávání byla samozřejmě veliká - přeci jen, Temnou Věž jsem si zamiloval, Pustiny byly skvělé a spousta lidí se k Čarodějovi a sklu vyjadřovala jako k nejlepší knize série. Ale zas jsem ke knize přistupoval trochu skepticky a nevěřícně. Co když tohle bude znamenat stop cesty k Temné Věži? Co kdyby mě tahle kniha vůbec nebavila? Co kdyby byla zbytečně roztahaná a nudná?
O to víc se mi však tenhle díl líbil. Začátek byl famózní (ale čekat šest let na rozuzlení konce Pustin bych asi nedal), pak se tempo trochu snížilo a Roland začal vyprávět. V té chvíli jsem knihu na chvíli odložil. Ne že by nebavila, ale nějak se mi do toho nechtělo. Trochu mi vadilo, že se tu skoro nic nehne z místa. Přeci jen jediná kniha, ve které se pořádně někam došlo, byly Pustiny, a to ani tak nijak mimořádně. A tak jsem knihu odkládal a odkládal, až jsem si řekl, že jí prostě musím dočíst. Zbylých 600 stran jsem přečetl za víkend. To o té knize něco vypovídá, že? Je skvělá. Je nejlepší z celé série. Rozhodně. Některé otázky byly zodpovězeny, některé ne. Ale King mi však stále nechává v hlavě otázku, zdali se někdy dostaneme k Temné Věži. Nemůžu se dočkat, až to zjistím.

Covenant
03.04.2016

Tohle je taková kombinace románu pro ženy, westernu pro chlapy a magie pro děti. Kdyby to napsal někdo jinej, asi bych to měl za ubohý mix, uměle vytvořený jen proto, aby vysvětlil Rolandovu minulost a smutek. Protože to, ale napsal Král, který mi před očima roste (některé jeho knihy mě neosvítili), odpouštím mu veškerý patos a obdivuji propracovanost charakterů a vystavění děje. Tam zároveň musím trochu kritizovat, protože už to pan spisovatel trochu natahoval. Hlavně když víte jak to obecně dopadne. Nicméně to je jediná výtka v jinak úžasném a hlubokém příběhu, který od druhé poloviny značně gradoval.

premacech
27.01.2016

A je to tady! Jedna z nejsilnějších knih vůbec, dokonce bych řekl ze všech, co jsem kdy četl. Jízda od začátku do konce. Jak mě ta Rhea štvala! Svině jedna. Na konci tohoto dílu jsem byl hodně naštvanej a rychle pokračoval dalším dílem. Jasných 100%!

Elkiss
16.01.2016

Skvělá knížka! Dostala jsem s k ní až asi zhruba po roce, ale jakmile jsem začla číst dál, i když jsem se nepřesunula na začátek, okamžitě jsem věděla kde jsem přestala. Knížka je poutavá, dobře se čte (myslím, že líp než předchozí díl, který byl taky nabitý dějem), ale tato je ze série asi doposud nejoblíbenější. Když začal Roland vyprávět, oči mi po stránkách jezdili rychlostí světla :D. Občas mě naštval konec "podkapitoly" s číslem, když skončil před vyvrcholením děje, ale o to dychtivěji čtete další "podkapitolu". Jsem ráda, že jsem čtení u 3 dílu nevzdala, protože bych hořce litovala.

freestyla
13.11.2015

"Henry, koho bys chtěl, aby ti kryl záda, kdyby ses dostal do sraček?"
"Eddieho."
"Proč Eddieho? Neuměl by se vydrápat ani z papírovýho pytlíku. Tak proč sakra?"
"Protože když Eddie šumí v tý svý zasraný zóně, dokáže ukecat samotnýho ďábla, aby se podpálil."

ajaworld
23.08.2015

Tak konečně...ufff...to mám dočteno, trvalo mi to několik měsíců, pak už jsem to vzala na jeden zátah. Já vím, že se to mnoha zarputilým kingovcům nebude líbít, ale znám jeho lepší(brilantnější) díla.
Ale čtu dál a dál, protože jsem zvědavá...cosi mě táhne k té Temné věži. Zatím mohu jen spekulovat, o co jde.
Tento díl je pro mne trochu zdlouhavý, místy trochu zmatený...
Ale těším se na pokračování, to ano.

dadako
22.07.2015

Tak to se nám to pěkně rozjíždí. Každou knihou lepší a lepší...

Mariona
23.06.2015

Dávám 5*, Rolandův příběh je fascinující, jen jedno malé zklamání a to, že se Cuthbert čte Kjůtbert (já celou dobu četla Katbert, Kjůtbert mi prostě nesedí :D)

Terva
21.04.2015

Série si zachovává vysokou laťku a ačkoliv už je toho celkem dost, příběh cesty za paprskem ještě pokračuje.

xluciesimankova
25.01.2015

Perfektní.... co dodat....neuvěřitelná cesta středosvětem

Mievr
21.12.2014

Rolandův příběh mě velice fascinoval :)

rasputin
29.10.2014

Jednu hvězdičku ubírám za zdlouhavost. Chvílemi jsem chtěl knihu odložit a občas jsem musel některé pasáže číst znovu, protože jsem nedokázal udržet pozornost. Proč jsem knihu neodložil? Proč jsem ji dočetl? Ten pocit nedovedu popsat, možná to byla jen zvědavost, která se nakonec vyplatila....Možná jen pro tyto pasáže jsem četl dál: "Kráčeli mlčky sladce vonící trávou, která chutnala kravám i koním, i když jim nadouvala břicha, pak je nafoukla a nakonec zabila. Byla vysoká - aspoň o stopu vyšší, než Roland - a stále zelená jako v létě. Někdy se ve Špatné trávě ztratily děti a zemřely tam, ale Susan se tu nikdy s Rolandem nebála, i když tu nebyly žádné nebeské značky, kterými by se řídili. Jeho orientační smysl byl absolutně dokonalý."............No není to dokonalá směsice romantiky a morbidna? :-)

Ence
09.10.2014

Už se mi nechce číst dál, Pustiny jsem ještě dal, ale po asi 900 stranách nemít moc šajnu o co jde, to už mě lehce irituje a z toho důvodu nemám chuť číst dalších 100000000 stránek, aby se mi to ?možná? ozřejmilo, když už mě to natolik otrávilo, že už mě to snad ani nezajímá.

Tolik vynikajících knih na 200 stranách, není síla a vůle pokračovat. Sbohem Rolande.

geimz
01.05.2014

Tesne uniká piata hviezda hlavne za rozťahanú strednú pasáž knihy odohrávajúca sa v Mejise, ktorá by sa kľudne dala o pár desiatok strán skrátiť. Mimo to opäť vynikajúci diel, ktorý trochu po zbesilých Pustinách pribrzdil a dodal Rolandovej ceste za vežou hlbší zmysel. Skvelý koniec - aj so starým známym Randallom - a na Vlkov nemôžem byť viacej nabudenejší.

dearkiki
14.04.2014

S tímhle dílem jsem se trápila hodně dlouho. Rok a dva měsíce mi trvalo, než jsem se s dlouhými přestávkami prokousala první polovinou... a druhou jsem zvládla za pouhé tři dny. Nevím ani proč, asi jsem si potřebovala odskočit do jiného žánru. Nicméně, ta druhá polovina... od té doby, co se začala blížit Sklizeň... mně naprosto uchvátila - asi jako ta růžová záře Čarodějovy duhy. :-)

JohnMiller
19.03.2014

Po prvej časti Temnej veži ma Čaroděj a sklo zaujal najviac. Ani nie tak po pri čítaní ako po prečítaní celej knihy . Zaujímavý fenomén ktorý sa mi deje iba u Lovecrafta. Je to úplne iná liga... iný šport. No nechcel som si priznať že by nejaká "romantická slátanina" bavila. Tu som sa však musel pred svojou predpojatosťou Kingovi skloniť. Skoro celá kniha sa odkláňa od hlavného príbehu cesty k Temnej veži a zabýva sa mladým Rolandom tesne pred pádom jeho ríše. Plno zaujímavých rozvinutých charakterov ktoré ma zaujali oveľa viac ako hlavné postavy celej tejto knižnej série... Perfektná tragédia spájajúca scifi, western, mysteriózno a horror.

Chipsonator
25.02.2014

Bacha na spoilery.
Hromu strom! Ve čtvrtém díle téhle fucking amazing série se vyřeší jedno velké hádankářské klání, potkáme starého známého kapitána Tripse (jak se vede kapitáne?), poznáme Rolandovy milostné eskapády ze sladkou Susan z mládí, stejně jako jeho věrné přátele Alaina a Cuthberta (Kjůt-bert? Co je to za jméno. Kjůt-ber to je vtipné, baže), zjistíme že už za mlada byl náš Roland pěkné kvítko, podíváme se do bájné země Oz (nikoli kOz) a potkáme dalšího známého a to Randala Flagga (jak se vede Randale? To jste se stavil spolu s kapitánem?). Čaroděj a sklo, zatím nejdelší kniha ze série, občas sice možná jen trošku utahaná (přesto bych však nevymazal žádnou její stránku) ale především opět úžasné počtení s mým milovaným ka-tet ať už tím z minulosti a nebo z přítomnosti, baže. 90%

Etiopanka
05.02.2014

příjemné Roladnovo vyprávění a však pár stránek před koncem jsem myslela, že knihu odložím