Tak jsme lajkovali

Tak jsme lajkovali https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313489/bmid_tak-jsme-lajkovali-UG2-313489.jpg 2 82 22

Pryč jsou časy, kdy šly všechny ty internety a počítače zakázat. Teď se s nimi musí žít! První český bedekr dobou představuje Dominik Feri, který osobitým způsobem provede soudobým životem a zákoutími sociálních sítí. Na pomoc si k tomuto zásadnímu úkolu přizval i několik desítek osobností internetu jako například Michala Horáčka, Vladimíra518 či Jiřího Ovčáčka. Tak jsme lajkovali obsahuje vše, co potřebujete znát, abyste v našem věku obstáli!... celý text

martin9666
23.02.2022 2 z 5

Jedna z glos Dominika Feriho v knize zní: "Nechápu, proč jse si nepočkali až tahle kniha bude v Levnejch knihách za 9 korun". Tak já si počkal, akorát tam stojí ne 9, ale 59 korun (Tu devítku Dominik trefil!). Občasně vtipné glosy a hlášky na černých stárnkách střídají velmi krátké rozhovory na stránkách bílých, v kterých se ale člověk moc nedozví (pár jich vypadalo jako špatný small talk se spolužákem, se kterým jste se 5 let neviděli). Hodnotné rozhovory jsou pouze ty dlouhé, na 3+ stránek (např. Kamil Fila). Graficky dobře zpracováno, ale formát a směr čtení (otočeno o 90st) mi nevyhovoval. Kniha zatím částečně odolává zubu času (recenze 2022) díky držící se relevanci mnoha tázaných. Zároveň bude kniha za pár let, až poslední tázaní přestanou být naprosto relevantní, stále držet informační hodnotu o tom, jak divná a nepochopitelná byla doba kolem roku 2016. Pokud by Feri vydal knihu, který by obsahovala místo rozhovorů jen hlášky a vtipy z černých mezistránek, udělal by možná lépe. Celkově jsem se u hlášek (jak Dominikovo, tak i hostů) docela bavil. Ve finále je to půl na půl, přičemž to špatný je ta větší půlka. 35%. Více jak těch 59 v levných knihách bych nedal. Snahu ale cením.

MildeZ
11.04.2020 4 z 5

Mě to bavilo a rozhodně nákup v Levných knihách, který řadím do škatulky povedlo se :-)

Alena_S
07.03.2020 3 z 5

Velmi slibný začátek a mnohé ze spousty hlášek autora i "hostů" mě vážně rozesmály, jen nebýt tolika srandiček vůči severním Čechám a Brnu - pro někoho odtamtud jsou poněkud ohrané zhruba... všechny. V tomto případě méně by bylo více.
A bohužel ještě v jednom: Osobností je požehnaně, i když možná neznáte všechny, někoho si jistě najdete, a obsahu rozhovorů nemůžu vytknout skoro nic. Jenže se tam panu Ferimu rozmáhá takový nešvar - všech se dokola ptát, co za soci-sítě používá a proč. To si ten, koho to zajímá, snadno a rychle vyhledá sám. Chápu, že zaměření na Facebook bylo součástí poselství knihy, ale proč omílat všechny.
Děkuji ale za jeho myšlenku o úloze fotografií známých míst v proměnách našeho světa v čase. Budu na to myslet a snažit se místa, kterými procházím, nebrat jako samozřejmost.

Skallarix
05.08.2019 odpad!

Čekal jsem ledacos, ale takhle marnou záležitost asi ne. Celá tato kniha je jen svazek zbytečných rozhovorů o ničem s mnohdy nevýraznými, nezajímavými a často "prázdnými" osobnostmi českého… Čeho vlastně? Prostředí sociálních sítí a společnosti?

Skladba dotazovaných lidí, se kterými tyto „rozhovory“ byly vedeny, je zhruba z devadesáti procent jednotvárného typu, obdobně společensky a politicky smýšlejících. Zhruba pět procent jsou názoroví oponenti a zbytek bych nazval lidi, bez názoru, hodnot a postoje, pro které je nejdůležitější dobře vypadat a umět nastavit – kupříkladu slečna Drahomíra Jůzová – v tu dobu rozhovoru devatenáctiletá profesionální pornoherečka. Ale jsou tu další "důležité postavy" české historie – jako kupříkladu zakladatelé facebookových stránek „STAY ZMRD“, sluníčkářský gay-pornoherec Jakub Janda plkající zcestné řeči zaštiťující své argumenty o humanitě a morálce (přední tvář a zastupitel ředitele "think-tank" neziskovky "Evropské hodnoty", která je financována,mimo jiné, "Open Society Foundations" George Sorose), "novinář" Michal Zlatkovský z týdeníku Respekt (k tomu se netřeba vyjadřovat)... Nebo je tu i Jaroslav Cerman – velice kontroverzní postavička z kampaně HATE FREE Culture. Mimochodem, tento "dejme tomu publicista" pracoval během prezidentské kampaně pro Horáčka, se kterým je v této knize také dejme tomu rozhovor. Další postavičkami jsou třeba Matěj Hollan (Hnutí "Žít Brno"), Vladimír 518 (...?), či nynější "hvězda" ODS, ostuda a starosta Řeporyjí, velikán, džentlmen a inteligent - Pavel Novotný. Samozřejmě rozhovorů s panem Ferim je zde více a netřeba všechny vypisovat, chtěl jsem jen zmínit ty "nej".
Na druhou stranu se divím, že k rozhovoru svolili kupříkladu Martin Konvička, či tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, ze kterých si autor neustále jen utahuje a baví se na jejich účty.

Když se zaměříme ale na knihu a jeho autora - ony rozhovory byly vedeny neprofesionálně a na úrovni středoškolského studentského časopisu. Člověk nemusí mít ani základy žurnalistiky, či lekce tvůrčího psaní, aby bylo zjevné, že dotazovaní ve většině případů jen vyplňovali předem připravené dotazy, takže než o rozhovory se jedná o jakési doplňování otázek, které mohl někdo poslat e-mailem a k žádnému rozhovoru fyzicky, či alespoň v reálném čase dojít nemuselo.

V knize, krom rozhovorů najdete i glosy a vtipy, frky, co nejsou vtipné, sem tam i humor, který z valné většiny postrádá byť špetku inteligence. Hlášky "puberťáka", který na jednu stranu chce být cool bavič mladých, šašek a zároveň chce, aby ho lidé brali s jeho vystupováním vážně na prknech národní politiky (nehledě, za kterou stranu kope).

Na to, abyste napsal knihu, pane Feri, bude potřeba daleko více, než jen pár předpřipravených otázek, "zajímavých osobností" ze sociálních sítí a pár hlášek z Twitteru, kam už raději ani moc nechodíte.

M.Caletka
12.04.2019 5 z 5

Kniha je super

Glivuska
29.08.2018 3 z 5

Nadání a schopnosti Dominka Feriho nikterak nezpochybňuji - sleduji ho na instagramu a musím říct, že je neuvěřitelné, kolik toho dosáhl v tak mladém věku. Nicméně furt zvažuji, z jakého důvodu byla tato knížka vydána. Chápu ji jako kroniku dnešní doby, statusy pobavily a některé rozhovory mě upozornily na lidi, které jsem předtím neznala, a po přečtení začala sledovat.. nicméně stačilo by mi to číst jako blog.

halbi94
27.04.2018 2 z 5

Některé rozhovory jsou nudné, čekal jsem od knihy víc. Myslím, že by měl víc co říct i samotný autor.

Mikka_M
03.02.2018 5 z 5

Sonda do myšlenek a příběhů těch, kteří hýbou světem českých sociálních sítí. Skvělý nápad, skvělé zpracování!

madonna6956
29.01.2018 5 z 5

1) Dominik má skvělý humor.
2) V knize jsou rozhovory zajímavých osobností z různých kultur, subkultur a odvětví - politici, novináři, spisovatelé, cestovatelé, herci, kuchaři, rapeři,...
3) Kniha je prostě skvělá. :)

Kniha je pro lidi, co se chtějí dozvědět něco zajímavého o sociálních sítích, o různých odvětvích a pro lidi, kteří mají rádi humor a Českou republiku.
A taky pro generaci lidí narozených v 90. letech. :P

lenkaBajza
19.12.2017 1 z 5

Dávám jednu hvězdu jen z toho důvodu, že knihy jako odpad neoznačuju. Ale pravdou je, že tato kniha je prostě zbytečná, o ničem. Rozhovor s různými lidmi, ale otázky pokládány stále stejné...k ničemu. Feriho glosy možná nejsou špatné, ale je jich tolik a vážně mě nebavilo je číst.
Jediné, co mě pobavilo, byl rozhovor s Ovčáčkem o tom, jak prezident čte zprávy na teletextu:D ale dvě úsměvné věty z celé knihy jsou žalostně málo!

jiri2737
02.10.2017 odpad!

Dokonale prázdný Feri. Pochopil jsem jeho účes a 40 sak. Opravdovou osobnost zdobí její myšlenky.

Gooverka
15.07.2017 4 z 5

Dominika sleduju na Facebooku a proto pro mě bylo skvělé, že se celou knihou táhly jeho statusy, které mě stále moc baví. Mnoho z rozhovorů bylo zajímavých a hlavně ve většině případů oslovoval takové lidi, které sleduji znám nebo se s jejich názory ztotožňuji.

Chika
10.05.2017 4 z 5

Za mě zajímavá kniha. Dobře se četla a bavila. Díky ní jsem začala sledovat další osobnosti českého internetu, jejichž příspěvky jsou zajímavé, přínosné a nebo prostě jen baví.

Pistácie
04.04.2017 3 z 5

Nečetla jsem všechny rozhovory, což jsem ani neměla v plánu. Pouze jsem si "vyzobala" pro mě ty nejzajímavější osoby, které mě nějakým způsobem zaujaly. Celkově jsem mohla přečíst třeba maximálně deset rozhovorů, víc mě opravdu neoslovilo. Opravdu mě ale překvapilo, že některým lidem bylo věnováno x stran, a jiným třeba jen jedna, či dvě. A zrovna od některých bych čekala delší povídání, nebo i odpovědi, zkrátka, že se sami více rozmluví. Asi jsem si sama nastavila nějakou laťku a čekala od toho daleko více. Není to špatné čtení, protože jsem se o někom dozvěděla další celkem zajímavé věcí, o kterých jsem netušila, ale jako celek mě to spíše zklamalo.

Andrys
23.03.2017 4 z 5

Na žánry moc nehraji. Kniha se mi líbila, je zajímavá a pestrá (krom pohledu na youtubery, ti nemají šanci). Jasně že se tam neřeší problémy nějakého Joudy z Horní dolní, ten sotva bude význačnou osobností internetu a něco dokázal, když se rýpal jen ve svých problémech (i když i to je možné v dnešní době). Krom pár výjimek jsou otázky mířeny na využití sociálních sítí a na to, jak propojují zajímavé osobnosti z různých oborů. Navíc, jaký je Dominik na internetu tak takový bude i v knize, komu se líbí jeho komentáře, bude se mu zřejmě líbit i kniha.

JEDUS1A6
19.03.2017

Jedna věc je na týhle knížce zajímavá. Mluví tam lidi plus mínus mýho věku, maj ale úplně jiný starosti a problémy než já.

Miliarda
17.03.2017 3 z 5

Bohužel kvantita převyšuje kvalitu. Řada rozhovorů je více než zajímavá, avšak značná část je již poněkud nudnějšího ražení. Knize by prospělo značné zkrácení tak na polovinu, čímž by tolik nevynikla hluchá místa. Na druhou stranu se jedná o autorovu prvotinu a je třeba k ní tak přistupovat. Pevně věřím, že případné další literární dílo autora se vytýkaným nedostatkům vyhne a budu moci udělit více než průměrné 3 hvězdy.

Koudy
26.01.2017 2 z 5

Pár rozhovorů je zajímavých; ty lidi jsem třeba i pak začal sledovat. Ale jinak...

mamadli1922
10.01.2017 1 z 5

Docela by mě zajímalo, jaký je záměr pana Feriho v politice. Zatím na mě působí jako pseudokomik, který si hraje na novodobého myslitele. Kniha je trochu nešťastně zařazená do kategorie politologie, ačkoli konstruktivní politické názory autora zde najdete jen těžko (pokud vůbec existují). Pokud šlo o snahu vytvořit dílo, které si budeme jednou nostalgicky číst a vzpomínat na dnešní dobu, já si tedy raději pustím nějaký díl Ulice (nikdy jsem žádný nedokoukal). Jedna hvězda za občasné výroky, které smrdí humorem a originalitou.

foxienicky
30.12.2016

Glosy vtipné, ale při čtení rozhovorů jsem si připadala jako při pročítání rozhovorů z MF Dnes za posledních 12 let.. na knihu jsem se těšila, ale je mi líto :/

humor rozhovory Česko, Česká republika kultura politika citáty sociální sítě

Dominik Feri
česká, 1996
2016  45%Tak jsme lajkovali
2017  31%Tahle knížka není pro starý

Kniha Tak jsme lajkovali je v