Tajemství proutěného košíku

Tajemství proutěného košíku

Klárka žije už čtvrtý rok s babičkou Vavruškovou v Janovicích a tam také chodí do školy. Má malého brášku Vojtíška, který žije s rodiči v Praze. Rodiče si myslí, že by nezvládli starat se o dvě děti. Rodina by ale měla žít pohromadě. Klárce se stýská po bráškovi, po mámě Miriam, která je loutková herečka, po tátovi Jaroslavovi už tolik ne, protože Klárku stále napomíná a pořád chce, aby mu něco namalovala. Tatínek totiž sní o tom, že bude jednou z Klárky slavná malířka. Klárka kreslí ráda, ale jen tak pro radost, vždycky nakreslí, co zajímavého se jí přihodilo a co prožila s kamarády – takový malovaný deník.
Klárka má v Janovicích kamarády Vláďu a Tondu. Tonda je z myslivny. Vláďa bydlí hned naproti babičce Vavruškové, žije jen s maminkou Hankou a dědou Karasem. Vláďův táta Václav se odstěhoval. Má teď novou rodinu, novou ženu, čekají dítě a vyženil i syna Zdeňka, který bude od září chodit s Vláďou, Klárkou a Tondou do páté třídy v Janovicích. Zdeněk žil donedávna jen s mámou Boženou, táta se mu zabil v mlze na motorce a teď si musí zvykat na nového, rázného otce.
Vláďa nese tátův odchod těžce. Každé dítě se špatně vyrovnává s rozchodem rodičů.
Vláďa se náhodou seznámil s lesákem Ondrou. Zpočátku byl Vláďa nedůvěřivý, ale když mu Ondra daroval asi ročního jezevčíka Žuldu a svezl ho na koni, začal se s ním kamarádit a našel u něho trošku z toho, co mu chybělo po odchodu táty. Ondra učil Vláďu jezdit na koni, chytali spolu ryby, byli spolu v Praze na výletě.
Vláďa a Zdeněk mají společného více, než si myslí a než by byli ochotni připustit. Jenomže kluci nemají vůbec v úmyslu se přátelit, naopak si dělají schválnosti, hlavně Zdeněk Vláďovi a dostávají se tak z jednoho průšvihu do druhého. Nakonec je právě ty společné průšvihy sblíží. Ono není zase tak špatné mít najednou bratra, i když nevlastního a brzy budou mít i společnou sestru. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34117/tajemstvi-prouteneho-kosiku-34117.jpg 4.1129
Pro děti a mládež, Příběhy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1978 ...více

Saravana
04. listopadu

tuto knihu jeste ctu libi se mi doporucuji

marketa9252

Naprosto skvělý a poutavý příběh.
Dnešní děti by si ho měly přečíst všechny!

VeruRomanská

Tuto knihu jsem četla jako malá, úžasná kniha! Doporučila bych všem malým čtenářům, či jejich rodičům, hlavně těm, kteří mají vztah k venkovu. Když v televizi dávají seriálovou verzi, vždy se na ni ráda podívám :)

3nitka

Moja obľúbená detská kniha. Nezaškodila by aj dnešným deťom.

Luccy78

Musím se přiznat, že mě knížka nezaujala. Možná je to proto, že jsem ji četla v době, kdy jsem ji ještě tolik nechápala, ale pamatuji si, že mi bylo smutno, že Klárka nemůže bydlet u svých rodičů a nechápala jsem, jak je to možné, když nezemřeli a přesto ji nechtějí. Moc mě to trápilo a nejspíš to i ovlivnilo celý můj náhled na knihu, mám dojem, že jsem ji jako malá odložila a ani nedočetla.

tatjana1737
16.12.2015

Poprvé jsem četla na gymnáziu, protože mne zaujal seriál, který v té době běžel v televizi, a přestože je knížka určena spíše mladším čtenářům, moc se mi líbila a minimálně jednou za dva tři roky dostanu chuť a přečtu si ji znovu. Jako dospělá více vnímám věci, které mne jako dítěti tolik nepřišly a které jsou docela smutné (třeba už jen to, že Klárka vyrůstá a chodí do školy u babičky, zatímco její mladší bráška bydlí s rodiči), ale k životu patří. A to se mi na Zinnerové líbí. Nenásilně píše o životě jaký je, se vším co přináší (rozvod Vláďových rodičů apod.), včetně i jeho radostí (popis obyčejných dětských dobrodružství, které však tvoří dětství). Přestože se knížka odehrává za minulého režimu, je pořád aktuální právě tím, že je o obyčejných životech obyčejných lidí.

Knížku mám antikvariátní, tuším vydání z roku 1990, které je doprovázeno půvabnými ilustracemi, které krásně ladí k příběhu hlavních hrdinů.

zuzi1162
06.01.2015

Dětská klasika.

ritz
22.07.2014

Milovaná knížka mého dětství.

weberda
24.06.2014

Četly jsme spolu s dcerou před spaním a byla z této knížky nadšená. Já jsem se znovu vrátila do dětských let a připoměla si tento příběh.

Marčullkas
13.06.2014

Knížku jsem četla moc ráda, několikrát jsem se ke knížce v dětství vracela.
Zbožňovala jsem úžasnou atmosféru příběhu a voňavé louky. Je to milá knížka, která vás chytí a nepustí. :)

Lisbon
27.01.2014

Krásný příběh, který se odehrává v krásném prostředí, které by si každý člověk představoval jako ideální. Babička..., kamarádi... :-) Co víc si přát? Není to žádný adrenalin ani nic podobného, ale skvělá odpočinková knížka.

dark.ma93
04.10.2013

Taková oblíbená z prvního stupně zš. Docela jsem dětem to jejich dobrodružství záviděla.

Yanna0
14.09.2013

Oddychová kniha pro děti. Široká slovní zásoba a hezká myšlenka.

HDosoudilová
28.08.2013

Další z knih mého dětství...:-) Spíš teda pro holky taková prima oddechová četba :-)

Belatris
21.07.2013

Někdy v jedenácti letech jsem si to sbalila s sebou na prázdninovou cestu k prababičce a zafungovalo to náramně. Odpočinková četba, ideální pro čtení na půdě (z vlastní zkušenosti). Teď už se k tomu nemám touhu vracet, ale pro danou věkovou kategorii můžu doporučit.

Teraka
07.05.2013

Příjemná knížka pro děti, určitě vhodná i pro dnešní předčítání dětem před spaním.

Hooky
23.04.2013

Výborná kniha ze starších časů. I když není aktuální a současné čtenáře už tolik neláká, mně se líbila.

maryzka
17.06.2012

Jsem ještě z generace, která zažila venkov tak jak je popsán v této knize, jinak lituji ty děti současné. Taky se dalo žít bez mobilů,a počítačů

Renava
07.02.2012

Moja najzamilovanejšia detská kniha i tv-seriál, myslím že v tomto prípade kvalita filmu za knihou nezaostáva (samozrejme, trošku treba predýchavať ten socíkovský akcent, ktorým je poznačená). Výborné herecké výkony detí i dospelých... I po rokoch si seriál rada pozriem, aj slzu uroním a priznávam, že som ako malá slečna bola do Vláďu dllllho zamilovaná :-)

Robert Cambert
10.09.2011

Je mi to moc líto, ale teď ze mě promluví žák třetí třídy, co to musel číst povinně: kdyby to nebyla kniha, ale skutečný košík, tak bych ho asi rozšlapal!

WEIL
09.09.2011

Souhlas s GepardLady.
První, co mě cinkne, tak je silný cit autorky ke svým hrdinům, zjevný odraz i reality, neb těžko někdo napíše knihu tak, že co je v ní, tak nemá autor i v sobě.

Knize pomohl i seriál "Tajemství proutěného košíku", který dodnes stále reprízuje CT.

GepardLady

Tahle knížka byla očividně napsána s láskou k dětem. Že se v dětské duši vyzná, autorka dokládá na poměrně dobře prokreslené psychologii postav. Některé obrazy se sice zdají být poněkud nadsazené, Markéta Zinnerová ale tyto drobné nedostatky vynahrazuje "fejetonově" odlehčeným a trefným líčením a vtipnými hláškami hlavních hrdinů. Čtenář se tedy místy neubrání smíchu (občas ani dojetí).