Tajemství proutěného košíku

Tajemství proutěného košíku

Klárka žije už čtvrtý rok s babičkou Vavruškovou v Janovicích a tam také chodí do školy. Má malého brášku Vojtíška, který žije s rodiči v Praze. Rodiče si myslí, že by nezvládli starat se o dvě děti. Rodina by ale měla žít pohromadě. Klárce se stýská po bráškovi, po mámě Miriam, která je loutková herečka, po tátovi Jaroslavovi už tolik ne, protože Klárku stále napomíná a pořád chce, aby mu něco namalovala. Tatínek totiž sní o tom, že bude jednou z Klárky slavná malířka. Klárka kreslí ráda, ale jen tak pro radost, vždycky nakreslí, co zajímavého se jí přihodilo a co prožila s kamarády – takový malovaný deník.
Klárka má v Janovicích kamarády Vláďu a Tondu. Tonda je z myslivny. Vláďa bydlí hned naproti babičce Vavruškové, žije jen s maminkou Hankou a dědou Karasem. Vláďův táta Václav se odstěhoval. Má teď novou rodinu, novou ženu, čekají dítě a vyženil i syna Zdeňka, který bude od září chodit s Vláďou, Klárkou a Tondou do páté třídy v Janovicích. Zdeněk žil donedávna jen s mámou Boženou, táta se mu zabil v mlze na motorce a teď si musí zvykat na nového, rázného otce.
Vláďa nese tátův odchod těžce. Každé dítě se špatně vyrovnává s rozchodem rodičů.
Vláďa se náhodou seznámil s lesákem Ondrou. Zpočátku byl Vláďa nedůvěřivý, ale když mu Ondra daroval asi ročního jezevčíka Žuldu a svezl ho na koni, začal se s ním kamarádit a našel u něho trošku z toho, co mu chybělo po odchodu táty. Ondra učil Vláďu jezdit na koni, chytali spolu ryby, byli spolu v Praze na výletě.
Vláďa a Zdeněk mají společného více, než si myslí a než by byli ochotni připustit. Jenomže kluci nemají vůbec v úmyslu se přátelit, naopak si dělají schválnosti, hlavně Zdeněk Vláďovi a dostávají se tak z jednoho průšvihu do druhého. Nakonec je právě ty společné průšvihy sblíží. Ono není zase tak špatné mít najednou bratra, i když nevlastního a brzy budou mít i společnou sestru. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34117/tajemstvi-prouteneho-kosiku-34117.jpg 4.1126
Pro děti a mládež, Příběhy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1978 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
VeruRomanská23.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako malá, úžasná kniha! Doporučila bych všem malým čtenářům, či jejich rodičům, hlavně těm, kteří mají vztah k venkovu. Když v televizi dávají seriálovou verzi, vždy se na ni ráda podívám :)

3nitka20.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Moja obľúbená detská kniha. Nezaškodila by aj dnešným deťom.

Luccy7818.01.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Musím se přiznat, že mě knížka nezaujala. Možná je to proto, že jsem ji četla v době, kdy jsem ji ještě tolik nechápala, ale pamatuji si, že mi bylo smutno, že Klárka nemůže bydlet u svých rodičů a nechápala jsem, jak je to možné, když nezemřeli a přesto ji nechtějí. Moc mě to trápilo a nejspíš to i ovlivnilo celý můj náhled na knihu, mám dojem, že jsem ji jako malá odložila a ani nedočetla.

tatjana173716.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Poprvé jsem četla na gymnáziu, protože mne zaujal seriál, který v té době běžel v televizi, a přestože je knížka určena spíše mladším čtenářům, moc se mi líbila a minimálně jednou za dva tři roky dostanu chuť a přečtu si ji znovu. Jako dospělá více vnímám věci, které mne jako dítěti tolik nepřišly a které jsou docela smutné (třeba už jen to, že Klárka vyrůstá a chodí do školy u babičky, zatímco její mladší bráška bydlí s rodiči), ale k životu patří. A to se mi na Zinnerové líbí. Nenásilně píše o životě jaký je, se vším co přináší (rozvod Vláďových rodičů apod.), včetně i jeho radostí (popis obyčejných dětských dobrodružství, které však tvoří dětství). Přestože se knížka odehrává za minulého režimu, je pořád aktuální právě tím, že je o obyčejných životech obyčejných lidí.

Knížku mám antikvariátní, tuším vydání z roku 1990, které je doprovázeno půvabnými ilustracemi, které krásně ladí k příběhu hlavních hrdinů.

zuzi116206.01.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Dětská klasika.

ritz22.07.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Milovaná knížka mého dětství.

weberda24.06.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Četly jsme spolu s dcerou před spaním a byla z této knížky nadšená. Já jsem se znovu vrátila do dětských let a připoměla si tento příběh.

Marčullkas13.06.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Knížku jsem četla moc ráda, několikrát jsem se ke knížce v dětství vracela.
Zbožňovala jsem úžasnou atmosféru příběhu a voňavé louky. Je to milá knížka, která vás chytí a nepustí. :)

Lisbon27.01.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Krásný příběh, který se odehrává v krásném prostředí, které by si každý člověk představoval jako ideální. Babička..., kamarádi... :-) Co víc si přát? Není to žádný adrenalin ani nic podobného, ale skvělá odpočinková knížka.

dark.ma9304.10.2013Hodnocení knihy 3 z 5

Taková oblíbená z prvního stupně zš. Docela jsem dětem to jejich dobrodružství záviděla.

Yanna014.09.2013Hodnocení knihy 3 z 5

Oddychová kniha pro děti. Široká slovní zásoba a hezká myšlenka.

HDosoudilová28.08.2013Hodnocení knihy 3 z 5

Další z knih mého dětství...:-) Spíš teda pro holky taková prima oddechová četba :-)

Belatris21.07.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Někdy v jedenácti letech jsem si to sbalila s sebou na prázdninovou cestu k prababičce a zafungovalo to náramně. Odpočinková četba, ideální pro čtení na půdě (z vlastní zkušenosti). Teď už se k tomu nemám touhu vracet, ale pro danou věkovou kategorii můžu doporučit.

Teraka07.05.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Příjemná knížka pro děti, určitě vhodná i pro dnešní předčítání dětem před spaním.

Hooky23.04.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Výborná kniha ze starších časů. I když není aktuální a současné čtenáře už tolik neláká, mně se líbila.

maryzka17.06.2012Hodnocení knihy 2 z 5

Jsem ještě z generace, která zažila venkov tak jak je popsán v této knize, jinak lituji ty děti současné. Taky se dalo žít bez mobilů,a počítačů

Renava07.02.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Moja najzamilovanejšia detská kniha i tv-seriál, myslím že v tomto prípade kvalita filmu za knihou nezaostáva (samozrejme, trošku treba predýchavať ten socíkovský akcent, ktorým je poznačená). Výborné herecké výkony detí i dospelých... I po rokoch si seriál rada pozriem, aj slzu uroním a priznávam, že som ako malá slečna bola do Vláďu dllllho zamilovaná :-)

Robert Cambert10.09.2011Hodnocení knihy 1 z 5

Je mi to moc líto, ale teď ze mě promluví žák třetí třídy, co to musel číst povinně: kdyby to nebyla kniha, ale skutečný košík, tak bych ho asi rozšlapal!

WEIL09.09.2011Hodnocení knihy 3 z 5

Souhlas s GepardLady.
První, co mě cinkne, tak je silný cit autorky ke svým hrdinům, zjevný odraz i reality, neb těžko někdo napíše knihu tak, že co je v ní, tak nemá autor i v sobě.

Knize pomohl i seriál "Tajemství proutěného košíku", který dodnes stále reprízuje CT.

GepardLadyHodnocení knihy 4 z 5

Tahle knížka byla očividně napsána s láskou k dětem. Že se v dětské duši vyzná, autorka dokládá na poměrně dobře prokreslené psychologii postav. Některé obrazy se sice zdají být poněkud nadsazené, Markéta Zinnerová ale tyto drobné nedostatky vynahrazuje "fejetonově" odlehčeným a trefným líčením a vtipnými hláškami hlavních hrdinů. Čtenář se tedy místy neubrání smíchu (občas ani dojetí).