Tajemství proutěného košíku

Autor: Markéta Zinnerová

Tajemství proutěného košíku

Klárka žije už čtvrtý rok s babičkou Vavruškovou v Janovicích a tam také chodí do školy. Má malého brášku Vojtíška, který žije s rodiči v Praze. Rodiče si myslí, že by nezvládli starat se o dvě děti. Rodina by ale měla žít pohromadě. Klárce se stýská po bráškovi, po mámě Miriam, která je loutková herečka, po tátovi Jaroslavovi už tolik ne, protože Klárku stále napomíná a pořád chce, aby mu něco namalovala. Tatínek totiž sní o tom, že bude jednou z Klárky slavná malířka. Klárka kreslí ráda, ale jen tak pro radost, vždycky nakreslí, co zajímavého se jí přihodilo a co prožila s kamarády – takový malovaný deník.
Klárka má v Janovicích kamarády Vláďu a Tondu. Tonda je z myslivny. Vláďa bydlí hned naproti babičce Vavruškové, žije jen s maminkou Hankou a dědou Karasem. Vláďův táta Václav se odstěhoval. Má teď novou rodinu, novou ženu, čekají dítě a vyženil i syna Zdeňka, který bude od září chodit s Vláďou, Klárkou a Tondou do páté třídy v Janovicích. Zdeněk žil donedávna jen s mámou Boženou, táta se mu zabil v mlze na motorce a teď si musí zvykat na nového, rázného otce.
Vláďa nese tátův odchod těžce. Každé dítě se špatně vyrovnává s rozchodem rodičů.
Vláďa se náhodou seznámil s lesákem Ondrou. Zpočátku byl Vláďa nedůvěřivý, ale když mu Ondra daroval asi ročního jezevčíka Žuldu a svezl ho na koni, začal se s ním kamarádit a našel u něho trošku z toho, co mu chybělo po odchodu táty. Ondra učil Vláďu jezdit na koni, chytali spolu ryby, byli spolu v Praze na výletě.
Vláďa a Zdeněk mají společného více, než si myslí a než by byli ochotni připustit. Jenomže kluci nemají vůbec v úmyslu se přátelit, naopak si dělají schválnosti, hlavně Zdeněk Vláďovi a dostávají se tak z jednoho průšvihu do druhého. Nakonec je právě ty společné průšvihy sblíží. Ono není zase tak špatné mít najednou bratra, i když nevlastního a brzy budou mít i společnou sestru. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/34_/34117/tajemstvi-prouteneho-kosiku-34117.jpg 461
Žánr:Pro děti a mládež - Příběhy
Rok vydání:1978, rok 1. vydání v ČR/SR: 1978 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
ritz 22.07.2014

Milovaná knížka mého dětství.

Marčullkas 13.06.2014

Knížku jsem četla moc ráda, několikrát jsem se ke knížce v dětství vracela.
Zbožňovala jsem úžasnou atmosféru příběhu a voňavé louky. Je to milá knížka, která vás chytí a nepustí. :)

Lisbon 27.01.2014

Krásný příběh, který se odehrává v krásném prostředí, které by si každý člověk představoval jako ideální. Babička..., kamarádi... :-) Co víc si přát? Není to žádný adrenalin ani nic podobného, ale skvělá odpočinková knížka.

Yanna0 14.09.2013

Oddychová kniha pro děti. Široká slovní zásoba a hezká myšlenka.

Teraka 07.05.2013

Příjemná knížka pro děti, určitě vhodná i pro dnešní předčítání dětem před spaním.

Hooky 23.04.2013

Výborná kniha ze starších časů. I když není aktuální a současné čtenáře už tolik neláká, mně se líbila.

maryzka 17.06.2012

Jsem ještě z generace, která zažila venkov tak jak je popsán v této knize, jinak lituji ty děti současné. Taky se dalo žít bez mobilů,a počítačů

Renava 07.02.2012

Moja najzamilovanejšia detská kniha i tv-seriál, myslím že v tomto prípade kvalita filmu za knihou nezaostáva (samozrejme, trošku treba predýchavať ten socíkovský akcent, ktorým je poznačená). Výborné herecké výkony detí i dospelých... I po rokoch si seriál rada pozriem, aj slzu uroním a priznávam, že som ako malá slečna bola do Vláďu dllllho zamilovaná :-)

Robert Cambert 10.09.2011

Je mi to moc líto, ale teď ze mě promluví žák třetí třídy, co to musel číst povinně: kdyby to nebyla kniha, ale skutečný košík, tak bych ho asi rozšlapal!

WEIL 09.09.2011

Souhlas s GepardLady.
První, co mě cinkne, tak je silný cit autorky ke svým hrdinům, zjevný odraz i reality, neb těžko někdo napíše knihu tak, že co je v ní, tak nemá autor i v sobě.

Knize pomohl i seriál "Tajemství proutěného košíku", který dodnes stále reprízuje CT.

jitka 10.03.2011

Opravdu je kniha psaná podle seriálu??? To se mi nezdá...

GepardLady

Tahle knížka byla očividně napsána s láskou k dětem. Že se v dětské duši vyzná, autorka dokládá na poměrně dobře prokreslené psychologii postav. Některé obrazy se sice zdají být poněkud nadsazené, Markéta Zinnerová ale tyto drobné nedostatky vynahrazuje "fejetonově" odlehčeným a trefným líčením a vtipnými hláškami hlavních hrdinů. Čtenář se tedy místy neubrání smíchu (občas ani dojetí).