Svlékání hadů

Svlékání hadů https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23569/svlekani-hadu-23569.jpg 4 27 5

Sbírka veršů, v nichž se obráží básníkovo vroucí přisvědčení životu a touha oblažit lidi objevováním různých podob krásy v něm ukryté. Na mikrodesce je zachycen Mikuláškův hlas a výňatek z jeho básně „Tráva“ v přednesu H. Kružíkové.

Tyyynab
30.10.2023 4 z 5

První část sbírky je fenomenální, tolik významů a zámlk, přitom syrovost, disharmonický verš a jakási naléhavost, úzkost... Báseň Tráva je asi nejhorší z celé sbírky, je to cítit dobovou ideologií, možná úlitba, aby mohla kniha vyjít.

TheMelorry
12.04.2023 3 z 5

Začátek sbírky mě tolik nenadchl, ale druhá část už byla mnohem lepší a poslední báseň Tráva byla jednoznačně nejlepší. Zajímavá byla také část s názvem Slova, kde autor vysvětluje spojení básní a moderní techniky a poté poslání básníka a básnického řemesla.

katerina9455
19.04.2017 4 z 5

Sbírka se mi moc líbila. Její oddíly jsou různorodé a některá témata mě zaujala víc, některá méně. Pro mě nejlepší asi oddíl POHÁRY a závěrečná skladba TRÁVA.

elfos
10.11.2010

Oldřich Mikulášek
LES

Mám rád les,
že toho nenamluví
ani zaživa.

Jenom někdy naslouchám do noci
krvavé při jeho korun

Po smrti – pouhé pařezy –
světélkují dušičkami zemřelých
a obrůstají václavkami,
svými sirotky.

Tak voní, že musíš pokleknout
a sehnout hlavu k těm popravčím špalkům,
abys vdechl aspoň něco
z osudu těch, co stojí
celý život zpříma.

nightlybird
30.11.-0001

Vzpomněl jsem si, ani nevím proč, že letos uplynulo 100 let od narození básníka Oldřicha Mikuláška. Nedalo mi to a prolistoval jsem alespoň zběžně jeho dvě knížky, které vlastním. To královské mne neoslovilo, stejně jako před léty. Ve Svlékání hadů mne jako jindy pár veršů potěšilo, stejně jako mne potěšily kresby Arnošta Paderlíka, který je ilustroval. A dovolím si přidat pár veršů, jen tak // Vítr si hraje s tím pírkem droboučkým, / které se snáší lehce, / a jako stesk můj náhlý - / kačenko divoká, divoká, / odlétnout nechce. //

Oldřich Mikulášek
česká, 1910 - 1985