Svítání za tmavých nocí

Svítání za tmavých nocí https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175232/bmid_svitani-za-tmavych-noci-175232.jpg 3 3 1

Ze srbochorvatských, slovinských a makedonských originálů vybral a uspořádal F. Benhart. Jsou zde jugoslávské válečné povídky např. od: Ingolič, Desnica, Bevk, Kolar, Petrovič,Kaleb, Kosmač, Zupanič, Drakul a další.. Celkem je zde 24 povídek, doslov, autoři a vysvětlivky.

Marbo
Marbo
23.06.2017 3 z 5

Svítání za tmavých nocí je klasická povídková antologie se všemi klady a zápory s tím spojenými - nosným tématem je zde druhá světová válka, respektive boj národů Jugoslavie za svobodu ( nutno si uvědomit, že Jugoslavie se v podstatě osvobodila sama ).
Kvalita jednotlivých povídek je kolísavá, od těch vcelku monotóních ryze partyzánských, přes těch několik opravdu dobrých ( ty zpravidla řeší otázku viny, osobní odpovědnosti, vyrovnání se s ztrátou blízkých, jak žít po válce s válečnými traumaty... ) a samozřejmě jsou zde i kusy, které nenadchnou.
Pozitivem je i skutečnost, že bývalá Jugoslavie je nám relativně blízká a přitom má nádech exotiky, což v mém případě dvojnásob platí pro zdejší literaturu.