Svět ledu a ohně

Svět ledu a ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225492/bmid_pisen-ledu-a-ohne-svet-ledu-a-ohne-LSI-225492.jpg 5 318 54

Tato nádherně ilustrovaná kniha – obsahující více než 170 barevných maleb vytvořených speciálně pro ni – nabízí vyčerpávající vylíčení historie Sedmi království, včetně všech dějinných zvratů, vzrušujících bitev, hořkého soupeření a odvážných povstání, které předcházely událostem Písně ledu a ohně a televizního hitu HBO Hra o trůny. George R. R. Martin se o její psaní podělil s Eliem M. Garcíou, jr., a Lindou Antonssonovou, zakladateli vyhlášené fanouškovské stránky Westeros.org a pravděpodobně jedinými lidmi, kteří znají svět Západozemí stejně dobře jako jeho vizionářský stvořitel.... celý text

Literatura světová , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The World of Ice & Fire: The Untold History of Westeros and the Game of Thrones , 2014

Koty7
13.03.2024 5 z 5

Nádherná ilustrovaná kniha ze světa Hry o trůny, kterou pod dohledem Martina sepsali fanoušci. Člověk se tu hodně dozví o historii jak Západozemí, tak Essosu. Také je tu podrobně sepsána historie jednotlivých rodů a mnoho dalších informací přes kartografii, až po v bestiář.

Luigi1
25.02.2024 5 z 5

Velice dobře napsaně moc se mi to líbilo

Grohlinka
12.01.2024 3 z 5

Jako takhle, po stránce grafického zpracování je to topka, ilustrace jsou nádherné. Obsahově to taky není špatné. Jen mam trošku despekt k dojení celého univerza, které Martin před lety stvořil, Píseň ledu a ohně jsem četla ještě na střední, kdy žádné seriály nebyly, pak se z toho všeho stal odporný mainstream, kdy každý o Hře o trůny mluvil, ale málokdo četl a já se zařekla, že se k sérii vrátím, až to Martin dopíše, dnes už chápu, že by to pravděpodobně znamenalo nikdy, takže než se znovu odhodlám přečíst znovu sérii, tak jsem se vrátila touto cestou. No, není to špatné, jen by to možná chtělo hlavně dopsat sérii, ale to je jen můj skromný názor.

Adasin
14.09.2023 5 z 5

Co do obsahu a zpracování - množství informací, ilustrace - skvělá kniha (byť musím souhlasit s výtkami v komentáři uživatele Claudius) zásadní pro každého, koho nadchnul svět Písně ledu a ohně. Ta velikost je zároveň i nevýhodou, protože bych si i klidně četla v MHD a tak, ale takhle velkou knihu sebou tahat nemůžu. Ocenila bych i klidně nějaké menší cestovní vydání. Zkritizovat ale musím to množství překlepů ve vydání od Talpressu. Skoro v každý knize se nějakej najde a je to v pohodě, každej se občas splete, ale tady ta redakce působí až odfláknutě. To množství překlepů v českém vydání je až zarážející - po napsání to někdo četl tak maximálně jednou, dost možná ani to ne, o měnících se překladech nemluvě. Proto "jen" 9/10.

rick6410
11.03.2023 5 z 5

Úplne milujem túto knihu, už som ju prečítal viac než 5 krát a stále je to skvelé čítanie. Nádherne spracovaná, podrobne prebraný celý svet. Práve preto má samotná sága taký úspech, autor nevytvoril len príbeh, ale aj kompletnú a prepletenú históriu a geografiu toho sveta. Dokonalosť! Jediným mínusom je preklad, ktorý má niekoľko chýb (nemyslím gramatických, ale skôr nekonzistentnosť).

Hor89
09.12.2022 5 z 5

Vizuálně nádherná kniha ve velkém formátu, doplněná spoustou ilustrací. Obsahuje kompletní dějiny Západozemí až po začátek Hry o trůny. Na knize je vidět že G.R.R. Martin má svět Písně ohně a ledu promyšlený do detailu. Knihu trochu kazí překlad - drobné chybky, překlepy a nekonzistentnost mezi překlady knih G.R.R. Martina u Talpressu (třeba časem Argo udělá nový překlad i této knihy).

AnoMANder
01.09.2021 5 z 5

Úžasná kniha, která obsahuje nepřeberné množství zajímavých informací, perliček o královstvích, rodech, městech,... Dokresluje románový svět, informuje o historii světa od samého počátku. Ideální by bylo udělat ke každé kapitole samostatnou knihu. Chci víc informací o různých zemích, národech, jménech valyriských mečů, dracích, atd. :-)
Škoda, že u rodokmenů nejsou životopisná data. Nádherné ilustrace, mapky. Je to prostě překrásná kniha, má své chybky (např. v překladu), ale která ne :-)
Povinná pro obdivovatele díla G.R.R. Martina.

Claudius
21.01.2021 5 z 5

Byť mám ke knize své výhrady, stále je naprosto nádherná. Nejedná se o pár licencovaných obrázků a převyprávěný příběh knih nebo seriálu, který se mimo jeho hranice neposune. Naopak, Svět ledu a ohně posouvá hranice všemi směry a vy si jen říkáte, nakolik Martin jenom zasněně fantazíruje a nakolik si připravuje půdu pro další příběhy. Martin ať si nicméně hledí pokračování hlavní ságy samotné; ale pro filmaře a tvůrce je toto zlatý důl. Vím, že se připravuje seriál o Tanci s draky (který si všichni budou spojovat víc s pátou knihou a ne s občanskou válkou před Aegonem III., to garantuju). Ale je tu toho tolik, co by stálo za zpracování, a diváci by jim při pouhém spatření Martinova jména zobali z ruky (aspoň ti, co už zapomněli na příšernou poslední sérii seriálu).
Každopádně k mým výhradám. Zaprvé mi vadilo, že šaškovi Hříbečkovi, který je takto jmenován i v Ohni a krvi, je najednou někde za půlkou knihy říkáno Houba. Dále mi vadilo, že v přehledu erbů vazalů rodu Arrynů je uveden jako erb rodu Baelishů erb s drozdy, přestože sám Malíček kdesi v Hostině pro vrány vysvětluje, že erb jeho rodiny je hlava obra, ale protože se k němu takové znamení nehodí, sám se rozhodl používat radši drozda. Kolem erbu rodu Lannisterů je namalováno 12 erbů jejich vazalů, ale pojmenováno je jen 11 - chybí Paynové, paradoxně poměrně známý rod skrze Podricka Payna. A taktéž bych ocenil nějakou pořádnou mapku jak Západozemí, tak Východozemí, Sothoryosu a Ašaje, aby se lépe určovala poloha vzdálených zemí. Ano vím, jsem puntičkář a jsou to detaily, a proto se na dokonalém hodnocení neprojevily.
Na závěr připojím stejné doporučení, jako jsem psal u Ohně a krve - toto není pro letmé fanoušky seriálu, ale skutečně pro lidi, co ságu četli, mají povědomí o geografii Západozemí a o tom, jakou úlohu jednotlivé vzpomínané rody následně sehrály na ploše Písně ledu a ohně.

Black54
28.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Kniha zakoupena během frustrace z pořád nedokončené knižní série Píseň Ledu a Ohně.
Kniha pojednává o vládě rodu Targaryenů od opuštění staré Valarie, přes dobití sedmi království, až po vládu Aegona III. Dračí zkázy. Což není plná kronika rodu, ale jen zhruba polovina, neboť vláda rodu Targaryenů končí, až za vlády Aeryse II. Šíleného krále, kterého zabil Králokat Jaime Lannister.
Kniha je kronika rodu, sepsaná z různých zdrojů a to především ze zápisků mistrů z Citadely.
Opět zde řádí zubatá v podobě autora knihy Georga R. R. Martina, která nemilosrdně kosí řady rodu Targaryenů.
Jsou zde zapsány všechny úspěchy i zklamání víše zmíněného rodu což vyúsťuje tolika opěvovaným Tancem Draků a jeho dohrou.
Kniha je spíše takovým doplněním k samotné hře o trůny a proto ji doporučuji číst a po víše zmíněné sérii.
Dílo má krásné ilustrace a celkově ji doporučuji pro skalní fanoušky celého díla Píseň ledu a Ohně.
Bohužel se nejspíše nedočkáme tolika očekávaného pokračování Tance s draky.

Jass
08.06.2020 4 z 5

Tahle kniha má jednu zásadní chybu, a to, že si ukusuje větší sousto než může zvládnout. Když jsem knížku začala číst, byla jsem nadšená (viz můj první komentář) a to nadšení trvá i teď, přesto... po přečtení Oheň a krev se moje nároky poněkud zvýšily. Bylo to málo a zároveň moc. Tahle knížka se totiž snaží obsáhnout jak historii, tak zeměpis přičemž tenhle svět je zatraceně velkej! Potom, co jsem dočetla část o Západozemí, byla jsem víceméně přesvědčená, že popis zbytku světa je docela zbytečný. To jsem ale byla naprosto mimo, protože i tahle část si mě získala a já jenom chtěla víc, víc o Jogos Nhai (optimálně celou knihu odehrávající se v tomhle prostředí), víc o Sothoryosu, víc o císařovnách Lengu, víc o Letních ostrovech, víc o tvůrcích bludišť a Boashovi. To samé platí v podstatě o každé kapitole, jako úvodní informace je to zajímavé, ale pokud knihu otvíráte s tím, že chcete zjistit co jen je možné o Rovině... nevyhnutelně budete zklamáni, že je to jen 12 stránek. Mám slabost pro fiktivní historii a geografii a tenhle svět je tak nádherný. Tahle knížka je ale naprosto neuspokojující, dává nám nahlédnout záblesky příběhů, které následně nevypráví! Frustrující... Navíc... kdo dělal edituru, hádám, že nikdo, protože tolik nesmyslně položených vět a překlepů jsem dlouho neviděla... Pravopisné chyby přežiju, ale překlepy? Stačí si to jednou přečíst, abyste eliminovali překlepy...

tatjana1737
27.04.2020 4 z 5

Budu opakovat názory ostatních, ale ten překlad se mimořádně nepovedl a jeho autoři by měli být zlynčováni. Potenciál knihy se tím dost zabil a její cenu i proto považuji za přemrštěnou. Přitom ta kniha je nádherně udělaná - pevná vazba, forma kroniky, velké barevné ilustrace, pěkný papír, ale především kupa informací z historie Západozemí + vzadu místopis jednotlivých částí království a informace o velkých rodech... Časový záběr knihy je od počátku světa (takže čekejme informace o Dětech lesa, Prvních lidech či Andalech) po Robertovu rebelii a jeho nástup na trůn. Obsah je členěn do kapitol podle jednotlivých králů, čímž se liší od Ohně a krve, kde kapitoly mnohdy zabírají jiný časový úsek než vládu jednoho panovníka, mají přesah přes několik králů či je naopak věnováno více kapitol jen jednomu. Obě knihy jsem četla současně, takže se mi informace líp propojovaly a i v postavách jsem se orientovala snadněji. Svět obsahuje i různé vsuvky, například přehled draků a jejich jezdců, kteří bojovali při Tanci, úryvky z kronik apod. Ta kniha je udělaná fakt nádherně, nemohla jsem se jejího prohlížení nabažit, ostatně historii jednotlivých velkých rodů v jednotlivých oblastech Sedmi království jsem si ještě důkladně neprošla. Jak padlo i v jiných komentářích, vzadu mi ovšem chyběla nějaká ucelenější chronologie, uvedení dat u jednotlivých postav v rodokmenu, časová osa dějin dělená podle panovníků s hlavními mezníky jejich vlády. To jde sice najít na internetu (vřele doporučuji stránky https://awoiaf.westeros.org, kde je i odkaz na konkrétní pasáže v textu Martinových knih, takže lze snadno dohledat v české verzi), ale i tak bych to ráda měla jako knížku ;-).

Osobně se mi nejvíc líbily pasáže týkající se Aegona a jeho sester a vůbec počátků budování sjednocených Sedmi království. Vliv na to jistě mělo i to, že nástupci Draka už - s výjimkami - nebyli takoví borci. Výhodou knihy je, že se věnuje celým dějinám Targaryenské historie, na rozdíl od Ohně a krve, které končí - z mého pohledu - opět v tom zajímavém. Přesto si myslím, že kupa věcí ještě zdaleka zmíněna či rozvedena nebyla a autor si je bude šetřit do povídek o Dunkovi a Eggovi (například zkáza Létohradu). Popis vlády Aeryse Šíleného byl pro mne velkou lahůdkou, to, co předcházelo Robertově rebelii, postava Tywina Lannistera, to vše jsem si vyloženě užívala a litovala, že se kniha chýlí ke konci.

Svět jsem si pořídila hned jakmile vyšel, protože vše, co se pojí s Písní, bylo a je pro mě pořád ještě must have. Ležela mi ale dost dlouho v knihovně, než jsem po ní sáhla. A Zpětně si teď gratuluji k tomu, že jsem si ji pořídila. Fanouškům Martina tedy nemohu než doporučit. I s tím zmršeným překladem (moc se mi líbí komentář o Hodorovi a makovém mléku!!) je to výborná záležitost a dá se v ní toho hodně najít. V kombinaci s Ohněm a krví naprostá paráda :-). Jen se nemohu ubránit dojmu, že ti Dornové byli a jsou docela zmetci.

mirektrubak
21.12.2019

Pokud bych se s touhle knihou setkal v době, kdy jsem čerstvě dočetl Tanec s draky a mé uchvácení z Martinova díla dosahovalo zenitu, jistě bych byl v sedmém nebi. Mezitím ale mé vzpomínky na Aryu, sera Davose a další hrdiny dost vybledly, na své tehdejší nadšení se dívám s mírnými rozpaky, a důkladné prozkoumávání každého epizodního místa a děje mi už nepřijde zdaleka tak důležité – což zřejmě souvisí i s tím, že jsem se dávno smířil s faktem, že celá ledově-ohňová sága zůstane nedokončená.
Přesto jsem se Světem ledu a ohně strávil pěkné chvíle, připomněl jsem si, jak dobře je tenhle fantazijní prostor vystavěn, s důrazem na věrohodnost zápletek a uvěřitelnou motivaci postav (tím je myslím Svět ledu a ohně víc podobný Duně než třeba Pánu prstenů), který je patrný i zde - celou ságu jsem si ostatně neoblíbil pro její magické prvky nebo neodolatelnou kladnost kladných hrdinů, ale mnohem víc mě bavilo sledovat chování jednotlivců v mocenských bojích a možnosti překračovat jejich limity dané výchovou, postavením nebo osobnostní charakteristikou.
Ocenil jsem zajímavě vystavěnou textovou stránku knihy, forma fiktivního kroniky byla zajímavá (jen stylisticky to bylo místy trochu mdlé). A ke grafické podobě nemám také žádné výhrady, ta se autorům opravdu velmi povedla, bylo poznat, že si na vizuální podobě knihy dali záležet.

Láďa92
04.09.2019 5 z 5

Nádherně zpracovaná kniha, která především díky krásným ilustracím bude ozdobou Vaší knihovny, a která Vám poskytne spousty informací a zajímavostí ze Západozemí od jeho prapočátku až po vládu krále Baratheona. Je zde popsána historie Západozemí, dále jednotlivá království, rody, města a v neposlední řadě se toho dozvíte spoustu o jednotlivých targaryenských králích, kteří vládli před Baratheonem a mnoho dalšího. Z této knihy načerpáte opravdu velmi mnoho znalostí a až při jejím čtení jsem si uvědomil, jak obrovský a neskutečně propracovaný svět G.R.R. Martin vytvořil. Pro fanoušky ságy i navzdory vyšší ceně knihy jasná koupě!

šmerdžito
03.09.2019 5 z 5

Krásná kniha s úžasnou ilustrací. Jako průvodce světem G.R.R. Martina slouží víc než důstojně, není co vytknout, jedinou výtku mám nad obsahovou nevyvážeností, kdy se větší část knihy zabývá jen Targaryenskými králi.
Kéž by mělo víc fantasy světů tak pěkně provedeného průvodce.

Peťulka3
23.07.2019 5 z 5

Parádní průvodce světem ledu a ohně. Člověku dojde spousta věcí.

monkal
19.05.2019 5 z 5

Výborně napsaný průvodce světě Ledu a ohně. Poutavě odvyprávěné dějiny a popisy míst, kam zavítají nebo by mohli zavítat všechny postavy z tohoto světa. Navíc doplněné nádhernými ilustracemi.

Ronnie68
21.04.2019 5 z 5

Za mě úžasně krásná kniha, která připomíná kroniku ... líbila se mi dějepisná část Západozemí, i podrobnosti o jednotlivých království ... plus úžasné ilustrace ... za mě je to top ... doporučuji .. :)

Nazli
27.01.2019 5 z 5

Boží. Jako průvodce naprosto skvělé.

pompačka
06.10.2018 5 z 5

Pro fanoušky hry o truny úplně super věc .
Krásná kniha po všech stránkách .
Já ten svět zapadozemi co nám ten člověk vytvořil proste můžu .

Pája20
18.07.2018 5 z 5

Nevím co na to říct. Tato kniha mě prostě vyrazila dech nejen tím že jsem jí dostal dárkem od své drahé polovičky ale ta kniha je prostě bombastická. Krásné ilustrace a spoustu informací pro někoho kdo je zblázněný do GAME OF TRONES jako já :D . Hltal jsem každou informaci ,každý kousíček který jsem nevěděl ,jak ze seriálu tak z knížek I když byly pasáže co přinesly jen další otázky stejně to je překrásná knížka. Musím uznat že si ji musím přečíst ještě jednou minimálně :D