Svět J. R. R. Tolkiena – Středozem očima malířů

Svět J. R. R. Tolkiena – Středozem očima malířů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134260/bmid_svet-j-r-r-tolkiena-stredozem-ocima-9Gu-134260.jpeg 5 105 7

Stredozem očima umělců série

Dílo J. R. R. Tolkiena se v uplynulých desetiletích stalo inspirací již několika generacím malířů, které si podmanil fantastický svět bájné Středozemě, mistrně zachycený na stránkách Hobita, Pána prstenů, Silmarillionu a dalších autorových próz. Svět J. R. R. Tolkiena, sestavený k stému výročí autorova narození, obsahuje výběr šesti desítek barevných reprodukcí děl devíti zahraničních výtvarníků včetně několika předních ilustrátorů Tolkienova díla. Každou reprodukci doprovází pasáž z textu, který výtvarné dílo inspiroval, a svazek doplňují krátká vyznání jednotlivých výtvarníků a stručný Tolkienův životopis. Českému čtenáři Tolkienových próz kniha nabízí nejen vzrušující setkání s magickými krajinami, důvěrně známými hrdiny, pohádkovými bytostmi a dramatickými bitevními scénami, ale také ojedinělou možnost seznámit se s rozličnými způsoby výtvarné interpretace světa velkého vypravěče. Ilustrátoři: Ted Nasmith, John Howe, Inger Edelfeld, Michael Hague, Carol Emery Phenix, Alan Lee, Roger Garland, Robert Goldsmith, Tony Galuidi... celý text

Fantasy Obrazové publikace Umění
Vydáno: , Mladá fronta

Tolkien's World , 1992

morienhithwen
27.02.2019 5 z 5

Ilustrace, které mi pomohly definovat možné podoby Středozemě. A kvůli kterým jsem měla velký problém přijmout filmového blonďatého Legolase:D

mi-380
16.02.2019 5 z 5

Devadesátá léta, fenomén Středozemě se teprve rozbíhal, vycházely knihy, neexistovaly filmy, s výjimkou ne moc povedeného napůl animovaného „Hobita“. V té době jsem objevil a koupil dvě knihy: „Tolkienovy říše“ a „Svět J. R. R. Tolkiena“ plné úžasných ilustrací a citací z knih, které pro mě v té době byly absolutním čtenářským zážitkem. Tyhle obrázky mi dokonale doplnily můj pohled do Tolkienových světů a mám dojem, že mnohé z nich pomohly i filmařům při pozdějším natáčení.
100 % (aktuálně 67 hodnotících, průměr 91 %).

Romžiry
11.07.2017 5 z 5

Nádherné obrázky. Zajímavý pohled na jednu věc vícero očima. Fantasy nemá hranic. Moc pěkné doplnění Tolkienovy kolekce.

tatjana1737
29.03.2016 4 z 5

Nádherné ilustrace různých malířů k Tolkienovu dílu, které doporučuji minimálně zapůjčit v knihovně a prohlédnout. Osobně lituji, že podobných knih není více, ale v dnešní době internetu se již dá dohledat mnohé další...

Ne všichni umělci se trefili do mé představy (což je normálně, protože to čtenář, to jeho vlastní Středozemě, podoba míst i hrdinů), ale většina obrázků podnítila moji fantazii, vyvolala silnou emoci a touhu Středozemi navštívit. Tam, kde je obraz hodně podobný tomu mému myšlenkovému, prohloubil dojem z knihy a dotvořil ji. Osobně preferuji hlavně Johna Howea (jeho Gandalf je prostě Gandalf!), ten nezklamal snad vůbec, Teda Nashmithe (zde se mi více líbí krajinky a příroda /Třpytivé jeskyně Aglarondu/ než jeho představa o podobě hrdinů; zejména Legolas se moc nepovedl a vypadá spíše jako náctileté děvče - viz knížka Tolkienovy říše), Alana Lee (Kamenní zlobři, Zrcadlo Galadriel), Rogera Garlanda (např. Pán nazgúlů) a Ingera Edelfelda (Dlouho očekávaný dýchánek, Olifant, Glaurungova smrt).

Alex.Barunka
15.09.2015 3 z 5

V knize si sice moc nepočtete, za to ale můžete obdivovat představivost několika malířů a ilustrátorů.
U mě osobně vede Alan Lee, John Howe a Ted Nasmith. Moc jsem nemusela ilustrace od Michaela Hagua.
Každopádně si nemyslím, že je kniha povinností pro každého Tolkienofila, spíše naopak. Je to jedna z knih, na kterých se vydělávají peníze ...

valda
31.03.2014 4 z 5

Pěkná publikace obsahující obrazy inspirované Tolkienovými knihami. Ke každému obrazu je krátký úryvek z textu, který se k němu vztahuje. Nejvíc se mi líbily asi obrazy od Teda Nasmitha, které byly mé fantazii asi nejbližší. A taky dvorního ilustrátora Alana Lee. Mě osobně trochu vadil v jednotlivých dílech přílišný "realizmus".

dusty
02.09.2012 5 z 5

Kniha je určená pro každého Tolkienofila, který si chce posovnat svou fantazii s pohledem ilustrátorů Tolkienova díla.

Středozem, Středozemě (Tolkien)

Kniha Svět J. R. R. Tolkiena – Středozem očima malířů je v