Svatyně za hradbami měst - Křížová hora u Českého Krumlova v jihočeských a středoevropských souvislostech https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155383/bmid_svatyne-za-hradbami-mest-krizova-ho-lW4-155383.jpg 4 1 1

Kniha interpretuje postupné proměny vztahu obyvatel středoevropských měst k prostoru za jeho hradbami na konci středověku a fenomén nárůstu obliby příměstských kostelů a kaplí v 17. a 18. století. Barokní svatyně, které byly většinou pravidelně navštěvovány ve zbožných procesích, stály v krajinně významných pozicích, buď na návrších jako ochrana města před nebezpečím všeho druhu (válka, epidemie, požáry), anebo při studánkách, které nabývaly proslulosti v léčení chorob. Často při nich byli usazeni poustevníci. Autoři knihu rozčlenili do tří celků, jejichž optika je metaforicky přirovnána k dalekohledu, brýlím a mikroskopu. První je srovnávací studií, pohybující se v širokých časových i prostorových souvislostech, druhá si všímá příměstských poutních míst 17. a 18. století v prostoru Prácheňského a Bechyňského kraje a třetí je detailní mikrohistorickou sondou do konkrétní společenské situace při vzniku a rozvoji kaple sv. Kříže na Křížové hoře (Kreutzberg) nad městem Český Krumlov. Kniha je mj. doplněna edicí a překladem unikátní veršované historie českokrumlovského poutního místa od městského syndika Johanna Franze Tschernichena z roku 1710. Knihu vydalo českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu. Ediční řada Miscellanea, svazek č. 6.... celý text

Dáma s hrnstjm
13.07.2013 4 z 5

Kniha je zdařilým výsledkem patrně obrovského badatelského úsilí. Je naplněna vzorovými příklady sakrálních staveb mimo barokní městskou zástavbu - ovšem občas jsem měla pocit, že je příklady až přeplněna, a to na úkor zobecňujících tvrzení. Pokud ponechám stranou konkrétní příklady, v knize se opravdu moc nových vybádaných "pravd" nenajde. Asi třetina knihy je věnována Křížové hoře u Českého Krumlova, autoři zvolili mikrohistorický přístup, protože měli dostatek archivních i jiných pramenů. Smůla, že mě zajímá úplně jiný region a o dostatku archivních pramenů si můžu nechat jen zdát. Ráda bych vyzdvihla zajímavé pasáže o paralelách s biblickými událostmi (Kalvárie, Boží hroby), o povaze míst za hradbami, o poustevnících, o léčivých pramenech a zázracích. Také musím pochválit rozsah obrazové přílohy, je opravdu obsáhlá a bez ní by mnohé texty postrádaly smysl. Doporučuji všem, kteří mají rádi barokní dobu a hmotné projevy barokní zbožnosti. Strhávám jednu hvězdičku za několik vět, které mají "reportážní" charakter a v odborném textu působí jak výkřiky do tmy. Od knihy, která má ambice být na vědecky a odborně vysoké úrovni, očekávám seriózní (pro někoho suchý) styl, nechci číst citově zabarvené otázky ani přirovnávání k aktuální politické situaci.

baroko kostely a katedrály katolická církev církevní památky archeologické památky kaple Český Krumlov svatyně mikrohistorie

Autoři knihy

Martin Gaži
česká, 1972
Jarmila Hansová
česká, 1974

Kniha Svatyně za hradbami měst - Křížová hora u Českého Krumlova v jihočeských a středoevropských souvislostech je v