Superman: Rudá hvězda

Superman: Rudá hvězda https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123932/bmid_superman-ruda-hvezda-a6t-123932.jpg 4 158 36

Tento komiks je svěžím vyprávěním z paranoidních dob studené války. V srdci Sovětského svazu přistává vesmírná loď přivážející na palubě maličké dítě. Chlapec je vychován v zemědělském družstvu, vyroste z něj symbol všeho sovětského lidu, v padesátých letech vstoupí ve známost jako Superman a celý svět změní takřka k nepoznání... Jenže se ocitá na druhé straně barikády než Batman, Lex Luthor a mnozí jiní staří známí. Nadšeně přijatý příběh z pera scénáristy Marka Millara a výtvarníků Davea Johnsona a Kiliana Plunketta nyní poprvé vychází ve zvětšeném vázaném formátu. Kniha obsahuje i rozsáhlou galerii skic od Johnsona, Plunketta a Alexe Rosse.... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , BB art

Superman: Red Son: The Deluxe Edition , 2009

Knihomol22
Knihomol22
15.03.2024 4 z 5

Začátek je vlažnější, ale komiks zrychluje a zrychluje a nasazuje i filozofickou rovinu, takže ke konci je to nářez.

Hor89
Hor89
13.03.2024 4 z 5

Příběh komiksu by se dal ohodnotit jako skvělý nápad s velice dobrým provedením, kterému ale k dokonalosti kus chybí. Příběh se soutředí hlavně na Supermana, Luthora a Lois, a dost v něm schází dějová linka s obyčejnými lidmi v SSSR, která mohla dodat pořádnou totalitní atmosféru. Závěrečná pointa nemusí sednout každému, ale mě se líbila. Kresba je výborná.

dexterman
dexterman
19.02.2024 2 z 5

Strašná nuda. Nápad sice super ale provedení nic moc . Nicméně uznávám že to může být jen moje chyba . Nemám rád politiku . Takže toto dílo jsem vyloženě protrpěl . Je mi to líto . čekal jsem něco jiného než jsem dostal .

Kverulant
Kverulant
03.03.2022 3 z 5

Čekal jsem od sovětské reimaginace Supermana nějak víc, obzvláště u první části ze tří, která se odehrává v historických reáliích. Komiks se samozřejmě s ohledem i na mladší čtenáře nepouští do hlubších teorií, jak Superman vychován v zemědělském družstvu podlehl komunismu, jak jeho "režim" dokázal být prosperující nebo čím Luthor nakopl ekonomiku, a je to škoda. Nejzábavnější jsou postavy a prostředí DC překlopené do alternativní DC reality (Batman v ušance!), nové životní příležitosti třeba pro Lexe Luthora, přesto jsem ale měl z celku průměrný dojem.

puczmeloun
puczmeloun
30.01.2022 4 z 5

Na začátku to vypadá, že se komiks bere strašně vážně, ale ze Stalina přitom dělá snad až "hodného dědečka" a Superman komunista idealista ani neví, co se v Ukrajině dělo před jeho příletem právě z rozkazu onoho reálného muže z oceli. Jenže čím víc se Rudá hvězda vzdaluje realitě, tím víc je to zábavnější. A nakonec přijde i zpochybnění Stalinova odkazu nebo šťourání (nejen) do USA. A i když nejsem úplný znalec klasického DCčka, mnoha skrytých komiksových odkazů a paralel jsem si všiml i já, nemluvě o těch viditelných, jako parádní ruský Batman. Ano, některé detaily "alternativní reality" se zdají být čistě účelové (např. nevysvětlený Nixon vs. Kennedy), ale rostoucí absurdita, parodičnost samotných postav (až na nudnou WW) i nadsazenost dějů mě bavila a na konci bylo vše správně korunováno pěkným "uroborem". Tak to má být :)

FireOfFilth
FireOfFilth
20.12.2021 5 z 5

Tak jsem se k tomuto komiksu konečně dostal. Zajímavý příběh postavený z druhé strany barikády. Superman opět pomáhá, kde se dá. Plní hlavně rozkazy soudruha Stalina. Na druhé straně je však Batman, který má hustou čepici. Lex Luthor, zde působí skvěle.
Kresba je velmi pěkná a dobře čitelná.
Hodnotím 85%

Voliarty
Voliarty
23.11.2021 5 z 5

Som milo prekvapený. Za prvé, čakal som, že Superman sa bude chovať ako klasický agent komunizmu zo starých komiksov, teda že jeho jediným cieľom bude poslúchať súdruhov a snaha rozdrtiť Ameriku. Nedočkal som sa. Millar píše Supermana dobre, celkom komplexne, je to stále ten hrdina, akého poznáme z mainstreamu, zároveň je tam ale dosť odlišností, aby sme nemali pocit, že zmenou prešlo len logo na hrudi.

Čo sa týka iných postáv, niektoré sú dosť podobné tomu, čo poznáme (Lex Luthor, Wonder Woman), iné celkom odlišné (Batman). Iné postavy majú len štek a čitateľ ich spozná vďaka tomu, že ich meno padne v diskusií. Čakal by som viac zmien, ale nevadí.

Taktiež musím pochváliť záver. Ak bol celý komiks výborný, záver z neho spravil geniálne dielo, na ktoré tak skoro nezabudnem.

Kresba je tiež fajn, nemám čo vytknúť, i keď je pravda, že v poslednom príbehu mi Superman na niektorých obrázkoch pripadal svalnatejší, ako po zvyšok komiksu. A ono to vyzeralo zvláštne, veľké svaly-malá hlava. Našťastie, väčšinu komiksu vyzerá normálne. A taktiež mi trochu vadil font Brainiacovho textu, chápem prečo zvolili tento, i tak mi trochu prekážal.

Čo viac dodať? Supermana nemám nejak veľmi načítaného. Napriek tomu má ,,Rudá hvězda" veľmi bavila a som rád, že som sa k nej konečne dostal.

R47
R47
03.02.2021 4 z 5

Myslím, že skvělá odpověd na Marvelovské What if. I nefanoušci Supermana si tady můžou přijít na své. Vlastně to může být zajímavé i pro ty, kteří lidem v kostýmech nefandí.

Aleen
Aleen
30.12.2020 4 z 5

Báječný nápad, který je velmi dobře zpracován a z komiksového pohledu i velmi uvěřitelný. Jsem přesvědčená, že "naivka" Superman by i ve skutečnosti naprosto a bezvýhradně věřil jakékoliv ideologii, do které by přistál. Batmana mám ráda a byla bych vděčná za větší prostor pro něj, ale i tak dobrý. Dobrý je přesně ten výraz, který bych použila na celý komiks. Místy dost tmavý a mírně nepřehledný, ale přesto dost dobrý. Jsem ráda, že jsem si jej přečetla, že jsem na něj byla upozorněna. Příjemně nepříjemný zážitek :-)

Ivan Kučera
Ivan Kučera
20.10.2020 4 z 5

Ak by bežný komiksový scenárista mal napísať alternatívny príbeh, v ktorom Superman vyrastal na ukrajinskom družstve (!!!), skončilo by sa to ako nechcený vtip. U Marka Millara je to však šikovný východiskový bod pre zaujímavý, originálny a vzrušujúci dej, ktorý síce ku koncu trošku zbytočne zakčnieva, ale nie je to až tak hrozné, ako v niektorých iných príbehoch, to po prvé. A po druhé – oveľa dôležitejšia, než akcia, je vo finále miesto, do ktorého sa scenár vydáva. To miesto je dosť prekvapivé. Vlastne je veľmi prekvapivé.

Felipé
Felipé
14.10.2020 4 z 5

Námět mě okamžitě zaujal, takže jsem se na tenhle komiks dlouho chystal. Musel jsem si ale počkat až na dotisk. Příběh se mi líbil, jen mě mrzí, že nedostal o něco větší prostor ruský Batman. K ladění seděla i kresba, která je poněkud temná. Kniha skvěle graduje do vynikajícího
a nečekaného finále, po kterém vám zůstane pusa otevřená dokořán.
I když se mi komiks celkově velmi líbil, věřím, že z tohoto námětu alternativní historie šlo vytěžit ještě o něco více. Čekal jsem přece jen o něco větší "poruštění" Muže z oceli.
Za mě ale určitě jeden z nejlepších komiksů se Supermanem!

KubaHanzelin
KubaHanzelin
13.10.2020 5 z 5

Parádní příběh z alternativní historie!
Soudruh Superman měl grády, myslel to sice dobře, ale moc to nedomyslel, i když jsem mu fandil, aby nad Zemí zavlanul rudý prapor se zlatým kladivem a srpem.
Vskutku zajímavý kousek, který by měl zkusit každý fanoušek komiksu, protože je tohle přece jen inteligentnější věc než to co na nás poslední dobou sypou, kresba byla typická pro komiksy s ocelovým mužem. No a ten konec..no, k tomu nejde říct nic jiného než ironie!:)

tereza1198
tereza1198
03.09.2020 3 z 5

Soudruhu Supermanovi něco chybělo. Pěkná, i když temná kresba. Příběh mě moc nezaujal. Nápad to byl dobrý, ale nebylo to ono.

Wiedzmin
Wiedzmin
14.08.2020 4 z 5

Není to mistrovský Old Man Logan, ale tahle variace na sovětského Supermana mě bavila. Sám o sobě supermanovské komiksy neznám, a po tomhle jsem šáhl právě kvůli originálnímu námětu, a s klidem můžu říct, že mě děj nezklamal. Miller bravurně zvládá míchání postav a zakomponování Supermamana do stalinistického režimu mi sedlo v každém momentu příběhu. Supermanova proměna z nestraníka na politicko/totalitní zvíře byla logická a právě zadrnkání na totalitní vidinu z pohledu právě Supermana mi přijde jako výborný námět ke zpracování. Ať už je to Injustice, nebo právě Rudá hvězda. Superman je prostě nebezpečná osoba, a vždy mi přišel z DC světa jako právě nejlíp zmanipulovatelný charakter.

MartyManCZ
MartyManCZ
19.07.2020 5 z 5

Ty výstupy DC z komfortní zóny mě baví. Je to neotřelé a strašně to tomu hraje do karet. Je vidět, že když se udělá něco jen trochu jinak než klasika tak je z toho hit. OK, tady je toho trochu víc jinak než obvykle, ale ten nápad je skvělý. Pojetí výborné, příběh silný a zasazen do reálných politických dějin. Na druhou stranu nechybí tomu ta "komiksovost", což se mi líbí. eSko je prostě pořád stejnej, ale na druhé straně...no vlastně pak na pozici svrchovaného vládce, ale pořád je to on. A hodně mě bavil chytrý a vtipný Lex a vyvrhel Batman.

puml
puml
14.12.2019 4 z 5

Nejsem zrovna fanda Supermana ani Batmana, ale tenhle komiks je skvělý svým alternativním uchopením minulosti Muže z oceli. Sice tam jsou slabší momenty a některé twisty (hlavně v závěru) jsou předvídatelné a možná i zbytečně na efekt. Nejvíc se mi tak líbily ty situace, kde o sobě hlavní protagonisté pochybují a zvažují různé možnosti "tahů". Vlastně to celé působí jako šachová partie s trochu ukvapeným závěrem, který mi vzhledem k spíše taktické a hloubavé povaze obou hlavních protagonistů úplně neseděl. Napsané je to ale jinak opravdu dobře. Hlavně ten úplný závěr, kdy se to vše propojí. Dialogy mě vesměs bavily. Kresba slušná, ale zase ne nijak převratná. V závěru jsou návrhy Alexe Rosse (dělal například Zázraky). Kdyby se toho kresebně ujal právě Ross, tak by to byla ultimátní pecka, takhle hodně dobrý, ne-li nejlepší Superman, ale kresebně to mohlo být ještě o fous lepší. Doporučuji.

B-artX
B-artX
29.11.2019 5 z 5

Rudá hvězda je z psychologické a politologické stránky asi nejzajímavější superhrdinský komiks, co jsem zatím četl. Myšlenka "Rudého Supermana" je skvělá. Spisovatelé často dostanou podobně originální ideu, nejsou ale s to jí zábavně a zároveň inteligentně zpracovat. Mark to ale zvládl na jedničku. Dílo dává smysl a ukazuje i něco nového, co jsem zatím v komiksech neviděl. Pohled do této alternativní historie mrazil na zádech a nedával spát. Doporučuji.

Enforcer
Enforcer
17.02.2019 5 z 5

Jeden z nejlepších komiksů vůbec. Alternativní historie světa od 50. let počínaje a daleko v budoucnosti konče. Lex Luthor jako v podstatě klaďas, Superman jako pomýlenec a Batman jako ruský disident s ušankou mezi netopýříma ušima :D

Wojta777
Wojta777
25.01.2019 5 z 5

Nalaďte si ruskou hymnu a můžeme začít.
I když Supermana nijak moc nemusím, tak mi už z počátku připadal nápad geniální. Měl jsem veliká očekávání a víte co? Všechny má očekávání se naplnila. Děj je jednoduše skvělý a hned se do něj potopíte. Paralely a reference byly vskutku všude a já se nestačil divit. Postavy byli charismatické, obzvláště Superman a Lex Luthor. Kresba mi velice vyhovovala. Když bych to zkrátil, tak je to ten nejlepší komiks se Supíkem, který jsem kdy četl. Dávám 5 zcela zasloužených sovětských hvězdiček.

Hadati
Hadati
04.10.2018 3 z 5

Ani nevím, proč jsem po tomhle komiksu sáhnul, když Supermana moc nemusím. Grafice není moc co vytknout, snad kromě toho, že bych u některých obrázků uvítal, kdyby nebyly tak tmavé. Co se týká příběhu, tak je zřejmé, že si scénárista nedělal hlavu logikou a jen převrátil nápad na to, co by se stalo, kdyby Supermana vychovali kolchozníci sovětského zemědělského družstva. Přesto, tradičním postavám ponechal tradiční vlastnosti, přestože je značně přehnal. Superman je tedy stále svatoušek, který se snaží nezabíjet a své nepřátele nechává v klidu pobíhat po světě. Naopak mu nečiní potíže poklonkovat Stalinovi, největšímu masovému vrahovi historie. Lex Luthor pak zůstává úhlavním nepřítelem Supermana, kdy scénárista jeho IQ vystupňoval do takové výše, že ho těžko můžete považovat za skutečnou osobu nebo dokonce člověka. Ani se tak nechová. Objeví se tu i ruský Batman, který je také v opozici proti Supermanovi. Tím výčet důležitých postav končí. Ostatní jsou jen přicmrndávači, kdy největším zklamáním byla Lois Laneová, která se zde z agresivní a inteligentní novinářky přerodila na domácí puťku, která si nechá všechno líbit. Posledním zklamáním pak byl závěr komiksu, kdy jsem na posledních stránkách očekával, že to bude vše vypointované tím, že tvůrci komiksu propojí tento alternativní svět se světem původního Supermana. Této možnosti však nevyužili, což mi přijde škoda. Když to shrnu, tak se jednalo o dobrý nápad, jak přijít s novým Supermanem, kde však pokulhává logika příběhu i jednání postav. Zbytečně promarněná příležitost.

alternativní historie komiksy superhrdinové DC Comics Superman

Mark Millar