Sucho
ekniha

Odlehlý australský venkov odkrývá svá dávná tajemství. Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhodobé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, ten pravděpodobně manželku i dítě... celý text

Odlehlý australský venkov odkrývá svá dávná tajemství.Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhodobé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, ten pravděpodobně manželku i dítě zastřelil a pak spáchal sebevraždu.

Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je zřejmé, že tady není vítán.

Na naléhání Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zprvu nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Aaron a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o němž si Falk myslel, že je dávno pohřbené, ale po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/33_/339558/sucho-K78-339558.jpg 4.450
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Formáty eknihy:EPUB, PDF
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Přidat komentář
jendoslav
20. června

Velká spokojenost! Námětem a částečně i zpracováním to trochu připomíná Petera Maye - policista se vrací do svého rodiště, tam vyšetřuje vraždu a přitom se (i s pomocí vsunutého vyprávění z minulosti) postupně odhalují složité vztahy mezi obyvateli "buranské" vesnice i jeden tragický příběh... Naopak prostředí nemůže být rozdílnější - namísto věčného deště a bouřek na Hebridách naopak zdrcující vedra a sucho vnitrozemské Austrálie; ovšem atmosféra je podobně dusná. Oproti Mayovi chybí strhující dramatický závěr, při čtení ovšem pohání dopředu zvědavost a v závěru nechybí překvapení. Těším se na další knihu od J. Harper.

alnahu
19. června

Detektivka z australského venkova ,které sužuje obrovské sucho, které se podepíše na všech obyvatelích ,tohoto městečka, autorka výborně popsala atmosféru v tomto městečku. Do města přijíždí federální policista Falk ,aby zde pomohl při vyšetřování vraždy a sebevraždy, čeká vás překvapivé rozuzlení tohoto zdánlivě jasného případu.

BlackFun
12. června

Sucho je vcelku fajnová detektivka, žádný zázrak, od kterého bych se nedokázala odtrhnout. Bohužel. Průměrná detektivka, která mi v paměti dlouho nezůstane.. Pachatele jsem dokázala natipovat zhruba od půlky (ač v tomhle nejsem žádnej přeborník). Bohužel jsem se nechala nalákat zdejším hodnocením a zakoupila si ji..

Izu
09. června

Za mě průměr.Autorka dobře vylíčila dusivou beznaděj australského venkova.
Co mi vadilo na příběhu bylo vykreslení téměř všech obyvatel jako stádo tupých hlav.A hlavní hrdina ani nikdo jiný mi k srdci nepřirostl.Příběh, který za chvíli pustíte z hlavy.

SimonaM86
04. června

Za mě super, knížka má spád a je chytlavalá...pár výtek bych sice měla, co se například týká konce a nevyjasnění některých situací, ale i tak bych jí určitě doporučila...
Nevím, proč, ale z nějakého neznámého důvodu, jsem s Falkem moc nesoucítila...hold do mé topky oblíbenců se neprobojoval

Len04
04. června

Tahle detektivka me bavila hodne. Mozna to ma co do cineni s mym vztahem k australskemu vnitrozemi, romany z tohoto prostredi vyhledavam casto a toto byla ma prvni detektivka zasazena do neuprosne australske divociny, kterou jsem cetla. Vraha(y) jsem tusila asi od poloviny knihy, vlastne nevim proc, ale prisel mi podezrely :-) Kazdopadne to nijak neovlivnilo poteseni z cetby.

pafčaodřeky
02. června

Jednoduchá detektivka, slušně napsaná. Pokročilí "detektivkáři" nenaleznou nic překvapivého, žádná extra psychologie postav jako má například Tana French, nebo působivá atmosféra typu ostrovní série Petera Maye, ani dějové zvraty ála Jeffery Deaver, zkrátka klasika. Konec předvídatelný, bez morálního pnutí. Sucho a teplo nemá na zločiny žádný vliv. Celkově nevýrazné, dobré na zahnání nudy na dovolené.

Jana77
24. května

Nekomplikované, s překvapivým koncem. Já jsem spokojená.

MMacicekk
22. května

Sucho v sobě skrývá nevšední čtenářský zážitek, zajímavou zápletku a nečekané rozuzlení. Dalším plusem je, že se odehrává v neokoukaném australském prostředí, které sužuje dlouhodobé sucho, jež se autorce povedlo vylíčit dokonale. Dávám proto plné hodnocení a nemohu než vřele doporučit.

konicekbily
22. května

Velice zdařilá prvotina nové autorky detektivního nebe. Australský venkov se svou přírodou a stálými obyvateli se stává jevištěm pro dva zločiny ve dvou časových rovinách. Profesionální detektiv pomáhá s rozlousknutím obou oříšků spojených se životem jeho kamaráda z dětství. A při vyšetřování mu bude pořádně horko, nejen z australského slunce. Pokud HOST uvede další knihu autorky, rád si ji přečtu.

Roubas
19. května

Silný příběh o nových šrámech, ale hlavně o těch starých, nezhojených. Pečlivě vykreslené postavy a složité vztahy mezi nimi, které s příjezdem Falka opět ožívají. Nejsilnějším kladem na knize, je prostředí a s ním spojená hutná atmosféra suchem devastovaného městečka, která se vymyká trendu chladných, deštivých krimirománů. Děj vtáhl a nutil otáčet jednu stránku za druhou. Chvílemi mi připadalo, že tam stojím, u vyschlého koryta řeky, pod nohami mám vyprahlou zem, ze které se zvedá prach. Kolem jen pustina nad kterou se tetelí vzduch a v dálce opuštěná farma. Na dokonale modrém nebi pálí slunce a ničí vše, co mu přijde do cesty.

Greene
17. května

Fakt hodně dobrá detektivka - skvělé vykreslení beznadějného městečka, které se utápí v suchu, přesně tak jednající obyvatelé a detektiv nesoucí si tajemství z dětství. Na tuhle budu vzpomínat dlouho a doporučovat, kde to jen jde.

Boby17
16. května

Tak tahle detektivka má šťávu a spád! Autorka výborně vykreslila prostředí a atmosféru maloměsta pod drtivým tlakem slunce. Už se těším na její další knížky.

svatas007
16. května

Knih s příběhem zasazeným v Austráli moc neznám. Svým způsobem je však jedno, kde se příběh odehrává. Důležité je, jak moc k sobě má komunita lidí a jak moc chce věřit, že zjevná sebevražda nemusí být sebevraždou a že údajná vražda se mohla odehrát i úplně jinak. V rodině máme máme podobný tragický osud a i on je podobně zahalen tajemstvím a zjevnou nelogičností, která však nikdy nebude plně odhalena.
Z podobných knih, které jsem kdy přečetl, je mi jasné, že lidé na jakémkoliv venkově k sobě mají blízko a mnohdy ještě blíž, než si myslí. A mají tendence zjevné věci buď omlouvat nebo nevidět, případně řešit spory po sousedku tj. ručně a stručně.

Trochu mi však nesedí jedna základní věc. Policista, který s oddělením vražd nemá nic společného, a je to spíše cifr špión, by se asi bezhlavě nevrhal do nějakého vyšetřování, byť se může zdát, že je v něm osobně zainteresován (tím tuplem by neměl). Ale na tom je postavená podstatná část příběhu. Spousta věcí je podána stylově vzhledem k žánru, který kniha reprezentuje. Hodně překvapivý moment v knize není, ale překvapení tam je.
Motiv, který jsem ale úplně nepochopil je ten, jak čínští investoři skupují pozemky v Austrálii. Je to takový závažný problém? Pro děj detektivní části je to věc nepodstatná, i když to chvilku může vypadat, že to nějak souvisí, ale nakonec to nehraje vůbec žádnou roli.
Asi nejsilnější pocit z knihy je ten, že lidé na venkově k sobě mají zatraceně blízko a vidí druhému do talíře, jenže když něco nefunguje, nezajímá je to nebo se neumí (či nechtějí) ozvat. Takže máte kolem sebe spoustu lidí, ale když na to přijde, není si komu říci o pomoc. A drobné prohřešky tolerujete s odkazem na to, že u nás na venkově to tak děláme.
Knihu jsem zhltl velmi rychle a můžu ji doporučit - určitě je to něco jiného, než seveřani, nicméně báječně to funguje.

bookcase
13. května

To sucho jako bych úplně cítila, dobře napsané.

Sirius
08. května

Po Diamantové holubici druhá letošní detektivka, která se odehrává v Austrálii. A řekl bych, že je ještě lepší. Sucho má skvělé postavy, silného hlavního hrdinu, který bydlí v pokoji nad barem (sympatický barman je samozřejmostí). Parádně pracuje a atmosférou malého města, kde si všichni vidí do talíře. Samozřejmě nechybí jedno temné tajemství z minulosti, lehké poukazování na sociální problémy. Harperová se tímhle kousek zapisuje mezi moje oblíbený spisovatele a čekání na druhý Falkův případ bude hodně dlouhý. Spolu s antologii Povídky z Manhattanu zatím nejlepší letošní kniha

DariDerek
02. května

Skvělá detektivka, která mě nutila číst dál. Sice mě více bavil případ, který vznikl před dvaceti lety než stávající problém, ale to je můj osobní boj :-) Každopádně je to super počin autorky a na své si přijdou všichni milovníci detektivek, kteří rádi hádají a vytváří si vlastní hypotézy, co kdy kdo a kde :-)
Jediné, co mi trochu kazilo dojem knihy bylo, že v podobě ebooku (nevím, jak je to u papírové knihy), nebyly rozlišeny odstavce minulosti a přítomnosti. Je pravda, že je to napsáno jednoznačně, takže se člověk neztrácí, ale přesto by bylo příjemnější, kdyby byl aspoň změněn font. A Falk mi přišel nesympatický už od začátku. :-) Ale jinak dobrý, fakt že jo. :-)
A recenze bude brzy na www.Chrudimka.cz :-))

zuzana2599
01. května

Jednoznačně vynikající detektivní román, skvělá prvotina britské autorky.
Australský venkov je místo, kde se řeší nejen současná vražda Luka a jeho rodiny, ale zároveň se postupně odkrývá staré, dávno pohřbené tajemství a otevírají se nové rány...
Sucho doporučuji všem čtenářům trilogie Skála od P. Maye, protože jsem se nemohla
ubránit jistému podobenství ve stylu a atmosféře knihy, které jsem při čtení cítila.
Případné pokračování si jistě nenechám ujít :-)

Miro67
30. dubna

Pro autorovu prvotinu je nejdůležitější napsat skvělý začátek knihy, který budou knihkupci představovat jako ukázku z knihy, čímž si zajistí velký zájem a odbyt v předprodeji. Knihu Sucho bych tedy hodnotila jako na: super rozjezd, nemastný neslaný prostředek a překvapivý a strhující závěr. Ale zaslouží si více než 3 hvězdičky.

Daenerys
24. dubna

Excelentní. Na chvíli jsem se ocitla na australském venkově a cítila tu vyprahlou zem, až jsem měla sucho na jazyku. Zápletka parádní a nápaditá,má podezření se ukázala naprosto lichá a za to smekám.

Baiba
21. dubna

Průměrný thriller, který se sice rychle a dobře čte, ale bohužel nic víc nenabízí. Je škoda, že autorka nedokázala využít atmosféru vyprahlého australského venkova jinak než jako efektní kulisu. Hlavní hrdina je trochu nevýrazný a celkově musím přiznat, že mě kniha moc nezaujala. Škoda, potenciál tady byl a úmysl zřejmě taky. Kdo si ji ale přibalí na dovolenou, zřejmě litovat nebude.

hs777
21. dubna

Jsem překvapená a nadšená, děj poutavý od první stránky. Návrat do rodného města, pomalé odkrývání tajemství z minulosti. Nejen Aaron Falk chce znát pravdu. Hlavně to chcete vy, a proto čtete bez přestání dál a dál. Doporučuji a doufám, že Host nám přinese i další díl.

rybizka
12. dubna

Knihu jsem si opravdu užila. Atmosférický debut s prvky psychologického narůstajícího napětí. Strhující čtení plné tajemství,nečekaných zvratů a odhalení. Příběh o současnosti i minulosti. Dobře vykreslené postavy, Falk a Raco vyloženě sympatická dvojice. Těším se na další díly s Aaronem.

Autor knihy

Jane Harper

Jane Harper
britská

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených56x
v Právě čtených7x
v Knihotéce47x
v Doporučených3x
v Chystám se číst144x
v Chci si koupit34x