Strohá akademie

Strohá akademie https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/738/stroha-akademie-738.jpg 4 231 19

Kniha pátá Série o malých sourozencích Baudelairových, která se díky svému černému humoru zařadila mezi světové bestsellery literatury pro děti a mládež.

Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

A Series of Unfortunate Events, Book the Fifth: The Austere Academy , 2000

marketa3815
marketa3815
25.07.2023 5 z 5

Dceru (8 let) tahle série chytla. Pro dospělého je to utrpení číst, ale malým dětem to zřejmě vyhovuje. I když našemu dítěti přijde neuvěřitelné, že můžou být sourozenci Baudelairovi tak hloupé děti.

Edona
Edona
22.07.2023 4 z 5

Řada nešťastných příhod byla jedna z prvních sérií, které jsem si kdy z knihovny půjčila. Bohužel jsem ji nikdy nedočetla, protože neměli všechny díly. A dnes se také nedají sehnat, takže těžko říct, jestli to vůbec někdy dočtu. Ale doufám, že ano.

Strohá akademie, již páté pokračování tentokrát v prostředí internátní školy s naprosto šílenými a absurdními nařízeními. Jako každý díl se děje v podstatě to samé - nový opatrovník, hrabě Olaf v převleku, vynálezy Violet, odhalení Olafa a jeho následný útěk před spravedlností. ALE i přesto, kdo tuto sérii miluje, tak ho právě tohle baví.

mia.com
mia.com
15.01.2023 4 z 5

Jako dítě jsem tuhle sérii měla moc ráda, byla taková jiná, než ostatní knížky pro děcka. líbilo se mi, že se všechny vědecké vynálezy tváří, že by to fakt mohlo fungovat. Nicméně musím doporučit také film a seriál, obojí se mega povedlo.

Booky84
Booky84
19.10.2022 5 z 5

Další zajímavé čtení i prostředí internátní školy s naprosto absurdními nařízeními. Vypadá to, že knihy budou mít větší zápletku, než se na počátku zdálo. Jsem zvědavá, co bude následovat.

LilKure
LilKure
22.05.2020 5 z 5

Začíná se to pěkně rozjíždět a to se mi na této sérii neskutečně líbí.

anet8843
anet8843
08.10.2019 5 z 5

Já tu sérii prostě miluju, jsem hodně ráda, že jsem se k ní vrátila. Jsou tam tak úžasné detaily, tajemno, které je nedovysvětleno, ale vyvolává otázky. Miluju ten inteligentní humor, smysl pro ironii a tragikomičnost, až absurdnost. Tenhle díl je prostě hodně vyvedený, přečetla jsem ho za jeden den. Hodně se mi líbil motiv trojčat. Oceňuji tu inteligenci, s jakou autor dokáže vytvářet aluze, náznaky, které dětem sice asi nic neřeknout, ale dospělé potěší. Zástupce ředitele Nero je epická figurka!

pink_ivy
pink_ivy
21.01.2019 4 z 5

Po neštěstí, které si sourozenci Baudelairovi museli vytrpět na pile se je pan Poe rozhodne tentokrát poslat do internátní školy, jejíž moto zní "Pamatujte, že zemřete."

Já tuhle knížku nemůžu hodnotit jinak, než kladně. Za mě určitě prozatím nejlepší díl série, prostředí internátní školy je příjemná změna, stejně jako je fajn, že se v knížce protentokrát nevyskytoval žádný přímý opatrovník. Lemony Snicket tentokrát skutečně nešetřil jak s ironií, tak s šíleným množstvím absurdních situací a pravidel, které si sourozenci Baudelairovi museli protrpět. Vůbec poprvé si najdou spojence, trojčata Quagmireovi, což je hrozně příjemné zpestření v ději. Vůbec poprvé konec trochu překvapí.

Navíc oceňuji i to, že se v knížce konečně objevil jakýsi náznak, že je to příběh s větší zápletkou, že to není jen řada nešťastných příhod bez čehokoliv hlubšího.

Percabethka
Percabethka
27.09.2017 5 z 5

Podle mě jsou na celé sérii nejvtipnější ty věnování Beatrici :D Jinak se tu konečně začíná něco dít a očividně přibývají další hlavní postavy, takže se mi knížka moc líbila :)

Život-s-Kačí
Život-s-Kačí
26.07.2017 3 z 5

Děj je v podstatě stejný, jako u všech předchozích dílů. Začíná se zde ale rozuzlovat zápletka celé série, což dává knize zcela nový náboj.

bibi.r
bibi.r
22.11.2015 4 z 5

Ačkoli je příběh plný absurdit (a Lemony Snicket by dětem slovo absurdita či absurdní okamžitě názorně vysvětlil) má své nesporné kouzlo, které se dětem bude líbit.
V tomto díle se mi moc líbilo, že hlavní hrdinové měli přátele a spojence, a pevně doufám, že se s "trojčaty" ještě setkáme.

Dinosaur
Dinosaur
01.07.2015 5 z 5

(9/10) Tahle kniha se v podstatě opět příliš neliší od ostatních dílů, ale moc se mi líbila. Tentokrát tu nemáme přímo opatrovníka, ale internátní školu s - jak jinak - praštěnými učiteli a ještě horším ředitelem rozdávajícím absurdní tresty. A samozřejmě tu nechybí ani jistá postava, která se v převlečení vydává za někoho jiného, ale sourozence Baudelairovy svým chabým převlekem neošálí ani na vteřinu. Ale také zde vznikne jedno přátelství a vyslovení jistých dvou písmen, které velmi ovlivní děj následujících knih. (5. 8. 2013)

akzena
akzena
05.01.2014 3 z 5

Aluze:
ředitel Nero (Nero, římský císař, tyran)
Isadora a Duncan (Isadora Duncanová, tanečnice, která tragicky zemřela, když se jí na přojížďte šál zamotal do kola kabrioletu)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale možná taky ne:)):
- když tuto knihu LS píše, skrývá se na horské chatě
- přítel LS, profesor Reed, pro něj vytvořil triptych obrazů „Co se stalo Beatrici“ : oheň, psací stroj, tvář krásné a chytré ženy
- uprostřed noci ho probudil rozzuřený dav s loučemi, šavlemi a vzteklými psy a pronásledoval ho dlouhých pětadvacet km temnou nocí
- na maškarním bále pořádaném vévodkyní z Winnipegu byl přestrojen za toreadora, dostal se přes stráž ve štířím kostýmu a viděl tu (v kostýmu vážky), k níž měl zakázáno se přiblížit, a předal jí vzkaz, který se pokoušel jí předat dlouhých a osamělých 15 let. „Beatrice, hrabě Olaf je – „
- rodiče Baudelairovi se jednou vrátili z divadla dřív se slovy, že neexistují horší zvuky, než když se někdo pokouší hrát na housle, ale vůbec to neumí
- rodina Baudelairových jednou byla na výletě k Tuřínové řece,kde jedli špagety ve sladkokyselé omáčce rukama, sbírali ostružiny, zkoušeli rybářský prut a Sunny kousala kameny

Tom Riddle
Tom Riddle
16.08.2013 4 z 5

Poté, co je na konci Ohavné pily poslal jejich opatrovník do internátní školy, se sourozenci Baudelairovi ocitají v Prufrockově akademii, kde každá budova připomíná obří náhrobní kámen, a kde kapající plíseň, útoční krabi a spaní na slámě v plechové chatrči budou nejmenší z problémů, se kterými se budou muset vypořádat. Krom úskoků zlomyslné spolužačky Carmelity a každodenních šestihodinových recitálů houslového virtuóza amatéra, demagogického ředitele školy Nera, samozřejmě ve vzduchu neustále visí hrozba hraběte Olafa a jeho nejnovějšího plánu.

Pátý díl se víceméně drží zaběhlého schématu (proč napravovat věci, které fungují, že?), nicméně vůbec poprvé najdou sourozenci Baudelairovi na své cestě spřízněné duše, a sice trojčata Isadoru a Duncana Quagmireovy, kteří rovněž osiřeli při požáru a kteří rovněž navštěvují akademii.

Strohá akademie je jinak stylem velice podobná předchozím dílům, svět je plný absurdních a zdravý rozum popírajících pravidel, humor stále víc a víc ujetý (snad vůbec nejvíc potěší Sunny a její idol, vynálezkyně Violet má Nikolu Teslu, čtenář a badatel Klaus Chammurapiho, a Sunny má... přečtěte si a uvidíte), a naštěstí se konečně začíná odvíjet a odhalovat nějaké to tajemství a větší příběhová linka. A hurá na další díl!

pakoshka
pakoshka
22.05.2013 5 z 5

Strohá akademie byl můj oblíbený díl

Kimmie
Kimmie
16.04.2013 4 z 5

Z dětských k nich co jsem četla je tato jedna z nejlepších. Příběh celkem zajímavý, hezky podaný a vtipný.

Kate.S
Kate.S
28.11.2012 3 z 5

Knížky od Lemonyho se velice dobře čtou. Je to takové oddychové čtení na dvě hodinky, kter vás úplně odřízne od všech problémů.

studentik
studentik
21.07.2011 5 z 5

Tato kniha se mi naprosto líbila...Nejlepší z těch pěti dílů...Nový začátek dalších příběhů...

tondavon
tondavon
22.06.2011 3 z 5

Na Řadě nešťastných příhod je nejobdivuhodnější to, že i když čteme pokaždé to samé (nový opatrovník, hrabě Olaf v převleku, vynález sirotků skoro jako od MacGyvera, odmaskování hraběte Olafa a jeho následný úprk před spravedlností), je celá série pořád fajn čtení.
A k tomu se ve Strohé akademii začne konečně něco dít! Sláva V.F.D. (české D.P. = sucks) a sláva Quagmierovým trojčatům Isadoře a Duncanovi!

Pájice
Pájice
22.02.2011 4 z 5

Další příběh sourozenců Baudelairových mě trošičku zklamal - bylo to vše trochu předvídatelné. Stejně se mi to ale líbilo, jako ostatní knihy z Řady nešťastných příhod.
Chtěla bych být tak vynalézavá jako Violet, sečtělá jako Klaus a mít tak dobré zuby jako Sunny :D :)..

Daniel Handler
americká, 1970