Pán věže

Pán věže https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248279/bmid_stin-krkavce-pan-veze-5xg-248279.jpg 4 1239 198

Stín Krkavce série

Tváří v tvář hrozbě musí i ta nejzdráhavější ruka nakonec pozvednout meč. Vélin Al Sorna je unavený z války. Ve službách Království a Víry bojoval v bezpočtu bitev. Odměnou mu byla ztráta lásky, smrt přátel a zrada krále. Po pěti letech v alpiranském žaláři touží jen po návratu domů, odhodlaný, že už nikdy nebude zabíjet. Reva plánuje, že Vélinovi na uvítanou vrazí kudlu do zad. Zničil její rodinu i její život. Nic ji neodradí od krvavé pomsty — dokonce ani hrozba vpádu největšího nepřítele, jakému kdy Království čelilo. Ale jakmile vzplanou válečné ohně, z protivníků se stávají spojenci a pravda se mění v lež. Pokud chce Reva zachránit Království, musí přijmout budoucnost, jakou si nepředstavovala — a Vélin se musí ponořit zpět do minulosti, kterou by nejradši pohřbil.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Host

Tower Lord , 2014

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Pokračování písně krve rozhodně nezklamalo. Opět jsem se dočkal temného a epického fantasy příběhu. Na rozdíl od prvního dílu je tady více příběhových liníí, které se už od začátku knihy zcela zřetelně sbíhají k sobě a velkému finále. Musím velmi ocenit, že všechny příběhové linii mě dokázaly pohltit, což není úplně obvyklé. Při podobném počtu POV postav se většinou najde 1-2, které mě vyloženě nebaví, což se zde nestalo. Je sice pravda, že při závěrečném propojení linií některé z nich trochu vyšuměly skoro do prázdna, ale věřím tomu, že ve třetí knize se ještě nějak projeví.
Na Ryanově psaní se mi líbí téměř vše- skvělé akční scény, které nejsou zbytečně zdlouhavé, popis přesně akorátního množství detailu, přiměřená dávka brutality. Co je trošku slabší je "systém magie", který je stále tajemný a ani po 1000 stranách příběhu není čtenář v obraze, kde jsou hranice a jak co funguje. Druhá věc, která se mi mírně nelíbila bylo až přílišné zastoupení LBG postav. Nic proti nim nemám, ale bylo jich až zbytečně moc, jakoby byl autor nucen dodržet nějaké kvóty, aby kniha mohla dostat LGBT štítek. Nicméně faktem je, že to nijak neoslabovalo příběh, ani pocit sounáležitosti s postavami, takže se dá hodnotit kladně to, jak excelentně se povedlo autorovi tohle téma zakomponovat. Velmi se mi také líbilo vykreslení různých forem fanaticismu.
Za zmínku stojí i skutečnost, že ačkoliv se jedná o druhý díl série, jsem přesvědčený, že by se dál bez problémů číst jak samostatně, tak i jako vstupní bod do série bez znalosti prvního dílu. Čtenář by sice přišel o některé nuance a nejspíš se nedokázal s některými postavami tak sžít, ale nejspíš by to pořád fungovalo celkem dobře.
Jelikož mě tahle kniha k sobě dokázala pevně přikovat a užíval jsem si prakticky každou stránku, dávám jasných 5 hvězd a v opozici s většinou tvrdím, že Pán věže je ještě lepší zážitek, než Píseň krve.

zazvorka
zazvorka
23.02.2024 4 z 5

Slabší než první díl, příliš rozvláčné, ale přece jen zajímavé natolik, že jsem zvědavá i na třetí díl. Nicméně je to po pětihvězdičkovém minulém dílu jen tak tři a půl hvězdy.

Iva095
Iva095
12.02.2024 5 z 5

Ten to díl byl slabší než ten předchozí, ale i tak mě bavil. Královnu ohně už mám připravenou a jsem zvědavá jak to celé dopadne.

Haloon
Haloon
12.02.2024 3 z 5

Stylem stejné jako první díl a na kvalitě se nic nemění. Nevím jestli napsat bohužel, nebo bohudík.
Dojem z příběhu zvlášť kazí množství dramatických scén, které vůbec nepadají na úrodnou půdu, když se čtenář nevžije do světa a postav, které se v něm pohybují. Ne snad, že bych je při čtení neměl rád, spíš mi byly úplně jedno a osud světa jakbysmet.
Fantasy příběh musí mít svoje osobité kouzlo, jinak vyznívá trochu hloupě a bohužel právě to z této série cítím. Na druhou stranu, asi může být i hůř.

Elapheg
Elapheg
09.02.2024 5 z 5

Možný spoiler:
Druhý díl: Pán věže se dle mého soudu určitě vyrovná prvnímu dílu, né-li ho trochu předčí. Tentokráte zaútočí velmi silný nepřítel na Sjednocené království a bude to velmi tvrdý boj. Na začátku knihy se hned seznamujeme s novou postavou Revou, která je vycvičena pro boj a chce se pomstít Vélinu Al Sornovi za újmu, kterou její rodině v minulém díle způsobil. Vélin se po dlouhém alpírském žaláři vrací do Sjednoceného království a i když je to vycičený bojovník, nechce už prolévat další krev. Jenže plány Revy i Vélina nakonec pozmění vpád nepřítelé do jejich země, kterou hodlá položit na kolena. Reva však svoji osobní pomstu bude muset odložit, pokud bude chtít přispět na pomoc Sjednocenému království. A co Vélin? Uposlechne volání své písně krve a pustí se do dalšího boje? Tato kniha byla nabitá akcí. Téměř stále se v ní válčí a bitev je tu mnoho. Kniha i drobně poodhaluje tajemství z prvního dílu a velmi se mi líbilo, že nebyla tentokrát jen o Vélinovi, ale je zde také samostatná linka Revy, Frentise, lorda Verniera, princezny Lyrny, které jsou velmi zajímavé a napínavé a k nim nechybí ani linka Vélina Al Sorny samostatně. Některé postavy z prvního dílu zde chybí, je zde však dán prostor novým postavám. Charakterům postav se autor věnoval v tomto díle velmi pečlivě, víra a její řády jsou zde jen spíše okrajově, kvůli válce. Autor osudy všech postav umně nakonec pospojuje a kniha opět otevřeně končí a je zde prostor pro třetí díl, na který se dost těším. V této knize hrají podstatnou úlohu otroci a otroctví se kniha také dost věnuje. Nechybí zde ano ani lesní kmeny, jako Lonakové, Sordajove a Eorhillové. Nadpřirozených schopností hlavních hrdinů je zde také více, takže je to velmi poutavá kniha. Jak zde bylo zmíněno již jinými čtenáři, ze začátku byla linka Frentise a princezny Lyrny napíněvější než linka Vélina. Za mě velká spokojenost, pět hvězd a doporučení. :-)

evilunicorn
evilunicorn
22.01.2024 5 z 5

Skvělé! Nevím proč, ale poslední dobou se mi stává, že u trilogií nebo sérií mi přijde druhý díl mnohem lepší než díl první. To co jsem kritizoval u prvního dílu (plytkost postav) je zde naopak dovedeno k dokonalosti.. Jednotlivé linky jsou akční,emočně mnohem víc dotažené a celé je to o dost čtivější než první díl, který se poměrně táhl.Nezbývá než se vrhnout na poslední díl série!

SadUnicorn
SadUnicorn
28.10.2023 5 z 5

Po časovém skoku přichází výborné pokračování, ve kterém se musíme orientovat v mnoha dějových linkách s mnoha postavami. Nebud lhát, občas jsem se v těch národech a názvech trochu ztrácela, protože jako posluchač audioknihy nemám k dispozici mapu a nějaké přehledné shrnutí kam kdo patří. Ale i tak je kniha velmi napínavá, čtivá, často dost krvavá, přestože hlavní postavy jsou nesmrtelné. Umírají všichni kolem, ale hrdinům se nesmí nic stát. Trochu mi i vadí jednoznačně kladné či záporné pojetí postav. Chybí mi více postav v šedé zóně, jako je Frentis nebo Réva. Kniha ale obsahuje mnoho zvratů, je napínavá od začátku do konce a plná děje a akce. Dost mě zajímá, jak tohle dopadne.

Sitting-Bull
Sitting-Bull
26.08.2023 5 z 5

Jiný způsob podání děje, než jak je tomu v prvním dílu, knize neubírá na čtivosti. Bavilo mě sledovat, co se kde děje a jak to do sebe zapadá s jinými kousky příběhu, takže opět hodnotím velice vysoko.
A zařazení povinné LGBT linky? Splněno, dokonce dvakrát...

Aniday
Aniday
24.08.2023 5 z 5

krása... jak se pomalu stahovala smyčka a všichni zamířili ke středu terče, až se nakonec... ale pssst... Královna ohně čeká 8)

apq
apq
19.08.2023 5 z 5

Druhy díl se mi také moc líbil, přestože na ten první nemá. Vyprávění z pohledu více postav mi úplně nevyhovovalo, přesto to bylo ale velice napínavé.

Lacie
Lacie
09.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Druhý díl opustil pohled jedné osoby a zvolil styl potůčků, slévajících se do jedné řeky. Každá z postav, Vélin s Révou, Lyrna, Frentis, lord Vernier i Alucius, nás posouvají na šachovnici celosvětového boje proti ultimativnímu zlu, aby se po nejrůznějších zvratech sešly na jednom místě. Mnohem víc se tu ke slovu dostávají obdaření a jejich schopnosti, stejně jako další kmeny Spojeného království. Vélin je stále klaďas k pohledání, jeho charakter ovlivňuje i zarputilé nepřátele, fandím Frentisovi s jeho semínkem, Révě, Aluciovi, Vernierovi i Lyrně. Přestože je tahle kniha mnohem větší masakr, líbí se mi ještě víc, než první díl.

Rihatama
Rihatama
09.04.2023 5 z 5

Vélin al Sorna se vrací do příběhu coby Pán severní věže ve Sjednoceném království a záhy se opět ocitá v bojových liniích s popírači. Tentokrát ale role Vélina ustupuje mírně do pozadí, přesněji rozvíjí se paralelně několik rovin příběhu, které si vyžádají své vlastní hrdiny, jako bratra z řádu Francise nebo neteř krajského knížete Réva. Právě její postava prodělá zajímavou změnu z fanatické stoupenkyně Pána v bojovnici za spravedlnost bojující po boku Vélina. Ano ano, je to hrdinný, takřka oslavný příběh hned několika hrdinů, kteří mají všichni takřka devět životů. Hrdinové v Ryanově světě neumírají :-). Pokud se srovnáte s tím, že Ryan servíruje dost očividnou pohádku, je tato část Stínu Krkavce o něco lepší než část o zrození Vélina a jeho písně. A mě určitě bude zajímat další osud princezny Lorny.

MilanKop
MilanKop
11.03.2023 5 z 5

Opravdu skvělé pokračování série. Spousta zvratů a rozhodně jsem se ani chvíli nenudil. Už se těším na třetí díl :).

adam5955
adam5955
20.02.2023 3 z 5

Jak to napsat a nespoilerovat. Ok, do strany 333 to bylo dost utahane a pro me treba cast Frentise neprijemna. Tam bych dal asi 2*. Jenze pak se to krasne rozjelo. Ale konec jasne rika, ze mame smulu a Kralovnu ohně musime cist. To je za me zase minus. A konec Pana veze se mi zdal taky ponekud uspechany, az bych rekl odflaknuty...

ctenar2846
ctenar2846
29.01.2023 5 z 5

Druhý díl se podle mě plně vyrovnal tomu prvnímu. Potkali jsme spoustu už známých postav v menších či větších rolích a narazili i na spoustu postav nových. Kniha se četla sama, hltal jsem ji stránku po stránce. Hezky postupný rozjezd až po velkolepé finále. Bez diskuse 5 z 5.

Hor89
Hor89
04.01.2023 3 z 5

Druhý díl ságy se skvěle čte, svět i postavy jsou propracované. Ale ikdyž se autor snažil, postavy jsou černobílé a děj začal být v druhé půli knihy dost natahovaný. Nejvíc mi vadilo, že se z hlavních postav stávají nadlidé likvidující nepřátele po desítkách. Celkově slabší tři hvězdy. "Trochu" realističtěji pojaté popisy bojů by mi v budoucích knihách pana Ryana vůbec nevadily.

ElikaS
ElikaS
15.12.2022 5 z 5

I druhý díl série Stín krkavce je skvělý. Tentokrát už nesledujeme pouze Vélina, ale i Lyrnu, Frentise, Revu a Verniera. Ač většinou nemám střídání postav ráda, tak tady mi to nevadilo, naopak knížce to dodávalo spád. Navíc třeba příběh Frentise byl úžasný a určitě zajímavější než Vélina.
Na začátku jsme poskočili zhruba o pět let vpřed a chvilku mi trvalo než jsem si na tento časový skok zvykla a zorientovala se v momentálním uspořádání světa. Ale po pár kapitolách už to bylo v pohodě.
Musím ocenit, že se autor nebál nečekaných zvratů. Několikrát jsem v knížce očekávala, že když naše hrdiny čeká nějaká nepříjemná situace, budou okolo ní chvilku chodit a nakonec se najde cesta, jak se jí vyhnout. Občas se jim to povedlo, ale častokrát ne, což bylo příjemné osvěžení knížky.
Celkově je příběh skvěle rozjetý a jsem moc zvědavá na závěrečný díl a jak si autor poradí se všemi otázkami, které první dva díly vzbudily.

SUC185
SUC185
17.11.2022 5 z 5

Pokračování v sérii Stín Krkavce. Knížka už nesleduje jen osud Vélina Al Sorny, ale i dalších postav, kdy jejich příběhy byly dokonce i lepší než samotného Vélina (za mě jednoznačně celý příběh Frentise je nejlepší z celé séire). Díky tomu má knížka spád a nutí čtenáře knížku neodkládat, ale pokračovat ve čtení a dozvědět se jak to vlastně dopadne (ubrání se město, vrátí se do království, ubrání se království, získá zpět vládu nad svým tělem...??).

Rozhodně doporučuji číst všechny díly po sobě.

Kerbello
Kerbello
02.11.2022 1 z 5

Odkládám nedočtené lehce za půlkou. Jestliže první díl byl ještě na hranici snesitelnosti, tenhle je dalece za ní. Představa, že k napsání dobré fantasy musím detailně popsat politické dění na polovině kontinentu a následovat hrdiny na půlroční cestě křížem krážem je přežitek, ve kterém se odmítám dál dloubat. Jestli to baví Ryana, ať si poslouží. Vélin al Sorna, ač vlastně ničím objevný "protagonista", zůstává jedinou postavou, na které záleží a která není nesnesitelná. Většina knihy je bohužel o slaměných panácích a nafouklých jménech. Oproti prvnímu dílu zaškobrtnutí a následný pád na hubu už číst nehodlám.

broskev28
broskev28
01.11.2022

Druhý díl už ztrácí věrohodnost; asi nejlépe to podle mě vystihla ve svém komentáři Metla: všichni hrdinové jednotlivých oddílů (nám) pomalu, ale jistě „vélinovatí“. Pochopím Frentise, možná i Revu, ale Lyrna, v první knize tak skvěle dvojsečná, se tady změnila k nepoznání, škoda.
Zajímavé jsou podrobnosti ze života a historie severního lidu i Sordajů, povedla se dvorní dáma Lonačka i strýček alkoholik, koneckonců lze přijmout i LGBT téma, ostře odsuzované v království vedeném spravedlivým Otcem. Ale kouzlo úvodní části trilogie už vyprchalo, škoda.