Spočítej hvězdy

Spočítej hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225850/mid_spocitej-hvezdy-UuB-225850.png 4 422 112

Kniha světoznámé americké autorky, jejíž mnohonásobně vyznamenaný román Dárce se dočkal také filmové podoby, zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit...... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo

Number the Stars , 1989

sar.janurova
sar.janurova
20.01.2024 5 z 5

Dá se na 125 stránek napsat kvalitní příběh, který Vás chytne za srdce svou jednoduchostí, ale zároveň originalitou? Ano! Lois Lowry se to opravdu podařilo. Příběh je sice krátký, ale dá Vám toho opravdu hodně. Na téma druhé světové války existuje spousta knih, ale málokteré jsou vyprávěny z pohledu malého dítěte... Bez zbytečného násilí a brutality, na druhou stranu s určitou nechápavostí, která u dětí převládá. Zvládne úplně jednoduše vysvětlit fungování odboje, násilnosti vůči Židům i to, jak se jim jiní lidé a dokonce i státy rozhodli pomoct.
Kniha je především určená pro děti, myslím si ale, že dokáže zaujmout i dospělé, kteří si ji s dětmi třeba budou společně číst. Na konci je velmi pěkně popsaný seznam reálií a toho, čím se autorka inspirovala a jak to využila pro svůj příběh. Vidím to jako dobrou odrazovou plochu pro další bádání a otázky pro malé i velké.

matogeminimato
matogeminimato
22.11.2023 3 z 5

Neobyčajné hrdinstvo obyčajných ľudí, ktorý neváhali riskovať životy, len aby pomohli svojim židovským priateľom..

Bonda
Bonda
17.11.2023 5 z 5

Kniha je psána tak, aby ji pochopily i děti, které se ještě nesetkaly s tématem války a holokaustu. Je jednoduchá, krátká a čtivá a zdůrazňuje téma solidarity a odvahy.

felixrr
felixrr
05.11.2023 5 z 5

Neveselé období novodobé historie výborně zpracované pro děti, navíc i historicky přesné. Za mě ještě o dost působivější než Dárce, možná právě proto, že je to fikce jen tak napůl.

Ristridin
Ristridin
17.07.2023 4 z 5

Hezky napsaná knížka pro děti s uvěřitelným příběhem, která nenásilnou formou přibližuje druhou světovou válku a že se něco takového někdy dříve odehrálo. Dále už je na samotných dětech, pokud si začnou hledat nebo budou chtít vyžadovat další informace. Já si dál hledal, protože o této dánské historii jsem nic nevěděl. Oceňuji závěrečné vysvětlení, co byla fikce a co ne.

Verouš23
Verouš23
06.04.2023 5 z 5

Moc pěkná knížka. Doporučuji.. :)

HanaNov
HanaNov
10.11.2022 3 z 5

Chápu, že je to young adult, ale pro mě naznačený příběh, který nejde do hloubky. Téma je navíc zpracované lehce naivně, "aby to nebylo tak drastické a aby to hlavně dobře dopadlo".

broskev28
broskev28
08.07.2022 5 z 5

Knížku mi doporučily dvě naše dvanáctileté čtenářky a já jsem jim za to moc vděčná.
Souhlasím s mnoha komentáři, za všechny třeba Pett, Faila, Mášenka31 nebo OsolenéKnihy - na malém prostoru je bez krutosti zachycen příběh, jaký se v té době a v té zemi mohl odehrát. Kouzlo tkví právě v tom, jakým způsobem autorka tento příběh vypráví, jak se dokáže přiblížit dětskému vnímání světa. A i když si nemyslím, že všichni Dánové byli ve vztahu k židovským spoluobčanům zcela jednotní, určitě mají být na co hrdi.
Oceňuju, že i já jako dospělák jsem se dozvěděla zajímavé informace, a to nejen o "kapesníku". Jak to bylo se Švédskem - proč nebylo obsazeno? Budu muset pátrat dál, i to je velké plus každé přečtené knihy: když vás nutí dohledávat informace a dávat věci a události do souvislostí. A jsem zvědavá na dětskou válečnou tetralogii Morrise Gleitzmana, kterou mi doporučily tytéž čtenářky; už teď je mi jasné, že se mám na co těšit.

"Na okamžik se jí zmocnil strach. Ale pak si přitáhla deku výš pod bradu a uklidnila se. Beztak je to všechno jenom jako, ne doopravdy. To jen v pohádkách se po lidech chce, aby byli tak odvážní, že položí život pro druhého. Ve skutečném Dánsku se takové věci nedějí."

Boboking
Boboking
26.02.2022 4 z 5

Velmi čtivě napsaný příběh o holocaustu, bez zbytečné brutality, přesto s jasným poselstvím. Psaný naivním dětským pohledem, který chtě nechtě musí přijít na to, že svět má světlé i temné stránky.... stejně jako lidská duše.

lenkazezapadu
lenkazezapadu
15.02.2022 4 z 5

Spočítej hvězdy mi doporučila moje kamarádka, za což jsem ji strašně moc vděčná, poněvadž bez ní bych se o téhle knize snad ani nedozvěděla .

Když jsem si ji byla půjčit v knihovně a uviděla, že má jen 125 stránek, lekla jsem se , že to pro mě nebude dost dlouhé a že si budu přát stránek víc. Nic takového jsem ale vůbec nepocítila, ba naopak jde vidět, že autorka opravdu věděla, co je dobře a co ne, protože to rozvržení děje (včetně) konce se mi moc líbilo

Prohlížení nejenom na druhou světovou válku, ale i na svět jako takový očima desetileté dívky bylo moc krásné. Protože ač Annemarie nemá zas až tak naivní pohled, pořád je jen dítě a tak tam jde vidět ten rozdíl.

K postavám jsem si i za tak krátkou dobu udělala šílený vztah a na konci jsem byla napnutá, jak to všechno dopadne, přála jsem si, aby vše byly v pořádku a aby se nic nepokazilo.

Knížka má své chybky a rozhodně nebyla tak emotivní jako třeba V šedých tónech, ale to snad ani od díla, co je určena pro čtenáře cca 8 – 12 let, chtít nemůžu.

Spočítej hvězdy vám tedy neskonale mohu doporučit, anebo pokud máte mladší sourozence (nebo kdokoliv jiný koho znáte) v tom věku okolo 10 let a není jim historie úplně šumák, rozhodně tahle kniha může být ta, kterou začnou

4,5/5

Mateo67
Mateo67
01.02.2022 4 z 5

Jednoduše psaná, jednoduše pochopitelná, bez zbytečných komplikujících či filozofujících odboček. Skvěle vyvážené pro dětskou mysl. Připravuje půdu pro hlubší zájem, otevírá dětem prostor pro otázky. Oceňuji.

Knihomollla
Knihomollla
27.11.2021 5 z 5

Ač je tento příběh velmi krátký, řekne toho mnohem více než by se mohlo zdát. Celá knížka je vyprávěna nenásilným stylem z pohledu malé holčičky. V téhle knize je krásně popsáno fungování odbojů a německá nenávist židů.

Příběh jsem přečetla jedním dechem a zanechal mi mráz na zádech, slzy v očích a naději v srdci, protože jsem věděla to co oni v té době ne.

Doporučuji komukoliv, koho zajímají dějiny nebo má potřebu si připomenout proč je důležité aby ve světě vládl mír a lidé se nevraždili jen tak z nesmyslné nenávisti.

misssicccka
misssicccka
15.08.2021 5 z 5

Neuveritelne nadherne.
Pouhych 120 stran, ale strci to do kapsy kroniky a bichle. Je to krasa plna jeste krasnejsich myslenek a ciste detske odvahy.

Ďumbierka
Ďumbierka
24.06.2021 5 z 5

Tak jednoduchá a tak krásna.

Minimalizmus v knižnej podobe, ktorý som si vychutnala dosýtosti a neomrzí.

Určite mnohí poznáte knihu - Chlapec v pruhovanom pyžame (SK) od J. Boyna.

To bola pre mňa prvá kniha, v ktorej bola opísaná a sledovaná druhá svetová vojna aj malými alebo dospievajúci deťmi.

Je to citlivá téma a sama som nevedela čo čakať od tejto knihy, nakoľko som už nejakú dobu knihu z vojnového obdobia nečítala, ja som potom vždy nejak smutná, takže si to dávkujem s mierou.

Paradoxne, táto kniha - Spočítaj hviezdy - vyšla ešte skôr, ale dostala som sa k nej až teraz.

Autorka má veľký dar a ten štýl, akým poňala príbeh aj jeho rozprávanie si ma získal.

Táto kniha sa neodohráva v koncentračných táboroch, tak ako Chlapec v … , takže príbehy porovnávať nechcem.

Majú však spoločné to, že sú určené aj mladšiemu čitateľovi a hrdinami sú tu malé deti, ktoré sledujeme a s ktorými príbeh prežívame.

Knižka Spočítaj hviezdy je plná nádeje.
Je jemná, láskavá, písaná s citom, ale aj dobrodružná a napínavá a ja sama som sa pristihla, že som nervózna a nedočkavá a chcela som rýchlo vedieť, ako to dopadne.

Našou hlavnou hrdinkou je 10-ročná Annemarie, s ktorou prežívame niekoľko dní a tak nejak sa dostávame do obrazu, čo sa tu deje.
Ma ešte malú sestričku, Kirsti, ktorej najviac chýbajú koláčiky s ružovou polevou, no niekedy je deťom ťažko vysvetliť situáciu dnes, keď máme vlastne všetkého dostatok a nie to počas 2.svetovej vojny.

Stále sú to však deti.
Nikto im nechce kaziť detstvo. Rodičia ich chcú ochrániť. Sú nevinné, hravé, zvedavé, snívajú…

Sledujeme však aj to, ako nám Annemarie dospieva pred očami.
Má len 10, ale mnoho vecí sa pred ňou už utajiť a odsunút nedá, zvlášť nie teraz, keď ide o jej najlepšiu kamarátku Ellen, ktorej hrozí nebezpečenstvo.

To, čo urovili Dáni, ako národ a ako sa spojili bolo odvážne, dychberúce a samozrejme nebezpečné.
No tiež to bolo SPRÁVNE ️. Držali spolu.

Som rada, že som si knihu mohla prečítať a ak vals láka, určite neurobíte zle.
Každý si v nej nájde to NIEČO.
Je síce tenučka, ale je v nej všetko čo treba na to, aby si vás získala.

A mne samozrejme ušlo aj pár sĺz, ale to by som inak nebola ja.

Renatka11
Renatka11
03.05.2021 5 z 5

Krásný příběh (nejen) pro děti o lásce, přátelství, odvaze a naději.

zandu
zandu
04.02.2021 5 z 5

Příběh o odvaze a naději... Napsaný velmi citlivě a jemně.

Arsi007
Arsi007
25.11.2020 5 z 5

Příběh je napsaný citlivě, dětskýma očima a ubíhá velice rychle. Jde o román pro děti takže nečekejte explicitní násilí. O to víc cením, že autorka dokázala i přes jednoduchý styl psaní přenést na čtenáře tíseň a smutek. Ovšem vždy se špetkou naděje, která je dětem vlastní. Doslov obsahuje velice zajímavé reálie, které vás jistě překvapí.

IG: @hanybooks

Faila
Faila
22.11.2020 5 z 5

Ačkoliv je knížka poměrně krátká, dokáže dojmout, vyděsit, rozesmát a především povzbudit a dodat naději. Krásný příběh o neskutečné odvaze jednoho národa, o dobrých a nesmírně statečných lidech. Je až neuvěřitelné, kolik věcí z knihy jsou fakta a žádné výmysly. A autorka všechny ty drobné střípky minulosti velmi umně poskládal dohromady.

Marketti
Marketti
15.11.2020 5 z 5

Mě nadchla. Je určená pro děti, ale nezjednodušuje tolik, aby si nepočetl i dospělý. Je to napínavé. Přečetla jsem za jeden večer.

Lena78537
Lena78537
29.10.2020 5 z 5

Krásná kniha o přátelství a lidství v nelehké době. Doporučuji!