Spektrum

Spektrum https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498/spektrum.jpg 4 171 21

Napínavá a inteligentní tzv. space-opera je novým románem v současnosti nejpopulárnějšího ruského autora science fiction: Už jen pár let nás dělí od okamžiku, kdy se na Zemi objeví Klíčníci. Mimozemská rasa přinášející pohádkové technologie – a především Stanice s teleportačními Fortnami, jež spojují galaxii do jediné přepravní sítě. Před lidstvem se náhle otevírá celý vesmír – stovky planet a kulturní kontakty s desítkami civilizací. Ale tak jako každý nevyžádaný dar i Fortny mohou skrývat nebezpečné tajemství… Záhady Klíčníků se snaží rozluštit mimořádně nadaná sedmnáctiletá Irina Poluškina. Beze slova opustila domov a vyrazila do hlubin vesmíru. Na žádost rodičů se po její stopě vydává soukromý detektiv Martin Dugin. Zprvu jednoduchý úkol – najít a přivést zpět ztracenou dívku – se však začíná nečekaně komplikovat. Protože s Irinou se stalo cosi velmi podivného…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Epocha (ČR)

Spektr , 2002

Meda77
Meda77
17.01.2022 4 z 5

Napínavá a dobře čtivá scifi, tak jak už má Lukjaněnko ve zvyku. Pro fanoušky autora určitě povinnost. Nejedná se o žádný obrovský boom, ale nadprůměrný standard si udrží.

Fanda321
Fanda321
27.10.2020 5 z 5

Lukjaněnko jak se patří. Tahle kniha je pro mě spolu s Genomem a Hlídkami to nejlepší, co napsal. Nechci nic prozrazovat (beztak už se tu toho vyzradilo hodně) a tak o podrobnostech nebudu mluvit. Řeknu jen, že má spád i napětí a vyvrcholení - Martinova volba, to má rozměr, nad kterým ještě nějakou dobu po přečtení budete přemýšlet a říkat si: "To je ono..."

toni-az
toni-az
25.10.2020 3 z 5

Ač je Lujkaněnko jeden z mých oblíbených autorů, musím přiznat, že tato kniha mě zase tak nenadchla. Nápad s Iročkou byl zajímavý a zjevně na tomto jediném nápadu postavil celou hodně tlustou knížku, ale na mě až moc tlustá. Vyvrcholení nečekané, ale opět příliš roztahané a zbytečně přefilozofované.

Nicméně je třeba ocenit fantazii s níž vykreslil ostatní planety a inteligentní "rasy", které je obývají, i jejich specifika, která řeší na konci. No a samozřejmě spád, průnik do psychologie a motivací hlavních postav a takové vykreslení hlavního hrdiny, že se s ním člověk prostě musí ztotožnit.

Disease
Disease
14.04.2020 5 z 5

Filosoficko-detektivní scifi, která navzdory opakujícímu se modelu funguje celou dobu, zejména díky těm vyprávěním pro Klíčníky. To putování po planetách trochu připomínalo Malého Prince :-)

SONP
SONP
01.02.2020 4 z 5

V mnoha ohledech naprosto klasická ruská sci-fi. Čtenář si užije velkého množství filozofických dialogů postav navzájem o nesmrtelnosti chrousta, dávky velmi pěkně vymyšlených mimozemských světů (mimo jiné retrofuturistického Aranku, který jako by vypadl ze socrealistické fantastiky nebo světa s vysokým povrchovým napětím vody ovládaného obřími jednobuněčnými trepkami), mnoha mimozemských ras včetně krátce žijících inteligentních klokanů předávajících paměť svým potomkům a k tomu ruských reálií typu FSB, otlučených Volh, pelmení a vodky. A jako bonus dostanete na začátku kapitoly vždy několik stran gurmánského povídání. Jinak má ale tento román spíš povídkový či episodický charakter, každá kapitola se zabývá právě jedním světem, a autor přidal jakousi společnou linku v podobě uvažování o vývoji inteligentního života v vesmíru. Povídkově to pro mě fungovalo moc dobře (5*) ale celkový příběh (lze-li o něm vůbec mluvit) mě moc na srdce nevzal, takže nakonec jen ****.

Radovan_R
Radovan_R
07.01.2020 5 z 5

Od Lukjaněnka se dá číst všechno. Tahle kosmická detektivka byla výborná, i když konec byl takový nějaký zvláštní. KGB mi tam taky úplně neseděla, ale do ruských reálií to zapadá. Za sebe doporučuji a těším se na další jeho knihy.

Belisima
Belisima
07.04.2019 3 z 5

Nebylo to spatne, ale ani nijak zvlast strhujici. Knizka me bavila, ale nenadchla me. Ackoliv, to filozofovani s klicnikama bylo perfektne promyslene a poucne.

Schary
Schary
28.08.2018 5 z 5

Fakt skvělá kniha... První od Lukjanenka,ale ne poslední... Propracovaný, promyšlený příběh se sympatickým hrdinou Martinem, který se žene za svým osudem. Putuje za dívkou Irou po sedmi planetách, zkoumá jejich záhady a postupně si Iru získává a zase ztrácí.Kniha má i duchovní rozměr a dost se probírá náboženství a víra člověka...Autor má dle mě rozhled a je sympatické v cizí knize najit několik odkazů na Česko.

alisie
alisie
29.05.2017 4 z 5

Je to prostě typický Lukjaněnko, v příběhu hraje roli sedmička a cestování mezi "světy" - jistá paralela s knihami o Hlídkách, kde se "propadalo" do sedmi stupňů šera. Ale je to on a tudíž, je to knížka, ve které se občas ztratím, není mi zcela přesně jasné, co tím autor chtěl říci, ale neomrzí se, je skvělý a opět potěšil. Jen si před jeho další knihou dám opět pauzu, aby paralely nebyly tak velké.

Martin-cze
Martin-cze
03.05.2017 5 z 5

Super knížka. Vtáhla mne do děje tak, že se mne téma začalo promítat i do snů.

Dinosaur
Dinosaur
14.01.2016 5 z 5

(10/10) Ač mi jistá opakující událost přišla časem tak trochu ubíjející, kniha mě i tak hodně vtáhla a líbila se mi. Stejně tak se mi líbil její filozofický ráz a konec mě jako některé zde vůbec nezklamal. Určitě doporučuji.

fat_man
fat_man
02.01.2016 5 z 5

Jo , tahle knížka " má koule " . Plná námětů k zamyšlení , zjevných i skrytých alegorií a podobenství s životem. Poutavý a místy strhující děj je samozřejmostí. Četl jsem to několikrát , pokaždý je to snad lepší a lepší. V závěru jsem čekal větší pecku , vyvrcholení díla by asi šlo vymyslet líp , ale mě se to kecá , že jo :-)
Určitě to stojí za přečtení

zahadum
zahadum
20.10.2015 4 z 5

Výborná space opera ku ktorej skoro niet výhrad, nemám nič proti príbehu...naopak, je to originálne dielo ktoré je plné prekvapení a v žiadnom prípade sa nejedná o povrchné dielo o súkromnom detektívovi, ktorý pátra po mladej dievčine Irine. Nedá sa toho moc napísať aby to nebolo prezrádzanie istých dejových prvkov. Výhrady mám ako predchádzajúci kolegovia k autorovej rozvláčnosti a silne slabej druhej polovici knihy ktorá je viacmenej plná filozofických úvah o živote, bohu a hlavne podstaty existencie života a rozumu vo vesmíre. Je to v poriadku ale po úžasnej prvej polovici kedy nedýchate a žijete osudom Iriny priam hltáte stránky, zrazu príde útlm a dosť výrazný. Taktiež koniec je málo uspokojivý..mne osobne sa nepáčil. Skúste sa ponoriť do sveta kde Kľúčiari sú tajomná rasa ktorá nikdy neodpovedá na otázky...kde jedna Irina neznamená nič....kde Martin z Moskvy je možno na stope osudu celej Galaxie....tajomný príbeh ktorý je miestami rozťahaný a naivný ale...poďakujme Microsoftu .... prečo Microsoftu ? to vám povie kniha. :)

hancijar
hancijar
17.07.2015 5 z 5

Paradni kniha, jedna z nejlepsich. Kniha ma plno nametu, nad kteryma jsem se po precteni musela zamyslet. Ty uvahy, ty pribehy. PARADA

kaptah
kaptah
19.09.2014 5 z 5

jedna z nejlepsich lukjanenkovych veci , vyrazne lepsi nez hlidky

čertina
čertina
05.12.2012 5 z 5

Krásné čtení,na takovou knihu se nedá jen tak zapomenout !

Allebith
Allebith
04.10.2012 4 z 5

Výborně sepsaná kniha.. Lukjaněnkovo značení kapitol neselhalo a s každou další jsem se těšila, co přijde pak.. Na druhou stranu je zajímavé, že stejně jako v Nanečisto a Načisto operuje s portály do jiných světů.. Ikdyž.. osobně mi takhle podobnost nevadí.. Ve Spektru je vše jakoby známé, ale zcela cizí zároven. Rozhodně doporučuji dál..

zoomfire
zoomfire
17.07.2012 5 z 5

jedno z nejlepších ruských fantasy (scifi) a to i v porovnání s Hlídkami

Julieta Kori
Julieta Kori
30.05.2012 5 z 5

Úžasná kniha!Udrží Vás ve střehu po celou dobu,co ji čtete,nemůžete se od ní odtrhnout,protože musíte vědět,jak to dopadne.Dost možná ale jako já ten konec nepochopíte...jako u většiny Lukjaněnkových knížek :D ,ale to nevadí,můžete si ji přečíst znovu,abyste pochopili ;D Všem milovníkům sci-fi doporučuji!!

maciii
maciii
20.09.2011 4 z 5

Skvělý nápad, stejně jako světy, ve kterých se v průběhu děje pohybujeme, přesto, ačkoliv mám Lukjaněnkovy knihy ráda, mi nesedí intelektuální styl, kterým je Spektrum napsané. Nezajímají mě kulinářské schopnosti hlavního hrdiny, ani jeho rozumy o životním stylu, kterých je kniha plná.