Soumrak otců: Archetyp otce a dějiny otcovství

Soumrak otců: Archetyp otce a dějiny otcovství https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331412/bmid_soumrak-otcu-archetyp-otce-a-dejiny-63c7cd9f4016c.png 4 17 4

Eseje předního jungovského psychoanalytika se zabývají z mnoha úhlů archetypem otce a fenoménem otcovství. Mateřství má instinktivní, tělesný základ, avšak otcovství je kulturně-společenským produktem. Teprve s objevením se muže-otce lze hovořit o vzniku rodiny a společnosti. V říši savců sice nejsilnější samci, vítězící v boji o samice, plodí potomky, avšak nemají k nim žádný zvláštní vztah. Biologický a kulturní aspekt se v muži-otci trvale střetává a vytváří tzv. otcovský paradox: vůči rodině a potomkům má být otec laskavý a ochranitelský, směrem ke světu dobyvatelský a vítězící. Rozmanité projevy a proměny archetypu otce sleduje autor v sociálně-kulturních dějinách západní civilizace od antiky přes počátky křesťanství, Francouzskou revoluci, obě světové války až k novodobé přeměně rodiny v současnosti. Pro dnešní dobu je podle Luigiho Zoji charakteristické vytrácení otců z rodiny i ze společnosti, ačkoli obě mají patriarchální základ. Luigi Zoja je zasvěceným a literárně zdatným průvodcem kulturními dějinami Západu a má rovněž co říci každému, koho zajímá hlubší psychologické pozadí současné západní společnosti a rodiny.... celý text

Literatura světová Psychologie a pedagogika Rodina
Vydáno: , Prostor

Il gesto di Ettore: Preistoria, storia, attualità e scomparsa del padre , 2000

kat.smejkalova
02.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Komplexní pohled na otcovství v jednotlivých historických etapách. Užitečné čtení obzvlášť v dnešní době, kdy proaktivních otců, kteří by pěstovali kvalitní vztahy se svými dětmi, alespoň v mém okolí příliš není.

Ellinek
06.04.2020 4 z 5

Náročná četba, člověk se musí soustředit, určitě to není žádná lehká kniha před spaním, je třeba být při smyslech. Jde ale o skvělý výklad otcovství od jeho počátku až po současnost. Umím si představit, že některé ženy budou při čtení této knihy hlasitě protestovat a brojit proti některým faktům, ale mně osobně se díky tomu dostalo skvělého a komplexního pohledu na jeden ze složitých fenoménů. Náročná kniha, ale svým způsobem poutavá, detailní a kdo se nebrání pravdě a nebazíruje na striktní rovnosti pohlaví ve všem a všude, určitě si některé názory trochu poupraví.

Stoklaska
19.01.2018 5 z 5

Četla jsem vydání z roku 2016. Ačkoliv knihu napsal psychoanalytik, je velmi čtivá. Dozvídáme se, jak otcovství vzniklo, je popsána zásadní úloha otců ve starověkém Řecku a Římě. Poté následují další historické etapy, ve kterých sledujeme úpadek otcovství. Kniha je poučná určitě nejen pro otce...

vlkcz
27.11.2017 4 z 5

Ve své práci autor používá poznatků různých oborů. V úvodu se odvolává na antropologii, pokračuje přes psychologii, hlavně jungiánskou, při odkrývání archetypálního obrazu otce v mýtech zpracovaných v Illiadě, Odysei a Aeneidě, v dalších částech pak přibírá ještě sociologii.
Přesto, že jde v podstatě o odbornou práci s bohatými odkazy na další studie, je napsaná velice čtivě a přístupně i pro lehce poučené laiky. A tím, že se zabývá tématem, které je přes svou závažnost, nejen pro muže a otce, na okraji zájmu, jde i o knihu velmi záslužnou.