Soudruh Prášil

Soudruh Prášil https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89342/bmid_soudruh-prasil-SjN-89342.jpg 4 40 5

Český překlad románu Súdruh Münchhausen. Baron Prášil, jako delegát světového mírového hnutí, navštíví fiktivní socialistickou zemi. Společně s průvodcem, spisovatelem soudruhem Hnidou, obdivuje zázraky a vymoženosti socialismu. Satirický román.

Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Odeon

tomas5684
22.06.2023 5 z 5

Totálne absurdný satirický pohľad na ranné 70. roky minulého storočia. Niektoré pasáže mi vohnali slzy do očí od smiechu, z ďalších ma mrazilo, obzvlášť v kontexte dnešnej doby, keď na Slovensku a aj v Európe rastie vplyv proruských fašistov.

kap66
01.02.2021 4 z 5

Dokonalá učebnice demagogie. Orwellova hesla Strany doplněná o další (Vítězství je prohra, v hokeji obzvlášť) a rozpracovaná ad absurdum. Udání otce synem v dialektickém světle; Hegel se chytá za hlavu a „súdruhovia Gotles a Husár“ se někde smějí. A Heller najde Hlavu XXII v kapitole o generálním prokurátorovi.
Nebezpečí číhá všude:

„Jediný časopis, ktorý vtedy na podnet tlačového dozoru (vedenie) zastavilo, bol Krížovkár a hádankár.“
„Prečo práve časopis s takým nevinným obsahom?“
„Pre nemožnosť kontroly. Strana nemohla od nás očakávať, že budeme lúštiť ešte aj krížovky, rébusy, číslovky a všelijaké inotaje. Na takú úlohu predsa len vzdelanie pracovníkov tlačového dozoru nestačilo, už pre veľké množstvo cudzích slov, ktoré sa v každej krížovke vyskytuje.“
„Ale krížovky nie sú vonkoncom nebezpečné z hľadiska šírenia nepriatelskej ideológie?“
„V tom sa veľmi mýlite! Práve krížovky, rébusy a iné hádanky sú mimoriadne vhodné nástroje pre šírenie nepriatelskej propagandy. Vlastne, mohli by byť.“

Všechno by to „mohlo byť". Určitou míru paranoie bychom si měli nechat zažranou.
Kapitoly jsou postavené na jednom schématu, ale pokud si je rozládujete na několik dní, je to dobré čtení. A slovenštinu jsem si moc ráda připomněla.

martin_aston
27.05.2020 5 z 5

Vďaka tejto knihe sme mali všetci možnosť pochopiť dialektické rozpory revolučného svetonázoru :).
Vynikajúca satira, hnaná ad absurdum, ale v podstate tak veľmi vystihujúca červený režim. To, čo nám rozprávajú Kolymské poviedky srdcedrásajúcimi príbehmi, Súostrovie GULAG anekdotálno-štatistickým tónom, rozpráva Súdruh Münchhausen úsmevným spôsobom. Pre toho, kto nemá žalúdok na prvé dve knihy, je práve Súdruh Münchhausen dobrou sondou do krajiny a mentality, kde zajtra už znamená včera.

Marbo
31.03.2016 3 z 5

Doháním resty, mezi něž patří i slovenská literatura. SP je sžírává satira, místy snad až příliš dávkována po lopatě. Relativně čtivé, avšak na zadek mně to neposadilo. Ale Hnida je funkcionář par exelance

triatlet
11.02.2011 5 z 5

Pohled na totalitu zpracován úplně jinak než v kratším příběhu Jak chutná moc. Ve finále sice člověk stejně kroutí hlavou, ale u Soudruha potomka barona Prášila se nasměje zdánlivě absurdním situacím. Kdo nezažil, možná nepochopí. Výhodou je uzavřenost a samostatnost jednotlivých kapitol. Pro mě jsou nezapomenutelné ty, které líčí pionýrský tábor, hokejový zápas a návštěvu továrny.