Sophiina volba

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno ... celý text

Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje.
V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby.

Název románu sice naznačuje jednu klíčovou volbu, ale nad závěrečnou tragickou Sophiinou volbou můžeme jasně cítit, že ta je pouhým důsledkem celého řetězu dalších osudových voleb před jaké stavěl člověka nacismus. První volbou je Sophiin pomýlený závěr neangažovat se v okupované Varšavě. I když Sophii její varšavská přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou organizovaného odboje, Sophie odmítá. Druhá volba, která má pro hrdinčino celoživotní trauma klíčový význam, je volba, před niž Sopii postaví sadistický německý lékař při jejím příchodu do koncentračního tábora... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/53_/539/sophiina-volba.jpg 4.41817

Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:80-242-1306-0

Susan94
dnes

Velmi silný příběh……. S notnou dávkou životních zkušeností a určité sečtělosti se kniha stává lépe pochopitelnou.
Američtí autoři mají specifický styl psaní a ten se projevil v první části knihy, která až nudí…
V okamžiku kdy se děj přesunul do Varšavy, a do prostředí 2.sv. války hltala jsem stránku za stránkou.
Je to neskutečné co museli lidské bytosti prožít, a občas nepochopitelné mezi čím se museli rozhodovat……

Killingjoke

Kdybych měl říct, která kniha je patrně mou nejoblíbenější, která mne v životě nejvíc ovlivnila, byla by to právě Sophiina volba. Před mnoha lety to bylo jedno z mých prvních setkání s tématem Holocaustu a zároveň velmi komplexní psychologická sonda do života generace poznamenané dědictvím 2. světové války. Sophiina volba je příběhem ženy bez budoucnosti, kterou stále pronásleduje temný stín minulosti, zvěrstev Holocaustu a těžkých, nepředstavitelných voleb, které byla nucena učinit... Kniha není rozhodně lehkým čtením a určitě nesedne každému. Osobně se k ní čas od času vracím a četl jsem jí v průběhu let už asi třikrát. Vždy mě dokáže znovu zcela pohltit...

BaraCz

Tak tuhle knížku jsem si přečetla jen proto, že patří do povinné četby, prolouskávala jsem jí strašně dlouho a po padesáti nudných stránkách jsem musela přeskočit na nějakou 250 stranu, kde už se něco dělo, dobře když se rozhodovala, které dítě zachrání, to už mě bavilo, ale to je snad jediná část...Začátek je zbytečně moc dlouhý a rozepsaný v podstatě o ničem.Knížka mě docela zklamala...

kní

Z téhle knihy mi nejvíce utkvěla ta volba - okamžik, kdy na rampě při selekci se Sophie musí rozhodnout, které ze svých dvou dětí si vybere - a zachrání mu život (aspoň zatím) a které "pošle" na smrt. Tuhle myšlenku, teda spíše její představu - kdybych to byla já (mám taky dvě děti) - držím od sebe koštětem s dlouhou násadou, ani se na ni nedívám - a přece se v okamžení se mnou zem začne houpat a tmí se mi před očima...

Jackie55

Tuto knihu jsem si vybrala k povinné četbě a svého výběru opravdu nelituji. Na Sophiinu volbu nikdy nezapomenu.

werriss

Název této knihy jsem si vybavovala někde ze střední školy, a tak jsem se rozhodla, že bych si ji mohla přečíst. Navíc tu měla i dobré hodnocení. Ale... Autor si vybral zajímavé téma a některé pasáže mě také hodně zaujaly, byly skvěle napsané. Ale myslím si, že kniha je nesmyslně dlouhá a z velké části doplněná úplně zbytečným tlacháním o Stingovi. Být trošku jinak zpracovaná a hlavně kratší, líbila by se mi mnohem víc. Ale zas na tuto knihu nejspíš nikdy nezapomenu, skrz téma i těch mnoho set místy zbytečných stránek :)

Frity

Jedna z knih, která člověka chytne za srdce a přemýšlí o ní i dlouho po přečtení. Sophiina volba mě velmi oslovila a zaryla se mi pod kůži, i když ze začátku mi dělalo problém se do knihy začíst, a prvních 200 stran se mi četlo velmi těžce a nezáživně, zejména pasáže, týkající se autorova původu a nenaplněného sexuálního života. Potom mě však kniha zcela pohltila. Příběh Sophie byl dechberoucí. Důmyslné střídání časových linek, kdy byl postupně odhalován Sophiin život před válkou, za okupace Varšavy, v koncentračním táboře a poté v Americe, mě udržoval v neustálém napětí a byl velmi čtivý. A pasáž kdy Sophii s dětmi transportují do Osvětimi a je následně donucena zvolit si mezi jedním ze svých dětí, byla pro mě velmi silná a neubránila jsem se slzám. Také postava Nathana, který na jedné straně vystupuje jako Sophiin zachránce a na druhé straně ji psychicky i fyzicky ničí byla velmi zajímavá a příběh celkově doplňuje. Vřele doporučuji.

Romance

Promiňte, asi jsem si spletla knihu... Nebo mi sakra někdo vysvětlete, proč se větší třetina knihy točí okolo nějakého úchylného panice, o kterého ani homosexuál zájem nemá, když dle názvu by se měl příběh vztahovat k Sophii a jejím ukrutném životě? To jsem si rovnou mohla přečíst "50 odstínů šedi"!
Navíc knížka by se krásně dala zkrátit do životopisného románu pouze o Sophii a nikdo by se nemusel brouzdat desetitisíci slovy, které Styron mohl vynechat. Ano, knížka má pěknou slovní zásobu, ale bohužel hlavnímu příběhu je dán pouze malý prostor...

kata5121

Náročné čtení na patnáctiletou hlavu. Musím se k ní zase vrátit.

ave55

Knihu jsem četla poprvé asi před 25 lety. Bylo to v době, kdy ještě nebylo mnoho knih napsáno o holocaustu, odboji za 2. světové války, o zvěrstvech na lidech, hlavně v Polsku, pobaltských zemích, u nás či jinde v Evropě. Ovlivnilo mne také to, že jsem měla děti v přibližném věku dětí Sophie. Podruhé jsem se ke knize vrátila před nedávnem a začínám srovnávat. Ano, děj mne už tak nezaujal (myslím tím děj po válce). Ale ta hlavní myšlenka, která by měla z této knihy vzejít, je právě ta Sophiina volba. A toto žádná "omáčka" poté neovlivní. Stále u mne 5*.

DeadUnicorn

Tuto knihu je těžké zhodnotit - na jedné straně je tu dojemný a těžký příběh Sophii, její vyprávění o hrůzách, které se obyčejným lidem děly za války a ze kterých nevyváznete bez hlubokých jizev na celý život, o velké ztrátě i nešťastné lásce a zoufalství. Kvůli této části, která mě ke knize přiměla, jsem se do ní s chutí pustila. Jenže potom je tu ta druhá část knihy, kterou jsem se musela náročně prokousávat. Nudné, často naprosto zbytečně dlouhé a nezajímavé průpovědi mladého nevybouřeného Stinga, u kterého máte pocit, že jedinou jeho starostí je sebelítost nad nevyužitím jeho nádobíčka. Možná autorovi křivdím, ale právě jeho postava mi byla naprosto nesympatická. Často úchylné pasáže, do kterých byl celý Sophiin příběh zabalený, celou atmosféru jen kazily. Občas jsem jen znuděně přeskakovala a hledala, kde se zase ukáže hrdinčino jméno. Krásné a srdcervoucí, jen kdyby měl její příběh prostor vyniknout.

Zuza1893

Až na hodně chladný a dost nudný začátek, který jsem hodně přetrpěla, mě kniha chytla a moc se mi líbila. Jen to chce přetrpět prvních cca 150 stránek.

cat5

Za sebe tedy absolutně nevím, kde tato kniha vzala tak vysoké hodnocení. Chystala jsem se na ní už dlouho a to jen proto, že mě na ni navnadili ještě ve škole při literatuře. Bylo nám tehdy totiž řečeno, že kniha Sophiina volba pojednává o SOPHII a o jejím životě v koncentračním táboře, přičemž je dílo završeno tou strašnou srdcervoucí volbou. S tím to jsem se do čtení vrhla a toto jsem očekávala. Nikdy by mě nenapadlo, že Sophie bude jakási vedlejší postava a hlavní lajnu s prominutím vyžere nějaký šíleně nesympatický a nevybouřený Stingo, který prakticky celou knihu neřeší v podstatě nic jiného, něž svůj napružený rozkrok, židovská ňadra a v neposlední řadě se může uzoufat,že mu žádná nechce dát. Když pominu Stinga, tak Nathana jsem vydýchávala stejně těžko a opravdu nechápu, ty nesčetné sexuální scény (místy dosti nechutné), které zde dle mého názoru nemají co dělat a příběhu nijak neprospějou. Jednu hvězdu dávám pouze za vyprávění Sophie, které bylo zajímavé a strašné, ale totálně se udusilo v již výše zmíněných nesmyslech.

Richisa

Neobvyklý pohled na hrůzy války. Přečetla jsem jedním dechem a doporučuji.

Milikxy

Za me jedna z nejlepsich knih co jsem cetla. Film dobry ale kniha obsahuje mnohem vice. Dotyka se vice temat. Velmi dobra knizka.

katushah

Hezká knížka, ale taky z ní nejsem kdovíjak unešená. Děj je příliš dlouhý. Stingovo vyprávění o jeho životě bych zkrátila o 90%. Než se čtenář dostane k tomu podstatnému, tak už je otráven zdlouhavou a nezáživnou omáčkou. Líbila se mi z postav jen Sophie a její vyprávění. Zbytek by tam nemusel být, :)

tygřík2

Tahle skvěle napsaná kniha je o mnoha věcech. Ale nejvíc mě zasáhlo právě to, co je v jejím názvu. Nedalo mi to dlouhou dobu pokoje. Budila jsem se ze spaní zpocená hrůzou a plížila se pohladit svá spící robátka. Myslím, že tenhle kousek textu ztvrdil můj postoj k diktaturám víc než by to dokázalo tisíc odborných knih, přednášek a filmů.

Jessybelle

Vlastně ani nevím, co napsat. Kniha je to těžká tématem, přesto se mi četla dobře.
Vykreslené zlo nacistického Německa, beznaděj lidí v období války, ale hlavně silný příběh jedné ženy...

StihOMam

William Styron nás ve svém psychologické románu upozorňuje prostřednictvím nejrůznějších úhlů pohledu na jednu a tutéž klíčovou otázku. Fašismus. Není soustředěn na pouhý fakt fašismu, ale na i život v jeho největším „rozkvětu“ a na jeho následky, na život po něm.
Název knihy upozorňuje na volbu Sophie. Musíme však konstatovat, že jich bylo více, celý řetězec. Zda se angažovat v okupované Varšavě či ne. Zda použít své tělo jako nástroj. Které ze svých dětí vybrat. O tom všem je Styronova náročná kniha.

Evus

Příběh jsem znala z doslechu a od knihy jsem čekala něco úplně jiného. Spíš popis Sophiina života v Osvětimi, než co se dělo po válce. A že o její volbě bude v knize sotva odstavec... Ale jinak se četla dobře, zajímavý náhled na traumata těch, co přežili a snaží se svou zkušenost předat jiným, vypořádávají se s pocity viny i hnusu a kladou si otázku, proč zrovna oni...

katerina.sto

Konečně jsem se k tomuto dílu po letech dostala a naprosto si mě získalo. W. Styron je naprostým mistrem slova. Stává se dokonalým vševědoucím vypravěčem, který s hlubokou inteligencí a empatií líčí charaktery všech zásadních postav, včetně nejniternějších koutů jejich duší. Vše je doprovázeno popisem tehdejší společenské atmosféry v Americe, řadou úvah, faktografických informací i lyrických pasáží. Román má naprosto vše, co od kvalitního díla tohoto žánru očekávám. Strhující příběh, momenty překvapení, erotiku, kvanta emocí, ponaučení. Jediné, nad čím stále dumám je, jaký postoj vlastně zaujímám, co by čtenářka, k titulní hrdince. Během čtení jsem k ní chovávala stejně velký odpor, jako obdiv. Ale zanechané rozpaky v duše čtenáře jsou, dle mého skromného mínění, právě jednou ze stop, které by měly být zanechány po dočtení psychologického románu. Nemohu jinak, než doporučit!

intelektuálka

Vynikající zveřejnění toho, co můžematku dětí nejvíce postihnout. Kdo by chtěl řešit takové dilema? Hluboké pochopení pro ženu, která pak jen přežívá a hledá útěchu v sexualitě. Je jasné, že to nemůže dobře dopadnout. Otázka je, nakolik si Sophie může za svůj osud sama? Podle mě nemůže, jí osud rozdal špatné karty...

anezka.mrz

Skvěle psaná kniha. Hodně omáčky kolem, ale i ta byla čtivá. Mám ráda knihy, kdy se postupně odhaluje příběh hrdinů, což Sophiina volba dokonale splnila. A bylo zajímavé, že byla kniha psaná z pohledu třetí osoby (Stinga).

ArwenAragorn

Brilantní kniha! Filmové verzi toho hodně chybí.

Aymira
27.12.2016

Asi jsem kulturní barbar, ale dělalo mi velký problém tuto knihu dočíst. Samozřejmě i na mě dolehla závažnost tématu, ale přesto se mi kniha velmi obtížně četla - minimum dialogů, místy dlouhé vyprávění bez nějaké větší vypovídací hodnoty. Na téma nacismus si vybavím kousky, které mnou otřásly mnohem víc.

TomTomis
09.12.2016

Na tuhle knihu rád vzpomínám, i když ne kvůli tématu Četl jsem ji kdysi dávno a mám z ní pořád zvláštní pocit deprese, smutku. Líbilo se mi, že postavy nebyly černobílé. Jedna z těch nej od Styrona.

Trosman
04.12.2016

Kdysi jsem tuto knihu měl v povinné četbě a asi po 200 stranách jsem si řekl, že tohle nedám a jednou ji možná přečtu, ale nějak mě to k tomu zpětně netáhne. Možná jsem udělal chybu, protože je to jediná kniha, kterou jsem začal číst a nedočetl jsem ji až do konce. Jelikož vím, že se hodně lidem líbí, tak ten pocit přečíst ji znovu mám, protože asi pak časem se z toho stane kniha se zajímavým dějem, proto pro mě nemá smysl hodnotit hvězdičkami.

Ay.Le
19.11.2016

Sophiina volba je po stylistické stránce opravdu skvost a patří právem mezi velmi dobře známé knihy, snad hlavně díky svému ústřednímu tématu, které alespoň zevrubně zná každý, kdo vychodil střední školu.
Děj se chytře prolíná a v pořád užších a užších spirálách se vrací k době, kdy Sophie byla v Osvětimi, nicméně ona zásadní volba je odkryta už něco málo za půlkou knihy, ačkoli detaily se čtenář dozví až skoro na konci. Z mého subjektivního pohledu je to dost škoda, protože efekt, který to mohlo vyvolat, se nedostavil. Když k tomu přičtu ještě zcela nepřekvapivý konec a postavy, které v průběhu příběhu odkrývají i své značně nesympatické stránky, kvůli kterým je těžké se s nimi ztotožnit, dávám 4*

FemmeFragile
11.11.2016

Kdysi, když jsem viděla poprvé filmovou adaptaci této knihy, podařilo se mi zjistit, že existuje i knižní verze, o které jsem do té doby nevěděla, a od toho momentu jsem dlouhá léta váhala, zda si knihu skutečně chci přečíst. Film mi přišel tak dokonalý, že jsem se bála zklamání z knihy, přestože obvykle mám raději knižní předlohy než filmy. Letos jsem se konečně rozhodla, že si kniha přeci jen zaslouží být přečtena, a pustila jsem se do ní.

Nechci říct, že bych byla vyloženě zklamaná. To vůbec ne... Avšak existují určité věci, které knize nemohu zapomenout a odpustit, a kvůli kterým již napořád budu mít raději filmové zpracování a filmovou Sophii, bravurně a nepřekonatelně ztvárněnou Meryl Streep.

Každá částečka vašeho těla umírá proti té nespravedlnosti, příkořím, které se v Sophiině životě staly, větším dílem náhodou. Avšak v knize je Sophie líčena jako člověk, jako člověk z masa a kostí, se všemi osudovými, životními chybami, které ji dovedly dovedly až tam, kde skončila svůj život. Proti ní je filmová Sophie pouze loutkou, s níž si krutě pohrál osud, a můžeme se snadněji ztotožnit s jejími (byť špatnými) volbami, kdežto při čtení si někdy (i když provinile), musíme nesměle připustit, že za život, který žije, může Sophie sama. Jde mnohem snadnější soucítit se zářivou Sophií, nositelkou jakéhosi vnitřního světla a nesmírného charisma, Sophií romantickou a přesto cudnou, která svůj osud přijímá, jak jí přijde do cesty, než se Sophií, která má za sebou situace, v nichž ji jako čtenáři zkrátka vidět nechceme, ať už jde o její volby, o její chování a interakce s ostatními, o její "promiskuitu" a tělesnost...

Takový je ostatně i knižní Stingo. Zatímco film nám nabízí pohled na vystrašeného mladíčka, ve kterém postupně roste platonická láska nesmírných rozměrů, takových, že by se kvůli lásce k Sophii nechal smést z povrchu světa všemi těmi hrůzami, které prožila, a které mu v pohnutých okamžicích vypráví, v knižní verzi nalezneme pouze Stinga, zoufale toužícího po tělesném kontaktu, Stinga žárlivého a do jisté míry až sobeckého.

Jediný, kdo zůstává v nezměněné podobě, je Nathan, ve vší své šílenosti a horečnaté nemocnosti, která ho nutí jednat se Sophií stejně v knize jako ve filmu.

Přestože mám ráda realismus a věci popisované tak, jak v životě jsou, byla jsem nakonec hrozně rozčarovaná z toho, že Sophiina volba se červené knihovně neblíží ani náhodou, nedotýká se jí ani tak málo, jako film. Když se dočítáte o válečných hrůzách, doufáte, že svět, který existuje nyní, bude jakýmsi způsobem "měkčí", že jeho hrany budou ohlazené, aby se o ně nikdo nemohl zranit, ale nakonec zjistíte, že ač se tak současnost netváří, je možná horší, než prožitá minulost... A to jako čtenář, který soucítí s hlavní hrdinkou, zkrátka slyšet a číst nechcete.

Přes to všechno jsem musela Sophiině volbě dát 5 hvězd, vlastně i přes to, že takové dílo by mělo stát mimo veškerá hodnocení, protože posuzovat tak závažné a tragické dílo je téměř svatokrádeží a žádné pozemské hodnocení vám nepřipadá dostatečné... Každopádně bych knihu doporučila naprosto každému, ba dokonce bych ji možná dala každému přečíst povinně, neboť právě ona od vás, víc než jiné knihy, bude očekávat velkou čtenářskou spolupráci, ať už ve znalostech či emocích. Alespoň jednou za život by tuto knihu měl držet v ruce každý člověk, který má v sobě alespoň kousek citu...

boxas
02.11.2016

Strhující, jedinečná, nezapomenutelná... Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.