Sociologie

Sociologie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158390/bmid_sociologie-dnn-158390.jpg 4 139 17

Kniha významného britského sociologa a ideového otce tzv. třetí cesty - mezi klasickou levicí a neoliberalismem, Anthonyho Giddense je již řadu let nejuznávanější učebnici ve svém oboru. Jedná se o elementární učební text, ve kterém autor definuje klíčová témata a termíny oboru sociologie, jež zpracovává s vysokou odbornou erudicí, přitom však a nanejvýš čtivě a srozumitelně. Vydání vychází z posledního, podstatně přepracovaného a rozšířeného anglického vydání z roku 2008.... celý text

Literatura naučná , Sociologie, společnost

Vydáno: , Argo

Sociology

Petiscetbis
Petiscetbis
20.02.2024 4 z 5

Kniha Sociologie od Anthonyho Giddense je grandiózním úvodem do studia sociologie. Vysvětluje, co je to sociologie, jak sociolog přemýšlí a jakými tématy se může zabývat. Témata, kterými se sociologie může zabývat jsou různorodá a týkají se spousty aspektů lidské činnosti a různých společenských jevů. Tato témata Giddens stručně popisuje a ukazuje co je na nich zajímavé, jak se ve společnosti pohled na různá témata měnil a co se dá zkoumat dále. Rozebírá témata jako kultura, vývoj jedince, typy společností, rasa a etnicita, pohlaví a sexualita, rodina, společenské vrstvy, kriminalita a deviace, práce, vlády a politika, média, vzdělání, náboženství, rozvoj nebo města. V knize jsou i rozebrané některé výzkumné metody a teoretické přístupy. Tématům se věnuje autor povrchně, k hlubšímu pochopení je potřeba jiných specializovaných publikací. Kniha nicméně funguje výborně jako úvod do sociologie, ačkoliv některá problematika je už zastaralá a ve společnosti přibyli nové výzvy a problémy.

Kabuky
Kabuky
24.06.2023 5 z 5

Perfektní přehled sociologie.

Dionýsos
Dionýsos
13.01.2023 5 z 5

Je to studijní materiál s velkým S, naprostá záchrana. U sociologie nečerpám skoro z ničeho jiného, leda pak ještě ze Základních sociologických textů od Ivana Muchy. Pro hlubší sociologickou znalost si ale stejně člověk musí přečíst nějaké díla dalších autorů, ale Giddens sociologické přístupy pěkně shrnuje.

janka2000
janka2000
28.09.2022 5 z 5

Tohle je pravá sociologická bible. Najdete tu vše, co potřebuje znát ke studiu. Je skvěle a přehledně strukturovaná. Naleznete v ní mnoho příkladů z praxe, dat, ale i myšlenek k zamyšlení. Prostě must have každého sociologa.

Renatka11
Renatka11
15.04.2021 5 z 5

Jeden z nejlepších studijních materiálů, který je naprosto srozumitelný i pro laika a stejně čtivý jako beletrie. Ráda se k němu někdy vrátím.

marvarid
marvarid
12.11.2019 4 z 5

Opravdu výborně napsaná učebnice obsahující základy velmi zajímavého oboru. I pro mě jako pro laika dobře srozumitelná. Z rozsahu jsem měla zpočátku trochu strach, ale zbytečně. Za mě maximální spokojenost.

wosch
wosch
16.02.2018 4 z 5

Spousta zajímavých analýz - nejednou však již v okamžiku publikování mrtvých.

MoLend
MoLend
13.02.2018 5 z 5

Povinná kniha pro studium FHS UK. Před četbou jsem ani pořádně netušila o čem je obor sociologie. Knihu jsem ale přečetla i pozpátku, zkoušku jsem udělala s přehledem a hlavně jsem si obor Sociologie velmi oblíbila. Kniha je velmi dobře psaná, zajímavá, srozumitelná. Dáva fakta do příjemných celků a člověk si i bez "učení" velmi mnoho zapamatuje. V knihovně mi určitě zůstane a o obor se budu zajímat i dále. Doporučuji.

Jass
Jass
25.01.2018 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že mě učebnice může rozbrečet, ale stalo se, a ne jednou a nebylo to frustrací z toho, že nestíhám... Učebnice je čtivá a i když bych občas ocenila trochu rozsáhlejší informaci je pravda, že už tak je kniha nechutně macatá a obsahuje odkazy na další literaturu pro zájemce. Jediné, co bych vytkla je, že v některých místech byl překlad prapodivně kostrbatý a musela jsem si větu přečíst několikrát, abych pochopila, co měla znamenat a domnívám se, že v několika místech to bylo přeložené nesprávně, protože to potom nedávalo smysl...

StihOMam
StihOMam
20.04.2017 5 z 5

Nádhera! Zařadím svým dětem jako povinnou literaturu, protože knihu považuji za neuvěřitelně příjemné překvapení při studiu a také jako skvělý zdroj informací.

hellena1523
hellena1523
30.01.2017 5 z 5

Jedna z mála čtivých odborných knih. A naprostý základ sociologie a příbuzných oborů.

Erik77
Erik77
11.01.2017 5 z 5

Excelentná kniha !

gwineth
gwineth
17.03.2016 4 z 5

Na dovolenou jsem si vzala tuto knihu a román. Přečetla jsem celou Sociologii, román zůstal neotevřen. Myslím, že kniha je dobrým dokladem toho, že i odbornou literaturu lze psát poutavě. Nicméně je třeba si při četbě uvědomit, že celá řada faktů, které autor uvádí, jsou již zastaralé, některé hypotézy byly vyvráceny, některé výzkumy, které cituje, a o něž se opírá, nebyly provedeny správně a později se jejich závěry ukázaly jako nedoložitelné nebo mylné. Přesto většina zůstává v platnosti a pro všechny zájemce o studium sociologie doporučuji jako vhodný úvod.

pestas
pestas
21.01.2016 4 z 5

Moc dobŗ se mi z toho ucilo a vracela jsem se k ni i kdyz uz jsem to nepotrebovala ale bavilo me to cist

Mr. Sova
Mr. Sova
21.08.2014 3 z 5

Čtivé jako román

Kvothe
Kvothe
29.03.2011 4 z 5

Velmi čtivá učebnice sociologie, která se čte tak lehce, až je téměř problémem vnímat sociologický obsah :-)

Jíťa
Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

I odborná literatura se dá psát poutavě a bez nutnosti pročítat každou stránku třikrát.