Slunce a stín

Slunce a stín https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12627/slunce-a-stin-12627.jpg 5 34 4

Pokrokový americký autor Ray Bradbury je u nás dobře znám svou Marťanskou kronikou či románem 451° Fahrenheita. Ačkoliv získal ve světě proslulost především jako autor vědeckofantas­tických povídek, je jeho povídkové dílo daleko mnohotvárnější, tematicky i žánrově neobyčejně bohaté. Fantastické se v něm prolíná s reálným, filozofické s poetickým, strašidelnost ve stylu povídek E. A. Poe je ironizována a někdy s humorem dotažena až po samu mez absurdnosti. Ať už jsou to Bradburyho kouzelné dětské povídky, či povídky z prostředí Jižní Ameriky nebo sugestivní povídka o bloudění na Venuši, všechny dotvrzují, že autor je nejen mistrem povídkové formy, ale že chce svými příběhy říci mnoho závažného a varovného, laskavého, povzbudivého; a to především je skutečnou příčinou jeho úspěchu u čtenářů na celém světě. Doslov napsal František Jungwirt. 23-155-63... celý text

marcus0379
27.03.2020 5 z 5

úžasná klasika

Beer_bro
04.12.2019 4 z 5

Různorodé povídky. Na cesty do práce nebo školy a zpět jako ušité.
Čertík v krabičce stál rozhodně za přečtení. Také třeba Kaleidoskop. Teprve "na smrtelné posteli" se ukáže. Nebo jinými slovy - jako v této povídce - "v kaleidoskopu vesmíru".

iLuciferie
03.01.2017 3 z 5

Sympatická sbírka plná lepších i slabších povídek. Nicméně minimálně díky Jezeru, Čertíkovi v krabičce a Volání v mlze jistě stojí za to.

kolacky
10.08.2015 5 z 5

Tuhlhle konkrétní knížku nemám, ale přišla jsem na to, že povídky v ní obsažené mám v jiných sbírkách, především v Kaleidoskopu. Takže hodnotím i tak.