Skrytá čísla

Skrytá čísla https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330278/mid_skryta-cisla-pux-330278.jpg 4 22 2

Pravdivý příběh tří Afroameričanek, jež se zapsaly do dějin NASA jako tzv. lidské počítače. Matematičky černé pleti Dorothy Vaughanová, Mary Jacksonová a Katherine Johnsonová přispěly k největším úspěchům NASA a významně napomohly k uskutečnění amerického snu vyslat člověka do vesmíru a přistát na Měsíci. Jejich výpočty přispěly k tomu, že americký astronaut John Glenn mohl v roce 1962 úspěšně letět do kosmu. Příběh napsaný na základě osobních vzpomínek bývalých zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, studia archivních dokumentů, korespondence a článků v novinách o trojici černošek stojících na americkém společenském žebříčku na nejnižší příčce, jejichž práce však navždy změnila tvář NASA a v době studené války pomohla Spojeným státům americkým podmanit si vesmír. Zfilmováno v roce 2016 jako Hidden Figures - Skrytá čísla - premiéra v Česku v březnu 2017.... celý text

Literatura faktu , Věda , Vesmír

Vydáno: , Harlequin

Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race , 2016

Eleanor-ka
23.02.2018 3 z 5

Čekala jsem trošku něco jiného, pro mě to bylo docela nudné přelouskávání něčeho, co by se dalo sloučit do o dost menší knihy...
Pouštěla jsem se do knihy s obrovskou vervou, protože i přes to, že matematika není můj šálek čaje, obdivuje každého jednoho človíčka, který s touto vědou sympatizuje. Jsem však toho názoru, že autorka mohla knihu napsat opravdu lépe.

ladyfromskye
22.10.2017 3 z 5

Z knihy jsem docela zklamaná. Těšila jsem se na poutavou biografii o úžasných ženách, o nichž jsem dosud neměla ani nejmenší tušení, přestože o vesmír jsem se jednu dobu zajímala dost intenzivně. Jenže. Celou dobu jsem měla pocit, že příběhy počítaček tak nějak zapadají v té hromadě informací o světě kolem. Neříkám, že to tam nepatří, patří, ale ne v takovém množství. Autorka sama v epilogu přiznala, že něco musela vyškrtnout - ale, že to bylo zrovna na úkor hlavního tématu, to je hodně špatně. Seznam použité literatury je impozantní a inspirující, nicméně právě on, respektive nezkušenost autorky, měla za následek toto pochybení. Do příště by se spisovatelka měla naučit zabíjet své miláčky. Jinak každý svůj příběh utopí v omáčce. Teď se těším na film, tak nějak předpovídám, že bude mnohem lepší než kniha.
Edit 24. 10. 2017 Tak film je skutečně mnohem lepší než kniha. Jeho jedinou vadou je, že historická fakta si trochu překroutil ve svůj prospěch. Takže moje rada zní: přečtěte si knihu a pak se podívejte na film. A i když si pak budete chtít příběh lidských kalkulaček připomenout pouze filmem, nezapomínejte na to, že ne všechno, co je řečeno a viděno ve filmu, se odehrálo i ve skutečnosti.

vesmír zfilmováno matematici matematika osudy žen NASA

Autorovy knížky

Margot Lee Shetterly