Široké okno

Široké okno https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/736/bmid_siroke-okno-NoQ-736.png 4 296 25

Pokud jste ještě nečetli vůbec nic o sourozencích Baudelairových, pak byste ze všeho nejdřív měli vědět toto: Violet, Klaus a Sunny jsou dobrosrdečné a bystré děti, ale jejich životy bohužel naplňuje jen samé neštěstí a utrpení. Jejich příhody jsou tragické a skličující a ta, která je popsána v této knížce, patří snad k nejhorším ze všech. Nemáte-li dost odvahy na četbu o událostech, v nichž se objeví hurikán, hladové pijavice, studená okurková polévka, odporný zločinec a panenka Drahuška, přivede vás tato knížka pravděpodobně na pokraj zoufalství a beznaděje. Autor však i nadále bude pokračovat v zaznamenávání pohnutých osudů Baudelairových, protože je povinen tak činit.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

A Series of Unfortunate Events, Book the Third: The Wide Window , 2000

olívoil
28.12.2023 5 z 5

Další díl Řady nešťastných příhod, ke které mě dovedli mí synové, takže mi ji doporučili...........těším se na další díly.......přečteno v rámci Dětské výzvy 2023

marketa3815
02.06.2023 5 z 5

Nemůžu hodnotit, protože nejsem dítě. Četla jsem anglicky, doporučuji od úrovně intermediate, zaručeně si rozšíříte slovní zásobu, nová slova jsou vám vysvětlena jako malým dětem. Stále stejné schéma příběhů je pro mě jako dospělou neskutečně ubíjející, nudné a rozčilující. Česky ani za nic. A další díly už ani anglicky.

mia.com
15.01.2023 4 z 5

Jako dítě jsem tuhle sérii měla moc ráda, byla taková jiná, než ostatní knížky pro děcka. líbilo se mi, že se všechny vědecké vynálezy tváří, že by to fakt mohlo fungovat. Nicméně musím doporučit také film a seriál, obojí se mega povedlo.

MargotWolandov
01.01.2023 5 z 5

Synovi je dvanáct a svěřil se mi, že až bude velký, chce mít dům jako teta Josephine. A já? Já taky!!! (I když už velká jsem!)

Booky84
16.09.2022 5 z 5

Opět čtivý díl, který se nese v podobném duchu jako díly předchozí - to mne baví a uvidíme, co přinese další díl. Avšak teta Josephine byla až extrémně bojácná a naivně jsem doufala, že se to změní nebo nějak zlomí, škoda.

keselylenka
14.12.2021 2 z 5

Bohužel už potřetí stejná zápletka zásadně ztrácí kouzlo. Nový opatrovník, zjeví se Olaf, všichni dospělí jsou hloupí a tak to jede pořád dokola. Za mě už stačilo.

pink_ivy
21.01.2019 3 z 5

Sourozencům Baudelairovým se doslova lepí smůla na paty. Poté, co zažili další traumatickou epizodu z jejich nešťastného života se dostávají k tetě Josephině a mohou jen doufat, že tentokrát se jejich životy konečně obrátí k lepšímu.

Třetí díl je opět ve standartně zajetých kolejích - nové místo, nový opatrovník, nový převlek, nový plán k ukradení jmění Baudelairových. Knížka opět nešetří ani ironií, ani notnou dávkou naprosto absurdních situací, tentokrát se Baudelairovi budou muset poprat nejen s hrabětem Olafem, ale i s nepříznivým počasím, které se žene na jejich nový domov.

Ač se to stále dobře a lehce čte, musím podotknout, že to postrádá další nápady a zápletku. Stejné schéma se vyplatilo dvakrát a autor sází na jistotu, ale upřímně řečeno, když potřetí čtete dokola to stejné, přestává vás to pomalu bavit. Doufám tedy, že s následujícím dílem se zápletka konečně někam posune a ukáže se, že za vším stojí nějaká hlubší pointa.

iLuciferie
09.01.2019 3 z 5

Stojí za přečtení v originále :)

kyticka152
27.10.2017 4 z 5

Kniha se mi opět líbila. Malinko mi začíná lézt na nervy naivita pana Poa a pořád omílání dokola hraběte Olafa. Ale i přesto si přečtu další díl. Doporučuji k přečtení.

Percabethka
21.09.2017 5 z 5

Příběh s tetou Josefínou je poslední, jehož děj jsem díky filmu znala dopředu, tak už se docela těším na další díly, které pro mě budou asi víc napínavé :) Tenhle díl byl ale i tak úžasný ❤

Edona
16.07.2017 3 z 5

Jelikož jsem viděla filmové zpracování, tak ani třetí díl a jeho závěr pro mě nebyl překvapivý. Vlastně i tak se moc nového nedozvíme, jedná se pořád o totéž, akorát je jiné prostředí, jiné kulisy.. Doufám, že v dalších dílech vyjde na povrch vícero nových informací a tajemství ohledně sourozenců, jejich rodičů a podobně. Nicméně opět musím pochválit vypravěčství pana Snicketa, a taktéž poučky protkané celým příběhem, to je pro menší čtenáře určitě poučné. Těším se na další díl.

Život-s-Kačí
13.09.2016 3 z 5

Kniha byla opět velice poutavá. Předchozí díly se mi ale líbily trochu víc.

thg-queen
04.01.2016

Řada nešťastných příhod (3)/Široké Okno
Hodnocení od thg-queen
27.12.2015

Tahle kniha byla velmi dobrá. Já ráda čtu knihy které jsou detektivní a záhadný a tahle byla přesně to. Líbilo se mi jak tahle knížka je reální a že věci které se stali, se můžou stát v normálním životě.Já se myslím že jsem nevíce jako jediní bratr kterí se jmenuje Klaus. Já totiž mám ráda čtení ale jsem přečetl pouze tuto knihu a ne ty ostatní z serie. Celkově by jsem dala tuto knihu 9/10 (4.5/5)
- thg-queen

Dinosaur
01.07.2015 4 z 5

(9/10) Třetí kniha se stále nese ve stejném duchu, jako první dvě, jen je snad o něco akčnější. Na jednu stranu nepřináší nic moc nového, ale zároveň je pořád lehce absurdní, napínavá a velmi čtivá (v podstatě všechny tenčí knihy z této řady jsem přečetl v jednom kuse a poté ještě sáhl po dalším díle, se kterým se stalo to samé). (05. 8. 2013)

zuzi1162
25.03.2015 2 z 5

Jednička mě nadchla. Půjčila jsem si celou sérii domů, ale vydržela jsem jen do tohoto třetího dílu. Stále se opakující větné motivy a dovysvětlování byly na mě moc. V první knize mi to přišlo, že to má šmrnc, zde už mě to spíš nutilo přeskakovat celé odstavce.

brčko-A
19.08.2014 5 z 5

Pěkná knížka,miluji tuto sérii.

jacquelineFF
28.03.2014 3 z 5

Zvláštní knížka, některé pasáže byly docela nudné :-/

akzena
05.01.2014 3 z 5

Aluze:
Ike (přezdivka Dwighta Davida Eisenhowera, generála a 34. prezidenta USA)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale spíš asi ne:))
- LS jedl studenou okurkovou polévku v Egyptě u přítele zaříkávače hadů
- LS prchal ze zámku svého nepřítele a nechal si udělat vizitky jako admirál francouzského námořnictva, aby se dostal pryč
- přítelkyně LS, malířka Gina-Sue říká: Je pozdě zamykat stodolu, když už jsou koně pryč.
- Ike uměl pískat Mozarta a Beethovena se sušenkou v puse jako Baudelairovic maminka

petrisca
15.10.2013 5 z 5

Zase nečekaná kniha, hrozně se mi líbila :)

Tom Riddle
10.07.2013 4 z 5

Smrt rodičů i prvního opatrovníka, psychické a fyzické týrání a další veselé příhody už mají Baudelairovi za sebou. Za krátké dvě knížky (dohromady cca 300 vtipem nabušených stran) zjistili, že se nemůžou spolehnout na nikoho jiného, než sami na sebe. A když se úvodem knížky plaví s bankéřem Poem po hladině jezera Lachrymose vstříc nové opatrovnici, tuší, že je nečeká nic dobrého. Mají samozřejmě pravdu, protože padouch Olaf je vždycky někde poblíž, jejich trhlá ustrašená tetička Josephine Antwhistle ale situaci taky zrovna nepomůže. Stačí se ostatně podívat na její dům, podivnou nestabilní stavbu, kterou takřka silou vůle na ohromném útesu trčícím nad jezerem zajišťuje vetchá ocelová konstrukce. A jako by se proti Baudelairovým spiklo úplně všechno, sama matka příroda přispěje svojí troškou do mlýna (rozuměj sešle na jezero Lachrymose hurikán jménem Herman).

Ve srovnání s prvními dvěma díly je v Širokém okně rozhodně víc akce, víc absurdity akce a temnější ráz, zamrzí ale absence kompaktnější dlouhodobé linky, vyjma faktu, že Olaf prostě jde po dětech a jejich bohatství, není zatím nic dalšího, čeho se chytít. Čte se to rychle, čte se to samo, a ohromně to baví, ale z prvních tří knížek je Široké okno bohužel nejslabší. Přesto dává příslib do budoucna a končí optimistickým hřejivým tónem, což je fajn změna.

Ještě bych rád podotknul takovou věc. Lemonyho Snicketa jsem začal číst v podstatě jenom díky jeho filmovému zpracování. Ve srovnání s knížkami mě trochu překvapuje fakt, že Olaf je v knížkách ještě mnohem horší padouch. Pro srovnání SPOILER konec tetičky, kdy filmový Olaf Josephine prostě jenom nechá napospas pijavicím a odpluje se svojí lodí pryč, zatímco knižní Olaf Josephine aktivně hodí z bezpečí lodi do vody. Knižní scéna je tedy o poznání grafičtější a drsnější. KONEC SPOILERU.

Daniel Handler
americká, 1970