Síla nevědomosti

Síla nevědomosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348584/bmid_sila-nevedomosti-mIT-348584.jpg 4 6 2

Naprostou většinu problémů, které musí lidé řešit, i situací, jimž musí čelit, charakterizuje nejednoznačnost. A právě způsob, jak se s nejednoznačností vyrovnáváme, předurčuje, zda budeme v současném chaotickém a nepředvídatelném světě úspěšní a zda se vyrovnáme se všemi zkouškami, jež na nás čekají. Zvládání nejednoznačnosti je nepostradatelnou dovedností v práci, podnikání, ve vztazích i v každodenním životě. Lidská mysl si vytvořila různé mechanismy, jak s nejednoznačností pracovat: některé pro nás mohou znamenat riziko, jiné nám naopak pomáhají. Jamie Holmes, spisovatel, novinář a spolupracovník think tanku New America, na stránkách této knihy na základě moderních vědeckých výzkumů vysvětluje, jak tyto mechanismy fungují a co máme dělat, abychom mohli nejednoznačnost a nejistotu využít ve svůj prospěch. Všechny teze dokládá na příbězích ze skutečného života – a nutno podotknout, že je to fascinující čtení. Holmes nás seznámí se špiónem, z něhož se stal lovec nacistů a učitel jazyků, vysvětlí tajemství úspěchu vodky Absolut nebo podivný fakt, že po zemětřesení vždy vzroste počet uzavřených manželství. Dozvíme se, jak nejistota ovlivňuje práci policejního vyjednavače a proč kvůli nejednoznačnosti posílají lékaři pacienty na zbytečná vyšetření. Vydáme se do světa módy v dobách, kdy zuřila válka o délku sukní, do univerzitních poslucháren i na závody silničních motocyklů. Seznámíme se s člověkem, který zkoumá podstatu vynalézání a podíváme se i do jedné zcela jedinečné školy v Jeruzalémě. V současném stále méně předvídatelném a komplexním světě se ukazuje, že to, na čem nejvíce záleží, není inteligence, pevná vůle nebo sebedůvěra. Podstatný je způsob, jak zvládneme to, čemu nerozumíme. Jamie Holmes, spisovatel, novinář a spolupracovník think tanku New America, studoval na Columbia School of International and Public Affairs a pracoval jako výzkumný pracovník na Harvard University. Jeho články se objevují například v periodikách jako Daily Beast, The New Republic, Foreign Policy či Science Monitor.... celý text

Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Management Press

Nonsense: The Power of Not Knowing , 2015

Sova15
Sova15
25.08.2023 3 z 5

Možná jsem od knihy očekávala něco jiného, ale nakonec jsem se poučila v jiném směru.
Některé myšlenky byly zajímavé, souhlasím, že si často děláme předem své předsudky.

Mrshodan
Mrshodan
11.04.2021 5 z 5

Má to děj a myšlenku. Výborně napsané. Člověk potřebuje jistoty a život jimi moc neoplývá. Autor ukazuje na konkrétních lidech, jak se ten rozpor dá pěkně zvládat.

Autorovy knížky

Jamie Holmes