Zvon malomocného

Zvon malomocného https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9819/bmid_sestra-fidelma-zvon-malomocneho-Dio-9819.jpg 5 59 16

Sestra Fidelma série

Tremayne je historik zaměřený na studium Keltů a keltské kultury. Tyto vědomosti využívá i při psaní historických detektivek se sestrou Fidelmou Ve studeném tmavém lese je nalezena mrtvá mladá žena. Dítě, které měla hlídat, zmizelo a vypadá to, že už je nikdy nikdo neobjeví. Už to samo by rozlítilo Colgúa, krále Mumanu, neboť ke zločinu došlo na území jeho sídla. Když je ale uneseným dítětem syn jeho sestry Fidelmy, slavné irské advokátky, a bratra Eadulfa, je to událost, která vzruší celé království. Jaký je důvod tohoto zločinu? Chce se někdo pomstít Fidelmě a Eadulfovi? Nebylo by to s podivem, vždyť si nadělali při vyšetřování různých zločinů spoustu nepřátel. Fidelma je ve dvojím ohni, jak roste její hněv vůči únoscům, zmocňuje se jí čím dál hlubší pocit viny, že svého malého synka svěřila na starost někomu jinému. Hledá nitky, které by ji dovedly k řešení, a dlouho tápe. Teprve když podnikne kroky, kterými přímo ohrozí vlastní život, přijde celé záhadě na kloub.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad

The Leper’s Bell , 2004

Luigi1
02.06.2023 4 z 5

Vraha jsem odhalil asi v polovině knihy,jinak se to dobře četlo

hanzmb
09.06.2022 5 z 5

Další vynikající historická detektivka. Má vše co si čtenář může přát. Spousta historických reálií, zajímavá zápletka, sympatická dvojice vyšetřovatelů. Mimo vlastní zápletku se tentokrát hodně prostoru věnuje osobnímu vztahu obou hrdinů. Vůbec to nevadí, naopak celé vyprávění to tak nějak zlidšťuje. Hurá na 15. díl.

kolacky
11.04.2021 5 z 5

Tak nějak jsem vraha odhadla asi v polovině. A tentokrát silně zabodoval Eadulf!!!

Eicherik
10.01.2021 4 z 5

Přiznám se, že příběhy sestry Fidelmy už pro mě ztratily svoje původní kouzlo. Zvon malomocného není špatný, ale už se k němu s určitostí nevrátím.

Art82
19.06.2020 4 z 5

Tento příběh byl podle mě průměrný. Možná to bylo i tím že jsem knihu četl tak dlouho. No každopádně se už těším na další.

moudivlacek
11.02.2020 5 z 5

Eadulf zde dokáže, že není jen tak ozdobný přívěsek na krku Fidelmy, ale její rovnocenný partner, stejně tak i dobrý v odhalování záhad. Zde dostal velkou příležitost, i on chce najít svého syna, bez pomoci Fidelmy, aby všem a hlavně jí dokázal, že se s ním má počítat. A Fidelma se konečně vzchopí a pátrá rovněž po svém synkovi, zároveň si uvědomí, co všechno pro ni vlastně Eadulf a jejich synek znamená, že to není konec jejího života, ba právě naopak. A závěr vyšetřování tak patří Fidelmě, která se svou bravurní lehkostí odkryje zbytek tajemství i vrahy. A je to ona, kdo první Eadulfovi nabídne ruku k společné další budoucnosti.

wooloong
27.02.2018 4 z 5

Jeden z povedenějších dílů, kde se řeší nejenom detektivní zápletka, ale i vztah mezi Fidelmou, Eadulfem a Alchúem, přičemž Fidelma musí k vyřešení rodinných dilemat použít nejenom chladnou logiku a racionalitu, a to je pro ni sakra těžký. Oproti prvním knihám jsem vděčná za výrazný posun, co se popisu místa děje a osob týče. Většina důležitých osob má svůj jednoznačný charakter a většinou se chová v souladu s ním. Líbil se mi popis Uamanovy věže, jako bych tam byla. Jenom Sárait se chovala prostě divně a totálně nelogicky.

elizabeth_ba
30.10.2017 5 z 5

Tenhle díl zaujme už námětem, tam se prostě nemůže stát, že by v konfrontaci s ostatními zapadl, jako se mi to stalo u Zlého úplňku. Fidelma i tady ještě občas zůstává pěkně protivná, ale ono po tom, co se jí přihodilo, není divu. A uvědomí si, jak moc by mohla ztratit. Odnoží církve a herezí a jiných blbostí není nikdy dost, tak tentokrát potkáváme vzdělaného lékaře až z Persie (a omlouvám se, jméno města jsem fakt zapomněla), jménem Basil Nestorios, jenž složil Hippokratovu přísahu, a nám přispěje nejen k vyřešení únosu malého Alchúa ale i celého případu, v němž hrají roli (jak v Mumanu jinak) také nepřátelští Uí Fidgente, byť s docela přátelským válečným pánem Conrím v čele. Uvědomila jsem si, jak moc mám ráda nejen Eadulfa a Fidelmu, ale také často je provázející členy elitní královské stráže Gormána, Endu, Dega a Aidána (poslední tři jmenované ale v tomto díle nepotkáme), vrchního opata a biskupa království Muman, Segdaea (který jako duchovní s dobrým a čestným srdcem působí až skoro nepatřičně) a trochu se děsím dalších dílů, protože to s některými, jak už to u dobrých lidí bývá, právě dobře nedopadne.

Jen jedna věc mě při opětovném čtení těchto vynikajících knih o ohnivé irské právničce napadla, totiž, že má král Colgú nějakou záhadnou smůlu na brehony, napřed jim senilní Dathal a o pár let (a dílů) dál zase Aillín (a tam je nějaký zmatek i v jeho hodnosti, viz můj komentář u Vykoupení krví).

Selinute
04.08.2017 5 z 5

Nádherná série...
Příjemně napínavý děj mě provázel celým příběhem, který mě naprosto pohltil a ani nevím, jak jsem se dostala k poslední stránce. Všechny díly této série jsou naprosto bezkonkurenční, no tento je jeden z nejlepších...

Vojslava
02.07.2016 5 z 5

Pěkná zapletenina jako obvykle; a motiv partnerské krize, který případem cloumá, rozkryje zase některé stránky osobností hlavních hrdinů; jak já té Fidelmě rozumím... :-) A doufám, že miminko do dalších dílů povyroste, mohlo by být roztomilým oživením...

jaja1989
07.05.2016 4 z 5

Autora mám ráda, ale tahle kniha je celkem nudná:(Jako je hezký, že popisují pocity Eadulfa, ale děj nedává moc smysl jako u jiných příběhů.

MAXA71
12.02.2016

Ďalšia skvelá kniha z radu o sestre Fidelme. Knihy od tohto autora sa čítajú tak dobre,že keby človek nemusel jesť, piť, ísť na WC a spať, tak ich číta na jeden hlt. Aspoň v mojom prípade.

pavla666
09.11.2014 5 z 5

Náhodou jsem v knihovně sáhla po této knize, neb jsem doufala, že opět narazím na napínavý historický příběh s detektivní zápletkou. A stalo se. Příběh z období starého Irska mě překvapil a přečetla jsem ho za dva dny. Nejsem sice nijak náročný čtenář, ale knihy od tohoto autora vřele doporučuji!

hanap
03.02.2013 4 z 5

Doporučuji ,pěkné, napínavá detektivní zápletka a přitom sledujete jak se vyvíjí vztah mezi sestrou Fidelmou a bratrem Eadulfem . Nacházejí se v těžké životní situaci ,protože tentokrát pátrají po svém uneseném synkovi

iška
29.05.2012 5 z 5

S každou další přečteno knihou o sestře Fidelmě se více a více těším na další příběhy.

kelve
31.10.2011 4 z 5

Poutavý příběh, který "navazuje" na předchozí knihy ze série Sestry Fidelmi. Ač jsem nečetla včechny předchozí knihy tak jsem se začetla velmi rychle. Jendá se o detektivní příběh, nad kterým můžete přemýšlet současně sečtěním a dělat si vlasntí závěry v průběhu příběhu. V knize jsou popsány různé myšlenky týkající se víry a podstaty žití a soužití :-)

historické detektivky

Peter Tremayne (p)