Dílo, svazek 9. Šel malíř chudě do světa – Maminka – Koulelo se, koulelo – Chlapec a hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19894/dilo-sel-malir-chude-do-sveta-19894.jpg 4 15 1

Šel malíř chudě do světa; Maminka; Koulelo se, koulelo; Chlapec a hvězdy. Verše i prozaické texty Jaroslava Seiferta ne zřídka inspirovalo výtvarné umění – podnětem k tomu byl v mnoha případech také osobní vztah s malíři a vždy intenzívní prožitek jejich tvorby. 9. svazek Díla Jaroslava Seiferta zahrnuje jeho sbírky z konce čtyřicátých a z padesátých let 20. století, jež vznikaly buď jako ohlasy na již existující kresby a obrázky (Šel malíř chudě do světa), nebo jsou s nimi v povědomí čtenářů úzce spjaty (Maminka). 9. svazek tak přináší sbírku Šel malíř chudě do světa s podtitulem Verše k obrázkům Mikoláše Alše, vydanou roku 1949, Maminku, ilustrovanou v 1. vydání z roku 1954 Jiřím Trnkou, sbírku Koulelo se, koulelo, již ilustrovala Božena Vejrychová-Solarová a která vyšla poprvé roku 1948 (rozšířená a definitivní podoba sbírky je pak z roku 1955), a Chlapce a hvězdy z roku 1956, s podtitulem Verše k obrazům a obrázkům Josefa Lady. Přítomné sbírky spojují také motivy dětských zážitků a vzpomínek na dětství, venkova a ročního koloběhu přírody.... celý text

Poezie

Vydáno: , Akropolis

cukrovka
25.01.2020 5 z 5

Poezie není úplně to co bych vyhledávala. Kvůli čtenářské výzvě jsem si vybrala verše českého klasika. V této knížce je obsaženo několik jeho sbírek. Básně jsou doplněny krásnými ilustracemi. Seifertovi básně mě hlavně oslovili svou jednoduchostí a krásou jazyka. I obyčejné věci najednou dostávají své kouzlo.

Jaroslav Seifert
česká, 1901 - 1986
1925  74%Na vlnách TSF
1999  95%Všecky krásy světa
1950  83%Píseň o Viktorce
1971  86%Maminka
1984  85%Býti básníkem

Kniha Dílo, svazek 9. Šel malíř chudě do světa – Maminka – Koulelo se, koulelo – Chlapec a hvězdy je v