Scottsboro

Scottsboro https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145572/scottsboro-145572.jpg 5 1 1

Svědectví amerického způsobu života 30. let minulého století. Příběh, na nějž chtěla Amerika zapomenout.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Práce

Scottsboro Boy

Danae001
18.11.2016 5 z 5

Kniha na mně hluboce zapůsobila, je to jedna z těch na které nezapomenete.
Na jedné straně nadřazenost rasy, teror, týrání, absolutní popírání lidství, kdy člověk je méně než zvíře - na straně druhé utrpení, zoufalství, ale i odvaha a odhodlání bojovat za svá práva, za právo na život....
"Scottsboroský případ", který začal r. 1931 a uzavřen byl až po 80 letech!!!!, je otřesnou ukázkou americké justice a rasové diskriminace. Jeho úvodem bylo křivé nařčení 9 černošských chlapců ve věku 13-20 let z nespáchaného zločinu a jejich odsouzení na smrt. Případ vyvolal světovou protestní kampaň, organisovanou Mezinárodní dělnickou pomocí, a před touto vlnou odporu americká justice couvla. Přesto však musili být křivě nařčení chlapci od té doby ještě několikrát zachraňováni před elektrickým křeslem a pronásledování jednoho z nich, autora knihy Pattersona, trvalo nejdéle. Kniha, kterou Patterson nadiktoval po útěku z dlouholetého vězení, s dokumentární střízlivostí líčí utrpení nevinně nařčených chlapců, peklo amerických věznic, podlost americké justiční správy a nelidský útlak, jemuž jsou černoši vystaveni i ve vězení.

zde si můžete přečíst co se psalo na Novinky.cz 22.11.2013, kdy byli odsouzení po 80.letech!!!! zbaveni viny

americká literatura

Autorovy knížky