Roxolana

Roxolana https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25579/bmid_roxolana-Ndm-25579.jpg 4 72 26

Kniha je poutavým životopisem jedné z nejzajímavějších žen žijících v období renesance, ukrajinské zajatkyně Anastázie, která se dostane do osmanského zajetí a žije pod jmény Hürrem, Haseki a Roxolana v sultánském harému. Stala se manželkou sultána Sülejmana Nádherného a matkou jeho dětí; musí však bojovat nejen o sultánovu přízeň, ale někdy i ve víru intrik a boje o moc i o holý život. Identifikační číslo tohoto vydání knihy je 23-002-86 .... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Roksolana , 1980

D.-e.-e.-
10.04.2024 3 z 5

(SPOILER) Seriál Velkolepé století miluji celou svou duší. Jakmile jsem se dozvěděla o knize, která mapuje život jeho postav, musela jsem ji mít. Nebyla špatná. Seriálovému ztvárnění se v mých očích však vyrovnat nelze, ani kdyby kniha byla sebelepší. Příběhy a osudy těchto hrdinů jsou mi ale tak blízké, že o nich a o jejich prostředí hltám všechno, na co přijdu. V knize byl velmi srdceryvně vykreslen vztah Roxolany k rodné Ukrajině. To na mě silně zapůsobilo. Těžko se mi věřilo, ale ke konci byly asi i historické chyby, což je škoda a snad to ani u tak propracované knihy není možné. Jenže podle mých informací Roxolana zemřela několik let před Bajezidem a ne těsně po něm jako v knize. Selim nebyl o rok mladší než Mehmend apod. Jsem však šťastná za to, že jsem se mohla díky knize opět vrátit do jejich světa.

manka71
09.10.2023 odpad!

Pustila jsem se do knížky po vnitřním přemlouváním kvůli čtenářské výzvě. Styl psaní mi neseděl a nějak jsem se do toho nemohla začíst, stéle jsem si říkala, ještě tomu dám šanci 2-3 stránky, ale nešlo to. Přestože kniha má celkově dobré hodnocení, mě to nesedlo. Kniha bude putovat do knihobudky.

Allla9
13.04.2023 5 z 5

Kniha nás seznámí s Roxolanou - Ruskou, která byla unesena ze své rodné země a stala se manželkou tureckého sultána Sulejmana Nádherného. Osmanská říše byla v 16 století rozsáhlá a mocná. Ale život hlavní hrdinky nebyl jednoduchý, bylo mě jí líto. Kniha mě mile překvapila a jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst.

Ajrad1981
31.03.2023 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy pouze z toho důvodu, že ji měla máma v knihovně a tím mi odpadl problém se sháněním, ale neměla jsem vůbec tušení, co od ní čekat (informace na přebalu mi moc nepomohly).
Na rovinu musím říct, že jsem byla příjemně překvapená (opět se potvrdilo, že je lepší nemít žádná očekávání), ale taky že jsem si nedokázala najít k žádné postavě vztah - a to ani k Roxolaně. Měla to opravdu těžké, o tom žádná, z mých pocitů vůči ní jsem asi nejvíc cítila lítost, že osud jejích synů je kvůli nějakému pitomému zákonu předem daný a prakticky nevyhnutelný a že to není v jejích silách změnit.
Na knize mě trochu mrzí jen to, že nebyla víc popsána bitva u Moháče, ve které padl český král, ale protože to nebylo hlavním tématem (ani vedlejším), nemám si co stěžovat.

Jara.v
18.11.2022 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšila kvůli tématu. Osud této ženy byl opravdu neuvěřitelný. Intriky, brutalita a boj o místo v životě. Příběh je opravdu velkolepý. Co jsem ale doslova přetrpěla byl styl jak byl kniha napsána. Nedokázala jsem se začíst tak poutavě, jak jsem očekávala. Tohle u mě hodně ztratilo na celkovém hodnocení.

haki34
16.11.2020 4 z 5

mno..konečně jsem se k Roxolaně dostala, přiznávám, čekala na přečtení v poličce skoro 3 roky..navnadila mě na ni DK, ale poté, co jsem ji sehnala, nějak nebyla na téma chuť...
a teď přišla..
Knížce neupírám její obsah. Podrobné vykreslení světa nádhery a lesku, a zároveň osamění a brutality. Život Nastassje, alias Roxolany byl zajímavý. Ale zároveň útrpný, neúpřimný, těžký a depresivní. Neustálý strach o něco...boj se ztrátami sebe sama, rodné vlasti, rodiny, blízkých.
Trpící dívka, žena, matka. Hezky ukázané toxické prostředí harému. Krutý svět sultánů, kde bratři vraždí bratry, otcové syny...
Z hlediska historického a obsahového naplněná.
Nicméně díky Zahrebeľného květnatému stylu se mi nečetla moc dobře. Neustále dookola opakoval, jaká má křehká ramínka, jaké jsou měděné - zlaté vlasy, velké zelené oči, neustále ji pojmenovával různými jmény...filozofoval nad jejím osudem, nad jejím hořem. A zároveň vlastně ani nevím, jaká byla..opravdu tak zahleděná do sebe ? Plačící jen nad svým osudem ? k dětem se stavěla od určitého věku poměrně vlažně..opravdu byly tak neduživé, tak nedonošené ? a ona opravdu i po 6 porodech tak dokonalá ? A co ten sultán - milovala ho ? nebo jen nenáviděla ? A stále dookola...Nastassja, ptáček v kleci. Kdyby půlku opakování vypustil, kniha by byla o 200stran kratší.

Zhrnu : zajímavé přiblížení tajemného světa harémů, pozlátka a bojových praktik Osmanů, kteří nám Evropu poměrně dlouhou dobu drancovali...Reálie ze života Sülejmana a Haseki Hürrem. . Za Zahrebeľného styl však ubírám hvězdu..kdyby šlo, dám poctivě 3,5*...

Martin1974
01.11.2020 5 z 5

Svet nádhery, brutality a utrpenia v paláci sultána Sulejmana. Vydarený historický román. Konečne som si mohol prečítať o dobyvačných vojnách tureckej ríše z pohľadu dobyvateľov. Mimo iného to bola bitka pri Moháči a následná bitka pri Viedni.

katka134
24.04.2020 4 z 5

Krásný román o krásné otrokyni, která měla štěstí, že k ní sultán choval náklonnost celý život.
Protože jsem před čtením knihy viděla seriál o Hürrem, který se historických faktů celkem držel, tak mi zdlouhavé pasáže tolik nevadily a věděla jsem jak to s kým dopadne.

Leona333
10.03.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha o mladičké Anastázii - Roxolaně, která přes veškeré harémové a státní intriky té doby, získá srdce samotného sultána.
Jedna z nejlepších knih, kterou jsem dostala jako dárek.

Tirisa
03.08.2019 1 z 5

Bohužel zatím odkládám. Kniha je opravdu krásně napsaná, ale občas zdlouhavá a teď na to prostě nějak nemám náladu. Věřím ale, že se k ní jednou vrátím a potom také změním hodnocení.

IvetaKrat
24.03.2019 5 z 5

Tuto knihu opakovaně moc ráda čtu...škoda, že není ve formátu e-knihy.

iceVS
19.08.2018 5 z 5

Tak k této knize jsem se v životě také mockrát vrátila...

kocourjulie
15.11.2017 5 z 5

Jeden z nejlepších historických románů, které jsem četla.

evask
26.04.2016 4 z 5

Zajímavá knížka, líčení místy trochu zdlouhavé.

jitvav
16.11.2015 5 z 5

Opravdu nádherná kniha, psaná poutavě, krásným jazykem... Když srovnám s Falconerovým Harémem, který jsem četla nedávno, zde nám autor ukázal Hürrem s jejími skutečně lidskými vlastnostmi a ne pouze jako stroj, který jde bezcitně, bezohledně a krutě za svým cílem. Při čtení této knihy jsem zase byla v Istanbulu, procházela jsem se zahradou kolem paláce Topkapi, cítila všechny vůně a slyšela šumět moře... 5 hvězdiček je pro tuto knihu skoro málo, dala bych ještě víc. Jen škoda, že knihu je těměř nemožné sehnat a ani žádné nakladatelství neuvažuje o její reedici. Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii vlády Sülejmana Nádherného!

aktijnov
09.10.2015 5 z 5

Krásná kniha!

Malinali
05.05.2015 5 z 5

Nádherně napsané, čtivé, poutavé. Příběh sultána Sulejmana a jeho Anastázie (Nastasji, Roxolany, Hurrem) :)

knihomilka
07.12.2014 5 z 5

Vynikajúci román - veľmi zaujímavé dozvedieť sa, ako sa úplne obyčajné ukrajinské dievča z neznámej dediny stalo sultánkou. Veľa som sa dozvedela z histórie Turecka a všetko bolo podané s ľahkosťou a tak jasne, že je to pútavejšie učiť sa dejiny z tejto knihy ako z učebnice dejepisu. Ponorili sme sa do duše všetkých postáv, úplne od začiatku života toho-ktorého hrdinu až po jeho smrť sme sa dozvedeli, ako žili a to všetko v jednej knihe. Úžasné. K tomu tie úryvky z koránu, príslovia a krásna poézia islamských básnikov, sem-tam zamyslenia sa nad duchovnosťou... Nuž, samé perly.

aja60
02.10.2014 5 z 5

Výborná kniha. Opravdu s čte moc hezky. Pokud se chcete dovědět více o životě Roxolany a intrikách v harému, přečtěte si knihu Šťastná hvězda - Mika Waltari.

dinam
23.09.2014 5 z 5

Kvalitní historický román. Doporučuji. Krásný jazyk, citlivé podání příběhu.