Rok na vsi aneb Kalendářové vyprávění Dorotky a Jakuba z 19. století : Pranostiky, recepty, návody, lidová slovesnost https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101039/rok-na-vsi-aneb-kalendarove-vyprave-LEq-101039.jpg 5 16 6

Autorka volně navazuje na své předešlé publikace s národopisnou tematikou, respektive její nenásilnou popularizaci. Tentokrát stylizuje knihu do podoby starobylých kalendářů, které bývaly oblíbenou četbou ve venkovských domácnostech. Přístupnou a čtivou formou vyprávění dvou mladých lidí přibližuje čtenáři všední i sváteční život na vesnici ve druhé polovině 19. století. Ve výpovědi běžných i neobvyklých událostí jednoho roku se tu střídají mládenec Jakub a jeho milá Dorotka. Lze snad prozradit, že rok pro ně skončí veselkou, tedy šťastně… Důležitější je totiž podoba knížky, jež navazuje na starobylé kalendáře, přinášející čtenářům kromě praktických údajů také vyprávění, pranostiky, říkadla a písničky, zajímavé recepty a obrázky. Jeden rok života Dorotky a Jakuba tak Kamila Skopová ve své desáté knize doplňuje vedle svých nezaměnitelných obrázků i půvabnou lidovou slovesností, pranostikami, praktickými návody a ovšem – i tradičními recepty lidové kuchyně... celý text

Literatura česká

Vydáno: , Akropolis

Andělský
07.07.2023 5 z 5

Tuhle mám od paní Skopové nejradši. Škoda, že hvězdiček jde dát jenom pět.

kuky921
20.12.2021 4 z 5

Velmi pěkně zpracovaná knížka s přehledem tradic a s tradičními recepty.

Hawkey
02.02.2018 4 z 5

To bylo tak milé.. a tak kratke. Kde je ta doba? Chci taky masopust, povidat si pribehy u společné prace a namlouvat si milého jinak než pres facebook. Taková škoda, lidi.. kam se to ženeme:-( takové bohatství jsme meli a kdo ho zna dneska? Která mladá holka umí vařit a kdo sahne první po bylinách namísto antibiotik?
Pripomenutí naseho bohatství a poctivých receptů najdete v téhle knížce.

AndreaP.
14.08.2017 5 z 5

Kamila Skopová je prostě historička, která se vyzná. V knize je krásně zmapován celý rok na vsi, jak to chodilo kdysi, zvyky, tradice, recepty. Je to milé pohlazení po duši a návrat do světa našich prapředků.

Claricia
05.02.2014 5 z 5

Skvělá knížka, provázející rokem venkovského člověka 19. století. Pranostiky, zvyky, spousta informací, které člověk najde v malých zmínkách. A samozřejmě skvělé recepty na pokrmy našich předků. :)

IvaM
27.06.2012

Dobrý den, chci MOC A MOC pochválit tuto knihu - a nejen ji - od této báječné autorky...
Koho zajímá to,jak lidé v dřívějších dobách žili,jaké zvyky a tradice dodržovali,jaká jídla vařili...ten si přijde na své.
Autorka navíc čtení doplňuje krásnými ilustracemi ..Pro mě to tato kniha byla nádherným balzámem a milým počtením :-)
Děkuji za ni !!!

zvyky a obyčeje folklór Horácko

Kamila Skopová
česká, 1944
2015  91%Vánoční příběh
2011  91%Rok na vsi aneb Kalendářové vyprávění Dorotky a Jakuba z 19. století : Pranostiky, recepty, návody, lidová slovesnost
2007  93%Vánoční svátky o století zpátky aneb Tradice Vánoc v české kuchyni
2007  98%Hody, půsty, masopusty
2005  0%Pleteme věnečky po celý rok

Kniha Rok na vsi aneb Kalendářové vyprávění Dorotky a Jakuba z 19. století : Pranostiky, recepty, návody, lidová slovesnost je v