Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Řeky Londýna

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci js...celý text

Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258789/reky-londyna-Fx0-258789.jpg 3.4221

Peter Grant (1.)

Rivers of London

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2011 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
GaladwenvčeraHodnocení knihy 3 z 5

Začátek skvělý, ale ve střední části mi připadalo, že se příběh nějak zpomaluje a znepřehledňuje. Hodně narážek (až nepřehledných) na britskou kulturu a autora rozhodně nemůže někdo nařknout, že je nedostatečně multikulturní (bílých Britů se tam moc nenajde) - toto není kritika, jenom se mi tím připomněl jeden komentář na FB týkající se nedostatečné rasově nábožensko gendrové rozvrstvenosti Harryho Pottera, s nímž se tento román srovnává.
Není to špatné, ale ani žádný zázrak.

Jeanie22.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Od téhle knížky jsem vůbec nic nečekala, půjčila jsem si jí ze zvědavosti v knihovně. Příběh je napínavý, sem tam vtipný, ale zase vyloženě nenadchne. I tak jsem si čtení užila.

cathyblack21.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Mala zmena smeru meho literarniho zajmu, mam rada fantasy a thrilery. Tohle v lehce komedialnim smeru spojilo obe kategorie v zajimavou, dobre ctouci knihu.

Týnka3118.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha je parádní, moc se mi líbila, kombinace surového reálného světa se světem nadpřirozena :)

ajla518.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

U knihy jsem se zasmála, přitom byla napínavá a dozvěděla jsem se spoustu věcí o Londýně a jeho historii. Už se těším na Měsíc nad Soho.

Tesset18.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak tahle knížka mi neskutečně sedla. Čtivé, vtipné, originální. Nemůžu se dočkat, až si přečtu další díl.

JHarley18.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Kniha byla čtivá a poněkud zvláštní. Jsem toho názoru , že dobral kniha by mela vyvolat nějaké pocity. A během toho co jsem četla jsem necítila nic. Příběh to byl hezký a přitom nemastný neslaný.

Miška.Miška15.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Knihu jsem nedočetla a asi nikdy nedočtu. Na knihu jsem se hodně těšila ale přišlo velké zklamání. Pro mě nejhorší kniha tohoto roku. Příběh mě vůbec nebavil a nezaujal, opravdu nerozumím jak tohle může někdo srovnávat s Harry Potterem.

salamandrina13.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

super oddechovka, už se těším na druhý díl

stdriverlc11.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Skvělá kniha a chytlavá dvojka začínajících vyšetřovatelů, co čtenáře baví, napínají a lehce provádí napříč příběhem. Těším se na Soho. Jednoduše tenhle rozjetý vlak nelze zastavit.

Makropulos09.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Moderní Londýn, moderní mladý strážník, který se chce stát dobrým detektivem a sílící moc magie, duchové a božstva řeky Temže. To je kombinace, na níž Aaronovitch staví svůj příběh. Z mladého konstábla se stává „čarodějův učeň“, který se těžce potýká se základy kouzlení a latinou a přitom řeší se svým „mistrem“ záhadné vraždy a urovnává spor mezi Otcem Temže a Mámou Temže. Nápad s personifikací Temže a jejích přítoků je skvělý, velmi zajímavá je etnická příslušnost jednotlivých bohů a bohyň i jejich rozdělení na dvě části – nepřílivová oblast – Otec Temže a jeho synové a přílivová oblast – Matka Temže a její dcery. Také mě zaujal vliv magie na moderní technologie i popis jejího vlivu na mozek člověka.
Vypravěčem je hlavní hrdina, který hovoří inteligentním, zdvořilým jazykem a příběh má tu správnou porci anglického humoru, Ironie, akce, romantiky, napětí až hororu, vědy a magie i skvělého popisu Londýna.
Nemohu dát 5 hvězd, protože už čtu další část a ta je podle mě ještě lepší.

BojácnéKuře07.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Někdy mne kniha bavila, někdy zase ne. Rozhodně to není jedna z těch, u kterých bych strávila půl dne. Celkově mi ten děj přišel zajímavý, napínavý, ale někdy to bylo už přeplácané. Co se týče postav, má nejoblíbenější je jedině Beverley. :D

Zrzavá_Tereza04.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Nedočetla jsem těsně - před koncem...Tak strašně jsem se těšila! Fantasy v Londýně - tak lákavé téma!
Ale bohužel - dost často jsem se přistihla, jak mi myšlenky utíkají od knihy úplně jinam, takže jsem postupně zapomínala kdo je kdo a o co vlastně jde. Už jsem se nedokázala donutit to dočíst.
Ale v žádném případě tím knihu nezavrhuju - věřím, že se u někoho stane oblíbenou, jen ne u mě.

Šárka_D01.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knížka nebyla špatná, autor používá svěží čtivý jazyk, někdy mi ovšem nebylo zcela jasné jednání hlavní postavy či jak přišla na určité vyšetřovací závěry. Městská mytologie řek, upírů a dalších postaviček ale velmi zajímavá, na další díl se těším :)

Mantichora22.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Stylem mi kniha hodně připomínala Neila Gaimana, jako kdyby někdo smíchal Nikdykde a Americké bohy.. Nebylo to špatné, ale čekala jsem trochu víc.

MikeDV321.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Z této knihy mám velmi rozporuplné pocity. Některé pasáže v knize byly skvělé a měl jsem chuť si je opsat, ale některé mi připadali až moc zdlouhavé a nudné.

Nevím jestli je na mě něco špatně, ale hodně jsem ztrácel v ději a nevěděl o co vlastně jde.
Druhý díl si ze zvědavosti určitě přečtu, ale teď potřebuji pauzu od Petera Granta.

Tilikum16.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Slibný začátek, po kterém se stále častěji objevuje nuda. některé věty a odstavce jsou téměř skvostné, ale jako celek to moc nefunguje, v závěru mě úplně přestalo zajímat, jak to dopadne. Hlavní hrdina - otravný trouba - tyky nijak neprospívá.

Foxie8910.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Vážně jsem se snažila ji dočíst, ale prostě to nešlo. Odkládala jsem to tak dlouho, až když jsem se k tomu zase donutila, už jsem se v tom ději ztratila. Myšlenka skvělá, ale občas nuda.

ikshorm02.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha, která více než hloubkou zápletky boduje krásou jazyka. Když autor začne nudit (což se stává, v tom mají zdejší kritici pravdu) přijde odstavec, který si budete chtít opsat a vyprávět jako anekdotu.

aruba22.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Vtipná a poutavá kniha, ale spíše než staršího Harryho Pottera mi připomíná mladšího Harryho Dresdena z knižní série od Jima Butchera.

terkabed21.04.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Jedna z mala knih, kterou jsem nedočetla a nevím, jestli jí vůbec chci číst. Na mě docela nudné.

Vé-Vé18.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Bavilo mě to kvůli historii Londýna, s HP to moc společného nemá a ten popisek bych z obálky nemilosrdně odstranila

Denninka17.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Asi jsem se nechala zlákat popiskem na obálce knížky, kde je zmíněn Harry Potter. Při čtení knížky jsem se musla přemlouvat, abych to dočetla. Děj mě vůbec nezaujal a místy jsem se úplně ztrácela, kdo je kdo a kde se děj odehrává. Další díly možná časem, jen ze zvědavosti.

miSSSh14.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jednim slovem -》 Průměrné.

kalinkacz16.03.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Nějak nemohu přijít na to, proč kvůli této knize byl v Británii i tady takový BOOM... Já osobně nebyla nijak touto knihou nadšená... A rozhodně se neztotožňuji s přirovnáním k Harry Potterovi... Kniha se mi četla ztěžka a její děj mě nijak nepohltil... Samozřejmě jsem našla i světlé pasáže, do kterých jsem se začetla, ale jinak opravdu nic moc počtení... P.S. K druhému dílu mě nikdo nedokope...

Fantasysvet08.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na knihu Řeky Londýna jsem se hodně těšil a ještě více od ní očekával. Je to způsobeno tím, že urban fantasy mám rád a Londýn od dob Gaimanova Nikdykde doslova miluji. Přesto musím říci, že po přečtení Aaronovitchovy prvotiny nešílím nadšením. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá - hlavní hrdina je na můj vkus příliš pasivní, nechává se okolnostmi vláčet sem a tam, a i když žije ve světě, kde je magie tabu a doposud se s ní nikdy nesetkal, nemá absolutně žádný problém ji akceptovat. To i Harry Potter blahé paměti ze sebe vypotil víc emocí, než pouhé smíření se s tím, že je „čarodějovým učněm“. Detektivní zápletka je sice zábavná a k městu nad Temží pasuje jako přilba na hlavu londýnského strážníka, ale než se pátrání pořádně rozjede, trvá to dost dlouho a i pak působí spíš jako pěna pohupující se na hladině řeky, než silný dravý proud schopný čtenáře strhnout. A tak nám zůstává jen Londýn se svým geniem loci, řeky Londýna se svými bohy a bohyněmi a anglický humor. To první se často utápí v suchopárných místopisných a historických vsuvkách, to druhé zůstává až trestuhodně nevyužito. Protože jestli něco mohlo z průměrné urban fantasy udělat nadprůměrnou urban fantasy, je to právě personifikace řeky Temže a jejích přítoků. Matka Temže, otec Temže a jejich synové a dcery jsou to, co je na celé knize nejzábavnější a nejoriginálnější. Právě jim měl Aaronovitch dopřát mnohem více prostoru.

Zkrátka a dobře - docela chápu, že se v Anglii stala kniha i celá série, kterou odstartovala, bestselerem. (Já také hltám každou novou knihu odehrávající se v Praze). Ale na mě řeky Londýna působily, jako kdyby mě někdo naložil do doubledeckeru, vozil po Londýně a k tomu mi nadšený a erudovaný průvodce vyprávěl zanícený výklad, ale často zapomínal na to, kde je hranice mezi kvalitním románem a bedekrem. Přesto si myslím, že si Řeky Londýna najdou své čtenáře i u nás a sám dám konstáblu Grantovi šanci, až vyjde Měsíc nad Soho.

maca544905.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Po pár stranách jsem byla rozhodnutá udělit knize 5 hvězd. Neskutečně jsem se bavila. Ovšem jak jsem ve čtení pokračovala, musela jsem své ukvapené rozhodnutí přehodnotit a jsem vážně ráda, že kniha neměla více stran - mohlo se klidně stát, že bych ubrala další hvězdu.

Od poloviny jsem neudržela pozornost, do konce knihy jsem se musela nutit, několikrát jsem uvažovala o nedočtení, ale dočetla jsem a další díly si přečtu.

PavelS04.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

V předchozím komentáři byl zmíněn Harry Potter. Já musím konstatovat, že Potter je ve srovnání s Řekami Londýna ubohá slátanina.

DennieForbes03.03.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Jméno Harry Potter v souvislosti s touto knihou je opravdu urážkou.
Dávám dvě hvězdičky - jednu za vazbu, druhou za to, že se mi to tedy nakonec přeci jen podařilo dočíst..
Druhý díl ani omylem.

Rubika26.02.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Popravdě, knihu jsem nedočetla.
Kniha sama o sobě mě nějak vyloženě neuchvátila, spíš vůbec. Nápad celkem originální. Ovšem upoutávka hned na obálce: " Kdyby se Harry Potter stal policistou." Se k tomu nehodí... Už jen některými fázemi to pro děti moc není, což HP je.
Kniha mě zkrátka zklamala, dvě hvězdy za obálku a za tu upoutávku s HP, dobrý tah.....

Autor a jeho další knihy:

B. Aaronovitch

Ben Aaronovitch