Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Řeky Londýna

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci js...zobrazit vše

Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258789/reky-londyna-Fx0-258789.jpg 3.5198

Peter Grant (1.)

Rivers of London

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2011 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Mantichora22.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Stylem mi kniha hodně připomínala Neila Gaimana, jako kdyby někdo smíchal Nikdykde a Americké bohy.. Nebylo to špatné, ale čekala jsem trochu víc.

MikeDV321.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Z této knihy mám velmi rozporuplné pocity. Některé pasáže v knize byly skvělé a měl jsem chuť si je opsat, ale některé mi připadali až moc zdlouhavé a nudné.

Nevím jestli je na mě něco špatně, ale hodně jsem ztrácel v ději a nevěděl o co vlastně jde.
Druhý díl si ze zvědavosti určitě přečtu, ale teď potřebuji pauzu od Petera Granta.

Tilikum16.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Slibný začátek, po kterém se stále častěji objevuje nuda. některé věty a odstavce jsou téměř skvostné, ale jako celek to moc nefunguje, v závěru mě úplně přestalo zajímat, jak to dopadne. Hlavní hrdina - otravný trouba - tyky nijak neprospívá.

Foxie8910.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Vážně jsem se snažila ji dočíst, ale prostě to nešlo. Odkládala jsem to tak dlouho, až když jsem se k tomu zase donutila, už jsem se v tom ději ztratila. Myšlenka skvělá, ale občas nuda.

ikshorm02.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha, která více než hloubkou zápletky boduje krásou jazyka. Když autor začne nudit (což se stává, v tom mají zdejší kritici pravdu) přijde odstavec, který si budete chtít opsat a vyprávět jako anekdotu.

aruba22.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Vtipná a poutavá kniha, ale spíše než staršího Harryho Pottera mi připomíná mladšího Harryho Dresdena z knižní série od Jima Butchera.

terkabed21.04.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Jedna z mala knih, kterou jsem nedočetla a nevím, jestli jí vůbec chci číst. Na mě docela nudné.

Vé-Vé18.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Bavilo mě to kvůli historii Londýna, s HP to moc společného nemá a ten popisek bych z obálky nemilosrdně odstranila

Denninka17.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Asi jsem se nechala zlákat popiskem na obálce knížky, kde je zmíněn Harry Potter. Při čtení knížky jsem se musla přemlouvat, abych to dočetla. Děj mě vůbec nezaujal a místy jsem se úplně ztrácela, kdo je kdo a kde se děj odehrává. Další díly možná časem, jen ze zvědavosti.

miSSSh14.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jednim slovem -》 Průměrné.

kalinkacz16.03.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Nějak nemohu přijít na to, proč kvůli této knize byl v Británii i tady takový BOOM... Já osobně nebyla nijak touto knihou nadšená... A rozhodně se neztotožňuji s přirovnáním k Harry Potterovi... Kniha se mi četla ztěžka a její děj mě nijak nepohltil... Samozřejmě jsem našla i světlé pasáže, do kterých jsem se začetla, ale jinak opravdu nic moc počtení... P.S. K druhému dílu mě nikdo nedokope...

Fantasysvet08.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na knihu Řeky Londýna jsem se hodně těšil a ještě více od ní očekával. Je to způsobeno tím, že urban fantasy mám rád a Londýn od dob Gaimanova Nikdykde doslova miluji. Přesto musím říci, že po přečtení Aaronovitchovy prvotiny nešílím nadšením. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá - hlavní hrdina je na můj vkus příliš pasivní, nechává se okolnostmi vláčet sem a tam, a i když žije ve světě, kde je magie tabu a doposud se s ní nikdy nesetkal, nemá absolutně žádný problém ji akceptovat. To i Harry Potter blahé paměti ze sebe vypotil víc emocí, než pouhé smíření se s tím, že je „čarodějovým učněm“. Detektivní zápletka je sice zábavná a k městu nad Temží pasuje jako přilba na hlavu londýnského strážníka, ale než se pátrání pořádně rozjede, trvá to dost dlouho a i pak působí spíš jako pěna pohupující se na hladině řeky, než silný dravý proud schopný čtenáře strhnout. A tak nám zůstává jen Londýn se svým geniem loci, řeky Londýna se svými bohy a bohyněmi a anglický humor. To první se často utápí v suchopárných místopisných a historických vsuvkách, to druhé zůstává až trestuhodně nevyužito. Protože jestli něco mohlo z průměrné urban fantasy udělat nadprůměrnou urban fantasy, je to právě personifikace řeky Temže a jejích přítoků. Matka Temže, otec Temže a jejich synové a dcery jsou to, co je na celé knize nejzábavnější a nejoriginálnější. Právě jim měl Aaronovitch dopřát mnohem více prostoru.

Zkrátka a dobře - docela chápu, že se v Anglii stala kniha i celá série, kterou odstartovala, bestselerem. (Já také hltám každou novou knihu odehrávající se v Praze). Ale na mě řeky Londýna působily, jako kdyby mě někdo naložil do doubledeckeru, vozil po Londýně a k tomu mi nadšený a erudovaný průvodce vyprávěl zanícený výklad, ale často zapomínal na to, kde je hranice mezi kvalitním románem a bedekrem. Přesto si myslím, že si Řeky Londýna najdou své čtenáře i u nás a sám dám konstáblu Grantovi šanci, až vyjde Měsíc nad Soho.

maca544905.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Po pár stranách jsem byla rozhodnutá udělit knize 5 hvězd. Neskutečně jsem se bavila. Ovšem jak jsem ve čtení pokračovala, musela jsem své ukvapené rozhodnutí přehodnotit a jsem vážně ráda, že kniha neměla více stran - mohlo se klidně stát, že bych ubrala další hvězdu.

Od poloviny jsem neudržela pozornost, do konce knihy jsem se musela nutit, několikrát jsem uvažovala o nedočtení, ale dočetla jsem a další díly si přečtu.

PavelS04.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

V předchozím komentáři byl zmíněn Harry Potter. Já musím konstatovat, že Potter je ve srovnání s Řekami Londýna ubohá slátanina.

DennieForbes03.03.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Jméno Harry Potter v souvislosti s touto knihou je opravdu urážkou.
Dávám dvě hvězdičky - jednu za vazbu, druhou za to, že se mi to tedy nakonec přeci jen podařilo dočíst..
Druhý díl ani omylem.

Rubika26.02.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Popravdě, knihu jsem nedočetla.
Kniha sama o sobě mě nějak vyloženě neuchvátila, spíš vůbec. Nápad celkem originální. Ovšem upoutávka hned na obálce: " Kdyby se Harry Potter stal policistou." Se k tomu nehodí... Už jen některými fázemi to pro děti moc není, což HP je.
Kniha mě zkrátka zklamala, dvě hvězdy za obálku a za tu upoutávku s HP, dobrý tah.....

trudoš26.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ben Aaronovitch neodolatelným způsobem přizpůsobil pověstný suchý humor modernímu čtenáři, aniž by ze svého příběhu udělal prvoplánovou grotesku. Řeky Londýna tak každým svým písmenkem dýchají Anglií, že to snad ani víc nejde, a i když neoslní nápaditostí, zcela jistě okouzlí situační komikou. Předností je pak strohost. Žádné velké vysvětlovačky, jak že se to má s magií a realitou. Fantastika je do současnosti zakomponována natolik přirozeně, že si s jejími projevy nedělají příliš hlavu ani samy postavy. Škoda jen, že jak první půlka nabere grády a vtip, druhá se vleče, jako by měla času nazbyt a úsměv nějak ztrácí na šířce. Ale i tak bezvadné.
Jinak detektivní zápletka tvoří spíše koření románu než nosnou kostru. Autor jde poměrně jasně za svým cílem, jen to bere oklikou pro turisty, aby představil londýnské panoráma. Ovšem za celou dobu prezentačního výletu mě nenudil. Jeho hrdina navíc není jen další variací Phila Marlowa a Sherlocka Holmese, díky čemuž nesplývá v jedno s konkurencí.

SBH25.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Z knihy na léto se vyklubalo interesantní počtení plné suchého humoru a poetického nadhledu nad podivnostmi mezi nebem a zemí. Uhlazeně hezký hrdina lehce etnického původu si získal mé srdce. Poněkud komplikovanou zápletku a několikanásobného pachatele (takzvaně tři v jednom) jsem absorbovala až napodruhé. Taky mi nevyhovuje současný styl zběsilého střídání akčních scén. Musela jsem se smířit se dvěma hlavními liniemi příběhu, což taky k přehlednosti nepřispívá. Ale vtipných chytrých příběhů není nikdy dost.

klingi22.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Ještě, že existují plakáty podél eskalátorů v metru. :)) Díky ním jsem narazil na tuhle knížku, úplně náladou a během hodiny byla moje. Miluju prostředí Londýna, mám rád tajemno a magii, tyhle dvě věci tahle knížka obsahuje. Co mi ale trochu kazilo celkový dojem byl fakt, že jsem se párkrát během děje trochu zamotal a dokonce i na nějakou dobu, byť jen krátkou (třeba týden, dva), knížku odložil a pak se přemlouval, abych se zpět začetl. Knížka dobrá, přečtu určitě další díl.

La Fiera19.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Z Řek mám tak trochu rozporuplné pocity, zpočátku mě bavily, poté jsem se musela ke čtení nutit, v určitých částech jsem si připadala, že jsem snad vynechala nějakou stránku nebo mi tam něco chybí a byla jsem zmatena. Taky jsem našla dost "nečeských" výrazů a překlepů. Závěr sám o sobě mi přišel velmi uspěchaný a takový, jakoby do knihy ani nepatřil.

Ale i přesto mě kniha pobavila, minimálně v první polovině bylo mnoho vtipných hlášek a situací. Samotný příběh je zajímavým skloubením detektivky a fantasy odehrávající se v Londýně. Což je samo o sobě lákadlo.

S průměrným hodnocením 3* je kniha pro mě zklamáním (váhala jsem spíše nad 2*). Očekávala jsem z potenciálu příběhu a zpracování více. Opravdu mě kniha bohužel příliš neoslovila. Musím však uznat, že hlavní postava mi byla sympatická od začátku. Další díly mne tedy nelákají.

P-puma-16.02.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Jsem velký fanoušek kmini a fantasy, ale tohle bylo naprosto scestné. Hrozně dlouho mi trvalo než jsem některé pasáže pochopila. A závěr, to bylo asi na celé knížce to nejhorší. Takže už nikdy víc

zuzuzajda14.02.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Pro mě naprostá nuda. Nutila jsem se do čtení a byla fakt ráda, když jsem měla hotovo. Další díl už určitě nee. Nevím, koho napadlo to jenom srovnávat s dospělým Harry Potterem.

Alex.Barunka11.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Rozmýšlela jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec jsem dala tři, protože jsou i lepší knihy. Nebylo to špatné, ale čekala jsem rozhodně víc, pár momentů bych zkrátila, ale Peter jako hrdina se mi zalíbil na první pohled :)

Majdule07.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Příběh mladého policisty, který se náhodně stal čarodějnickým učněm se mi líbil. Autorovi se sice trochu vymknul z rukou: chaos mu přerůstal přes hlavu, u zápletek dlouho nebylo jasné, která a proč je tou nosnou, jejich nevyhnutelné propojení bylo trochu křečovité. Ale! Autor má taky cit pro žánr, svého hrdinu vybavil smyslem pro humor a talentem pro ironické (i sebeironické) hlášky, ale hlavně přitažlivostí, která způsobuje, že se na další dobrodružství Petera Granta prostě těším. A věřím, že autor v další knize lépe zvládne i svoje řemeslo, protože potom by to nebyl jen slušný, ale výborný zástupce svého žánru. A ten potenciál, který cítíme v každém řádku, je na Řekách Londýna asi nejpřitažlivější.

Alma-Nacida25.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha není vůbec špatná, jen by jí prospělo trochu "prostříhat". A osobně si dovolím pochybovat, zda Diana Gabaldon tu knihu fakt přečetla, protože co to má, propána, společného s Harry Potterem?

cori23.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Konstábl Peter při jedné noční hlídce zahlédne ducha, který byl jediný svědek zločinu. Díky tomu je přiřazen do tajného oddělení vedeného vrchním komisařem Nightingalem, který je tak trochu čaroděj. Musí zneškodnit zločince, který se inspiruje starou divadelní hrou a krade lidem obličeje. Líbily se mi personifikace londýnských řek a potoků (trochu mi to připomnělo Renčínova personifikovaná města). Zábavné jsou Peterovy postřehy k policejní práci a jeho první čarodějnické pokusy např. s jablky. Skorofinále v Královské opeře je parádní. Jedná se o zábavné multikulti čtení se sympatickými hrdiny. Zajímala by mě minulost inspektora Nightingala. A pozor na vestigia.

martinolie_S19.01.2016

Podle anotace s Harrym Potterem jsem od této knihy čekala hodně, teď jsem ale tak v první třetině a nevím, jestli mám číst dál. Trochu zklamala....

parvitas01.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tento typ humoru môžem a navyše urban fantasy - to je paráda. Oddychovka o policajtovi a zároveň učňovi mágie v Londýne, kde sa to len tak hemží duchmi, stelesnenými vodami a riekami a inými netypickými bytosťami. Páčilo sa mi to a určite si prečítam aj pokračovanie.

Snow.white27.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Při pohledu na obálku jsem si myslela , že to bude kniha pro děti i u toho jak se kniha prezentuje ,prý "dospělý Harry Potter" . Následovně jsem knihu začala číst a zjistila , že kniha tedy opravdu vhodná pro děti není. A začala si představovat kolik rodičů tuhle knižku koupilo dětem k Vánocům a zjistilo ,že konstábl Peter Grant velmi často popisuje svého "stojícího kamaráda".
K samotné knize mohu jen říct , že to není nic originálního až na Taťku a Mamku Temže.
Pokud je tohle vaše první fantasy kniha, bude se vám zdát originální. Pro někoho kdo četl cokoliv jiného o učních a mistrech (hraničářova učně, čarodějova učně, učně lovce duchů - všechny přečteny a lepší než tohle) vám tohle bude připadat jako zbytečné čtení.

aaella27.12.2015

Bohužel, slátanina. Jiné slovo mě nenapadá, a to jsem se opravdu snažila knihu dočíst až do konce, ke konci jsem už jednotlivé odstavce přeskakovala. Knihu jsem si, na základě recenze v iDnes, přála k Vánocům, první kapitoly ještě jakžtakž ušly, pak už se to motalo a motalo. Reklama - odkaz na Harryho Pottera je docela "přidrzlá", budí dojmem kvalitního čtiva, což toto dílo opravdu není. Není to čtivé, je to povrchní, divné. Osobně nedoporučuji.

Autor a jeho další knihy:

B. Aaronovitch

Ben Aaronovitch