Řekněte Žofince...

Řekněte Žofince... https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134661/bmid_reknete-zofince-TTY-134661.jpg 4 9 3

Hrdinkou románu je jedenáctiletá dívenka. Žofinka je dítě s průměrným prospěchem, je hodná, plachá, citlivá, ale jakoby zakřiknutá. V nervózním a uspěchaném prostředí dospělých jí nikdo nerozumí a všechny její projevy se vykládají v opak: důkladnost jako těžkopádnost, charakter jako umíněnost, zvídavost jako lenost a upřímnost jako hloupost. Maminka je vědecká pracovnice v pedagogickém ústavu, ale své dcerušce nerozumí. Otec, lékař, jediný, s nímž si Žofinka rozumí beze slov, umírá náhle ve své ordinaci s jedinou nedopověděnou větou: "Řekněte Žofince..." A Žofinka se vydává na pouť za posledním otcovým vzkazem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Mondják meg Zsófikának

Koka
25.10.2023 3 z 5

Autorčin opulentní styl tady doslova překypěl. Příběh autistického děcka a naprosto nechápajícího (a pro čtenáře nepochopitelného) okolí, snůška vyšinutých postav. Tristní obrázek maďarského školství v 50. letech 20. století - mlácení a fackování dětí za každou neposlušnost, učitelčiny návštěvy v domácnostech žáků - doslova přepadovky zkoumající, zda je v rodině uklizeno a navařeno, zasedání různých výborů a komisí rozhodujících o tom, které dítě může chodit do jakého kroužku, vydírání "nemravného" otce jedné žákyně mravnou a jedinou nechybující učitelkou ....
Nevěřila jsem vlastním očím, že tento příběh - dle autorčiných slov v doslovu - napsala pro své 10-12-leté žákyně, které tehdy - jako učitelka experimentální školy při pedagogickém "výzkumném ústavu" učila.

Medulka.013
02.03.2020 4 z 5

Byl to takový zamotaný příběh. Postavy si v duchu myslely spoustu věcí, ale v případě dospělých šlo stále pouze o doměnky a omyly. V případě dětí se vždy jednalo o pravdu, ale tu nemohly říct nikomu z dospělích a tak ji netajily pouze mezi sebou.
A jak to bylo s tou záhadnou větou, která je mottem celého tohoto příběhu? No, to vám neprozradím, protože jsem svým chováním velmi podobná Žofince..

Hamec
15.05.2018 4 z 5

Zamotané rodinné vztahy, chybné domýšlení nevyřčeného a na tom základě chybné jednání postav, samozřejmě s tím nejlepším úmyslem.

pro děti pro dívky

Magda Szabó