Řecké mýty

Řecké mýty https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28334/bmid_recke-myty-E3y-28334.jpg 4 79 16

V této knize naleznete všechny řecké mýty i různé variace na ně. Ke každé kapitole náleží výkladový komentář. Kniha vychází z četných příruček o řeckých mýtech z devatenáctého a dvacátého století. Soubor mýtů řeckých klasiků a zároveň základní dílo pro studium řecké mytologie. Graves uvádí a komentuje i méně známé verze mýtů. Třebaže je někdy jeho výklad překonaný, jde o soubor, který je v podstatě nepostradatelný. Kromě mýtů a komentářů obsahuje i odkazy na původní prameny – a vzhledem k tomu, že většina děl starých řeckých i římských autorů v českém překladu vyšla, jedná se o dokonale uzavřený kruh.... celý text

Literatura světová , Mytologie , Literatura naučná

Vydáno: , Levné knihy

The Greek Myths , 1955

SueD
30.01.2024 5 z 5

Je to skvělé, je v ní vše důležité. Co věta, to podnět k vyhledání nových informací

Booky84
09.07.2023 5 z 5

Zajímavá kniha, která sice není k přečtení na jeden nádech, ale poslouží ke studijním účelům či samovzdělávání. Já po knize sahám, když si chci přečíst některé určité mýty nebo ty, které ještě neznám.

Kabuky
01.11.2022 5 z 5

Výborně zpracovaná kniha.

HerrPilot
24.07.2022 3 z 5

Je opravdu skvělé, že Leda vydala Illiadu a Odysseu, klobouk dolů, ale vydat Gravese s pochvalnou anotací, týkající se jeho výkladů? To není nejlepší nápad...
Graves ve své knize nabízí přehled většiny řeckých mýtů, nicméně čtenář by neměl očekávat kdovíco. Vzhledem k množství materiálu jsou jednotlivé příběhy zkomprimovány do několika stran, tudíž vše je strohé, rozhodně nečekejte žádné dialogy či snad vývoj postav. Tohle je skutečně jen pro lehce širší seznámení s mytologií, která nese na svých bedrech velkou část evropské kultury.
To by bylo samo o sobě záslužné, stejně jako poznámky pod čárou, kde autor uvádí své zdroje. Co už ale tak záslužné není, je vysvětlování původu jednotlivých příběhů. Tam, kde badatelé knihu deptají pro nepodloženost autorových teorií, které si snad autor vymyslel na základě svého velice zajímavého osobního a milostného života, tam kde jiná nakladatelství raději Gravesovy komentáře vypouští, přichází Leda a Gravesovými nedostatky se ještě chlubí (přitom nějaká poznámka ohledně Gravesovy spolehlivosti by byla stačila).

Takže pro seznámení i s méně známými mýty je to docela dobré, ale jako „autoritativní“ popis nebo snad studijní materiál, to asi ne-e. Za převyprávění méně známých mýtů 5*, za komentáře 1, čili ve výsledku 3*.

Nyctophile
07.11.2021 5 z 5

Asi nikto nikdy nerozobral grécke mýty do väčšej hĺbky než v tejto knihe. A úbohej Héry mi bolo fakt ľúto, pretože fakticky polka gréckej mytológie je založená na tom, že Zeus nedokázal udržať svoj penis v nohaviciach. Kto by sa čudoval, že bola permanentne nasupená, keď mala takého muža (ktorého si navyše vzala len z hanby po znásilnení...).

Bakana
28.12.2019 5 z 5

Toto není kniha řeckých mýtů, kterou by člověk četl dětem před spaním. Je to spíš studijní literatura, ale na oplátku kdo má zájem, zjistí, jak se jednotlivé mýty prolínají a navazují na sebe. Například: kde se vzalo jablko, o které se hádaly 3 bohyně tak, až je musel rozsoudit Paris? (a kvůli čemuž mj. vypukla trojská válka?)

Elea
31.08.2019 3 z 5

Určitě jsem již četla zajímavější a čtivější podání řeckých pověstí.

Yoh
15.05.2019 5 z 5

Nejvíc mě udivuje ta neuvěřitelná lidová fantazie starověkých Řeků. Příroda je propojená s člověkem. Mýtický stvoření, bohové, nymfy, živoucí hvězdy, daimóni, obři, duchové a příšery z podsvětí. Úžasní předchůdci dnešního fantasy :)

Mimir
21.01.2019 4 z 5

Spôsob akým Graves podáva mýty samotné získal u mňa menšie sympatie ako jemne sarkastický Zamarovský, z čoho chcem vyvodiť odporúčanie pre tých, ktorých úmyslom je oboznámenie sa s príbehmi Olympu, Tartaru, Podsvetia, či notoricky známymi heroickými bájami - doporučil by som Zamarovského. Ak je čitateľova zvedavosť neuspokojená a navodzuje otázky smerujúce k motívom vzniku, či významom mýtov pre svoj dobový kontext, potom sú Gravesove explikácie tým krokom naviac, ktorý u Zamarovského nenájdeme. Ak Graves pred erudovanosťou čitateľa v tematike neobstojí, potom snáď možno presmerovať už len na Kerényi-ho, či v prípade záujmu o všeobecnejšie uchopenie mýtu a symbolu - Mircea Eliade.

Babouš
08.07.2018 3 z 5

Skvělá příručka, pokud se chcete dozvědět skutečnou a necenzurovanou verzi řeckých mýtů a jejich původ, ale není to čtivé a o nějakých příbězích tady fakt nemůže být řeč. Doporučuju pouze těm, kdo už mají antické mýty a klasickou literaturu jako Ovidiovy Proměny přečtené, aby si rozšířili obzory.

Ronnie68
06.01.2018 5 z 5

Pěkná kniha :)

elizabeth_ba
22.06.2017 5 z 5

Asi v páté třídě jsem se zamilovala do řeckých bájí... Když mi pak bylo třináct dostala jsem k Vánocům od rodičů tuto knihu. Dodnes si nejsem jistá, zda to pro mě bylo vhodné a zda mě to neovlivnilo do dalšího života, ale tu knihu jsem prostě doslova "žrala" (a možná ty části o vzniku těch jednotlivých bájí byly určeny pro studijní účely, ale já si autorův názor na ně, aspoň u části z nich, přečetla ráda). Nejvíce mě zaujal příběh Afrodity, Area a Hefaista (asi proto, že z předchozích dob a těch dětských a polo-dětských knih jsem ho neznala). Jednou se snad ke knize vrátím, posléze jsem od tohoto vynikajícího autora přečetla ještě (díky stejnojmennému seriálu) notoricky známý román Já, Claudius, ale Řecké mýty zůstaly navždy první. ;-)

8130
11.04.2017 5 z 5

Graves a Petiška..jak se to liší a přitom spojuje....

Blancheerka
04.10.2016 3 z 5

Soubor mytologických příběhů, obohacených o výklad, tedy vysvětlení původu mýtu, jeho náboženské symboly a skryté významy. Části, kde autor vyprávěl mýty byly skvělé, ty ostatní mi přišly spíše až pro studijní účely

Tanker
10.03.2013 5 z 5

Veľmi zaujímavá kniha o gréckej mytológii a pozadia jej vzniku. Aj keď mnohé z autorových názorov sú dnes už prekonané a neplatné (alebo nepotvrdené), kniha naďalej zostáva inšpiratívnym dielom.

Kaka.cs
10.05.2012 4 z 5

Tato knížka je plná užitečných a zajímavých informací z oblasti řecké mytologie. Hodně jsem se toho díky ní dozvěděla.