Rasputin a soumrak ruské monarchie

Rasputin a soumrak ruské monarchie https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2503/bmid_rasputin-a-soumrak-ruske-monarchie-Abl-2503.jpg 4 8 3

Rasputinova aféra sehrála rozhodující roli při pádu carského režimu v Rusku nejen tím, že prohloubila rozpor mezi veřejným míněním a chováním carského dvora, ale zejména tím, že nastolila nenapravitelnou propast mezi vládnoucí rodinou a jejich přirozenou oporou v zemi. Vyšší vrstvy společnosti jako by byly paralyzovány ve snahách podržet trůn právě ve chvíli, kdy se jednalo o jeho osudu. Do jaké míry více... se skutečně car řídil Rasputinovými radami? Byl Rasputin německým špionem?... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Levné knihy

Raspoutine , 1976

OdvaznyMladyMuz
26.02.2019 4 z 5

Kniha plná spousty informací o Rasputinovi a jeho údajném vlivu na carskou rodinu. Nemůže se to samozřejmě obejít ani bez prozkoumání politické situace a celkové předrevoluční nálady v Rusku. Autor nešetří se zmiňováním zdrojů, ze kterých čerpal a je opravdu znát, že danému tématu věnoval velkou spoustu času. Kniha je psaná čtivě a člověku, jenž se o danou tématiku zajímá, předá dostatečný náhled.

Samozřejmě nikdo mi nedokáže říct, jak to všechno bylo doopravdy. Ale vše nasvědčuje tomu, že car Mikuláš II. by se svou rodinou směřoval k tragickému konci i bez přičinění Rasputina. Rasputinův vliv zřejmě na cara nebyl tak velký, ačkoliv vliv na carevnu je docela jasný a řekl bych prokázaný. Ta pak měla vliv na samotného cara, jenž si však držel určitý odstup a byl patřičně svéhlavý. Zdá se, že Rasputin nebyl milencem carevny Alexandry. Byl to však schopný manipulátor, sexuální deviant a alkoholik. Měnil své tváře. Někde uctívaný duchovní - "svatý muž", jinde zvrhlé monstrum. Vytvořil si kult osobnosti, který lidi nepřestává fascinovat i více než sto let po jeho smrti. Opravdu zvláštní osoba, kterou bych potkat nechtěl.

Damato
14.09.2018 5 z 5

Nedávná debata na pohodové dovolené mě opět přivedla k této knize a stejně by mě zajímala otázka , na kterou už hledám léta odpověď. A pořád ji nemohu nikde vyšťourat, když náhodou na něco přijdu tak jedině v náznacích. Jak dalece bylo ovlivněno chování cara Mikuláše carevnou, carevnino chování Rasputinem, do jaké míry má Rasputin - jako člověk, zásluhy na tom, co se pak všechno dělo???? Máte někdo nějakou literaturu, kde se tohle všechno dočtu? Nebo neumím číst???

vitavita
07.12.2012 2 z 5

Zajímavé počtení pro zájemce o tuto část historie Ruska.

carské Rusko Rasputin

Autorovy knížky

Michel de Enden
francouzská, 1901
2008  70%Rasputin a soumrak ruské monarchie

Kniha Rasputin a soumrak ruské monarchie je v