Rané případy Hercula Poirota

Rané případy Hercula Poirota https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225/bmid_rane-pripady-hercula-poirota-uUX-225.jpg 4 276 22

Hercule Poirot série

Osmnáct povídek „královny zločinu“ jistě uvítají všichni milovníci detektivek a nesmrtelného Hercula Poirota. Poirot přišel na svět jako šedesátiletý v první knize Agathy Christie Záhada na zámku Styles v roce 1921 – a od té doby prakticky nestárne. Je to stále stejný, poněkud komický mužíček s pěstěným knírem, puntičkář, nepřítel průvanu, co dává před whisky přednost rybízovému likéru, ale zároveň logicky uvažující analytik, spoléhající na „malé šedé buňky“. K řešení případů vždy dospívá psychologickou metodou – důvtipným odhalováním lidské povahy. Zvlášť zpočátku vyšetřuje Poirot často s pomocí přítele kapitána Hastingse, jenž je jeho doktorem Watsonem a tvoří vhodné pozadí pro genialitu slavného detektiva. S oběma muži se setkáme i v tomto souboru, který v ucelené podobě vychází česky poprvé.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Knižní klub

Poirot's Early Cases , 1974

Emik87
20.02.2024 5 z 5

Případy velkého detektiva, které mám moc ráda.

Mi-šu-le
22.01.2024 5 z 5

Kniha je super, jen mi u těch povídek od A.Ch. přijde strašně useknutý konec....stane se vražda, fik a je konec. Nejlepší pro mě byla povídka Byt ve třetím patře, a pak Vosí hnízdo, to bylo takové milé. Není to klasická Agatha, ale stojí za přečtení.

Jessy
28.06.2023 5 z 5

Skvělá kniha s důmyslným a občas právem pyšným detektivem, kterou si s klidem můžete vzít na dovolenou nebo na cestu tramvají. Většinu příběhů znám již ze seriálového zpracování v TV, ale přesto mě jejich četba nesmírně bavila a určitě se ke knize ještě někdy vrátím.

Lucila
26.04.2022 4 z 5

Skvělé, perfektně mi vyhovovalo, že příběhy jsou krátké. Vše je popsáno velmi stručně, ale nikde jsme nepřišla o moment překvapení.

dalia1769
27.06.2021 3 z 5

Krátké povídky s Herculem Poirotem, které se staly předlohou první části seriálu. Myslím, že těmto příběhům rozvedení do podoby hodinové televizní epizody prospělo, viděla jsem je nedávno a tady v knize mne překvapilo, že jsou až příliš stručné a strohé.

poppins
13.04.2021 5 z 5

Agatha Christie a Monsieur Poirot tentokrát nejen geniální, záhadní a napínaví, ale i struční a humorní!
"...a kdyby Vám kdykoli připadlo, že začínám být domýšlivý- není to pravděpodobné, ale stát se to může..Eh bien, příteli, pak mi řekněte: Boboniera ."
Monsieur Poirote, nebojte se, to slovo na B ode mne nikdy neuslyšíte! Co by bez Vás byl svět detektivek a záhad!

akinomV
03.01.2021 5 z 5

Tentokrát soubor krátkých povídek, ale zase jsem se začetla a nechtěla knížku odložit. Hercule Poirot nezklamal ani v této podobě.

Kuža007
03.06.2020 5 z 5

Velice krásná povídková sbírka poirotovek. Řekl bych, že drtivá většina nejlepších povídek s Herculem Poirotem se nachází právě zde. Vyskytují se zde mí oblíbené povídky: Událost na Trafalgarském plese, Bonboniéra, Jak vám roste zahrádka? a další a hlavně Dvojí stopa, kde je poprvé zmíněna hraběnka Vera Rossakoffová.

Ivan F
28.03.2020 4 z 5

Nemám rád poviedky a napriek tomu ich, od svojich obľúbených spisovateľov čítam. Čo sa týka ranných prípadov HP (nie, nie je to mladý čarodejník), tak sú výborným doplnkom k románom, pretože mnohé zmienky v nich dostanú konkrétnu podobu, napr. kňažná Viera Rossakovová.

Takisto je výborné, že pani Agatha nám čitateľom vždy servíruje jednotlivé stopy, na základe ktorých možno logickou úvahou nájsť páchateľa - v tomto mám skóre tak pol na pol, niekedy som na páchateľa prišiel, inokedy mi dokonale unikol. Ako tréning malých šedých buniek sú poviedky vynikajúce, avšak dokonalosť románu im chýba.

čef
17.09.2019 5 z 5

Ecoutez, mes amis – to byly zase pěkné povídky, všechny jakoby zdařile navázány na A.C. Doyla a jeho Holmese a dr. Watsona, ale originální a z jiné doby. Saprici – nejméně tři však byly v jiné variantě už uveřejněné v jiné sbírce a v jedné, ó hrůza, dokonce Poirot přiznal, že byl přelstěn a prohrál! To mi však nakonec tak příliš nevadí, všechny byly stejně - comme il faut! Enfin – opět pro nás detektivkáře dokonale připravené, n´est-ce pas? Parfaitement!

Eremites
08.05.2019 3 z 5

Další příjemná oddechovka od královny detektivek.
Říkám si, kam na ty zápletky Agatha chodila, mě by se zavařily malé šedé buňky už po pracném vymyšlení jednoho případu...

Tentokrát jde o soubor kratičkých detektivních povídek, či spíše takových rozverných jednohubek tříbících čtenářovu pozornost.
Nicméně přece jen mám radši, když jde o delší ucelené příběhy, kdy nás milý Poirot celou knihu napíná jak prostěradlo, vodí za nos, chodí kolem horké kaše, aby v brilantně vybroušeném závěru bylo vše jinak, než čtenář tušil.

dagmar5477
20.08.2018 5 z 5

Sice krátké příběhy, přesto byla kniha super.

Vojslava
28.07.2018 3 z 5

Mnohé z případů jsem viděla zfilmované, a je pravda, že mírné rozšíření scénářem jim většinou prospělo. Tyto letmé - byť logicky precizní - příběhy mi ale připadaly příliš stručné na to, abychom tak jednoznačně mohli "vypátrat vraha". Celkové hodnocení tak 3,7 - jsem ráda že i tato Agatha mne neminula.

roso.mak
24.01.2018 3 z 5

Povídky jsou dost krátké, než se stačí člověk začíst, už jsou pryč. A některé jsou dost neuvěřitelné a překombinované. Asi půjdu příště raději do nějaké delší.

Marian27
13.09.2016 5 z 5

Vynikajúce detektívne poviedky s Herculom Poirotom v hlavnej úlohe. Vraždy, únosy a krádeže rieši s neuveriteľnou ľahkosťou a mi spolu s Hastingsom máme tu česť byť pri tom. Moje úplne srdcovky sú: Cornwalská záhada, Prokletí Lemesurierů a Plymouthský expres. Tieto mohli byť aj viac rozpracované lebo ich potenciál by kľudne stačil na výborný román. Veľmi sa mi páčili aj: Dobrodružství Johnieho Waverlyho, Ztracený důl, Plány k ponorce, Dvojí hřích a Případ na moři. A nedá mi nespomenúť príbeh Bonboniera a Vosí hnízdo v ktorom Poirot rieši vraždu ktorá sa ešte nestala. U mňa maximálna spokojnosť. Teraz už len vyrovnám pár obrazov ktoré visia nakrivo, zavriem okno aby nebol prievan, upracem a usporiadam si predmety na pracovnom stole a potom si nachystám ďalšiu " Agathu".

Alizon
21.10.2015 4 z 5

Moc pekne napsana klasika s Poirotem.

Sebasti
24.04.2015 5 z 5

Tak tohle je nejúžasnější a nejzajímavější povídková sbírka, kterou jsem dosud četl. Tohoto muže s vejčitou hlavou a krásnými neobvyklými kníry já prostě zbožňuji. Každá povídka mě nějakým způsobem nadchla.
Nejoblíbenější povídka - Případ na moři

Henriette
22.11.2014 4 z 5

Skvělé procvičení šedých buněk... :)

Kubíííína
26.08.2014 5 z 5

Jeden z nejlepších povídkových souborů, které jsem od Královny zločiny kdy četl. Rozhodně doporučuji všem milovníkům detektivek a napětí.

fruitbueno
30.01.2014 4 z 5

Osmnáctkrát a stále poprvé - mohl by znít podtitul této sbírečky kraťoučkých povídek. Utkvěla mi (i po té době) v paměti ta s nezvěstnou kuchařkou. Ale zas musím ocenit um autorky, která umí na ploše dvou tří stran vyčarovat zázraky. Klobouk dolů.